سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین به عنوان جهشی بزرگ در سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری شناخته میشود. این سامانه خدماتی را ارائه میدهد که تا پیش از این صرفا در بستر اینترنت و یا شبکه های داخلی سازمانی ارائه میشد. این سامانه علاوه بر اینکه تمامی قابلیت های معمول یک CRM ( سامانه مدیریت ارتباط با مشتری) را ارائه میدهد، امکانات نوین دیگری نیز به همراه دارد. در ادامه به بررسی سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین پرداخته و با مزایای آن بیشتر آشنا میشویم.

مزایای سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین

یکی از امکاناتی که استفاده از سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین برای مشتریان خود به ارمغان می آورد، قابلیت سامانه ارتباط با مشتریان یا همان crm می باشد. اما crm چیست؟ crm در واقع مخفف عبارت Customer Relationship Management می باشد که در زبان فارسی با نام مدیریت ارتباط با مشتریان شناخته می شود. بدین منظور از نرم افزار crm استفاده می شود که قادر است تا تمام اطلاعات مربوط به مشتریان را ثبت کند و امکان آن را در اختیار مصرف کننده قرار دهد تا این اطلاعات را مورد بررسی و آنالیز قرار دهد.

سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین را کانالی جدید برای کسب و کارهای مختلف معرفی می کنند.  ویزیتل نیز در همین راستا برای بهره گیری از روش های فروش چند وجهی از همین سامانه ها استفاده نموده است. اما ثبت و نگهداری اطلاعات مشتریان چگونه به رونق کسب و کار کمک می کند؟ زمانی که همه ی اطلاعات مربوط به یک مشتری در سامانه ای ثبت شود، مشتری و فروشگاه هر دو قادر خواهند بود تا سفارشات مختلف را مورد پیگیری قرار دهند. بدین ترتیب کاملا مشخص می شود که یک سفارش در چه مرحله ای قرار دارد و چه زمان به دست مشتری خواهد رسید.

در ضمن وضعیت پرداخت نیز برای هر سفارش مشخص می باشد.  علاوه بر این تا حدود زیادی می توان از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرد و در صورت بروز نیز، رفع آن ها بسیار آسان تر خواهد بود. فرض کنید که یک سفارش برای مشتری به اشتباه ارسال شود. اگر مرجعی برای ثبت اطلاعات وجود نداشته باشد، مشتری و فروشنده چگونه می توانند نسبت به پیگیری این خطا اقدام نمایند؟ در همین راستا سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین، امکان ثبت و ضبط مکالمات را نیز فراهم می آورد. بدین ترتیب پیگیری ها و رفع مشکلات بسیار آسان تر خواهد شد.

با توجه به موارد فوق، کاملا مشخص می شود که استفاده از سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین، سبب افزایش تعداد خرید های موفق می شود و همین امر نیز جلب رضایت مشتریان را در پی خواهد داشت. لذا اهداف مدیریت ارتباط با مشتری نظیر جلب نظر، نگهداری و تبدیل آن ها به مشتریان وفادار نیز محقق می شود.

 

مزایای سامانه فروش تلفنی آنلاین برای مشتری

فروشگاه در دیده ی عام، در واقع مکانی است که به صورت فیزیکی در جایی بنا شده و به ارائه ی کالاهای مختلفی می پردازد. گرچه در دید اول ارائه ی کالا تنها چیزی است که به عنوان خدمات فروشگاهی به چشم می آید، اما این تنها خدمتی نیست که یک فروشگاه به مشتریان خود ارائه می کند. به خصوص در دنیای امروز که فروشگاه ها به صورت مجازی و غیر حضوری نیز مشغول به فعالیت هستند. اما سایر خدمات یک فروشگاه چه مواردی است؟

فروشگاه ها پیش از فروش کالای خود به مشتریان، اقدام به تحقیقات میدانی در مورد کیفیت و کمیت کالاهای خود و جایگاه آن ها در میان مشتریان می کنند. سپس به مشتریان خود مشاوره های پیش از خرید ارائه داده و سپس برای انتخاب، آن ها را همراهی می نمایند. پس از انتخاب نیز، نسبت به جمع آوری و بسته بندی آن ها اقدام می کنند. میزان مبلغ مورد پرداخت نیز توسط فروشگاه محاسبه می شود. سپس ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای پرداخت، نظیر کارت خوان، درگاه پرداخت اینترنتی و … برای مشتریان فراهم می شود. ارسال به درب منزل نیز برای بعضی خریدهای حضوری و همه ی خریدهای غیر حضوری فعال می باشد. بعد از طی همه ی این مراحل نیز، امکان شرکت در نظرسنجی برای مشتریان فراهم خواهد بود.

سامانه هوشمند فروش تلفنی چیست؟

همان طور که ملاحظه نمودید یک فروشگاه به خصوص یک فروشگاه غیر حضوری، خدمات بسیاری ارائه می دهد. اما دریافت بازخورد خدمات و استفاده از بخش نظرسنجی نیز برای هر فروشگاهی ضروری است. سیستم های مدیریت ارتباط با مشتریان و نرم افزار crm در واقع این امکانات و قابلیت ها را در اختیار فروشگاه ها و مشتریان آن ها قرار می دهد. لذا استفاده از سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین به همه ی فروشندگان و خریداران توصیه می شود. چرا این سامانه ها نه تنها همه ی وظایف مربوط به سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری را به عهده می گیرند، بلکه از سهولت استفاده در برابر سیستم های اینترنتی نیز برخوردار هستند. چرا که ملزومات و تجهیزات خاصی نظیر دسترسی به اینترنت، گوشی هوشمند و یا لپ تاپ ندارند و تنها از طریق یک خط تلفن مصرف کننده را قادر به انجام همه ی این مراحل می نمایند. در ضمن نیازی به دانش و اطلاعات تخصصی امروزی نیز در سامانه فروش تلفنی آنلاین احساس نشده و با هر سطح سواد و شرایط سنی می توان از آن استفاده کرد.

لازم به ذکر است که ترتیب و پیوستگی مراحل و خدمات فروشگاهی نیز در سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین رعایت شده است. لذا همه ی این عوامل دست در دست هم قرار داده و ضرورت استفاده از این سامانه ها و مدیریت ارتباط با مشتریان را برای رونق کسب و کار آشکار می سازد.

پرداخت آنلاین در کنار پرداخت تلفنی

سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین علاوه بر دارا بودن امکان پرداخت تلفنی، قابلیت پرداخت آنلاین نیز دارد. هنگام پرداخت تلفنی، اگر مشتری به هر دلیل خواهان پرداخت آنلاین باشد، لینک پرداخت آنلاین به او ارسال میشود. از طریق این لینک به شادگی میتواند مراحل پرداخت را بطور معمول انجام دهد.

سامانه فروش تلفنی فراتر از اینترنت

مزایای سامانه فروش تلفنی برای کسب و کار

همان طور که در بخش قبل اشاره کردیم، یکی از خدماتی که فروشگاه ها به مشتریان خود ارائه می دهند، تحقیقات میدانی در مورد کیفیت محصولات می باشد. علاوه بر سطح کیفی، هر فروشگاه باید از جایگاه محصولات خود از دیدگاه مشتریان نیز مطلع باشد. چرا که با این کار می تواند سطح کیفی خود را بالاتر برده و اجناسی را تهیه نماید که مطلوب گروه مشتریان می باشد. این کار سبب افزایش جلب رضایت مشتری در راستای مدیریت ارتباط با مشتریان می شود.

اما نکته ای در این رابطه جلب توجه می نماید و آن این است که کسب نظر مشتریان در رابطه با کیفیت محصولات، پس از خرید و حتی پس از استفاده از آن ها میسر خواهد شد. لذا بدین منظور باید از روشی بهره گرفت که ارتباط میان فروشگاه و مشتری را تا مدت ها پس از خرید حفظ کند. لذا حفظ ارتباط دائمی با مشتریان به واسطه ی اختصاص کد فروشگاه در سامانه ویزیتل صورت می گیرد. استفاده از سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین، باعث می شود تا حتی در صورت تغییر مکان فیزیکی فروشگاه، پل ارتباطی میان آن و مشتریان هم چنان پا برجا بماند. بدین ترتیب مشتریان قادر خواهند بود تا نظر خود نسبت به کیفیت محصولات را پس از استفاده از آن ها در بخش نظرسنجی این سیستم، ثبت کنند.

اما مشکل فراگیر و مهمی در رابطه با شرکت مشتریان در بخش نظرسنجی و ثبت بازخورد وجود دارد. اکثر مشتریان بعد از استفاده از محصول، شاید از وجود بخش نظرسنجی سطح کیفی محصولات در فروشگاه شما مطلع نباشند یا این موضوع را به دست فراموشی بسپارند. البته بی حوصلگی، بی توجهی، عدم اطلاع از مزایای این نظرسنجی برای مصرف کنندگان، عدم دانش کافی برای شرکت در این بخش، عدم برخورداری از تجهیزات مورد نیاز و … سبب کاهش شرکت افراد در این بخش می شود.

حال آن که استفاده از سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین، باعث می شود تا بسیاری از مشکلات بالا حل شوند. چرا که شرکت در نظر سنجی از طریق این سامانه ها، دانش و تجهیزات خاصی نیاز نیست. سهولت استفاده و امکان ثبت نظرات به صورت 24 ساعته و هر روزه نیز سبب افزایش تمایل افراد به شرکت در نظرسنجی می شود.

بدین ترتیب، صاحبان مشاغل و بخش مدیریت فروشگاه امکان ثبت، اندازه گیری و بررسی نظرات را پیدا کرده و می توانند آن ها را از طریق نرم افزار crm به داده های قابل استناد تبدیل کنند. با استفاده از سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین، صاحبان مشاغل بدون آن که تغییری در روند کسب و کار خود ایجاد کنند، قادر خواهند بود، با فروشگاه های زنجیره ای بزرگ رقابت نمایند و بدین ترتیب بار دیگر ضرورت استفاده از سیستم ارتباط با مشتریان مشخص می شود.

سامانه هوشمند تلفنی جهشی بزرگ در CRM ها

پردازش اطلاعات مشتریان

یکی دیگر از خدماتی که سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین، به صاحبان مشاغل ارائه می دهند، ثبت و پردازش اطلاعات مشتریان از قبیل سن، جنس، محل سکونت، سطح مالی و … می باشد. پردازش چنین اطلاعاتی، باعث می شود تا راهکارهای گسترده ای در راستای مدیریت ارتباط با مشتریان و افزایش سطح وفاداری آن ها در اختیار صاحبان مشاغل قرار گیرد. به عنوان مثال با پردازش این اطلاعات مشخص می شود که گروه خاصی از مشتریان به خرید چه کالاهایی نیاز یا علاقه دارند.

در ضمن با این کار فراوانی مشتریان در سنین، جنسیت و سطوح مالی مختلف مشخص می شود و می توان برای برنامه های جذابی که سبب بالا بردن سطح وفاداری مشتریان می شود، برنامه ریزی کرد. باشگاه مشتریان، اجرای مسابقات، جوایز و ارائه ی کدهای تخفیف از جمله ی این موارد هستند.

لازم به ذکر است که از موارد بالا می توان برای تشویق مشتریان به شرکت در نظرسنجی استفاده نموده و از این طریق نیز به افزایش سطح کیفی محصولات، کمک نمود. بدین ترتیب پردازش اطلاعات اثری مضاعف در بهبود عملکرد فروشگاه و رونق کسب و کارها خواهد داشت.

سخن پایانی

وجود یک CRM یا همان سامانه مدیریت ارتباط با مشتری در کسب و کارهای مختلف از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است (در مقاله CRM چیست بطور مفصل به این موضوع پرداخته شده است). اما CRM ها در طی زمان دائما در حال رشد و تکامل بوده اند و سامانه هوشمند فروش تلفنی آنلاین نیز قدمی بزرگ برای ارتقای این امر برداشته است.

 

همکاری در فروش