0

۱۰ نکته کلیدی برای مدیریت موثر کلاس آنلاین

مدیریت موثر کلاس آنلاین و آموزش مجازی مسئله ذهنی بسیاری از معلمان، مدیران و متولیان مدارس و آموزشگاه هاست. اهمیت این موضوع را هنگامی به درستی می‌توانیم درک نماییم که این مسئله را در کنار هزینه‌های سنگین تجهیز مدارس به پلتفرمهای آموزش مجازی جهت برگزاری کلاسهای آموزش آنلاین، ببینیم. مسئله ای که باتوجه به اینکه این روزها مدارس و آموزشگاه‌ها برای برگزاری کلاس آنلاین آموزشی خود، دست به دامان سامانه های متعدد آموزش مجازی یا همان پلتفرم آموزش آنلاین موجود در کشور شده‌اند، اما همچنان دغدغه ذهنی بسیاری از متولیان این امر است.

چه راهکارهایی برای افزایش بهره‌وری کلاس آنلاین خود وجود دارد؟

هرکدام از پلتفرمهای آموزش آنلاین با توجه به امکانات و برخورداری از زیرساختهای فنی و سرورهای خود، تجارب مختلف و گاه غیر قابل انتظاری را برای برخی از مدارس آنلاین کشور رقم زده است. ما در این نوشتار کوتاه می‌خواهیم به آندسته از مدارسی که شیوه های نوین آموزش مجازی را برای برگزاری کلاس آنلاین آموزشی خود انتخاب نموده اند، توصیه هایی را درمیان بگذاریم که در نهایت منجر به بهره‌وری بیشتر و مدیریت موثر آنان در هنگام برگزاری کلاسهای آموزش مجازی خود گردد.

  • انتخاب یک سامانه آموزش مجازی یا پلتفرم آموزش آنلاین بومی قابل اتکاء

در این میان اما با توجه به بازگشایی مجدد مدارس در سال جدید و اهمیت روزافزون موضوع ارائه‌ی آموزش مجازی و برگزاری کلاس آنلاین بر روی پلتفرمهای مختلف موجود، نکته‌ی حائز اهمیتی که مدیران و متولیان مدارس و آموزشگاه ها و معلمان خصوصی باید به‌هنگام انتخاب پلتفرم متناسب نیاز خود به آن دقت کنند، میزان قدرتمندی پلتفرم مورد نظر از حیث قابل اتکا بودن آن جهت برگزاریِ دراز مدت کلاس های آموزشی خود و همچنین، برخورداری از تیم پشتیبانی قوی و سرورهای فنی قدرتمندِ داخلی است که هم ترافیک مصرف اینترنت ساعات آموزش آنلاین شما را می‌کاهد و هم خیال مدیران و متولیان کلاس های آنلاین را بابت دغدغه‌ی قطعی مداوم ارتباط اینترنتی میان مدرسه و دانش آموزان، آسوده می‌سازد.

به همین دلیل ما در پلتفرم آموزش آنلاین ویزیتل که قوی‌ترین پلتفرم بومی ویژه‌ی برگزاری کلاسهای آنلاین مدارس و آموزشگاه هاست، اکیداَ به متولیان آموزش توصیه می‌کنیم تا در هنگام انتخاب پلتفرم آموزش مجازی خود، با مقایسه‌ی امکانات و توان پشتیبانی و همچنین نحوه‌ی پوشش دهی سرورهای فنی ارائه دهندگان آن پلتفرم، از یک بستر آموزش مجازی بومی استفاده نمایند که از اغلب ویژگیهای فوق برخوردار باشد. تنها با این رویکرد است که معلمان و مدیران و اساتید آموزشگاه ها می‌توانند با خیالی راحت، ضمن تهیه‌ی پکیجهای مقرون به صرفه‌ی بلند مدت برای سال تحصیلی پیش رو (با توجه به محدودیت های توان مالی مدارس) بسترِ اتکاءِ دراز مدت و بی دغدغه ای برای‌ مدرسه مجازی خود فراهم نمایند و از این طریق، ضمن مدیریت موثر در زمان و هزینه، از به هم ریختگی برنامه زمانی کلاسهای آنلاین خود که منجر به تغییر سبک زندگی و دردسرهای استفاده از محیطهای مختلف و اختصاص ساعات کاری بیش از حد معمول برای معلمان و دانش آموزانشان می شود نیز جلوگیری کنند.

 

  • پیش از شروع کلاس آنلاین از کیفیت و روشن بودن تجهیزات ارتباطی خود مطمئن شوید!

قبل از شروع کلاس، هر معلم و دانش آموز حاضر در کلاس آنلاین، می‌بایست ابتدا نسبت به اتصال هدست، میکروفن و دوربین خود مطمئن گردد و میزان شدت صدا و کیفیت تجهیزات خود را بسنجد. بدیهی است که شما هرچه امکان استفاده از تجهیزات جدید و به روزتری داشته باشید، کارتان در زمینه‌ی مدیریت موثر کلاس آموزش مجازی خود ، آسانتر خواهد بود.

  • دانش آموزان خود را تنها از دیدِ گیرنده محتوای آنلاین درسی نگاه نکنید!

آموزش مجازی و برگزاری کلاس به شیوه‌ی از راه دور و از طریق پلتفرم های آموزش آنلاین، الزامات و دردسرهای خاص خود را هم دارد، یکی مثلاَ اینکه معلمان یا مسئولان آموزش کلاس و مدرسه، مسئولیت آموزشی دوچندانی را هنگام برگزاری کلاس آنلاین خود بر دوش دارند، چراکه در بیشتر اوقات، معلمِ کلاس پیش از آنکه مشغول انتقال مفاهیم درسی به دانش آموزها و رسیدن به برنامه‌ی زمانی و مباحث کتب درسی خود باشد، باید بار اضافی آموزشِ استفاده‌ از امکانات و ابزارهای کمکی موجود در پلتفرم های آموزش آنلاین کلاس خود و همچنین، کمکهای درخواستی شاگردان آنلاین خود ( به طور مثال کمک به دانش آموز حین برگزاری کلاس آنلاین برای اعمال تنظیمات صوتی و تصویری متناسب با کلاس مجازی خود) را نیز به‌دوش بگیرد.

ما درپلتفرم آموزش آنلاین ویزیتل به معلمان عزیز توصیه می‌کنیم که حتما به تمامی ابزارهای کمکی پلتفرم آموزشی خود مسلط باشند و در زمینه‌ی آموزش و تقاضاهای آموزشی آنان در این خصوص، هیچ گونه درنگی را جایز نمی‌دانیم و با کمک همکاران خود در تیم پشتیبانی‌مان، همیشه آماده‌ایم تا در هر لحظه، نسبت به ارائه‌ی پشتیبانی به مدرسه های همکار خود، متعهد باشیم.

  • انتخاب مکان، فضا و میز مناسب برای شروع کلاس آنلاین خود را دستِ کم نگیرید!

برخلاف شیوه‌ی سنتی آموزش و حضور معلم در پشت میز کلاس و همچنین محدودیت مختص به فضای فیزیکی کلاس، در آموزش آنلاین اگرچه معلمان از دست محدودیتهای محیط فیزیکی رها می‌شوند اما در عین حال گاهی اوقات همین تغییر جا و عادت، منجر به ایجاد تاثیرات جانبی ناخوانده ای نیز می شود. به طور مثال گاهی اوقات به دلیل طولانی شدن کلاس، ممکن است که شما در صورتی که قبل از شروع کلاس آنلاین خود، مکان نشستن و فضای برگزاری کلاس مجازی خود را در منزل یا محیط مدرسه، مطابق میل و عادتان فراهم نکرده باشید، انرژی بیشتری از شما در هنگام برگزاری کلاس گرفته می‌شود و همین امر در کوتاه مدت موجب کاهش سطح بهره‌وری کلاس آموزشی مجازی شما و در بلند مدت، باعث بروز مشکلات سلامت جسمانی ناخواسته‌ای می شود.

  • یادگیری تعاملی، کلید تاثیرگذاری و افزایش بهره وری کلاس آنلاین شماست!

درصورتی که شما از یک سامانه آموزش آنلاین حرفه ای که تمام نیازهای آموزشی معلمان را فراهم کند، برخوردار باشید، به راحتی می توانید از طریق ابزارهایی مانند «ابزار سوال و جواب»، «تخته سیاه چند کاربره»، «انتقال دانش آموز به اتاق استراحت برای ایجاد وقفه های کوتاه و تجدید انرژی» و همچنین «گفتگوهای خصوصی و عمومی با ایموجی های مورد علاقه دانش آموزان» در فضای کلاستان، یک تعامل دوطرفه‌ی سازنده و صمیمی را با شاگردهای خود برقرار نمایید و با اینکار به راحتی می‌توانید هم میزان درک مطلب خود را محک بزنید و هم از بهره‌وری کلاس آنلاین خود کسب اطمینان نمایید. خوشبختانه پلتفرم آموزش آنلاین ویزیتل، به راحتی به شما امکان دسترسی به تمام این ابزارهای کمکی معلمان را فراهم ساخته است.

  • جزوات یا فایلهای پرزنتیشن آموزشی خود را حرفه ای تهیه کنید!

یک فایل آموزشی حرفه ای باید دارای محتوای گیرا و همچنین ظاهری خوانا و ساده فهم باشد. به‌طوریکه در یک نگاه، قابلیت انتقال پیام درسی شما به دانش آموزتان را فراهم کند. ما در پلتفرم آموزش آنلاین ویزیتل به معلمان عزیز توصیه می‌کنیم که حتما فایلهای خود را خوانا، ساده، در اسلایدهایی خلوت و با لحنی مستقیم و سرراست، تهیه نمایید و از بکارگیری فونتهای نوشتاری پیچیده و دشوار که ممکن است با توجه به سرعت اینترنت شما یا دانش آموزتان، خوانایی خود را از دست دهد، خودداری فرمایید. ضمن اینکه در پلتفرم آموزش آنلاین ویزیتل به سادگی می توانید هرگونه فایل یا جزوه آموزشی خود را در معرض دید تمام دانش آموزان خود قرار دهید و همچنین از طریق تیم پشتیبانی ما، می‌توانید جزوات خود را قبل از شروع کلاس آنلاین خود، روی صفحه‌ی نمایش محیط کلاس آنلاینتان بارگزاری کنید.

 

  • نظرسنجی و پرسش و پاسخ مداوم در حین انتقال مطلب را فراموش نکنید!

معلمان هنگام برگزاری کلاسهای آموزشی در مدارس به شیوه سنتی، به صرف حضور خود در کلاس، قادر به میزان تفهیم مباحث مطرح شده نزد دانش آموزان خود بودند و درصورتی که دانش آموزی را در حال بازیگوشی یا هواس پرتی مشاهده می کردند، از طریق طرح یک سوال خطاب به ایشان، او را دوباره به کلاس بر می‌گرداندند و اصطلاحاَ میزان حضور ذهن شاگردان خود را محک می‌زدند. با توجه به اهمیت این تکنیک آموزشی، خوشبختانه ما در پلتفرم آموزش آنلاین ویزیتل این امکان را فراهم ساخته‌ایم که هر معلمی به راحتی و با استفاده از «ابزار مخصوص نظرسنجی و طرح سوالهای چند گزینه ای» از درک مطلب دانش آموزهای خود اطمینان خاطر حاصل کند و میزان حضور ذهن آنها را حین برگزاری کلاس آنلاین خود محک بزنند.

  • ارتباط صوتی و تصویری با دانش آموزان خود را حین برگزاری کلاس آنلاین مدیریت کنید!

درصورتی که پلتفرم آموزش مجازی کلاس شما دارای ابزارهای کنترل میکروفون یا وبکم دانش آموز از سوی معلم کلاس نباشد، ایجاد همهمه‌ی صوتی و دشواری در انتقال پیام، تجربه ای است که برای هر معلمی که کلاس خود را به صورت آنلاین برگزار کرده، پیش آمده است. ما در پلتفرم آموزش آنلاین ویزیتل برای جلوگیری از این تجربه، امکان مدیریت ابزارهای ارتباطی دانش آموزان را تحت کنترل معلمان درآورده‌ایم و دانش آموزان تنها هنگامیکه معلم به او اجازه‌ی صحبت و برقراری ارتباط را صادر می‌کند، قادر به فعال سازی میکروفون و وبکم خود خواهد بود.

  • ایجاد رقابت انگیزشی بین دانش آموزان باعث افزایش بهره‌وری کلاس آنلاین شما می‌شود!

سعی کنید با ایجاد رقابت انگیزشی بین دانش آموزان کلاس آنلاین خود، بازدهی ذهنی آنها را افزایش دهید و با پیگیری همیشگی در ارتباط با میزان یادگیری آنها پس از برگزاری کلاس آنلاین خود و همچنین، اتخاذ شیوه های خلاقانه مثل «انتخاب دانش آموز برتر هفته» یا «دانش آموز ممتاز آنلاین هر ماه»، رقابت سالمی را میان شاگردان خود پدید آورید.

  • انرژی، انگیزه و اشتیاق معلم هنگام حضور در کلاس آنلاین، کلید موفقیتِ شاگردانست!

همانطور که خود شما معلمان و مربیان و اساتید گرامی طی سالیانِ سال تجربه‌ی گچ‌خوریهای خود در کلاسهای سنتی به درستی درک کرده‌اید، ما در پلتفرم آموزش آنلاین ویزیتل به عنوان آخرین نکته، بر این مهم تاکید و توصیه می‌کنیم که هیچ عاملی به اندازه‌ی شور و اشتیاق معلم هنگام برگزاری کلاس آنلاین ، نمی‌تواند میزان بهره‌وری و درک مطلب مباحث درسی شما را افزایش بدهد. هرآینه که دانش آموزان شما احساس کنند که انگیزه و اشتیاق کافی در استاد یا معلم حاضر در کلاس آنلاین خود وجود ندارد، به طور مستقیم سطح حضور ذهن و اشتیاق دانش آموزان حاضر در کلاس مجازی نیز کاهش می‌یابد. و مگر جز این است که حضور یک معلم باانگیزه در یک کلاس آموزشی آنلاین ، درست همانند حضور یک مربی کارکشته در کنار تیم ورزشی خود، لنگرگاه اساسی برای ایجاد و افزایش روحیه‌ی یادگیری و سطحِ درک مطلب در میان دانش آموزان کلاس آنلاین خویش است؟

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *