تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
کار در منزل

کار در منزل ، تجربه‌ای تازه در جهان امروز ما

تا پیش از پاندمی کرونا شاید خبره‌ترین پیشگوها نیز پیش‌بینی نمی‌کردند که روزی تقریبا نیمی از انسان‌های شاغل از خانه کار کنند و حتی برخی شرکت‌ها نیز کار در منزل یا (WFH (work from home را به‌عنوان یکی از گزینه‌های استخدامی در چارت خود قرار دهند. اما کرونا نه تنها باعث شد که از منزل کار کردن یکی از ابعاد انسان‌های شاغل باشد که به یکی از ملزومات شرایط فعلی نیز تبدیل شود. تا قبل از شیوع کویید -۱۹، هر زمان لفظی از کار در منزل می‌آمد، فکرمان معطوف به افرادی می‌شد که در خانه کار می‎کنند یا مشاغل خانگی دارند و از طریق آن امرار معاش می‌کنند.

مثلا ساخت زیورآلات یا خیاطی یا کارهای دیگری که نیاز به مهارت ویژه‌ای دارد؛ برنامه‌نویسی یا هر چیزی که بتوان در خانه و با امکانات محدود انجام داد. اما کرونا تعریف از دورکاری را تغییر داد. در این قسمت از مقالات ویزیتل قصد داریم از هر دو تعریف کار در منزل؛ کلاسیک و نوین آن برای شما بنویسیم. در ادامه به دنبال مزایا و معایب آن برای کارفرما و نیروی کار می‌رویم، تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا به این اتفاق مهم جهان امروز بپردازیم.

چرا که اولا دورکاری موضوع مهمی است و محدودیتی در فرصت‌های شغلی ندارد و هر فردی با هر سطح از امکانات یا توانایی می‌تواند کاری برای انجام در منزل داشته باشد. ثانیا وضعیت جهان تغییر کرده و شرکت‌ها برای بقایشان مجبورند این گزینه را نیز درنظر بگیرند. پس با ما در ویزیتل همراه باشید. اگر سوالی داشتید با تیم مشاوره‌ای ما تماس بگیرید.

تغییر در معنای کار در منزل پس از کرونا

کار در منزل

در این مدتی که کرونا در کشور شیوع پیدا کرده تقریبا همه شاغلین البته به جز کادر درمانی و افرادی که مشاغل مرتبط با کرونا دارند مانند داروخانه، طعم دورکاری را چشیده‌اند. برخی می‌گویند تجربه دل‌نشینی است و نمی‌دانند پس از عادت به دیر از خواب بیدار شدن و با لباس خواب کارها را انجام دادن، چگونه به قبل بازگردند و البته پیش خودشان نیز فکر می‌کنند که ای کاش پس از کرونا نیز همچنان دورکار بمانند.

اما در سوی دیگر افرادی هستند که کلافه‌اند. دوست ندارند از خونه کار کنند و می‌گویند مشکلات‌شان چند برابر شده و عملا تمرکزی ندارند. کرونا باعث شد تعریف معمول از کار در منزل تغییر کند.

تا یک ماه پیش از انتشار خبر شیوع ویروسی ناشناخته در جهان، work from home به معنای کارهایی بود که افراد در خانه و با امکاناتی که دراختیار دارند، می‌توانند انجام دهند. اما پس از کرونا، تغییر معنا پیدا کرد و اگر هر کسی «کار در منزل» را ببیند یا بشنود، بیشتر به فکر دورکاری می‌افتد. در ادامه قصد داریم به معنای اولیه کار در منزل بپردازیم. معنایی که با رفتن کرونا دوباره جان می‌گیرد. در قسمت‌های پایانی نیز به معنای نوین دورکاری منزل پرداخته خواهد شد.

در ویزیتل بخوانید
توسعه برند شخصی و اهمیت آن در بازاریابی

کار در منزل چیست؟

کار در منزل

کسب‌وکارهای خانگی در شرایط فعلی که تقریبا هیچکس از آینده و زمان غلبه بر کرونا خبر ندارد، بهترین گزینه برای درآمد و حتی اشتغال‌زایی هستند. هر چند محبوبیت مشاغل خانگی به گروه سنی خاص یا سطح سواد افراد محدود نمی‌شود و تقریبا هر فرد یک بار به ذهنش خطور کرده که کسب‌وکار خودش را راه‌اندازی کند یا آن‌ را راه‌اندازی کرده است.

کار در منزل به آن دسته از کارهایی گفته می‌شود که فرد یا افرادی در خانه کارهایی را انجام یا خدماتی را ارائه می‌دهند که نیازمند امکانات پیچیده‌ای نیست و می‌توان بدون حضور در جای خاصی آن ‌را انجام یا ارائه داد. جالب‌تر اینکه سایت‌هایی وجود دارد که به شما ایده یا پیشنهاد کار در منزل را می‌دهند و حتی آموزش‌های اولیه را نیز برایتان ارسال می‌کنند.

مثلا به شما می‌گویند بهتر است در خانه‌تان قارچ پرورش دهید یا اگر باغ دارید، به کاشت سیفی‌جات روی آورید. اگر در کار خود تبحر پیدا کنید می‌توانید از طریق همین سایت‌ها به شرکت‌هایی معرفی شوید که نیازمند تولیدکننده قارچ هستند. در این‌صورت علاوه بر اینکه از امکانات خانه‌تان استفاده کرده‌اید، می‌توانید قراردادی نیز با یک شرکت بزرگ ببندید.

یکی از مزیت‌های کارکردن با شرکت‌های بزرگ، استفاده از آن برای برندسازی است؛ به‌عنوان مثال می‌توانید بعدها عنوان کنید که با یک شرکت تولیدکننده محصولات ارگانیک کار می‌کنید و از این بابت برای خود مشتری‌های بیشتری ایجاد کنید.

تا به حال برایتان پیش آمده که کاری را در منزل شروع کنید و از طریق آن بتوانید کسب‌وکاری راه‌اندازی یا برندسازی کنید؟ تجربه‌تان را با ما شریک شوید تا از این طریق افراد دیگری نیز به فعالیت‌های این‌چنینی روی آورند. اگر هم تمام این‌ها برای شما در حد یک ایده است، پس معطل نکنید و با مشاوران ویزیتل تماس بگیرید تا ما به شما بگوییم چگونه این کار را انجام دهید و به درآمدی خوب برسید.

 

کار در منزل برای چه کسانی بهترین انتخاب است؟

کار در منزل

 

تعریف کلاسیک کار در منزل مشخص است. در خانه می‌مانید، کارهایتان را انجام می‌دهید و از طریق آن درآمدزایی می‌کنید. این نوع کار کردن در بین افراد و به‌خصوص دانشجویان و زنان طرفدار بیشتری دارد. اما به‌صورت کلی دورکاری برای چند دسته از افراد مهم‌تر است که با استفاده از آن علاوه بر درآمدزایی می‌توانند نقشی نیز در بازار کار داشته باشند و اگر تلاش و بازاریابی‌شان خوب باشد، حتی کارشان را توسعه دهند و افراد بیشتری را به استخدام خود درآورند.

دسته اول؛ افرادی که امکانات محدودی دارند. برای انجام کارهایی که تحت عنوان کار در منزل عنوان شد، نیاز به امکانات پیچیده‌ای نیست. کافی است بخشی از وسایل مهم را داشته باشید و البته اینترنت. در این‌صورت می‌توانید هر چه را که می‌خواهید به افراد دیگر نشان دهید و به فروش رسانید.

مثلا زیور آلات درست کنید، آن‌ را در صفحه مجازی خود بگذارید و منتظر بمانید تا افراد برای خرید به شما پیغام دهند. لازم نیست کارگاهی را کرایه کنید یا اجاره یک واحد تولیدی را بدهید. هرچند با وسعت شاخه کاری خود بعدها ممکن است به کارگاهی نیاز پیدا کنید ولی برای شروع منزل یا اتاق خودتان، کافی است.

دسته دوم؛ کارفرما و کارگر خود هستید. حسن دیگر دورکاری در این است که در عین حال هم کارفرما و هم کارگر خود هستید و لازم نیست برای تاخیر در رسیدن به محل کار مواخذه شوید. یا ممکن است روزی مریض باشید و توان خارج شدن از تخت‌تان را نداشته باشید و از طرفی کارفرما نیز به شما مرخصی ندهد. شما مجبورید با حال بدتان به سرکار بروید. ولی اگر کار در منزل داشته باشید، می‌توانید به خود یک روز را استراحت بدهید.

دسته سوم؛ افرادی که سرمایه چندانی ندارند. کسب‌وکارهای خانگی برای آن دسته از افرادی که سرمایه چندانی ندارند نیز مهم است. نمی‌توان تا ابد دنبال شغل ایده‌آل گشت. در شرایطی که بازار کار وضعیت خوبی ندارند، پیدا کردن شغلی که حقوق خوبی داشته باشد و کارفرمایش نیز با اخلاق باشد، دشوار است. اما این به معنای پایان راه نیست و نباید دست روی دست گذاشت. می‌توانید از مهارت‌تان استفاده کنید یا مهارتی بیاموزید و با استفاده از آن کسب درآمد کنید.

دسته چهارم؛ افرادی که حوصله کاغذبازی اداری ندارند. برای گرفتن یک کارگاه تولیدی نیاز به مجوز از سوی سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف است. افرادی که در منزل کار می‌کنند، نیازی ندارند روند کاغذبازی‌ها را طی کنند و زودتر از سایرین می‌توانند کسب‌وکارشان را راه‌اندازی کنند. هرچند برخی خطرات نیز وجود دارد. به‎عنوان مثال، این سوال همیشه وجود دارد که به چه کسی و چه کسب‌وکاری می‌توان اعتماد کرد؟

دسته پنجم؛ افرادی که به‌دنبال کار همیشگی هستند. تا پیش از کرونا تقریبا همه شاغلین فکر می‌کردند که کاری که به آن مشغول هستند تا ابد وجود دارد و دچار بحران نمی‌شود. اما شیوع گسترده کرونا باعث شد همان کارهایی که فکر می‌کردیم همیشگی هستند، به ناگهان نابود شوند و زمان مشخصی نیز برای ترمیم‌شان وجود نداشته باشد. اما کار در منزل علاوه بر اینکه نمی‌تواند این گونه مخاطرات را داشته باشد، همیشگی است. مگر اینکه خودتان نخواهید دیگر انجامش دهید و از آن دست بکشید.

دسته ششم؛ افرادی که دوست دارند مسافرت بروند اما مشغله‌های کاری نمی‌گذارد. کار در منزل برای این دسته از افراد بسیار مناسب است چرا که می‌توانند در حین مسافرت کارهای خود را نیز تحویل دهند. به‌عنوان مثال سفارش ترجمه یک کتاب دارند. این کار را می‌توان در قطار یا هواپیما نیز انجام داد.

شما جزو کدام دسته از افراد هستید؟ آیا تا به حال فکر کرده‌اید که از مهارت‌ها یا ایده‌های‌تان برای راه‌اندازی کسب‌وکاری در منزل استفاده کنید؟ اگر فکر نکردید، آیا وقتش نرسیده که یک درآمد جانبی دیگری که می‌تواند همیشگی باشد، داشته باشید؟ حالا بهترین زمان است که شما شجاعت و مهارت خود را مزه مزه کنید، تیم مشاوره ویزیتل در ادامه این مسیر همراه شماست.

 

چه کارهایی را می‌توان از خانه انجام داد؟

کار در منزل

در قسمت‌های قبل به صورت مختصر توضیح داده شد که چه کارهایی را می‌توان در خانه انجام داد. به صورت عمده کارهایی که نیازمند ابزار خاصی نیست و خطری برای سایر اعضای خانواده ندارد، می‌توانند در منزل انجام بگیرند. نمونه برخی از کارهایی که افراد در منزل انجام می‌دهند، در زیر مشخص است.

 1. تولیدکننده محتوا
 2. ساخت زیورآلات دست ساز
 3. دوخت و بافتن لباس‌ها
 4. برنامه‌نویسی
 5. مترجمی متون
 6. نویسندگی
 7. تایپ
 8. پخت و پز انواع غذاها ، شیرینی و دسرها
 9. پرورش گل و گیاه‌های آپارتمانی
 10. ادمین شبکه‌های اجتماعی( اغلب آگهی برای جذب ادمین به صورت دورکار است)
 11. آموزش برخی ورزش‌ها مانند یوگا
 12. آموزش زبان انگلیسی از راه ضبط کردن پادکست یا فیلم
 13. راه‌ا‌‌ندازی کانال پادکست
 14. عکاسی در خانه با ایجاد یک آتلیه کوچک
در ویزیتل بخوانید
تبلیغات در اینستاگرام و روش‌های موثر مارکتینگ

معایب کار در منزل

کار در منزل

مزایای کار در منزل در قسمت‌های قبل توضیح داده شد، اما در این قسمت می‌خواهیم از معایبش بگوییم. همه کارها در کنار خوبی‌هایی که دارد، معایبی نیز دارد. هرچند ممکن است این معایب آنقدر زیاد یا جدی نباشد اما برای شروع هر کاری باید به آن‌ها پرداخت و تا پیش از این‌که به معضل تبدیل شوند، به آن‌ها فکر کرد. در زیر فهرستی از معایب دورکاری را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما را در افزایش میدان دیدتان نسبت به این گونه کارها، یاری کنیم.

 1. ایجاد مزاحمت برای سایر اعضای خانواده: مثلا فکر کنید شما در حال آموزش آنلاین زبان برای زبان‌جوهای خود هستید. در این‌صورت نیاز دارید خانه ساکت باشد تا بتوانید با تمرکز بیشتری به این کار بپردازید. اما در همان لحظه فوتبال پخش می‌شود یا همسایه شما مهمانی گرفته است. در این‌صورت کار شما نیز یا به‌سختی پیش می‌رود یا در نهایت مختل می‌شود.
 2. کارها را به بعد موکول می‌کنید: این معضل برای افرادی که کار در منزل‌شان ساخت زیورآلات، دوخت یا بافت لباس یا تولیدمحتواست، بیشتر پیش می‌آید.
 3. مشکلات پیش‌بینی نشده: فرض کنید تدریس زبان انجام می‌دهید و وسط توضیح یک نکته گرامری، اینترنت یا برق شما قطع شود. در این‌صورت کار شما نیز مختل می‌شود. مشکلات این‌چنینی که قابل پیش‌بینی نیز نیستند، می‌تواند بر کیفیت کارتان تاثیر بگذارد.
 4. ارتباط کمتر با آدم‌ها: شاید این مشکل در شرایط فعلی که باید در خانه ماند، واقعا مشکل نباشد اما در شرایط عادی که خبری از کرونا نیست، شاید مزیت به‌حساب نیاید. به‌خصوص وقتی که نیاز دارید با کسی درباره کارتان حرف بزنید و نظرات، پیشنهادات و حتی انتقادهای فرد دیگری را بشنوید تا کارتان را بهبود بخشید.
 5. تداخل کار با زندگی: وقتی همیشه در خانه باشید در واقع مرزی میان کاری که با آن درآمدزایی می‌کنید با زندگی باقی نمی‌ماند. شاید بارها در فیلم‌های سینمایی دیده‌اید که یک برنامه‌نویس تا پاسی از شب در حال کار کردن است یا یک تولیدکننده محتوا تا صبح برای نوشتن یک گزارش بیدار می‌ماند. شاید پر بیراه نباشد اگر این مورد را مهم‌ترین مشکل کار در منزل بنامیم چرا که می‌تواند همه چیز در اطرافتان را شکل «کار» کند. در آن‌صورت ممکن است خانه نیز محلی برای آرامش‌تان نباشد.
 6. سخت‌تان است به شغل دیگری فکر کنید: فرض کنید به شما کاری پیشنهاد شده که باید حتما در محل کار حضور داشته باشید. شاید اگر تا پیش از این پیشنهاد کاری، در منزل کار نمی‌کردید، در قبول کردنش درنگ نمی‌کردید اما شما عادت به حضور در محل کار ندارید و همین امر ممکن است شما را برای قبول کردنش دچار تردید کند. بسیاری از افرادی که در منزل کار می‌کردند، سخت‌شان است به کاری مشغول شوند که حضور و غیاب در محل کار مهم است.
 7. فعالیت بدنی‌تان به حداقل می‌رسد: زمانی که در منزل کار می‌کنید، نیازی به رفت‌و‌آمد ندارید. در این‌صورت فعالیت بدنی شما به حداقل می‌رسد و چه بسا بر سلامتی‌تان تاثیرات منفی بگذارد.
در ویزیتل بخوانید
مدیریت زمان در کار ، مهارتی که شما را نجات می‌دهد!

چرا باید به فکر کار در منزل باشیم؟

کار در منزل

در قسمت‌های قبل از مزایا و معایب دورکاری گفتیم؛ شاید برای برخی افراد معایب به اندازه‌ا‌ی باشد که سراغ work from home نروند یا با خود بگویند کار بیرون بهتر است و مزایای بهتری مانند افزایش اعتماد به نفس، افزایش سطح تعامل با افراد و امکان ارتقای شغلی دارد. اما در زیر برخی از ویژگی‌هایی را برای شما می‌گوییم که باعث می‌شود به فکر یک کار در منزل نیز باشد.

 • نبود امنیت شغلی؛ این یک واقعیت اقتصادی است. در شرایطی که یک ویروس می‌تواند میلیون‌ها شغل را از بین ببرد، چه بسا شاغلین حتی در بهترین شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز روزی بیکار شوند. بنابراین باید یک راه دیگری برای تامین نیازهای مالی داشت.
 • مهارتهایتان هدر نرود؛ فرض کنید خوب نقاشی می‌کشید یا شمع‌های زیبایی می‌سازید. می‌توانید از این توانایی به نحوی استفاده کنید که برای‌تان درآمدزایی داشته باشد.
 • امکان درآمدزایی بیشتر؛ این مورد برای خانواده‌هایی که به‌دنبال بیزینس خانوادگی هستند، بسیار مهم است. اگر اعضای یک خانواده بر روی یک کار متمرکز باشند، مثلا همگی آشپزی کنند یا کوکی‌های خانوادگی بپزند، می‌توانند درآمدزایی قوی‌تری داشته باشند.
آیا تا به حال برای‌تان پیش آمده که از کاری که حضور در محل الزامی است استعفا دهید و به کار در منزل روی آورید؟ چه می‌کردید و الان مشغول چه کاری هستید؟ تجربه خود را با تیم ویزیتل و خوانندگان ما به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید برای کاهش آسیب‌های پس از استعفا، با مشاورین ما در تماس باشید.

چرا کارفرمایان باید به فکر کار در منزل باشند؟

کار در منزل

بارها با افرادی برخورد کرده‌ایم که حضور نیروی کار در دفتر را اجباری می‎دانند. این در حالی است که بخش عمده‌ای از توان همان نیرو صرف رفت‌وآمد، ماندن در ترافیک یا ایستادن کنار خیابان به امید زودتر آمدن اتوبوس می‌شود.همین عوامل می‌تواند بر کیفیت و بهره‌وری نیروی کار اثر بگذارد. در قسمت‌های پیشین از معایب کار در منزل گفتیم اما در این قسمت می‌خواهیم به‌طور مشخص به مزایای دورکاری بپردازیم. این قسمت مخصوص کارفرمایان است:

 1. صرفه‌جویی در زمان رفت‌وآمد. کارمندان دورکار زمان بیشتری را به کارشان اختصاص می‌دهند و با آسودگی خاطر برای آن وقت می‌گذارند.
 2. فکرشان در خانه نیست.
 3. متمرکزتر و شادتر هستند. افرادی که دورکار می‌شوند حس می‌کنند زمان بیشتری را در خانه می‌گذرانند و اینگونه می‌توانند نبودشان را به‌نوعی جبران کنند.
 4. صرفه‌جویی در هزینه‌های اجاره، آب و برق. وقتی کارمندان از خانه کارهایشان را انجام دهند، می‌توانید از فضای اداری به نوع دیگری استفاده کنید به‌عنوان مثال آن ‌را اجاره دهید یا فن و چیلرها را خاموش کنید. همین امر هزینه‌های اجاره و نگهداری ساختمان را به‌طور محسوسی کاهش دهد.
 5. جلسات به‌موقع برگزار می‌شود. کارمندان بهانه‌ای مانند ترافیک یا خواب ماندن برای دیر رسیدن به جلسه ندارند. هر کسی می‌تواند در هر جای دنیا با داشتن اینترنت در جلسات شرکت کند.
 6. بهترین‌ها را استخدام کنید. کارفرمایان می‌توانند بهترین‌ها را انتخاب کنند حتی اگر در همان شهر نباشد. این مزیت بیشتر برای استخدام ادمین شبکه‌های مجازی، تولیدکننده محتوا یا برنامه‌نویس کاربرد دارد و مرسوم است.
 7. تنش در محیط کار کمتر خواهد بود.

نتیجه‌گیری

کار در منزل

تغییر همیشه هم بد نیست. شاید پیش خودمان فکر کنیم که دورکاری یا همان کار در منزل ما را از تعامل با آدم‌ها باز می‌دارد اما این کار که البته برای سلامتی‌مان ضروری است، می‌تواند نقطه عطفی برای افزایش و بهبود مهارت‌های‌مان نیز باشد. به طور مثال می‌توانیم از فرصت خانه ماندن برای یادگیری یک مهارت مانند زبان استفاده کنیم تا پس از مدتی از آن به‌عنوان راه جایگزین برای درآمدزایی استفاده کنیم.

بالاخره شرایط اقتصادی جهان تغییر می‌کند و ممکن است امنیت شغلی نیز کاهش چشم‌گیری پیدا کند. ما در این مقاله تلاش کردیم تا تعریفی از کار در منزل و دورکاری ارائه دهیم و درباره مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

شما برای ما از تجربیاتتان بنویسید. آیا در زمان کرونا دورکار بوده‌اید؟ چه تفاوتی میان دورکاری و حضور در محل کار وجود دارد؟ آیا تا به حال تجربه کار در منزل دارید؟ چه نوع کاری؟ درآمدش خوب است؟ آیا شما مدیر یک کسب‌وکار هستید؟ ما در ویزیتل مشتاق شنیدن حرف‌ها و تجربه‌هایتان هستیم.

 

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *