تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
پادکست چیست

پادکست چیست؟ رادیو به سبک اینترنتی

پادکست چیست؟ از سال‌های دور که هنوز تلویزیون و اینترنتی نبود، رادیو و صدای جادویی درونش طرفداران زیادی داشت و با گذشت سال‌ها، همچنان افرادی هستند که در خانه و در مسیر محل کار و دانشگاه به برنامه‌های رادیویی گوش بدهند. اما با ظهور اینترنت، شکل جدیدی از این رسانه محبوب ایجاد شد که مزیت‌های بیشتری دارد و دایره گسترده‌‌تری از مخاطبان را دربرمی‌گیرد. حتما در چند سال اخیر نام پادکست به گوش‌تان خورده و دوست دارید که پاسخی برای پرسش پادکست چیست (Podcast)، به دست بیاورید. اگر تابه حال نمونه‌ای از آن را نشنیده‌اید یا دوست دارید برای کسب‌وکارتان پادکستی بسازید، در این مقاله با تیم ویزیتل همراه باشید.

پادکست به چه معناست؟

پادکست چیست

پادکست چیست ؟ پادکست یک برنامه صوتی است که در موضوعات و دسته‌بندی‌های مختلفی تولید می‌شود و می‌توانید به راحتی با موبایل شخصی خود به برنامه‌های مخصوص پادکست دسترسی پیدا کنید و در هر مکان و هر زمانی که دوست داشتید، به آن گوش بدهید.

هر پادکست از چند قسمت یا اپیزود تشکیل شده و می‌تواند طول مدت آن از ۱۰ دقیقه تا چندین ساعت باشد. درواقع شما تصمیم گیرنده هستید که چه محتوایی برای شما جذاب و مفید است و دوست دارید مشترک کدام یک از آن‌ها در اپلیکیشن‌های پادکست باشید.

البته مخاطبان و دوست داران این رسانه شنیداری تعریف‌های متفاوتی برای آن در نظر گرفته‌اند اما  اگر بخواهیم بگوییم چهار ویژگی اصلی پادکست چیست ، این موارد را می‌توان نام برد: رایگان ‌بودن برنامه، اهمیت تقاضا و علاقه کاربران در انتخاب پادکست، وجود گفت‌وگوی رادیویی در جریان برنامه و داشتن مخاطبی هدفمند.

می‌توان گفت؛ پادکست یک رسانه محبوب و درحال رشد است و طبق آمارها از اکتبر ۲۰۲۰ ، بیش از یک میلیون پادکست در سراسر جهان وجود دارد.

اما اگر می‌خواهید بدانید پادکست چیست و چه تفاوتی با یک فایل صوتی ساده دارد و همچنین در پی آن هستید که برای رشد و تبلیغ کسب‌وکار خود از این رسانه جدید استفاده کنید؛ توجه به این نکته ضروری‌ست؛ مشترک شدن در اپلیکیشن‌های پادکست!

ساده ترین توضیح این است که یک فایل صوتی و یک قسمت پادکست از نظر فنی یکسان هستند. اما تفاوت زمانی ایجاد می‌شود که پس از بارگذاری در یک وبسایت، کاربران در کد RSS شما مشترک شوند.

بنابراین، اگر از سرویس‌های میزبانی پادکست استفاده ‌کنید، فایل‌های صوتی وارد فضا و فرم جدیدی می‌شوند؛ چرا که به این ترتیب مخاطبان به راحتی می‌توانند نظر بدهند، پادکست را دانلود کنند، شما به عنوان سازنده و میزبان، آمار دقیقی از تعداد شنونده‌ها به دست می‌آورید و یا حتی به صورت مستقیم کمک مالی دریافت می‌کنید.

نکته جالب دیگر این است که هنگام پخش قسمت‌های جدید، مخاطبان‌تان به راحتی می‌توانند از برنامه پادکست مورد علاقه‌شان باخبر شوند و درواقع می‌توانید با آن‌ها ارتباطی صمیمی و نزدیک‌تر برقرار کنید.

بخشی از خدمات ما در ویزیتل مشاوره در خصوص ساخت پادکست به عنوان یک ابزار مهم تولید محتواست. با تجربه‌ای که از مشاوره‌های گوناگون برای استراتژی محتوای کسب‌وکارهای مختلف به دست آوردیم، در ادامه مهم‌ترین نکات و اصول لازم را برای شما توضیح می‌دهیم. همچنین می‌توانید با مشاوران ما تماس گرفته و در خصوص اینکه ارتباط کسب‌وکار و شما با پادکست چیست ، بیشتر مطلع شوید.

تاریخچه پادکست و چگونگی ظهور آن

پادکست چیست

بد نیست برای شناخت ابعاد بیشتر این رسانه شنیداری و رسیدن به سوال پادکست چیست ؛ از سرگذشت آن باخبر شویم.

پادکست هفتگی The BackStage Pass در سال ۲۰۰۳ اولین تجربه در این زمینه بود که فردی به نام مت شیتر، آن را آغاز کرد و در هر قسمت از برنامه خود مهمانان خاصی را دعوت می‌کرد. در آن هنگام هنوز نامی برای پادکست انتخاب نشده بود و مردم با این شکل از تولید محتوا آشنا نبودند.

اما دوسال بعد؛ یعنی در سال ۲۰۰۴، بن همرسلی روزنامه نگار بی بی سی، با انتشار مقاله‌ای در گاردین نام پادکست را برای این فناوری انتخاب کرد. او این نام را از ترکیب دو واژه Broadcasting به معنی پخش همگانی و iPod ساخت. همچنین امروزه پادکست را با نام‌های نت‌کست (Net Caset)، پورتابل آن دیمند (portable on demand) یا به اختصار POD هم می‌شناسند.

پادکست‌ها با سرعت خوبی وارد عرصه رقابت با دیگر فرم‌های تولید محتوا شدند و با پیشرفت اینترنت و انواع برنامه‌ها، شرکت اپل در سال ۲۰۰۵ با انتشار آیتونز (iTunes) به‌طور رسمی از قابلیت پادکست پشتیبانی کرد. این موضوع باعث بلوغ هرچه بیشتر پادکست شد؛ تاجایی که خبرگزاری‌ها معتبر جهانی همچون بی‌بی‌سی (BBC)، ا‌ن‌پی‌آر (NPR)، سی‌بی‌سی (CBC) وایستگاه‌های بزرگ رادیویی همچون «WNYC» در نیویورک و رادیو «WHYY-FM» در فیلادلفیا پادکست‌های خود را در آیتونز قرار دادند تا در دسترس همگان قرار بگیرد.

پس از آن نیز شرکت‌های بزرگی همچون ماکروسافت، فیس‌بوک، مک دونالد و … برای برند خود پادکست‌هایی اختصاصی منتشر کردند و این آغازی برای گسترش محبوبیت این رادیوی اینترنتی شد. حالا همه می‌خواستن بدانند پادکست چیست و چگونه کار می‌کند؟

چطور پادکست بسازیم؟

پادکست چیست

راه‌های ساخت پادکست چیست؟ ما به شما می‌گوییم. اگر بخواهید پادکستی برای خودتان بسازید و بدانید که پادکست چیست و چگونه یک نمونه باکیفیت برای کارتان داشته باشید باید به چند نکته اساسی توجه کنید.

۱) چرا می خواهید پادکست بسازید؟

آیا شما صاحب یک کسب‌وکار هستید؟ یا مدیر بازاریابی؟ یا شغلی آزاد دارید؟ در هر صورت شما ممکن است بخواهید از پادکست به عنوان ابزاری کاربردی و ارزشمند استفاده کنید تا مشتریان خود را داشته باشید. شما باید چرای خود را مشخص کنید تا در ادامه راه انگیزه و توان‌تان حفظ شود؛ با هدف پیش بروید چون باید بدانید برای چه به دنبال ساخت پادکست هستید.

۲) پادکست شما برای چه کسانی است؟

همان روز اول از خودتان بپرسید؛ این پادکست را برای چه کسی درست می‌کنید کانال پادکست چیست و مخاطب آن چه کسانی هستند؟ پرسونای مشتری و شناخت مخاطب تاثیر فراوانی در جهت دهی محتوای پادکست‌تان دارد و می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

مراحل ساخت پادکست

پادکست چیست

پس از آنکه چرایی ساخت پادکست و مخاطب خود را شناختید، وقت آن است که به صورت عملی وارد کار شوید و بدانید که ابتدا و انتهای ساخت یک پادکست چیست .

۱) برنامه ریزی

این مرحله اولیه که اغلب نادیده گرفته می‌شود، برای ساخت پادکست ضروری‌ست. حرفه‌ای باشید و باحوصله برنامه خود را بنویسید. برنامه شما برای ساخت پادکست چیست؟

۲) یک موضوع را انتخاب کنید

موضوع پادکست چیست؟ شما می‌خواهید پادکست‌تان روی یک موضوع یا طرحی خاص متمرکز شود. سعی کنید آن را محدود به موضوعی کنید که می‌توانید در بسیاری از قسمت‌ها در مورد آن صحبت کنید و البته همیشه می‌توانید با محبوبیت بیشتر در میان مخاطبان، موضوع خود را گسترش دهید.

۳) انتخاب میزبان مشترک (اختیاری)

آیا دوست، شریک تجاری یا همکاری دارید که بخواهید با او شریک شوید؟ اگر درباره یک موضوع به اشتراک رسیدید و میزبان مشترک داشته باشید، شروع پادکست بسیار آسان‌تر خواهد بود. تازه می‌توانید کارهای اضافی ویرایش، تبلیغ و موارد دیگر را باهم تقسیم کنید. هرچند ممکن است نکات منفی نیز وجود داشته باشد. به‌نظر شما نکات منفی مشارکت در ساخت پادکست چیست؟

۴) یک نام انتخاب کنید

اسمی را انتخاب کنید که در عین ناب بودن بتواند این امکان را به شما بدهد که در آینده موضوع کار خود را گسترش بدهید و باعث محدودیت شما نشود. این که اسم پادکست چیست می‌تواند تاثیر زیادی در جذب مخاطب داشته باشد.

۵) تعیین سبک

سبک و شیوه خود را مشخص کنید اما به این معنا نیست که شما مجبورید یکی از آن‌ها را انجام دهید.

۶) قالب قسمت

تعیین نوع تیزر، موسیقی ابتدایی، خوش آمدگویی، مصاحبه و تبلیغات هر اپیزود.

۷) آماده سازی

پس از انجام مراحل گفته شده، باید کاوری برای پادکست خود ایجاد کنید. جلد شما اولین تصویری‌ست که اکثر مردم در ابتدای کار مشاهده می‌کنند و احساس مثبت و منفی در آن‌ها شکل می‌گیرد.

۸) میکروفون بگیرید

کیفیت صدا مهم است اما برای تهیه میکروفون با کیفیت خوب لازم نیست هزینه خیلی بالایی بکنید. می‌توانید تحقیق کنید و با انواع میکروفن‌ها آشنا شوید. تجربه شما در انتخاب میکروفون برای پادکست چیست؟

پادکست چیست

۹) مهمان پادکست

اگر می‌خواهید در پادکست خود مهمان داشته باشید، باید لیستی از افرادی که می‌خواهید میزبان‌شان باشید، تهیه کنید و سپس به مرور با آن‌ها تماس بگیرید.

۱۰) ضبط و ویرایش صدا

نرم افزارهای مختلف برای ادیت صدا مانند Garage band، Audacity، Adobe Audition و … وجود دارد که برای مثال صداهای اضافی محیط را می‌گیرد و امکان اضافه کردن موسیقی را به شما می‌دهد. همچنین اگر طرز کار با آن‌ها را بلد نیستید، فیلم‌های آموزشی زیادی در یوتیوب وجود دارد که کمک کننده هستند. به‌نظر شما بهترین ابزار برای ویرایش صدای پادکست چیست؟

۱۱) ایجاد الگو

قبل از شروع اگر الگویی ایجاد کنید که بتوانید هر بار که یک قسمت پادکست را ضبط ‌کنید و دوباره از آن استفاده کنید، بسیار راحت‌تر خواهد بود.

۱۲) قسمت اول تا سوم را ضبط کنید

بهتر است اگر به صورت تنهایی یا همراه با مهمان هستید، از قبل سه قسمت اول را ضبط کنید تا در اوایل کار که تجربه و سرعت پایین‌تری دارید، برای انتشار آن مشکلی پیش نیاید.

۱۳) انتخاب میزبان

میزبانی از پادکست‌ها در اپلیکیشن Anchor رایگان است. حتی برای ساخت پادکست با انکر فقط کافی‌ست موبایل‌تان را به دست بگیرید و حرف بزنید. با این اپلیکیشن تمام کارهای فنی یعنی آپلود به سرور میزبان و افزودن به دایرکتوری‌های پادکست به صورت خودکار انجام می‌شود.

همچنین Podbean، Blubrry و Libsyn از دیگر میزبان‌هایی هستند که می‌توانید پادکست خود را آنجا بارگذاری کنید.

۱۴) ثبت در یک دایرکتوری

برای آنکه هر پادکستی در پلتفرم پادکست پیدا شود، باید آن را در چندین دایرکتوری ثبت کنید. دایرکتوری‌های پادکست واسطه‌ای بین میزبان و پادگیر کاربران هستند. اپل پادکست (آیتیونز قدیم)، گوگل پادکست و اسپاتیفای نمونه‌هایی از دایرکتوری‌های مناسب هستند.

۱۵) بارگذاری نهایی و تبلیغات

اگر تمام کارهای فنی و محتوایی آن انجام دادید و فایل صوتی هر اپیزود را در سرویس میزبانی آپلود کردید، وقت آن است که برای پادکست خود در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید.

به نظر شما سختی‌های این کار تولید پادکست چیست؟ آیا می‌توان پادکست را ابزاری مناسب برای توسعه کسب‌وکارها دانست؟

بهترین اپلیکیشن‌ها برای شنیدن پادکست چیست؟

پادکست چیست

آیا می‌دانید که بهترین اپلیکیشن‌‌های پادکست چیست؟ درواقع راحت‌‌ترین راه برای گوش دادن به پادکست استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوصی‌ست که به اصطلاح پادگیرPodcatcher)) نیز خوانده می‌شوند. در اینجا چند نمونه معروف و باکیفیت پادگیرها را به شما معرفی می‌کنیم.

۱) podcast addict

این اپلیکیشن چند مزیت خوب دارد از جمله: امکان تنظیم سرعت پخش، حفظ موقعیت پخش تا جایی که گوش داده‌اید، توقف اتوماتیک پخش بعد از مدت مشخص، مدیریت حافظه دستگاه و پاک‌کردن اتوماتیک قسمت‌های شنیده شده، امکان مدیریت پلی لیست و اضافه و کم کردن اپیزودها به پلی‌لیست، دانلود منیجر مناسب.

۲) پادکست اپل

این اپ برای تمامی دستگاه‌های ساخت شرکت اپل قابل استفاده است و هر پادکستی را می‌توانید در آن پیدا کنید.

۳) کست‌باکس (Castbox)

این برنامه در ایران محبوبیت زیادی دارد و موبایل‌های ios، اندروید و اسپیکرهای هوشمند می‌توانند از آن استفاده کنند. حتی اگر به اینترنت هم دسترسی نداشته باشید، می‌توانید گزینه دانلود خودکار را فعال کنید تا هر زمان خواستید پادکست خود را بشنوید. همچنین از امکانات جدید کست‌باکس امکان ضبط و انتشار پادکست به صورت مستقیم از داخل برنامه است.

۴) اسپاتیفای (ٰspotify)

اپلیکیشن اسپاتیفای مخصوص گوش دادن به موسیقی است اما می‌توانید از آن برای دنبال کردن پادکست‌ها هم استفاده کنید.

۵) سوند کلاد (soundcloud)

این برنامه هم مانند اسپاتیفای برای طرفداران موسیقی است اما در آنجا نیز انواع پادکست پیدا می‌شود.

۶) پاکت کست (Pocket Casts)

این اپ نیز می‌تواند نیاز شما را برآورده کند و از امکانات خوبی برخوردار است.

پادکست چیست

۷) پادکست ادیکت (Podcast Addict)

این اپلیکشن تنها نسخه اندروید دارد و می‌توانید از پادکست‌ها نسخه پشتیبان در گوگل درایو ذخیره کنید.

۸) برنامه پادکست برای کامپیوتر و مرورگرهای وب

اگر نمی‌خواهید از نسخه موبایلی این اپلیکیشن‌ها استفاده کنید، بعضی از آن‌ها نسخه وب هم دارند و با جست‌وجو نام آن‌ها در گوگل به راحتی پیدا می‌‌شوند.

بهترین پادکست‌های ایران

پادکست چیست

همان طور که گفته شد، محتوای پادکست هر موضوعی می‌تواند باشد و براساس وسعت مخاطبان، دسته‌بندی‌های متفاوتی دارد. پس برای آنکه در عمل بدانید پادکست چیست و نمونه‌های خوب پادکست‌های ایرانی را بشنوید و هم محتوا و هم کیفیت ساخت‌شان را بررسی کنید، تیم ویزیتل پرطرفداران‌ترین آن‌ها را به شما معرفی می‌کند.

۱)  گفت‌وگو محور

– رادیو مرز: انسان‌هایی که به هر دلیلی از مردم عادی فاصله دارند

– دیالوگ: گفتگو با متخصص‌ها

– پادکست گپ

– پادکست کابوتاژ: تاریخ، اقتصاد، فرهنگ و … یک کشور

۲) داستان و ادبیات

– پادکست چنل بی: روایت‌هایی جذاب از اتفاقات واقعی زندگی

– پادکست دایجست: توصیف ساده مسائل پیچیده

– پادکست میم: مقاله‌های برنده یا نامزد نهایی جایزه پولیتزر در بخش روزنامه‌نگاری

– فردوسی خوانی: روایت ساده شاهنامه فردوسی

– ساعت صفر: داستان سریالی معمایی و ترسناک فارسی

– پادکست جعبه: شعر و ادبیات

– هزار افسان: داستان‌های هزار و یک شب

– چیروک: نقل دوباره داستان‌های عامیانه و شفاهی ایران

– فرهاد نامه: داستان کوتاه

– داستان شب: داستان کوتاه

– پادکست داستان هزارتو

۳) گردشگری و سفر

– پادکست دوردنیا: متعلق به شرکت علی باباست

– پادکست رادیو جولون: گفتن و شنیدن از سفر

۴) بازاریابی و کسب‌وکار

– پادکست ۱۰ صبح: کسب‌وکار و استارتاپ‌ها

– پادکست سفر محتوا: حوزه تولید محتوا برای کسب‌وکارها

۵) بورس و سرمایه

– پادکست سیگنال: بازار سرمایه

۶) تکنولوژی

– پادکست استرینگ کست (String Cast ): علم و فناوری

– پادکست رادیو گیک: فناوری‌های روز دنیا

– رادیوتک: دنیای تکنولوژی

– پاراتک: رویدادها و روندهای تکنولوژی

– رادیو بلاکچین: درباره بلاکچین

– دموورژن: برنامه نویسی، هوش مصنوعی و تکنولوژی

۷) طنز

– پادکست طنز لنگ ظهر: روایت‌هایی از زندگی روزمره

– رادیو شمرون:  طنزی اجتماعی از مسائل کشور

– رادیوگجیل: پادکست طنز ترکی (به زبان ترکی)

۸) طراحی و معماری

– رادیو معماری ترسیم: درباره معماری ساختمان و طراحی و دکوراسیون داخلی

۹) دین و مذهب

– ایران صدا: مجموعه‌از سخنرانی‌های مذهبی

– متون مقدس: متون دینی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان

۱۰) موسیقی

– پادکست موسیقی مترونوم – Metronom

– پادکست رادیو دیو – Radio Deev

– پادکست پلی لیست – Playlist

– پادکست هُشتَک – Hoshtak

– پادکست موسیقی آلبوم – Album

– پادکست کُرُن – Koron

– پادکست آمپاژ – Ampaj

– پادکست موسیقی رادیو دچارانه

– پادکست صداهای عامه‌پسند – Pulp Voices Podcast

11) افسانه و تاریخ

– پادکست ساگا: داستان افسانه‌ها و اسطوره‌ها

– ناوکست: تاریخچه مختصر بشر

– پادکست چکش: حقوق در تاریخ هنر

– پرچم سفید: سیاه‌ترین اتفاقی که در تاریخ بشریت افتاده است

– هیستوری پنل: روایت تاریخ مرتبط با ایران

– پاراگراف: روایت تاریخ

– تاریکخانه تاریخ: شخصیت های مهم ملی

– دستنوشته‌ها: تاریخ معاصر ایران

– این حکایت: روایت‌هایی از تاریخ معاصر ایران

۱۲) ورزشی

– پادکست فوتبالی پاننکا: پادکستی جامع از مباحث روز فوتبال اروپا با تحلیل فنی ویژه

– پادکست Giocatore: فوتبال ایتالیا، سری آ و همچنین یوونتوس

– رادیو آفساید: فوتبال دنیا

– فوتبال لب: فوتبال باشگاهی اروپا

– پادکست عصر مبارزه: هنرهای رزمی ترکیبی

– کرنر: فوتبال ایران

– پادکست Footballcas: فوتبال اروپا

۱۳) فلسفه

– فلسفیدن: فلسفه و فرهنگ عامه

– پادکست Logos: فلسفه به زبان ساده

– پادکست بوم: تاریخ فلسفه

– چای و فلسفه: رواج فرهنگ و رویکردی فلسفی در مواجهه با مسائل زمانه

۱۴) سینما و هنرهای نمایشی

– پادکست زندگی و فلسفه: درباره ارتباط فلسفه وسینما

– سکانس: داستان دیالوگ‌ها

– هیستوگرام: عکاسی

– گوش‌فیلم: روایت تازه‌ای از فیلم‌های سینمایی

– موج اچ پی: هری پاتر

آیا نمونه‌های دیگری از پادکست‌های خوب ایرانی می‌شناسید؟ شما به عنوان مخاطب و یا کسی که قصد ساخت پادکست دارید، کدام یک دسته موضوعی و پادکست را بیشتر می‌پسندید؟ نظر شما درباره این لیست پادکست از چیست؟

بهترین پادکست‌های دنیا کدامند؟

پادکست چیست

اگر به زبان‌های دیگر دنیا مسلط هستید یا دوست دارید که زبان‌تان را پخته‌تر کنید، گوش کردن به بهترین پادکست‌های جهان به شما کمک بزرگی می‌کند. در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

– پادکست آیدیاکست: دانشگاه هاروارد

– پادکست مغز پنهان ما: روانشناسی

– پادکست بزرگ کردن کسب و کار از رید هافمن

– پادکست سیاره‌ی پول: اقتصاد و مدیریت

– پادکست Outside In: مشتری مداری در کسب‌وکارها

– پادکست آنچه در ذهن می‌گذرد: پادکست روانشناسی

– پادکست پروژه دانش: شین پریش

– پادکست فریکونومیکس: استیون لویت و استیون دابنر

– پادکست TechStuff : همه چیز درباره‌ی تکنولوژی و حاشیه‌هایش

– پادکست masters of scale: کارآفرینی

– پادکست the pitch: ارائه استارتاپ‌های واقعی برای سرمایه گذاران واقعی

– پادکست Work life with Adam Grant : مسائل شناختی، اجتماعی و روانشناسی کسب‌وکار

– پادکست موسیقی Song Exploder

– پادکست موسیقی Broken Record

– پادکست موسیقی Desert Island Discs

– پادکست موسیقی Tiny Desk Concerts

– پادکست Serial: حوزه روزنامه‌‌نگاری تحقیقاتی و غیر داستانی

– پادکستLove + Radio : هربار سوژه و مهمان جدید دارد

– پادکست The Bugle : برای کمدین‌های تلویزیونی  Andy Zaltzman و John Oliver

– پادکست Pop Culture Happy Hour NPR: آگاهی از فرهنگ عمومی مردم آمریکا

شما شنونده پادکست‌های خارجی هستید؟ بهترین نوع پادکست چیست؟

در ویزیتل بخوانید
بازاریابی سبز ؛ آشتی کسب‌وکارها با طبیعت و جهان اطراف

سخن پایانی

پادکست چیست

تا به اینجای کار سعی کردیم که پاسخی به پرسش پادکست چیست؟ داده باشیم و شما بتوانید با شناخت کامل، برای پادکست خود برنامه ریزی کنید و کسب‌وکارتان را توسعه دهید.

یادتان نرود که چیزی تولید کنید که ارزش گوش دادن داشته باشد. خودتان را جای مخاطب بگذارید و محتوایی را منتشر کنید که هم کاربردی و هم جذاب باشد. درباره سوژه خود، حسابی تحقیق کنید و ببینید چه کسانی تا به حال بر روی آن کار کرده‌اند. حتی اگر رقبایی نیز داشته باشید، مشکلی نیست و می‌توانید با خلاقیت و کیفیت بالاتر مخاطبان را برای خود کنید. باید ببنیید خلاقانه‌ترین ایده برای ساخت پادکست چیست.

تیم مشاوره ویزیتل به شما پیشنهاد می‌دهد که کیفیت را فدای کمیت نکنید و اگر هنوز برای شروع پادکست خود تردید و یا سوالاتی در ذهن دارید، تیم ما آماده پاسخگویی به انواع ابهامات شماست. چه در خصوص ساخت و انتشار پادکست و چه توسعه ابعاد دیگر برند تجارتی‌تان.

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *