تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
کارآفرینی

کارآفرینی چیست و همه‌ آن‌چه که باید درباره کارآفرینی بدانید

در سال‌های اخیر تلویزیون و رسانه‌های مختلف تاکید بسیاری بر تشویق و گسترش کارآفرینان داشته‌اند اما مفهوم اصلی و واقعی آن چیست؟ به چه افرادی کارآفرین گفته می‌شود و این کارآفرینان چه ارزشی را در جامعه ایجاد می‌کنند؟ مهارت مورد نیاز کارآفرینان چیست؟ در حالی که تعریف کارآفرینی برای دهه‌ها ثابت مانده است اما مطمئنا امکان و شرایط کارآفرینان در طول این سال‌ها دچار تغییر شده و افراد بسیاری به این کار مشتاق شده‌اند.

در گذشته دو فاکتور که نقش مهمی در کارآفرین شدن افراد ایفا می‌کرد، داشتن مهارت‌های خاص و سرمایه‌ برای خرید و تهیه‌ی لوازم اصلی کار بود. اگر شما این دو فاکتور مهم را نداشتید، در واقع شانسی برای کارآفرین شدن را تجربه نمی‌کردید.

اکنون نگاهی به شرایط امروز جهان بی‌اندازید. فرصت‌های بسیاری در اکثر کشورهای برای افراد کارآفرین فراهم شده است. اگر قصد دارید شما یک کارآفرین باشید و یا اطلاعات بیشتری درمورد آن کسب کنید، تا پایان همراه ما در ویزیتل بمانید.

کارآفرینی

کارآفرینی چیست؟

کارآفرینی به مفهوم توسعه و مدیریت یک سرمایه‌گذاری تجاری برای کسب سود و قبول ریسک در دنیای تجاری شرکت‌های اشاره دارد. به بیان ساده، کارآفرینی تمایل به شروع یک کار جدید است. این روزها کارآفرینی، نقش مهمی در توسعه اقتصادی بازارجهانی در حال گسترش داشته است. چشم‌انداز کارآفرینی با کشف و ریسک‌پذیری تعریف می‌شود و یک بخش ضروری از توانایی کشور، برای موفقیت در یک بازار جهانی همیشه در حال تغییر و رقابتی است.

چیزی که در مورد کارآفرینی مهم است و آن را در جایگاه خاصی برای دیگران قرار می‌دهد، این است که افراد رویاها و شغل مورد نظرشان را تاسیس می‌کنند. آن را  به دست می‌گیرند و به سمتی که می‌خواهند هدایت می‌کنند. مثل ساختن یک شغل و زندگی با شرایط مناسب هر فرد، بدون رئیس، بدون محدودیت ناخواسته در برنامه و بدون این که کسی مانع کار شما شود.

کارآفرینی

معنی کارآفرین چیست؟

کارآفرین به شخصی گفته می‌شود که توانایی و تمایل به ایجاد، اداره و کسب موفقیت در یک کار نوپا را همراه با قبول ریسک آن داشته باشد تا بتواند سرانجام به سود برسد. بهترین مثال برای کارآفرینی شروع یک فعالیت جدید تجاری است. کارآفرینان معمولا به عنوان منبع ایده‌های جدید یا مبتکران نو در جامعه تجاری شناخته می‌شوند و با جایگزینی اختراعات جدید، ایده‌های جدیدی را در بازار به وجود می‌آورند.
به طور خلاصه، هرکس که اراده و عزم راسخ برای راه‌اندازی یک شرکت جدید داشته باشد و با تمام خطرات و ریسک‌های ناشی از آن مقابله کند، می‌تواند یک کارآفرین شود. کارآفرینان می‌توانند اولین قدم را برای ساختن جهان به مکانی بهتر، برای همه افرادی که در آن هستند بردارند. اگر ذهنیت کارآفرینی شما در ایجاد یک کسب‌وکار سودآور متمرکز است، شما در تعریف کارآفرین قرار می‌گیرید.

کارآفرینی

در ویزیتل بخوانید
توسعه برند شخصی و اهمیت آن در بازاریابی

مشاوره در کارآفرینی چیست؟

کارآفرینان می‌توانند یکی از قدرتمندترین ترانسفورماتورهای جهان باشند! برای درک بهتر این تعریف به سراغ افراد مشهور جهانی برویم که به عنوان کارآفرین توانسته‌اند تغییرات بزرگ و مهمی در جهان و در میان زندگی افراد ایجاد کنند. آیا مثال چنین افرادی را در ذهن خود دارید؟

کارآفرینان بزرگ جهانی، از ایلان ماسک که مردم را به مریخ منتقل می‌کند تا بیل گیتس و استیو جابز که کامپیوترها را به عنوان بخشی جداناپذیر از هر خانواده درآورده‌ است، شناخته می‌شوند.

افرادی که اگر به دنبال تاریخچه‌ی کسب‌وکار آن‌ها باشید متوجه خواهید شد که شاید تنها از یک جرقه‌ی ذهنی، یک موقعیت کوچک، یک فکر اقتصادی مختصر توانسته‌اند پیشرفت کنند و اکنون به سرمایه و شهرتی جهانی برسند. با تمام این تفاسیر هیچ‌کس نمی‌تواند نقش مشاور در کسب‌وکار و کارآفرینی را منکر شود.

اهمیت مشاوره در کارآفرینی
چه کسی می‌تواند بگوید اگر کارآفرینان بزرگی مثل بیل گیتس؛ مشاوران و همراهان خود در کارآفرینی را نداشت، می‌توانست به چنین جایگاهی در جهان برسد؟!

در ایران هم این مسئله وجود دارد. مشاوره یک بخش مهم در کسب‌وکار و کارآفرینی است. ویزیتل به عنوان یک مشاور کسب‌وکار در تمام مراحل کارآفرینی شما می‌تواند و همراه و روشن‌گر راه‌ شغلی و تجاری شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با همراه و مشاوران ما در تماس باشید.

اما از بحث مشاوره در کارآفرینی که بگذریم، یک سوال مهم دیگر به وجود خواهد آمد. آن هم این‌ که چرا مردم به سمت کارآفرینی سوق پیدا می‌کنند. اهمیت کارآفرینی چیست؟ بیاید در ادامه‌ی بحث چند دلیل اصلی را بررسی کنیم.

کارآفرینی

اهمیت کارآفرینی در چیست؟

سوالی که در بخش قبل مطرح شد از شما پرسید چرا کارآفرینی اهمیت دارد؟ اولین پاسخی که ممکن است در مورد این سوال به ذهن افراد برسد این است که کارآفرینان شغل ایجاد می‌کنند.

بدون کارآفرینان شغل جدید وجود نخواهد داشت.
همین‌طور است! کارآفرینان برای شروع و به کارگیری تجارت خود ریسک می‌کنند، جاه‌طلبی آن‌ها برای ادامه رشد تجارت خود، درنهایت منجر به ایجاد مشاغل جدید می‌شود و با ادامه رشد تجارت آن‌ها، حتی اشتغال بیشتری هم ایجاد می‌شود. این تمام ماجرای اهمیت کارآفرینی نیست! دلایل دیگری وجود دارد که می‌تواند اهمیت کارآفرینی در تجارت هر کشور را نشان دهد. دلایلی مثل:

انجام نوآوری

برخی از بزرگترین فناوری‌های جامعه امروز از تجارت حاصل شده است. پیشرفت‌ها ناشی از نیاز به حل یک مسئله، ایجاد کارایی یا بهبود جهان است. در دوره‌هایی که پیشرفت بیشتری در فناوری وجود دارد، معمولا نقش یک کارآفرین غیرقابل انکار است.

ایجاد تغییر

کارآفرینان رویای بزرگ دارند. بنابراین به طور طبیعی تعدادی از ایده‌های آن‌ها باعث تغییر جهانی می‌شود. آن‌ها ممکن است یک محصول جدید تولید کنند که می‌تواند مسئله‌ی مهمی را برطرف کند یا چالش کشف چیزی که قبلاَ هرگز کاوش نشده است را بپذیرند. بسیاری از کارآفرینان هدف‌شان این است که با محصولات، ایده‌ها یا تجارت خود دنیا را بهتر کنند.

کارآفرینی

در ویزیتل بخوانید
مهارت سخنرانی ؛ مهم‌ترین ابزار برای برقراری ارتباط با مخاطبان

افزایش ارزش برای جامعه

درحالی که برخی این تصور را دارند که ثروتمندان افرادی حریص هستند اما در میان آن‌ها افرادی هم هستند که می‌توانند بیشتر از یک فرد عادی برای منافع بزرگ‌تر و جمعی یک کشور تلاش کنند. برخی به دنبال سرمایه‌گذاران، خود در ایجاد راه‌حل‌هایی برای کمک به جوامع فقیرتر و دسترسی آن‌ها به مواردی هستند که ما آن را حق مسلم افراد می‌دانیم. مثل آب آشامیدنی پاک و بهداشت خوب.

افزایش درآمد ملی

کارآفرینی به درآمد ملی اضافه می‌کند، ثروت جدیدی در اقتصاد ایجاد می‌کند و در نهایت با ایده‌های جدید؛ محصولات یا خدمات بهبودیافته از سوی کارآفرینان، امکان رشد بازارها و ثروت جدید فراهم می‌شود.

انواع کارآفرینی کدامند؟

انواع کارآفرینی می‌تواند به چهار نوع مهم و اصلی تقسیم شود. این تقسیم‌بندی در موارد زیر شناخته خواهد شد:

  • کارآفرینی مشاغل کوچک
  • کارآفرینی مقیاس پذیر
  • کارآفرینی مشاغل بزرگ
  • کارآفرینی اجتماعی

کارآفرینی مشاغل کوچک

بدون شک شناخته‌ترین نوع کارآفرینی برای شما، کارآفرینی مشاغل کوچک است. هیچ بعید نیست اگر خود شما جز این نوع از کارآفرینان باشید یا درمیان آشنایان و دوستان خود این کارآفرینان را بشناسید.

این مشاغل شامل آرایشگاه‌ها، فروشگاه‌های موادغذایی، آژانس مسافرتی، مشاور، نجار، لوله‌کش، برق و … هستند. این افراد تجارت شخصی خود را اداره می‌کنند یا صاحب آن هستند و اعضای خانواده و آشنایان خود را به عنوان کارمند‌های محلی در تجارت کارآفرینی کوچک خود به کار گرفته‌اند.

آن‌ها مشاغل کوچک خود را با گرفتن وام یا کمک دوستان و خانواده‌ی خود راه‌اندازی کرده‌اند. هدف از کارآفرینی و بیشتر این کسب‌وکارهای در مقیاس کوچک و سود و زیان شخصی یک نفر یا تعداد محدودی از افراد است.

Entrepreneurship

کارآفرینی مقیاس‌پذیر

کارآفرینان مقیاس‌پذیر با دانستن این‌ که چشم‌انداز آن‌ها می‌تواند جهان را تغییر دهد، شغلی را راه‌اندازی می‌کنند. آن‌ها سرمایه‌گذارانی را جذب می‌کنند که طرفدار فکرها و ایده‌های جسور و خارج از چارچوب باشند. آن‌ها برای تامین مالی و پشتیبانی از پروژه یا تجارت خود به سرمایه‌گذاری بیشتری احتیاج دارند.

کارآفرینی شرکت بزرگ

این شرکت‌های بزرگ با ارائه محصولات جدید و نوآورانه که حول محصولات اصلی آن‌ها می‌چرخند، رشد و پایداری دارند. تغییر در فناوری، ترجیحات مشتری، رقابت جدید و… شرکت‌های بزرگ را تحت فشار قرار می‌دهد تا محصولی نوآورانه تولید کنند و آن را به مجموعه‌ی جدید از مشتریان در بازار بفروشند. آن‌ها در سیاست‌های کاری خود برای مقابله با تغییرات سریع تکنولوژی، سازمان‌های موجود یا شرکت‌های نوآوری را خریداری می‌کنند و یا سعی در ساخت محصولات داخلی دارند.

کارآفرینی اجتماعی

این نوع کارآفرینی بر تولید محصول و خدماتی متمرکز است که نیازها و مشکلات اجتماعی را برطرف می‌کند. تنها شعار و هدف از کارآفرینی آن‌ها این است که برای جامعه کار کنند و هیج سود و منافع شخصی در کار نباشد.

خصوصیات افراد مشتاق به کارآفرینی چیست؟

همه‌ی افرادی که وارد بازار و تجارت می‌شوند، به عنوان کارآفرینان موفق در این رقابت باقی نخواهند ماند. خصوصیات مشخصی وجود دارد که باعث موفقیت در کارآفرینی می‌شود.
شروع هر فعالیت جدید شامل مقدار قابل‌توجهی خطر شکست است. بنابراین یک کارآفرین باید شجاع باشد و توانایی ارزیابی و ریسک‎پذیری را در روحیه‌ی کاری خوب داشته باشد.

تولید ایده‌های نو؛ تاسیس شرکت و کسب سود از آن ایده‌ هم بخش مهمی است که در کارآفرینی برای افراد تعریف می‌شود. تغییر و نوآوری می‌تواند در یک ابعاد ساده و معمولی مثل تغییر در بسته‌بندی تا تولید و عرضه‌ی یک محصول جدید باشد که بازار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

Entrepreneurship
کارآفرین برای موفقیت باید چشم‌انداز روشنی از سرمایه‌گذاری جدید خود داشته باشد. با این حال؛ برای تبدیل ایده به واقعیت، منابع و کارمندان زیادی لازم است. در این‌جا کیفیت رهبری فرد کارآفرین در درجه‌ی اول اهمیت است زیرا رهبران کارکنان خود را به سمت مسیر درست موفقیت هدایت می‌کنند.
در یک تجارت، هر شرایطی می‌تواند فرصتی باشد و به سود یک شرکت استفاده شود. این مهم است که افراد و کارآفرینان ذهنی باز برای پذیرش و دیدن فرصت‌ها داشته باشند.

به‌طور خلاصه، خصوصیات افراد کارآفرین در این موارد شمرده می‌شود:

  • ریسک‌پذیری
  • نوآوری
  • کیفیت چشم‌اندازی و رهبری
  • ذهن باز
  • انعطاف‌پذیری

Entrepreneurship

اکو سیستم‌های کارآفرینی چیست؟

تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد اشتغال‌زایی در سطح بالا می‌تواند توسعه اقتصادی را متوقف کند. کارآفرینی اگر به درستی تنظیم نشود، می‌تواند منجر به رویه‌های ناعادلاته در بازار شود و فساد را به دنبال داشته باشد.

این فساد به راحتی می‌تواند باعث نابرابری در درآمد توسط تعداد زیادی از کارآفرینان شود. همان‌طور که در بخش‌های قبلی هم اشاره کردیم، به‌طور کلی کارآفرینی محرک اساسی در نوآوری و رشد اقتصادی بسیاری از دولت‌های محلی و ملی در سراسر جهان است. برای این منظور است که دولت‌ها معمولا در توسعه اکوسیستم‌های کارآفرینی کمک می‌کنند.

روش‌ها و راه‌های کارآفرینی چیست؟

برخلاف مشاغل سنتی، که راه و روش کار‌ آن‌ها ثابت شده و قابل تشخیص است. راه برای کارآفرینی و کارآفرین شدن در مورد همه‌ی افراد یکسان نیست. آن‌ چه که برای یک کارآفرین ممکن است مفید باشد، برای فرد بعدی مفید نباشد و بالعکس. با این تفاسیر، پنج مرحله کلی وجود دارد که بیشتر آن‌ها، اگر نگوییم همه، برای تعداد زیادی از کارآفرینان موفق عمل‌کرده است.

۱-    اطمینان از ثبات مالی

این مرحله اول یک نیاز سخت‌گیرانه نیست اما قطعا برای داشتن یک کسب‌وکار موفق توصیه می‌شود. درحالی که کارآفرینان کسب‌وکارهای موفق و جدیدی را ایجاد کرده‌اند، از نظر اقتصادی کمتر از حد متوسط قرار دارند. شروع کار با پول نقد کافی و اطمینان از تامین بودجه مستمر، فقط می‌تواند به یک کارآفرین مشتاق کمک کند و به او و تیم شخصی‌اش فرصت بدهد تا به دنبال ساختن یک تجارت موفق باشند.

۲-    یک مجموعه مهارت متنوع بسازید

هنگامی که فرد از نظر مالی قدرتمند است، ایجاد مجموعه‌ای متنوع از مهارت‌ها و سپس استفاده از این مهارت‌ها در دنیای واقعی مهم است. اهمیت این مرحله در این است که می‌تواند به عنوان یک کار همزمان با مرحله‌ی اول انجام شود. هنگامی که شما به عنوان یک کارآفرین، مجموعه‎ مهارت‌های تیمی و متنوعی در در اختیار داشته باشید، می‌توانید در مواجهه با شرایط سخت به این توانایی‌ها اعتماد کنید و از آن شرایط عبور کنید.

حالا که تا این‌جا با اهمیت داشتن مهارت‌های مختلف آشنا شدید، شاید برای شما سوال باشد که کدام یک از مهارت‌ها می‌تواند از اهمیت بیشتری برای توجه بیشتر و کسب آن مورد نظر ما باشید؟ اگر این سوال را دارید، به سراغ یک راه آسان برای دریافت پاسخ خود بروید. ویزیتل راهی آسوده پیش پای شماست که با مشاوره‌های خود شما را از گمراهی‌ها و اشتباهات واضح در شروع کسب‌وکار و ادامه‌ی مسیرتان آگاه می‌کند.

Entrepreneurship
اما آیا همه‌ی ماجرا در همین دو راه بود؟ چه چیزهای دیگری می‌تواند شما را در ساخت یک مجموعه مهارت متنوع کمک کند؟ بله پاسخ آن ساده است! نشان دادن و مصرف آن در چندین کانال و محتوای مختلف. خب اهمیت این مصرف محتوا در چندین کانال چیست؟ در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

۳-    مصرف محتوا در چندین کانال

گفتیم که ساخت یک مجموعه مهارت متنوع مهم است، پس نیاز به شناسانده آن هم به همین اندازه مهم است. در همین نقطه است که احتیاج شما به مصرف محتوا در چندین کانال مختلف معنا پیدا می‌کند. کانال‌هایی مثل تولید پادکست، کتاب، مقاله، سخنرانی، شبکه‌های اجتماعی و غیره… .

یک نکته‌ی مهم:

زیاده‌روی و استفاده از تمام کانال‌هایی که در اختیار شما وجود دارد نمی‌تواند همیشه موفق باشد. انتظار نداشته باشید اگر در حضور خود را در تمام این کانال‌ها رسمی و علنی کردید، به همان اندازه بازخورد مثبت داشته باشید! درواقع این حتی می‌تواند باعث آسیب به کار شما هم شود. بهترین و تاثیرگذارترین کانال‌های مرتبط با کارآفرینی خود را پیدا کنید و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

۴-    مسئله‌ای را برای حل کردن در نظر بگیرید

از طریق مصرف محتوا در چندین کانال، یک کارآفرین مشتاق، قادر به شناسایی مشکلات مختلف برای حل کردن است. یک ضرب‌المثل تجاری حکم می‌کند که محصول یا خدمات یک شرکت، نیاز به حل یک درد خاص دارد. از طریق شناسایی همین مشکل است که یک کارآفرین قادر به ایجاد شغل‌های مختلف برای حل این مشکل خواهد بود.

۵-    مسئله‌ پیدا شده را حل کنید

استارتاپ‌های موفق، یک نقطه درد خاص را برای شرکت‌های دیگر یا مردم حل می‌کنند. این به عنوان ارزش افزوده در مسئله شناخته می‌شود. افراد تنها از طریق افزودن ارزش به یک مسئله یا نقطه درد خاص، تبدیل به یک کارآفرین موفق می‌شوند.

نمونه‌های جهانی موفق کارآفرینی چیست؟

بیاید برای کسب آگاهی بیشتر و دید وسیع‌تر نسبت به مفهوم کارآفرینی و کارآفرینان به سراغ بررسی چند مورد موفق در سراسر جهان برویم. بررسی این نمونه‌ها می‌تواند ابعاد و زمینه‌های لازم برای موفقیت کارآفرینان را به شما نشان بدهد.

Entrepreneurship

والت دیزنی

والت دیزنی یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌های جهان است. شما آن را شرکت والت دیزنی و پارک‌های تفریحی مانند دیزنی‌لند و والت دیزنی می‌شناسید. مارک این شرکت با شخصیت میکی‌موس به جهان شناخته شد و سرانجام گسترش یافت و شامل هزاران شخصیت و دنیای فانتزی کارتونی جذاب و متفاوت برای افراد و کودکان شد.

این ایده و فکر تجاری تا به حدی پیشرفت کرد و چشم‌اندازهای گسترده برای خود درنظر داشته که نه تنها محبوبیت خود را میان کودکان به حد قابل قبولی رساند، بلکه یکی از محبوب‌ترین‌ها برای بزرگ‌سالان هم شد.

اما راه این تجارت همیشه هموار و صاف نبود. او با چالش‌های بزرگی مثل شکست‌های تجاری روبه‌رو شد و همچنان با تکیه بر قدرت ریسک‌پذیری و نوآوری خود به دنبال کسب موفقیت بیشتر و باقی ماندن در دنیای تجارت بود.
والت دیزنی اکنون به یکی از مهم‌ترین نام‌های تجاری در سراسر جهان تبدیل شده است.

Entrepreneurship

فیس‌بوک

مارک زاکربرگ قبل از ساخت فیس‌بوک چندین محصول مختلف ایجاد کرد که برخی از آن‌ها با شکست و برخی هم با موفقیت‌های پیش‌بینی شده‌ی خود همراه بودند. او ابزاری برای پیام‌رسانی فوری ایجاد کرد که پدرش در دندان‌پزشکی خود برای برقراری ارتباط با خانواده‌ی خود از آن استفاده کند. همچنین یک نرم‌افزار موسیقی ایجاد کرد که مایکروسافت و  AOL علاقه‌مند به خرید آن بودند.

همه‌ی این‌ها در زمانی بود که او تنها یک نوجوان بود. در طی اولین سالی که زاکربرگ اقدام به تاسیس فیس‌بوک و کارآفرینی خود کرد، در حدود یک میلیون کاربر داشت. این درحالی است که اکنون خالص ارزش مارک زاکربرگ ۶۸.۳ میلیارد دلار است.

جمع‌بندی

بحث با سوال و جست‌وجو درباره‌ی کارآفرینی آغاز کردیم. اکنون که به این قسمت از مطلب رسیده‌اید، حتما می‌دانید کارآفرینی چیست و به چه کسی کارآفرین گفته می‌شود. چرا اهمیت کارآفرینی برای همه‌ی جوامع و اقتصاد آن اهمیت دارد و می‌تواند پاسخ مثبتی برای رفع مسائل و مشکلات یک جامعه باشد.

به طور خلاصه کارآفرینان می‌آیند تا به یک نیاز پاسخ بدهند و با رفع آن نیاز، محیط برای زندگی افراد فراهم کنند. کارآفرینی ایجاد شغل و موقعیت اجتماعی و مالی است که می‌تواند در ابعاد کوچک و بزرگ در جامعه رشد پیدا کند.

اکنون شما برای ما بنویسید. آیا تجربه‌ی از کارآفرینی چه در ابعاد کوچک، چه بزرگ دارید؟ در اطراف خود کارآفرینان موفقی را می‌شناسید؟ اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره‌های لازم در مورد کارآفرینی هستید با ویزیتل در ارتباط باشید. سوالات و نظرات خود را از ما بپرسید.

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *