تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
Engagement

Engagement یا درگیری با محصول چیست؟ همه چیز به زبان ساده

بسیاری از اوقات پیش آمده که قصد خرید اینترنتی داشته‌اید و به خاطر کیفیت محصول، نوع تعامل فروشنده، جذابیت محتوایی صفحات مجازی برند و یا توصیه دیگر مشتریان این کار را انجام داده‌اید. به بیان دیگر شما درگیر تکنیک‌های Engagement  یا درگیری با محصول شده‌اید؛ یعنی برند مورد نظر توانسته با شما ارتباطی حسی برقرار کند و اعتمادتان را جلب کند. حتی گاهی از این فراتر می‌رود و با هیجان و علاقه زیاد عکس محصول مورد نظر در اینستاگرام را برای دوست خود می‌فرستید و به نوعی تبلیغ آن را انجام می‌دهید.

شما به‌عنوان یک فروشنده و یا مدیر یک کسب‌وکار، برای آنکه بتوانید فروش بیشتری داشته باشید و با مشتریان خود ارتباطی نزدیک‌تر و صمیمی‌تر برقرار کنید، نیاز دارید که مفهوم اینگیجمنت (Engagement) را به‌خوبی بشناسید. پس در ادامه با ویزیتل همراه باشید و به ما اعتماد کنید تا درباره این مفهوم و اهمیت آن در رشد کسب‌وکارتان با یکدیگر صحبت کنیم.

از مفهوم مشارکت و تعامل با مشتری چه می‌دانید؟

Engagement

امروزه به خاطر گسترش شبکه‌های اجتماعی و کاربرد متنوعی که پیدا کرده‌اند، از این ابزارها در کسب‌وکارها و تجارت بسیار استفاده می‌شود و اکثر برندها برای خود حساب کاربری در اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و … دارند. آن‌ها سعی می‌کنند که با داشتن محتوایی جذاب، کاربران را با خود همراه کرده و از آن‌ها لایک و کامنت و بازدید بیشتری دریافت کنند.

به زبان ساده‌تر Engagement  یا درگیری با محصول میزان تعامل کاربران با محتوای رسانه‌تان را مشخص می‌کند و می‌توانید متوجه موفقیت یا عدم موفقیت‌تان بشوید. دانستن این موضوع می‌تواند بر روی استراتژی محتوایی و بازاریابی‌ شما اثرات مختلف و مهمی بگذارد و به شناخت هرچه بیشتر مخاطب منجر می‌شود.

همانطور که می‌دانید در دنیایی هستیم که محتوا حرف اول را می‌زند و اگر نتوانید در فرم‌های مختلف همچون متن، عکس و ویدئو به جذابیت و کیفیت بالا برسید، از رقابت عقب خواهید افتاد. پس برای آنکه نرخ مشارکت شما بیشتر شود و حس کنید که ارتباطی نزدیک‌تر با مشتریان‌تان گرفته‌اید، اول از همه روی محتوای خود فکر کنید؛ مطمئن باشید این کار یکی از بهترین تکنیک‌های درآمدزایی است. بی جهت نیست که می‌گویند «محتوا پادشاه است»

این نکته را نیز فراموش نکنید که هرچه کاربران جذب محتوای‌ شما بشوند، علاوه بر کسب درآمد، نرخ بازگشت (Retention) و افزایش طول عمر کاربران (LTV)‌ شما بیشتر خواهد شد و این امری مهم در زمینه تبلیغات به شمار می‌رود. رشد در تمام این جنبه‌ها یعنی کسب سود و توسعه بیزنس.

آیا تا به حال محتوایی تولید کرده‌اید که کاربران با دیدن آن، به شما واکنشی نشان دهند و از آن حسابی تعریف کنند؟ اگر چنین تجربه‌ای داشته‌اید، آن را با ما در جریان بگذارید تا با شیوه‌های مختلف و جذاب تولید محتوا آشنا شویم. اگر چنین تجربه‌ای نداشتید و کمپین‌های شما به نتیجه مطلوب نرسیده‌اند، با مشاوران ویزیتل تماس بگیرید تا به شما کمک کنند.

ریشه کلمه Engagement از کجا می‌آید؟

Engagement

بد نیست قبل از آنکه به طور جدی وارد موضوع بشویم، ریشه این کلمه را بشناسیم و از گذشته آن سر در بیاوریم. این واژه در دیکشنری ریشه‌ای فرانسوی دارد و یکی از معناهای اولیه آن، «جنس گرو گذاشتن نزد کسی» است. یعنی شما به خاطر داشتن یک چیز ارزشمند و دادن آن به کسی، آن فرد را به خود متعهد می‌کنید. اما به احتمال زیاد شنیده‌اید که بیشترین کاربرد کلمه Engagement برای پیوند نامزدی بین دو نفر است و رابطه و درگیری ذهنی طرفین را نشان می‌دهد.

اما پس از گسترش دیجیتال مارکتینگ و توسعه کسب‌وکارها در فضای وب و همه گیری شبکه‌های اجتماعی، این واژه به مفهوم مشارکت کاربران و درگیری با محصول استفاده می‌شود و حتی گاهی آن را مترادف با وفاداری مشتریان قلمداد می‌کنند.

در چندین سال اخیر نیز کتاب‌ها و مقالات مختلفی برای این کار نوشته شده که می‌توان با یک جستجوی ساده به منابع دست اول رسید. برای مثال مجموعه مقالات (Why Engagement Matters) می‌تواند در این مسیر شما را راهنمایی کند.

همچنین این نکته را هم بدانید که در اکثر کتاب‌های منتشر شده، از اصطلاحاتی همچون DE و UE استفاده شده که DE مخفف Digital Engagement است و به هر نوع درگیری با محصول و تعامل مخاطب و ابزارهای دیجیتال و رسانه‌ای اشاره دارد و UE نیز مخفف کلمه User Engagement است که به خاطر خاص‌تر و محدودتر به رابطه کاربران با سرویس‌های آنلاین و نرم افزارها می‌پردازد.

در ویزیتل بخوانید
تبلیغات کلیکی ؛ همه چیز درخصوص کاربرد این شیوه تبلیغاتی

مهم‌ترین دلایل اهمیت تعامل مشتریان یا Engagement

Engagement

همانطور که تاکنون با تیم ویزیتل همراه بودید، متوجه شدید که Engagement یا درگیری با محصول چیست؛ در ادامه نیز سه دلیل اصلی درباره اهمیت و جایگاهی که این موضوع بر فضای کسب‌وکار شما دارد، نام می‌بریم.

۱) درآمد: اگر از تکنیک‌های درستی استفاده کنید، امکان درگیری و تعامل کاربران بیشتر می‌شود، درنتیجه درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

۲) اعتبار و محبوبیت: در صورت جذب یک مشتری، به مرور کاربران دیگری نیز در سایت و شبکه‌های اجتماعی‌تان حضور پیدا خواهند کرد و امکات درگیر کردن افراد بیشتری را خواهید داشت.

۳) سئو: وجود تعامل و مشارکت در وبسایت، تاثیر خوبی بر روی رتبه شما در گوگل و سئو دارد.

چگونه تعامل با کاربران را بالا ببریم؟

Engagement

خسته که نشدید؟ تازه به مهم‌ترین بخش مطلب رسیدیم؛ اینکه برای رسیدن به هدف‌مان یعنی درگیری با محصول توسط مشتریان (Engagement) و فروش آن چه کارهایی باید انجام بدهیم.

۱) با تبلیغات سنتی خداحافظی کنید

شاید تا چند سال پیش، مردم به تبلیغات سنتی مثل بنرها توجه می‌کردند اما امروزه این فضا اشباع و تکراری شده و مردم خودآگاه و ناخودآگاه توجهی به آن نشان نمی‌دهند. این به معنای آن است که تعامل دوطرفه و عمیق بین شما و مشتری شکل نمی‌گیرد. این بنرها می‌تواند هم تبلیغات شهری و محیطی باشد و هم در فضای وب.

۲) از روش‌های جدید تبلیغات استفاده کنید

برای آنکه در فضای اینترنت حرفی برای گفتن داشته باشید و بتوانید محصول خود را معرفی کنید تا به Engagement برسید، باید از شیوه‌های بازاریابی جدید استفاده کنید تا به درآمدزایی برسید.

– روش تبلیغات همسان (Native Advertising) یکی از روش‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید و به معنای آن است که با عکس و فیلم و جملات تبلیغی خود، مزاحم مشتریان نمی‌شوید و محتوای مورد نظر را متناسب با ویژگی‌ها و رفتار رسانه‌تان منتشر می‌کنید.

– روش دوم استفاده از تبلیغات ویدئویی جایزه‌ای (Rewarded video) است که مشتری با به دست آوردن امتیازهایی در حین بازی، ترغیب می‌شود که کل ویدئوی تبلیغاتی شما را تماشا کند و این تکنیک قاعدتا نرخ تعامل را بالاتر می‌برد.

– تبلیغات بینابینی (Interstitial) به طور نامحسوس بین صفحات قرار می‌گیرد و وقتی کاربر از یک قسمت به قسمتی دیگر می‌رود این تبلیغات نمایش داده می‌شوند، بدون آنکه وقفه‌ و مزاحمتی ایجاد کند.

در ویزیتل بخوانید
CRO یا بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟ راه‌هایی برای بهینه سازی کسب‌وکار

3) محتوا پادشاه فضای وب

اگر بتوانید برای بسترهای مختلفی که دارید، بازاریابی محتوایی مناسبی داشته باشید، قطعا به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید. پس از همین الان شروع کنید و برنامه دقیق و عملی بریزید. ببینید که باتوجه به نوع کسب‌وکارتان چه محتوایی می‌تواند، کاربران را به سمت شما ترغیب کند؟ محتوایی که کاربردی باشد، نیازها را پاسخ دهد و در عین حال سرگرم کننده و جذاب باشد! شما پس از مدتی می‌توانید به یک مرجع در حوزه کاری خود تبدیل شوید و با مشاوره دادن به مشتریان‌تان به تعامل و صمیمیت بیشتری با آن‌ها برسید.

اما برای رسیدن به این جایگاه نیاز دارید با مشاورانی صحبت کنید که در این مسیر شما را همراهی کنند و بتوانید بدون هیچ نگرانی به آن‌ها اعتماد کنید. یادتان نرود تیم ویزیتل در کنار شماست و هدفش تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریانی وفادار و همیشگی برای شماست. برای گرفتن مشاوره در زمینه Engagement و درگیری با محصول با ما تماس بگیرید.

Engagement

 

4) مخاطب خود را بشناسید

اگر نتوانید مخاطب شناسی دقیقی داشته باشید و براساس نیاز و علاقه مندی‌های افراد، محصول و خدمات‌تان را ارائه دهید، تمام تلاش‌هایتان بر باد می‌رود. برای مثال نوع مخاطبی که اینستاگرام دارید با توییتر متفاوت است و همین نکته، باید نوع تولید محتوای شما را تغییر دهد.

با این روش، مشتری متوجه می‌شود که درکش کرده‌اید و به نیازهایش بی‌توجه نیستید؛ همین موضوع حس صمیمت و مشارکت را بیشتر کرده و درگیری با محصول افزایش می‌‎‌‌یابد.

۵) مطالب و خدمات متنوع خود را پیشنهاد بدهید

شما باید حتما وبسایتی در کسب‌وکار خود داشته باشید. هرچه قدر بتوانید کاربران را بیشتر در محیط سایت نگه دارید، نرخ Engagement بیشتر می‌شود. حالا چطور می‌شود این کار را کرد؟ با پیشنهاد دادن سایر مقاله‌های آموزشی و جذابی که قبلا نوشته‌اید، او را ترغیب می‌کنید که وقت بیشتری برایتان بگذارد. اگر بتوانید نیازهایش را پاسخ دهید، اعتماد چندین برابری ایجاد کرده‌اید

۶) از تمام حواس پنجگانه مشتری استفاده کن

هیچ وقت خود را به فرم ثابتی از محتوا محدود نکنید. چه در پست‌های سایت و وبلاگ‌تان و چه شبکه‌های اجتماعی، از ویدئو، عکس، متن، پادکست و انواع طرح‌های گرافیکی استفاده کنید تا مخاطب با بتواند شما را ببیند، بشنود و خلاقیت و توان شما را با محتوایی که تولید کرده‌اید، بررسی کند.

۷) لحن خودتان را پیدا کنید

باتوجه به محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید و مخاطبانی که شما را دنبال می‌کنند، باید یک لحن ثابت برای ارتباط گیری و Engagement داشته باشید. برای مثال اگر مخاطب خود کودکان و نوجوانان هستند، باید لحن محتوای شما در هر بستری، مناسب با آن سن و سال و حال و هوا باشد، در غیر این صورت هیچ جذابیتی برای‌شان نخواهید داشت. پس با داشتن یک لحن مناسب به انسجام محتوایی و ظاهری خواهید رسید.

۸) با مشتریان خود حرف بزنید

اگر اهل گپ زدن نباشید و تمایلی نداشته باشید با کاربران ارتباط برقرار کنید، برند شما دیده نخواهد شد و Engagement از بین می‌رود. حتما تاکنون بارها شاهد برگزاری چالش‌ها و مسابقات مختلفی بوده‌اید که از کاربران می‌خواهند که کامنت بگذارند یا دوستان‌شان را دعوت به چالشی کنند تا در نهایت برنده یک مسابقه شوند.

درخواست از کاربر برای اقدام به یک عمل که در دنیای دیجیتال مارکتینگ از آن به عنوان (call to action) یاد می‌کنند، باعث بالا رفتن نرخ مشارکت می‌شود و با درخواست‌هایی همچون اشتراک گذاری مطالب، معرفی کسب‌وکار به دیگران، نظر دادن و لایک کردن پست و … صورت می‌گیرد.

۹) با سلیقه باشید و طراحی وبسایت را بهبود دهید

هیچکس حوصله ندارد که با کلیک کردن بر روی آدرس یک سایت، چند دقیقه‌ای معطل شود تا سایت بالا بیاید و به مطالب دسترسی پیدا کند. همه کاربران می‌دانند که جاهای دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند نیازش را پاسخ دهد، به همین خاطر سرعت پایین می‌تواند همه چیز را خراب کند.

همچنین به ظاهر و زیبایی وبسایت، وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی خود حساس باشید. اگر در نگاه اول توی ذوق بزنید و از رنگ و فونت و تصاویر غیر متناسب استفاده کرده باشید، احتمال جذب کاربران بسیار کاهش می‌یابد و شما Engagement را از دست می‌دهید.

۱۰) ارتباط گیری مناسب با کاربران برای Engagement

شاید فکر کنید تا اینجای کار، هر چه که گفته شده برای ارتباط گیری با کاربران بوده است اما این روشی که در ادامه برایتان خواهیم گفت، کمی متفاوت‌تر و مستقیم‌تر است.

برای این کار باید در بخش‌های مختلف سایت‌تان، اطلاعاتی نظیر ایمیل و شماره تلفن را بگیرید و در عوض هدیه و کد تخفیفی برایشان در نظر بگیرید. پس از این کار نوبت شماست که به بهانه‌های متفاوت با آن‌ها تعامل کافی را ایجاد کنید و مشتریان بالقوه خود را بیشتر بشناسید.

آیا پیش از ظهور شبکه‌های اجتماعی و گسترش فضای وب، از روش‌های تبلیغات سنتی استفاده کرده‌اید؟ نتایج آن تا چه میزان مثبت بود؟ آیا امروزه همچنان می‌توان به این نوع تبلیغات اعتماد کرد؟ اگر هنوز برای جواب دادن به این سوالات سردرگم هستید با ما تماس بگیرید.

با چه معیارهایی می‌توان متوجه میزان درگیری و مشارکت مشتریان شد؟

Engagement

پس از آنکه تمام روش‌های بالا را انجام دادید، وقت آن است که با استفاده از معیارها و ابزارهایی خاص، متوجه شوید که تا چه میزان موفق بودید و تاثیر لازم را بر کاربران گذاشته‌اید. برای بررسی میزان Engagement به این روش‌ها عمل کنید:

۱) بررسی ترافیک ورودی و میزان بازدید صفحات وب‌سایت: دانستن تعداد بازدیدکنندگان سایت اهمیت فراوانی دارد و می‌توان نشان دهد که تا چه میزان توانسته‌اید محتوایی خوب خلق کنید.

شما می‌توانید برای به دست آوردن آمار این بخش، به ابزارGoogle Analytics  در بخش Audience > Overview مراجعه کنید.

۲) زمان توقف در وب‌سایت – Time on Page: در این شاخص مدت زمان بازدید یک صفحه خاص از وبسایت و مجموع زمان ماندگاری یک کاربر در کل وبسایت بررسی می‌شود که شاخص مهمی برای Engagement است.

برای این کار می‌توانید از Google Analytics در زبانه Acquisition  استفاده کنید.

۳) درصد خروج یا نرخ پرش – Bounce Rate: این شاخص نشان‌دهنده تعداد کاربرانی‌‌ست که پس از دیدن تنها یک صفحه، از سایت خارج‌شده‌اند و درواقع مشخص می‌کند که محتوایی کامل و جذاب داشته‌اید که توانسته کاربر را به طور کامل در یک صفحه نگه دارد.

شما می‌توانید برای کنترل نرخ پرش، در گول آنالیتیکس به قسمت Behavior > Site Content > All Pages بروید.

۴) صفحات خروج – :Top Exit Pages: منظور از صفحات خروج این است که بازدید کننده آخرین صفحه‌ای که از وبسایت شما را مشاهده کرده و از آن خارج شده، کدام بخش بوده است.

برای به دست آوردن آمار، درگوگل آنالیتیکس به بخش Behavior > Site Content > Exit Pages مراجعه کنید.

۵) عمق یا اسکرول صفحه – Page/Scroll Depth: شما با دستیابی به آمار این شاخص می‌توانید متوجه شوید که کاربران تا چه میزان به قسمت‌های پایینی صفحه رفته‌اند و مطالب شما را به طور کامل مطالعه کرده‌اند. Engagement شما خیلی تحت تاثیر این شاخص است.

برای بررسی این شاخص باید پلاگین Scroll Depth Google Analytics را نصب کنید تا در کنسول گوگل آنالیتیکس آمار آن مشخص شود.

۶) تعداد بازدیدکنندگان مجزا – Unique Visitors: این شاخص تعداد بازدیدگان در یک بازه زمانی را نشان می‌دهد که حداقل یک بار به وبسایت شما سر زده‌اند.

قسمت Audience > Overview در گوگل آنالیتیکس به شما برای دستیابی به این اطلاعات کمک می‌کند.

Engagement

۷) بازدیدکنندگان جدید در مقایسه با بازدیدکنندگان قدیمی – New vs. Returning Visitors: بررسی این بخش در بازه زمانی دوساله اتفاق می‌افتد و گوگل با استفاده از الگوریتم‌های مخصوص خود، آماری از بازدیدگان قدیمی و جدید ارائه می‌دهد و می‌توانید متوجه تعداد مشتریان وفادار خود شوید.

داده‌های این شاخص در گوگل آنالیتیکس در Audience > Behavior > New vs Returning قابل مشاهده هستند.

۸) نرخ تبدیل – Conversion Rate: شاخصی است که آمار کاربرانی را ارائه می‌دهد که هدف موردنظر سایت مانند خرید محصول را انجام داده‌اند. این به ما نشان می‌دهد Engagement تا چه اندازه برای سودآوری توان داشته.

برای به دست آوردن اطلاعات این بخش می‌توانید از Google Analytics و ابزارهای مخصوص در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

۹) نرخ رها کردن – Abandonment Rate: برای کسانی که کسب‌وکار اینترنتی دارند، این شاخص برایشان اهمیت فراوانی در Engagement دارد و درمورد تعداد بازدید کنندگانی است که در مرحله آخر خرید محصول به دلایل مختلفی همچون گران بودن هزینه پیک، دست از خرید می‌کشند.

شما می‌توانید در گوگل آنالیتیکس در قسمت Conversions > Ecommerce > Shopping Behavior می‌توانید آمار لازم را به دست آورید.

سخن پایانی درباره Engagement

Engagement

امیدواریم که با خواندن این مطلب پاسخی برای سوال Engagement یا درگیری با محصول چیست، داده باشیم. هیچ‌گاه فراموش نکنید که در دنیای دیجیتال و اینترنت محور امروز، رقابت فراوانی بین کسب‌وکارها وجود دارد و هرکس بتواند تعامل بیشتری با مخاطبان خود ایجاد کند، موفق‌تر خواهد بود و رمز آن نیز برنامه ریزی دقیق و خلق محتوایی مفید و جذاب است.

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به مهم‌ترین نکات مربوط به درگیری با محصول بپردازیم، ابزارهای بهبود آن را معرفی کنیم و درباره روش‌های اندازه گیری Engagement بیشتر بدانیم. اگر سوال و ابهامی برایتان باقی مانده، حتما آن را با تیم ویزیتل مطرح کنید و یا اگر تجربه خاصی دارید که می‌تواند به دیگران کمک کند، آن را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بوده می‌توانید لینک آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.
اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *