تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
هویت برند

هویت برند (Brand Identity) چیست؟ همه چیز درباره این عنصر مهم

وقتی قصد معرفی خود به یک فرد جدید را دارید، با گفتن چه چیزهایی شروع می‌کنید؟ نام؟ نام خانوادگی؟ شغل؟ سن؟ ملیّت؟ مجموع همه‌ی اطلاعاتی که برای معرفی استفاده می‌کنید، هویت شما است. چه کسی هستید، چه کاری انجام می‌دهید و قصد شما از معرفی خودتان به طرف مقابل چیست.

دقیقا همان‌طور که هویت شخصی هر فرد آن را از دیگران جدا می‌کند، هویت برند هم مخصوص تجارت شماست که شما را از دیگر شرکت‌ها و برند‌ها مشخص خواهد کرد.

با وجود میلیون‌ها کسب‌وکاری که برای ایجاد نام و اعتبار مربوط به تجارت خود تلاش می‌کنند، داشتن یک هویت تجاری برای کسب‌وکار‌ها اولویت دارد. این باعث می‌شود شرکت‌ها بتوانند خود را در بازار و در ذهن مخاطبان، از دیگر رقبا جدا کنند و جایگاه ویژه‌‌ای پیدا کنند.
آیا می‌دانید هویت برند چیست و چه عناصری این هویت را تعریف می‌کند؟ این سوالی است که به آن پرداخته‌ایم و همه‌ی زوایا و نکات مهم آن‌ را بررسی کردیم. تا پایان همراه ما در ویزیتل بمانید.

هویت برند چیست؟

هویت برند

با شنیدن هویت برند، چه چیزی به ذهن شما می‌رسد؟
ممکن است خیلی‌ها با شنیدن این کلمه اولین تعریفی که به آن فکر می‌کنند، تصویر یا هر نشانه‌ی تصویری باشد که از یک برند در ذهن باقی مانده است.با این‌حال، یک تفاوت مهم در مورد هویت و تصویر برند وجود دارد. تصویر برند، یکی از عناصر هویت آن است، نه معنای آن.
به طور کلی، عناصری که یک شرکت برای نشان دادن تصویر درستی از برند خود به مشتری ایجاد می‌کند، به معنی هویت برند است. هویتی که برند شما دارد، در شکل‌گیری تصور مخاطب بسیار تاثیرگذار است.
این هویت از نام برند، رنگ، لوگو و ارزش‌های برند تشکیل شده است. همچنین نحوه برقراری ارتباط میان آن‌ چه می‌خواهید به مشتری ارائه بدهید و احساس مخاطب از محصولات و  برند شما هم جزئی از عناصر تشکیل‌دهنده هویت برند است.

اهمیت وجود این هویت به‌خاطر تفاوت ایجاد تفاوت میان برند شما و دیگر برند‌هایی است که در بازار به عنوان رقیب تلقی می‌شوند. اساساً هویت، شخصیت تجارت شما و نوید‌بخش جذب مشتریان بیشتر است. همچنین اثر مستقیمی روی روند شکل‌گیری و تکامل محصول دارد.

جف بزوس در این باره می‌گوید: «برندینگ همان چیزی است که مردم در غیاب شما و درباره‌ی شما می‌گویند.»

در ویزیتل بخوانید
توسعه برند شخصی و اهمیت آن در بازاریابی

تفاوت تصویر برند و هویت برند چیست؟

هویت برند

از تصویر برند صحبت کردیم. گفتیم که تصویر بخشی از هویت برند است. در واقع تصویر برند آن چیزی است که مشتری از برند برداشت می‌کند و خود صاحب برند در آن دخالتی ندارد. در عین حال، هویت چیزی است که توسط خود صاحب برند ساخته می‌شود.

هویت برخلاف تصویر برند، برقرارکننده ارتباط با مشتریان است اما این ارتباط الزماً به معنی خرید نیست. با این حال، باعث تفاوت‌ها و امتیازهایی می‌شود که برند‌های دیگر نمی‌توانند آن را کپی و تقلید کنند.

چرا هویت برند مهم است؟

هویت برند

هویت برند، هر کاری است که یک برند تجاری انجام می‌‌دهد تا بتواند در ذهن و قلب مصرف‌کنندگان ماندگار شود. همان چیزی که باعث خواهد شد یک برند فورا توسط مشتریان خود شناخته شود. هویت هر برندی برای آینده‌ی تجارت آن مهم است. افزایش شهرت و محبوبیت یک کسب‌وکار را به دنبال دارد. مشتری‌های جدید را به سمت برند جذب می‌کند و مشتریان قدیمی را کنار خود نگه‌ می‌دارد. علاوه‌ بر این نحوه درک مشتری از برند شما را تعیین می‌کند.

در ویزیتل بخوانید
مشاوره برندینگ ؛ ضامن موفقیت شما در میدان رقابت

ویژگی‌های یک هویت برند خوب چیست؟

تا به اینجا با هویت برند و اهمیت آن آشنا شدیم. حالا زمان آن رسیده ویژگی‌های یک هویت مناسب برای برند را تشخیص دهید و با توجه به آن، برای ساخت یک هویت برند خوب برنامه‌ریزی کنید.

اینکه بتوانید همه‌ی ویژگی‌ها و عناصر اساسی در هویت برند را شناسایی کنید و به درستی مورد استفاده قرار دهید، ضروری است. ما در ویزیتل همراه و همپای شما برای ساخت یک هویت برند خوب هستیم، می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید تا از بهترین و کارآمد‌ترین روش‌ها و نکات اطلاع پیدا کنید.

چهره برند

چهره برند برای هر هدفی که قصد رسیدن به آن را دارید، مهم است اما این چهره باید چیزی بیشتر از یک تصویر باشد. به بیان دیگر، جالب به نظر برسد و توانایی جذب مخاطب را از نظر بصری داشته باشد. سهم لوگو را نیز در هویت هر برندی نباید نادیده گرفت.

اعتماد و اعتبار

هویت یک برند باعث نمی‌شود محصول شما در بازار به یادماندنی‌تر شود بلکه برند شما را در بازار معتبر‌تر می‌کند. برندی که چهره خود را تثبیت می‌کند و با گذشت زمان به طور مداوم این چهره را حفظ و تقویت می‌کند؛ در نهایت می‌تواند اعتماد و اعتبار بیشتری نسبت به دیگر رقبا برای خود کسب کند.

برداشت‌های تبلیغاتی

هویت برند، الگویی برای هر چیزی است که در تبلیغات مربوط به کسب‌وکار خود  مورد استفاده قرار می‌دهید. اعم از چاپ آگهی، آگهی‌های آنلاین، یا تبلیغات پیش‌فروش در یوتیوب.

نام تجاری هر برند چیزی است که آماده می‌شود تا به‌خوبی برند را معرفی کند و بر خریداران بالقوه تاثیر بگذارد.

هدف و ماموریت برند

زمانی‌که برای برند خود یک هویت در نظر می‌گیرید، برای آن ماموریتی ایجاد می‌کنید که مهم و برجسته است. به بیان ساده‌تر، محصول و برند شما برای پاسخ دادن به نیازی از افراد جامعه وارد چرخه‌ی تولید و خدمات شده است. این پاسخ‌گویی در واقع برای شرکت شما هدف ایجاد می‌کند.

جذب مشتری جدید و کسب رضایت آن‌ها

یک هویت برند خوب، اعتماد و محصولات خود مشتریان را جذب می‌کند. معمولا این مشتریان با محصول و خدمات شما موافق هستند و به انتخاب و خرید آن تمایل دارند. همین هویت برند است که برای آن‌ها حس تعلق ایجاد می‌کند.
یک محصول خوب، مشتری جذب می‌کند اما یک برند خوب، طرفدار خلق می‌کند.

در ویزیتل بخوانید
کارآفرینی چیست و همه‌ آن‌چه که باید درباره کارآفرینی بدانید

هماهنگی و سازگاری در هویت برند چیست؟

هویت برند

سازگاری میان هر چیزی که شما به‌عنوان هویت برند از آن استفاده می‌کنید و محصولی که ارائه می‌دهید مهم است. برای مثال اگر شباهتی میان لوگو برند و محصولاتی که ارائه می‌دهد وجود نداشته باشد، مخاطب به راحتی نمی‌تواند با آن ارتباط خوبی برقرار کند.

این هماهنگی و سازگاری فقط شامل رنگ و اشکال هندسی نمی‌شود. عملکرد برند و هم جهت بودن با شعارها از همه نظر در هویت برند تاثیرگذار است.

تا به حال به روش‌های مختلفی که برای خلق و توسعه هویت برند می‌توان استفاده کرد، فکر کرده‌اید؟ به نظر شما می‌توان اولویت‌بندی خاصی برای این روش‌ها در نظر گرفت؟ حالا که تا اینجا آمدید بهترین فرصت است تا سوال‌ها و دغدغه‌های خود را با ویزیتل مطرح کنید. مشاوران ویزیتل برای پاسخ به سوالات شما آماده‌اند.

چگونه یک هویت برند ایجاد کنید؟

هویت برند

قدم‌های اساسی برای ساخت هویت برند چیست؟ اگر شما بخواهید کارهایی که لازم است در فرآیند ساخت هویت یک برند اولویت‌بندی کنید، چه کارهایی در مراحل اول قرار می‌گیرند؟ پیش از شروع کار، لازم است یک تحقیق جامع و کامل درباره‌ی مخاطبانی که قرار است برای آن‌ها محصول یا خدماتی را تولید کنید، انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند برنامه‌ی کاری خود را تا بیشترین حد ممکن روشن و قابل دسترس ترسیم کنید.

درباره مخاطب، ارزش پیشنهادی و رقبای خود تحقیق کنید

همان‌طور که تحقیق جنبه‌ی اساسی شروع هر کاری است، اولین قدم در ایجاد هویت برند، انجام تحقیقات درباره‌ی بازار و مخاطب است. به طور معمول شما نمی‌توانید یک محصول را به همان شکلی که برای یک نوجوان تهیه و تولید می‌کنید، برای یک جوان هم در نظر بگیرید. یادگیری آنچه مخاطبان از صنعت مربوط به تجارت شما می‌خواهند، راز مهمی است که می‌توان به کمک آن برای ایجاد یک برند موفق تلاش کرد.
در نظر داشتن پنج مورد مهم شما را در بررسی‌هایی که برای درک بهتر این موضوع باید انجام بدهید کمک می‌کند.

پیشنهاد ارزش و رقابت

به فکر ایجاد ارزش و رقابت باشید. به این فکر کنید که چه چیزی باعث می‌شود تجارت شما نسبت به دیگر رقبا، منحصر‌به‌فرد باشد؟ چه چیزی می‌توانید به مصرف‌کنندگان خود بدهید، که دیگر شرکت‌ها و برند‌ها نمی‌توانند آن را تولید کنند.

دانستن تفاوت میان شما و برندهای دیگر و همچنین رقابت برای ایجاد یک برند موفق ضروری است. زیرنظر داشتن دیگر رقبا به شما کمک می‌کند تکنیک‌های برندسازی را بهتر بشناسید و از آن مولفه‌هایی که موثرند، به خوبی استفاده کنید.

ماموریت

وقتی شما وارد دنیای تجارت می‌شوید، می‌دانید که برندتانقرار است چه چیزی را به مخاطب ارائه بدهد اما بهتر است یک برنامه و ماموریت مشخص داشته باشید. برنامه‌ای که چشم‌انداز و اهداف تجارت شما را واضح و روشن می‌کند. به عبارت دیگر، هدف کسب‌وکار خود را بدانید.

شخصیت

وقتی از شخصیت در هویت‌سازی برند صحبت می‌کنیم، منظور اختصاص دادن صفت‌های انسانی به برند است. شخصیت برند می‌تواند به کمک رنگ، تصویر، نوع، نشانه‌ها و هر عنصر دیگری تعریف شود. حتی گفتار و تن صدا هم برای تقویت بصری برند موثر است. هدف استفاده از این عناصر توسعه برند برای نمایندگی از تجارت شما است.

تجزیه و تحلیل

آن چیزی که برای جمع‌بندی همه‌ی فعالیت‌ها و اقدام‌های برند شما موثر و کارساز است، تجزیه و تحلیل آمار‌ها و عملکرد‌ها است. یک روش تجزیه و تحلیل، مثل روش تحلیل SWOT می‌تواند انتخاب خوبی باشد. تحلیل SWOT مخفف نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدید‌ها است.

  • نقاط قوت مربوط به ویژگی‌ها مثبت کسب‌وکار شماست. ویژگی‌هایی که مزیت رقابتی برای برند ایجاد می‌کنند.
  • نقاط ضعف درباره‌ی خصوصیاتی صحبت می‌کند که در بررسی‌ها و آما‌رها نشان داده شده است که برای کسب‌وکار ضرر دارند.
  • فرصت‌ها تغییرات و روندهایی هستند که موقعیت و فرصت تجارت را برای شما فراهم می‌کنند.
  • تهدید‌ها شامل عناصری در محیط، صنعت و کسب‌وکار هستند که برند و تجارت شما را با مشکل مواجه می‌کند.

۱۰ عنصر هویت برند که می‌توانند در خلق تجربه برند و برندسازی مفید و موثر واقع شوند

هویت برند

زمانی‌که بررسی‌های لازم در مورد کسب‌وکار خود را انجام دادید، وقت آن رسیده که با طراحی آرم و لوگو، برند خود را زنده‌تر و ملموس‌تر کنید. پل رند می‌گوید: «آرم و طراحی سفیر خاموش برند شماست.»

۱.   لوگو

اگر چه لوگو تمام هویت برند نیست اما یک عنصر مهم در روند پیشرفت و توسعه‌ی برند است. لوگو شناخته‌شده‌ترین قسمت برند است که مخاطب با آن در ارتباط است. آن را می‌بیند، می‌شناسد و به خاطر دارد. از وب‌سایت شما گرفته تا کارت ویزیت و تبلیغات آنلاین برند، حضور لوگو در آن‌ها پررنگ است.

۲.   فرم جالب

لوگو برای برندسازی مهم و ضروری است اما تنها عنصری که باعث داشتن هویت برند قوی می‌شود، نیست. محصولات، بسته‌بندی یا نحوه ارائه خدمات، همگی باید نقشی در هویت برند داشته باشند. این عوامل، نماینده بصری برند شما هستند و باعث ایجاد ثبات می‌شوند. همچنین می‌تواند به ایجاد آشنایی بیشتر با مصرف‌کنندگان کمک کند.

برای مثال مک دونالد را نظر بگیرید؛ آن‌ها از فرم‌ جالبی برای نمادین کردن حرف «M» استفاده کرده‌اند. فرمی که شبیه به طاق‌های معماری است. این فرم در همه بسته‌بندی‌ها، تبلیغات و خدماتی که توسط مک‌دونالد ارائه شد، دیده می‌شوند. به همین دلیل است که اکنون یک فرم و هویت شناخته شده در سراسر جهان است.

۳.   رنگ و نوع

استفاده از رنگ‌های مختلف راهی برای تقویت هویت برند است. این تنوع کمک می‌کند تا در عین وفاداری به هویت برند ، طرح‌های محنصر‌به‌فردی را برای برند ایجاد کنید. با این حال بهتر است به خاطر داشته باشید که اگر مخلوط کردن چند فرم و استفاده از فونت‌های متنوع رایج شده‌ است اما همیشه شناسه‌ی خوبی نیست.

نکته مهم: دقت، شناسایی دقیق برند و اطلاع درست در مورد اهداف کسب‌وکار به شما کمک می‌کند درک درستی از استفاده رنگ‌های مختلف در هویت برند داشته باشید. در صورت عدم استفاده صحیح، می‌تواند مثل یک شمشیر دولبه، کار را برای شما سخت کند.

در لوگو، وب‌سایت و هر یک از اسنادی که کسب‌وکار شما ایجاد می‌کند (چاپی و دیجیتال) باید به طور مداوم از تایپوگرافی برند استفاده شود.
برای مثال اگر به وب‌سایت نایکی و تبلیغات آن نگاهی بیاندازید، همان نوع و سبک را در تمام جنبه‌های کسب‌وکار خود حفظ کرده‌اند. چه در زمینه تبلیغات و چه روی محصولات و خدمات خود. این آن چیزی است که برای برند معجزه کرده.

۴.   الگوها

شما احتمالا روزانه ایمیل ارسال می‌کنید، نامه تایپ می‌کنید یا کارت ویزیت کسب‌وکار خود را به مشتریان می‌دهید، ایجاد الگو‌ها و شکل‌های ثابت حتی اگر در جزئیاتی مثل اندازه، رنگ و … باشد به کسب‌وکار شما ظاهری یکپارچه، معتبر و حرفه‌ای‌تر می‌دهد.

۵.   ثبات

همان‌ طور که در تمام مراحل و بخش‌های پیش از این تاکید کردیم، ثبات و پیگیری یک الگوی مشخص، چیزی است که می‌تواند هویت برند را ایجاد کند یا از بین ببرد. برای ایجاد یک هویت تجاری هماهنگ، انتخاب طرحی که برای برند خود در نظر‌گرفته‌اید را در همه‎ی زمینه‌های کسب‌وکار خود دنبال کنید.

به یاد داشته باشید همان قدر که انسجام و یکپارچه بودن هویت تجاری مهم است. انعطاف‌پذیری هم در جامعه‌ای که همیشه به دنبال بهترین محصول و خدمات است اهمیت دارد.

اما این انعطاف‌پذیری به معنای زیرپا گذاشتن انسجام برند شما نیست. هویتی برای برند خود در نظر داشته باشید که علاوه‌بر انسجام، قابلیت پیشرفت داشته باشد.

۶.   انعطاف‌پذیری

به اهمیت انعطاف‌پذیریی اشاره  کردیم. امکان تنظیم و تغییر در کمپین‌های تبلیغاتی و حتی مدرن‌سازی تعدادی از عناصر هویت برند مهم است. باعث می‌شود شما بتوانید به عنوان یک کسب‌وکار موفق به طور مداوم مخاطبان خود را جذب کنید و آن‌ها انگیزه‌ی دنبال‌کردن برند شما را داشته باشند.

نکته‌ی اصلی این است که هرتغییری را در کل برند خود ایجاد کنید. برای مثال تنها طراحی کارت‌های ویزیت خود را تغییر دهید و این تغییر را در عناصر دیگر انجام ندهید.

۷.   سند

یکی از موثر‌ترین راه‌ها برای اطمینان از پایبندی تجارت به قوانین برند‌سازی، ایجاد مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های تجاری است که تمام باید‌ها و نباید‌های مرتبط با کسب‌وکار شما را ثبت می‌کند.

۸.   صدا – تُن برند

استفاده از یک تن صدای منحصر‌به‌فرد یا مجموعه‌ای از صداهای تکرارشونده می‌تواند در ذهن مخاطب باعث ایجاد تجربه جدید برند شود و ماندگاری برند را در ذهن او بیشتر کند.

۹.   مزه

وقتی از مزه در تاثیرگذاری هویت برند صحبت می‌کنیم، مطمئناً بیشتر محصولات و برند‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرند، مربوط به صنایع غذایی می‌شوند.

مزه در محصولات و برندهای صنعت غذایی بسیار مهم است. یک طعم دلچسب و ویژه به راحتی مخاطب را تبدیل به یک مشتری وفادار می‌کند. به همین دلیل است که اهمیت آن از چشم برندهای فعال در این صنعت پنهان نمانده است.

۱۰.  عطر و بو

عطر و بو موضوع مهمی در هویت‌سازی برند است. در دنیایی که بیشتر برندها به چاشنی و مزه توجه می‌کنند، کسب‌وکارهایی که سرمایه‌گذاری خود را بر اساس عطر و بو جلو می‌برند، می‌توانند نسبت به دیگر رقبا تفاوت‌های مهم و چشم‌گیری ایجاد کنند. تحقیقات و بررسی‌ها ثابت کرده حس بویایی، حدود ۷۵درصد از حواس روزانه انسان را تشکیل می‌دهد و در تاثیر زیادی در حافظه و واکنش‌های فردی دارد.

زبانی را ایجاد کنید که بتوانید برای ارتباط، تبلیغ و حضور در رسانه‌های اجتماعی از آن استفاده کنید

هویت برند

وقتی که کسب‌وکارخود را تاسیس کردید و اقدامات لازم برای توسعه‌ی آن انجام دادید، زمان حضور برند شما در جامعه است. ارائه محتوای باکیفیت، یکی از موفق‌ترین راه‌ها برای حضور مناسب در جامعه است.
پاتریک شی می‌نویسد: «از هر لحاظ، محتوا و محصول برند آنلاین شماست. این داستان شماست و هر محتوایی که منتشر می‌کنید، برند شما را تعریف می‌کند. محتوای عالی از برند عالی می‌آید و محتوای خسته‌کننده از برند خسته‌کننده نشات می‌گیرد.»

زبان

از زبانی استفاده کنید که مطابق با شخصیت برند شما باشد. اگر هویت برند شما سطح بالایی دارد، از زبان حرفه‌ای و رسمی استفاده کنید. اگر  کسب‌وکار شما آرام و صمیمی‌ است، زبان محاوره را انتخاب کنید. زبانی که برای برند خود استفاده می‌کنید، در کل برند ادغام خواهد شد، بنابراین مهم است که لحن خود را با دقت تنظیم کنید و با شخصیت برند شما مطابقت داشته باشد.

احساسات و داستان‌گویی

مردم عاشق داستان هستند. به عبارت دقیق‌تر، مردم داستان‌هایی را دوست دارند که آن‌ها را از نظر احساسی به حرکت درمی‌آورد. یک هویت برند قوی می‌داند که برقراری ارتباط عاطفی با مصرف‌کننده بسیار مهم است و برای برقراری این رابطه برنامه‌ریزی می‌کند. این کار می‌تواند پایه محکمی برای ایجاد یک رابطه پایدار با برند باشد.

تبلیغات

تبلیغات و طراحی تبلیغات، موثرترین راه برای معرفی برند شما به دنیا است. این تبلیغات چه سنتی باشند و چه دیجیتالی، روشی است برای اینکه پیام برند شما توسط مخاطبان هدف، دیده و شنیده شود.

رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی یک راه خوب دیگر برای ارتباط برندها با مصرف‌کنندگان است. شبکه‌های اجتماعی مختلف موقعیت‌های زیادی به شما ارائه می‌دهند که از آن‌ها برای ایجاد هویت برند خود می‌توانید استفاد کنید.
کوکاکولا از برندهایی بود که توانست با کمک شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک، به محبوبیت خود اضافه کند.

صفحه فیس‌بوک کوکاکولا با انتشار بنری که روی آن نوشته بود «خوشبختی» توانست با مکالمه مستقیم با مشتریان و ایجاد میل و رغبت بیشتر در میان آن‌ها، افراد را به محصولات خود ترغیب کنددر توییت یا پستی که منتشر می‌کنید، بهتر است به سوال یا نگرانی که برای مشتری وجود دارد پاسخ بدهید. با این کار می‌توانید شهرت خوبی برای برند خود کسب کنید.

توسعه و بهبود هویت برند چگونه باید انجام شود؟

شما باید تمام مراحل ایجاد یک هویت تجاری قوی را انجام دهید. با این وجود، اگر در هر یک از اقداماتی که انجام می‌دهید بررسی‌های لازم را نداشته باشید یا جوانب مختلف را در نظر نگرفته باشید، ممکن است برند شما دچار تزلزل بشود یا حتی با تهدید شکست مواجه شود. برای همین لازم است از کارهای و اقداماتی که نباید انجام بدهید آگاه باشید. این به شما کمک می‌کند تا درصد خطا و اشتباه را کاهش دهید.

به مشتریان خود پیام های متفاوتی ندهید

بدانید که هدف شما چیست، می‌خواهید به مشتری و مخاطب چه بگویید و مطمئن باشید از زبان و تصاویر مناسب برای بیان آن استفاده می‌کنید. منطقی بودن یک راه برای کسب‌وکار شما به معنی منطقی بودن آن برای مخاطب شما نیست.

از دید مخاطب به ماجرا نگاه کنید. نیازهای او را در نظر بگیرید و برای پاسخ دادن به آن‌ها بهترین راه را انتخاب کنید. از دادن پیام‌های مختلف به مخاطب جلوگیری کنید. این کار باعث خواهد شد اعتماد مخاطب به برند شما از دست برود.

از رقبای خود کپی نکنید

از محصول و خدماتی که شما ارائه می‌دهید ممکن است موارد مشابه زیادی در بازار وجود داشته باشد. به خاطر این مشابهت شاید بخواهید همان کاری را انجام بدهید که می‌دانید رقبا قبل از شما انجام داده‌اند و نتیجه گرفته‌اند. این کار را نکنید! آنچه رقبا انجام می‌دهند را در نظر بگیرید و بررسی کنید.

آن‌ها را به‌عنوان یک قالب کلی درنظر بگیرید اما روش‌ها و جزئیات مربوط به کسب‌وکار خود را پیدا کنید تا تجارت شما در بازار و صنعتی که در آن فعال هستید بیش از گذشته برجسته شود.

سازگاری بین آنلاین و آفلاین را از دست ندهید

سازگاری میان تبلیغات و فعالیت‌های آنلاین و آفلاین برند را فراموش نکنید. ممکن است موادی که برای تولید و تبلیغات چاپی برند استفاده می‌کنید از ابزار آنلاین برند متفاوت باشد. با این حال، رنگ، نوع موضوع و پیام شما در همه‌ی وسایل تبلیغاتی و زمینه‌های فعالیت، باید متناسب و هماهنگ با یکدیگر باشند. اگر  از رنگی در اقلام چاپی خود استفاده می‌کنید، همان رنگ باید در ابزار آنلاین هم مورد استفاده قرار بگیرد.

برند خود را کنترل کنید تا هویت برندتانرا حفظ کند

مثل دیگر جنبه‌های بازاریابی، دشوار است که بدون ردیابی و بررسی معیارهای اصلی عملکرد، کار خود را به درستی انجام دهید یا حتی بدانید که چه چیزی را نباید انجام دهید.

یکی از ابزاری که می‌تواند در این راه کمک‌کننده باشد، نظرسنجی‌ها، آمار‌ رسانه‌های اجتماعی و… برای نظارت بر برند است. همچنین این راهی برای درک نحوه صحبت و تعامل مردم با شما است. با این کار می‌توانید در صورت لزوم تغییراتی در برند خود اعمال کنید.

خواه این تغییرات نتیجه‌ی خوبی نداشته باشد، خواه باعث بهبود هویت برند شود. در هر دو صورت می‌تواند شما را از یکسان بودن نجات دهد. ایجاد یک برند ماندگار نیاز به استفاده مداوم از رنگ، تصاویر و زبان دارد، انجام این کارها برای کسب‌وکار شما ارزشمند‌ خواهد بود. وقتی مصرف‌کنندگان فورا شما را بر اساس یک لوگو بشناسند و بداند چه کسی هستید و چه ارزشی را ارائه می‌دهید، آن زمان است که کسب‌وکارتان، فراتر از یک نام و نماد است.

برندهایی که هویت برند موفق دارند

برای درک و آشنایی بیشتر با اهمیت هویت‌سازی برای برند، بهتر است به سراغ بررسی چند مورد از شناخته‌شده‌ترین برندهای جهانی برویم. از روش‌ها و عناصری که برای هویت برند استفاده کرده‌اند صحبت کنیم و در پایان به بحث و بررسی درباره‌ی این موضوع بپردازیم.

بدون شک تا اینجای مطلب، اهمیت و ضرورت هویت برند برای شما مشخص و آشکار شده است. ارزیابی و تجربه جز جدایی‌ناپذیر هویت‌سازی برند است اما هر خطا و تجربه‌ای هم ممکن است تمام سرمایه و کسب‌وکار شما را به خطر بیندازد. ما در ویزیتل همراه شما هستیم تا در میان انبوهی از انتخاب‌ها و گزینه‌های مختلف، بهترین و مناسب‌ترین راه‌ها را امتحان کنید و بیشترین نتیجه‎ی دلخواه را کسب کنید. با ما در ارتباط باشید.

کوکاکولا

هویت برند

یکی از موفق‌ترین برندهایی که توانسته در طول‌ سال‌های فعالیت خود هویت برند ماندگار و متفاوتی ایجاد کند، برند کوکاکولا است. کوکاکولا امروز به شهرتی جهانی و شناخته‌شده دست پیدا کرده که این را مدیون هویت‌سازی درست برند است.

با شنیدن نام کوکاکولا معمولا لوگو معروف آن، رنگ قرمز و نوشته‌ی به‌کار رفته در این الگو در ذهن مجسم می‌شود. همچنین ممکن است کمپین‌های تبلیغاتی دیگر آن، مثل تصویر یک خرس قطبی و کمپین «Share Coke»هم یادآور کوکاکولا در ذهن مردم باشد.

شرکت کوکاکولا در تمام این سال‌ها برای ساخت هویت برند خود از دو روش کلی استفاده کرده است.

  • استفاده از لوگوی همیشگی و شناخته‌شده‌ی کوکاکولا که یک متن دست‌نوشته را در آرمی قرمز رنگ نشان می‌دهد.
  • نمایش دادن حس اعتماد‌به‌نفس در شخصی که یک نوشابه می‌نوشد و به تصویر کشیدن آن در فیلم‌های تبلیغاتی، تصاویر و …

علاوه‌بر این کوکاکولا محصولات و آرم خود را در بطری‌های منحصر‌به‌فردی ارائه می‌دهد که هیچ‌نوشیدنی و برند دیگری دقیقا مانند آن را ندارند. این به مشتریان می‌گوید که هیچ برندی نمی‌تواند از کوکاکولا تقلید کند و خاص‌ بودن آن در همه‌ی محصولات وجود دارد.

کارت‌های تبریک  Hustle & Hope

هویت برند

Hustle & Hopeمارکی است که محصولات خود را تنها با هدف تولید و ساخت یک کارت‌ تبریک ساده نمی‌سازد. کارت‌های آن‌ها به موضوعات دشوارتر و مهم‌تری مانند پیشرفت و کسب شغل، رشد شخصی و پیام‌های الهام‌بخش ساده اما تاثیرگذار می‌پردازند.

اشلی ساتون؛ بنیان‌گذار این برند همیشه می‌خواست یک شرکت لوازم‌التحریر تاسیس کند اما پس از کار در شرکت‌ Fortune 500، علاقه‌مند شد تا کاری انجام دهد که افراد را به‌عنوان بهترین فرد حرفه‌ی خود تشویق به رشد و پیشرفت خواهد کرد.

این ایده‌ای شد تا بعدها ساتون به فکر ساخت و راه‌اندازی برندی باشد که برای کمک و انگیزه به مردم، کارت‌ تبریک‌های متفاوت با پیام‌های انگیزشی تولید می‌کند.
هویت برند این شرکت از تمام محصولات کاغذی، طرح‌های مدرن و رنگارنگ استفاده می‌کند و شعارها و پیام‌هایی فراتر از تبریک‌های معمولی و عمومی روی آن‌ها نوشته شده است. این‌ها چیزی بود که توانستند Hustle & Hope را در ذهن افراد ماندگار کنند.

POP Fit

هویت برند

POP Fit در الگوی خود از رنگ‌های روشن و دل‌نشینی مثل صورتی، بنفش و زرد استفاده کرده است که باعث ایجاد حس مثبت و ماندگاری در ذهن مخاطبان خواهد شد. اما این عنصر اصلی هویت برند آن‌ها نیست.
شاید یکی از مهم‌ترین و اثرگذار‌ترین نکاتی که در مورد این برند وجود دارد نمایش و همه‌گیری محصولات آن‌ها در پیام‌هایشان است.

به معنی که POP Fit از همه‌ی افراد، با هر جنسیت و نژاد و سطح سلامت جسمانی در پیام‌ها و تبلیغات خود استفاده می‌کند. طبق نوشته‌ای که در وب‌سایت‌ آن‌ها منتشر شده، «POP Fit Clothing » ساخته شده تا همه‌ی افراد با هر سایز و شرایطی بتوانند از محصولات و لباس‌های آن‌ استفاده کنند و بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین لباس‌های خود را بپوشند.

به همین دلیل است که محصولات آن‌ها از XXS تا XL4 متغیر است و برای همه مردم دوخته و تهیه می‌شود.

تبلیغات فراگیر این برند از زنان رنگین پوست، ناتوانان جسمی، حرکتی و انواع مختلف بدن‌ها استفاده می‌کند. تصاویر آن‌ها نیز بدون روتوش است و شکل واقعی و ظاهری مدل‌های این برند، با واقع‌بینی و احترام به شخصیت همه‌ی افراد نمایش داده می‌شود. محصولات آن‌ها دردسر‌هایی مثل مشکل اندازه برای افراد بزرگ سایز و کوچک‌سایز در زمینه ورزشی را حل کرده است.

جمع‌بندی

هویت برند

از جایگاه و اهمیت هویت برند گفتیم. هرکار و برنامه‌ای که باعث می‌شود برند در ذهن مخاطبان و مشتریان خود ماندگار باشد، قدمی مثبت برای ثبت هویت ماندگار یک برند است. ۱۰ عنصر مهم در هویت برند وجود دارد که می‌تواند هر یک از آن‌ها شما را برای داشتن یک هویت مناسب راهنمایی کند. انسجام و یکپارچگی هویت‌سازی برند یک مسئله‌ی اساسی است.

از طرفی انعطاف‌پذیری هم عاملی مهم برای رشد و پیشرفت برند است، اما وقتی از انعطاف‌پذیری و تغییر صحبت می‌کنیم، باید همه‌ی عناصر و عوامل موثر را در نظر داشت. اگر تغییری اعمال می‌شود لازم است که دیگر عناصر و قسمت‌های هویت‌ساز برند هم مطابق با آن پیشرفت کنند و به‌روز شوند. این رازی مهم در ساخت هویت یک برند است.

در این مطلب سعی شد همه‌ی آنچه شما را برای خلق یک هویت برند مناسب و تاثیرگذار راهنمایی می‌کند، ذکر شود. بررسی‌ها و مثال‌های روشن‌کننده در قسمت‌های مختلف این متن، برای رفع ابهام‌ها و سوال‌های احتمالی بود.

با این‌حال، اگر سوال و نظری دارید که می‌تواند مقاله را کامل‌تر کند، با ما در میان بگذارید. ویزیتل، مشاور کسب‌وکارهای اینترنتی و برند‌های شماست و سعی دارد بهترین و مفید‌ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره‌های رایگان مجموعه‌، با ما در ارتباط باشید.

 

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *