تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مهارت سخنرانی

مهارت سخنرانی ؛ مهم‌ترین ابزار برای برقراری ارتباط با مخاطبان

حتی اگر شما از آن دسته افرادی باشید که به طور منظم در جمع حضور ندارند، مهارت سخنرانی، یک مهارت مفید است که می‌تواند در مراسم‌ها و جمع‌های مختلفی به کمک شما آید. از سخنرانی در یک مراسم دوستانه و کوچک گرفته یا مراسم‌ها و همایش‌های رسمی، همگی می‌توانند نیازمند مهارت لازم برای روش سخنرانی باشند.

توسعه این مهارت می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را افزایش دهد و به شما کمک کند بر اضطراب مرتبط با گفتار و حرف‌های خود غلبه کنید. بتوانید ارتباط بهتر و موفق‌تری با مخاطبان خود برقرار کنید و از این ارتباط نتیجه‌ی مثبتی کسب کنید.

حتی کسانی که با اختلال اضطراب اجتماعی زندگی می‌کنند، می‌توانند با درمان اضطراب سنتی و کار بر روی مهارت‌های سخنرانی خود در جمع، این اختلال را کنترل کرده و سخنرانان حرفه‌ای باشند. برای آشنایی و تمرین کسب مهارت‌های لازم برای سخنرانی درجمع، تا پایان همراه ما در ویزیتل بمانید. همچنین با استفاده از پلتفرم مشاوره ما، می‌توانید مهارت‌های خود را توسعه بدهید.

مهارت سخنرانی

سخنرانی عمومی چیست؟

از چه چیزهای می‌ترسید؟ مار؟ ترس از ارتفاع؟ ترس از فضای تنگ؟ بسیار خوب! ترس از سخنرانی در جمع چطور؟
اگر به هریک از این مواردی که گفته شد تنها برای چندثانیه فکر کنید، چه حسی در درون شما بیدار خواهد شد؟ بله! فکر کردن به هریک از این‌ها به راحتی می‌تواند شما را دچار اضطراب کند و باعث شود کف دست‌ شما عرق کند!

حتی سخنرانی در جمع هم برای بسیاری از افراد این قابلیت را دارد که تا به این اندازه باعث ترس و اضظراب آن‌ها شود. اما راه درمان در چیست؟
وقتی از سخنرانی در جمع صحبت می‌کنید در اصل از یک مهارت حرف زده می‌شود. مهارت‌هایی مثل ارتباط، اشتیاق و توانایی تعامل با مخاطب. سخنرانان عمومی برای گروهی از افراد صحبت می‌کنند.

 

مهارت سخنرانی

این گروه از افراد می‌تواند شامل ۵ نفر تا ۵۰۰ نفر باشد. سخنرانی‌ها از سخنرانی برای گروه‌های کوچک متشکل از دوستان و کارمندان تا ارائه به مخاطبان زیادی در یک کنفرانس ملی متغیر است. سوالی که پیش خواهد آمد این است که چرا مهارت سخنرانی تا به این اندازه اهمیت دارد؟ برای دریافت پاسخ به سراغ بخش بعدی بروید.

 

در ویزیتل بخوانید
مدیریت زمان در کار ، مهارتی که شما را نجات می‌دهد!

چرا کسب مهارت سخنرانی اهمیت دارد؟

مهارت سخنرانی نه تنها در سخنرانی‌های کوچک و جمع‌های صمیمی اهمیت دارد بلکه در سخنرانی‌ها بزرگ و حرفه‌ای هم یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها برای انجام یک همایش موفق و درست است.

افراد با داشتن مهارت سخنرانی در جمع می‌توانند مخاطبین و شنونده‌های خود را برای انجام و یا پیگیری هدف مورد نظر تشویق کنند، پیام خود را به راحتی و درستی انتقال دهند و در حالی که با مهارت خود در سخنرانی، جذابیت جلسه را دوچندان می‌کنند، افراد و جلسه‌ را به سمت هدف اصلی هدایت کنند.

مهارت سخنرانی
وقتی که شما صاحب کسب‌وکار خود یا سفیر برند خود هستید، احتمال این که به عنوان یک سخنران پشت یک یا دو تریبون قرار بگیرد بسیار زیاد است. این‌جاست که اهمیت فراگیری مهارت سخنرانی برای افراد معنا پیدا می‌کند. حالا شما مسئولیت معرفی و شناسایی برند خود به دیگران را دارید و از طرفی باید ایجاد علاقه و تشویق افراد برای آمدن به سمت برند را هم انجام دهید.
در حقیقت افرادی که یک سخنران عمومی موفق و خوب هستند، همگی انسان‌های برون‌گرایی نیستند. آن‌ها فقط می‌دانند از کدام یک از ابزار برای ارتباط با شنونده‌ی خود استفاده کنند و مهارت‌ سخنرانی در جمع را در خود قوی کرده‌اند.

ما در بخش بعدی به سراغ معرفی مختصری از مهم‌ترین مهارت‌های لازم در سخنرانی می‌رویم اما اگر نیازمند کسب اطلاعات بیشتر و آموخته‌های حرفه‌ای هستید که بتواند کمک‌کننده‌ی شما باشد، می‎توانید با مشاوران کسب‌وکار ما در ویزیتل در ارتباط باشید.

مهارت‌های برتر سخنرانی در جمع کدام است

وقتی می‌خواهید در سخنرانی، رزومه یا حتی در حین مصاحبه مهارت‌های سخنرانی عمومی خود را برجسته کنید، اصلا نیازی نیست تاکید داشته باشید که: « من دارای مهارت سخنرانی عمومی هستم!» از گفتن این کلمات فراتر بروید و نمونه‌های خاصی از مهارت و تخصص خود را به افراد ارائه دهید. این مهارت‌ها و تخصص می‌تواند شامل این موارد باشد:

· بیان واضح

سخنرانان عمومی باید بتوانند به خوبی صحبت کنند. این شامل بیان واضح، صحبت با صدای بلند، استفاده‌ی کافی از دستور زبان مناسب بدون استفاده از عصاهای کلامی مثل «اممم» است. این کمک می‌کند تا بتوانید در مکالمه‌های معمولی خود به خوبی صحبت کنید اما روش سخنرانی در جمع نوعی عملکرد است و به همین ترتیب، نیاز به تمرین و آمادگی بیشتری دارد.

حفظ کردن مطالب و نوشته‌ها ضروری نیست اما شما باید به اندازی کافی با مطالب خود آشنا باشید، بتوانید از آن‌ها صحبت کنید و مکث بیش‎از‌حد نداشته باشید، همچنین حرف خود را تکرار نکنید یا بر سر حرف‌هایتان گیر نکنید.

یک عامل دیگر که باید در کنترل آن مهارت داشته باشید تا بتوانید یک بیان واضح برای مخاطبین خود ارائه دهید، کنترل سرعت است. کنترل سرعت در مهارت سخنرانی به شما کمک می‌کند تا کار را به موقع تمام کنید، نه زودتر نه دیرتر.

· سبک ارائه جذاب

سبک ارائه شامل لحن صدا، زبان بدن، حالت چهره و زمان‌بندی است. سبک مناسب می‌تواند کلام یا مطلبی که خسته‌کننده خواهد بود را حتی به حالتی خنده‌دار و هیجان‌آور تبدیل کند.

· ارزیابی نیاز مخاطب

برخی از مخاطبان جزئیات فنی زیادی می‌خواهند. برای مثال بعضی از افراد هستند که از بیان طنزآمیز در سخنرانی لذت نمی‌برند. طنازی و لطیفه‌هایی وجود دارد که برای جمعی از افراد بسیار کارساز است اما بر روی بعضی دیگر جواب نمی‌دهد. این مهارت سخنران است که بتواند جمع‌ افراد شنونده‌ی خود را ارزیابی کند و برای تهیه‌ی یک روش سخنرانی مناسب و سبک کارساز از آن استفاده کند. این که بدانید برای چه افرادی با چه ویژگی‌هایی صحبت می‌کنید، در اصل راه را برای ارزیابی مخاطب به شما نشان می‌دهد. این ویژگی‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

· سن

· تحصیلات

· جنسیت

· سطح اجتماعی

· و…

مهارت سخنرانی

استفاده از ابزار تصویری

پاورپوینت ابزاری مشهور است که برای ایجاد اسلایدها و منسجم کردن سخنرانی به کار می‌رود. همه سخنرانان عمومی از اسلایدها استفاده نمی‌کنند اما اسلایدها به قدری رایج هستند که بدون استفاده از آن‌ها گاهی «برهنه حرف زدن» برداشت می‌شود.

شما نه تنها باید جنبه‌های فنی استفاده از نرم‌افزارها را درک کنید، بلکه توانایی هنری در ایجاد اسلایدهایی را که از نظر زیباشناختی دلپذیر و درک آن‌ها آسان هستند را پیدا کنید. در هر صورت شما باید بدانید که چگونه اسلایدهای خود را به راحتی در سایر جنبه‌های مهارت سخنرانی خود ادغام کنید.

·        مهارت‌های ترکیبی

چه شما صحبت خود را زودتر از موعد شروع کنید، چه در زمان مقرر آغاز به صحبت کنید، باید بتوانید گفتارهایی منطقی، منسجم، قابل فهم و ترکیب همه‌ی نکاتی که می‌خواهید از آن‌ها صحبت کنید را بسازید. قصه‌گویی و شوخ‌طبعی به شما کمک می‌کند . شما باید بدانید که چگونه از آن‌ها استفاده کنید. سخنرانی در جمع نه تنها نوعی هنر اجرا است، بلکه به مهارت‌های نوشتاری هم نیاز دارد.

مهارت‌های عمومی سخنرانی در جمع

 • بیان واضح
 • ارزیابی نیازها و اولویت‌های مخاطبان بالقوه و شرکت‌کنندگان در کنفرانس
 • مشورت و هم‌فکری با مشاورانی که یافته‌های مربوط به موضوع اصلی را به شرکت و مشتری ارائه می‌دهند
 • کنترل اضطراب
 • ایجاد اسلایدهای جذاب پاورپوینت با جزئیات مناسب
 • تهیه فرم ارزیابی که شرکت‌کنندگان آن را تکمیل کنند
 • جلب توجه مخاطبان با اجرای قدرت‌مند و مسلط
 • حفظ ارتباط چشمی با مخاطب و حضور فیزیکی پرانرژی و متحرک
 • تغییر و تعدیل در صدا برای تاکید بر نکات مهم و جلوگیری از یک‌نواختی صحبت
 • سازمان‌دهی جریان منطقی سخنرانی
 • تهیه مثال‌هایی که مربوط به تجربه مخاطب مورد نظر باشد
 • ارائه آمار و شواهد قانع‌کننده
 • خلاصه مباحثی که در ابتدای سخنرانی باید ارائه شود تا زمینه‌ی ذهنی برای شرکت‌کنندگان فراهم شود.
 • زمان‌بندی سخنرانی
 • استفاده از مهارت شوخ‌طبعی برای روح بخشیدن به یک سخنرانی طولانی و تخصصی

مهارت سخنرانی

در ویزیتل بخوانید
پادکست چیست؟ رادیو به سبک اینترنتی

آماده‌سازی‌های ظاهری برای افراد سخنران

عوامل تاثیرگذاری مهمی وجود دارد که می‌تواند شما را برای داشتن مهارت سخنرانی در جمع خوب کمک کند. این عوامل جدا از مباحثی که تا الان گفته شد و مرتبط با تمرین و کسب آگاهی بود، در ظاهر افراد معنا پیدا می‌کند.

یک سخنران موفق و خوب باید بتواند همه‌ی جنبه‌های تاثیرگذار در جذب مخاطب سخنرانی را در نظر داشته باشد. برای مثال توجه به ظاهر می‌تواند یکی از اصلی‌ترین موارد این بخش باشد.

در روز سخنرانی لباس خود را فراموش نکنید. به این فکر کنید که وقتی در لباس مناسب و دلخواه خود هستید، چه احساس بهتری دارید! وقتی در ظاهر و پوشش هم از نظر خود و هم از نظر دیگران عالی و درخشان به نظر می‌آیید، می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری در جمع حاضر شوید و شروع به سخنرانی کنید.

اهمیت لباس و ظاهر در مهارت سخنرانی، آن‌جایی معنا پیدا می‌کند که مخاطبان اولین چیزی که از شما خواهند دید، همین ظاهر شماست. پس ابتدا فقط بر اساس ظاهر شما قضاوت می‌کنند.بنابراین سعی کنید طوری لباس بپوشید که پیام‌های مورد نظر شما را منتقل کند.

با لبخند شروع کنید

تحقیقات نشان داده‌ است که عمل لبخند زدن (حتی اگر مصنوعی باشد) می‌تواند احساس شادی و آرامش بیشتری در فرد ایجاد کند. بنابراین هنگامی که شروع به صحبت می‌کنید، لبخند بزرگی بر لب خود بنشانید. بسیاری از مخاطبان بدون شک با دیدن لبخند شما احساس آرامش می‌کنند و به دنبال آن، با حس اعتماد بیشتری به حرف‌های شما گوش خواهند داد.

داستان سرایی کنید

داستان یک راه عالی برای شروع و ادامه‌ی سخنرانی شما است. این نه تنها افراد را برای همراه و شنونده‌ی شما شدند تشویق می‌کنند، بلکه می‌تواند به تنظیم روحیه مخاطب شما در زمان و مکان جلسه، کمک کند. داستان سرایی در اول کار باعث خواهد شد بتوانید ذهنیت مخاطب را برای شروع و ورود به بحث آماده کنید.

او را به سمت هدف خود از سخنرانی هدایت کنید و درست در زمانی که آماده‌ی پذیرش و ورود به بحث اصلی جلسه است، آن را با هدف اصلی خود همراه کنید. حتی بسیاری از مواقع هم ممکن است در وسط سخنرانی به کمک شما آید.

مهارت سخنرانی

گفتن یک داستان، یک ماجرای کوتاه یا تحریک و همراه کردن احساسات مخاطب با شما در وسط سخنرانی، می‌تواند شما را از لبه‌ی پرتگاه نجات دهد. درست در زمانی که مخاطب شما در مرز خسته شدن و کلافه شدن از صحبت‌های شما است، با گفتن یک داستان و ماجرای کوتاه او را دوباره با خود همراه می‌کنید و تمرکزاش را متوجه‌ی هدف خود خواهید کرد. این کار در عین حال که یک کمک بزرگ برای شماست رضایت‌مندی در مخاطب را هم به وجود می‌آورد.

تعامل و ارتباط با مخاطب، راز اصلی مهارت سخنرانی

یکی از ابزارهای مهمی که به عنوان مهارت سخنرانی شناخته می‌شود، داشتن تعامل و ارتباط با مخاطب است. اجازه دهید دیگران صحبت کنند. موضوع ارتباطی را ادامه بدهید و با پرسیدن سوال و نظر از مخاطبان خود؛ آن‌ها را در بحث و سخنرانی خودتان شریک کنید.

نه تنها پرسیدن و به اشتراک گذاشتن مباحث مختلف به افزایش تعداد شرکت‌کنندگان فعال شما کمک می‌کند، بلکه می‌تواند فرصتی فراهم کند تا از فشار و سنگینی فضای سخنرانی بر روی شما کاسته شود و بتوانید کنترل بیشتری بر اعصاب و آرامش خود داشته باشید.

مهارت سخنرانی

درنظر گرفتن زمان در مهارت سخنرانی

سخنرانی در جمع می‌تواند باعث تخلیه انرژی شود به خصوص اگر شما یک انسان دورن‌گرا باشید. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکات سخنرانی کنترل زمان است.

این که مطمئن شوید زمان مشخصی را برای انجام سخنرانی خود در نظر گرفته‌اید به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید با تسلط بر زمان خود برنامه‌ریزی کنید، مهم‌ترین و اصلی‌‌ترین مطالب را بازگو کنید، آن‌ها را با شنونده‌های خود به بحث و اشتراک بگذارید و درست در زمان لازم، هنگامی که انرژی و توان شما برای سخنرانی افت نکرده است، جلسه را به پایان ببرید. در این صورت است که کنترل جلسه در دستان شماست و می‌توانید به بازخورد خوبی از آن کسب کنید.

زبان بدن، کلید ارتباط شما با مخاطب

تا به این‌جا از مهارت‌های گفتاری و پوشش تاثیرگذار در سخنرانان صحبت کردیم. یک بخش مهم دیگری وجود دارد که در مهارت سخنرانی یکی از اصلی‌ترین نقش‌ها را ایفا می‌کند. به زبان ساده؛ زبان بدن شیوه برقرار ارتباط بدن شما بدون استفاده از کلمات است. این ترکیبی از حالات صورت، حرکات و رفتار است که می‌تواند آن‌چه در ذهن شما می‌گذرد را بیان کند. زبان بدن به قدرت و اعتماد به نفس شما کمک می‌کند و با استفاده از آن می‌توانید یک ارائه‌ی خوب و مناسب داشته باشید.

تمرین‌های مناسب برای کنترل و تقویت زبان بدن

 • صاف بایستید

تمرین کنید که صاف بایستید. اگر از نظر جسمی توانایی ایستادن صاف را دارید، در حین ارائه‌ی خود مطمئن شوید که بلند و صاف ایستاده‌اید. این به شما کمک می‌کند بتوانید توانایی و قدرت خود را در هنگام بیان و صحبت به مخاطب خود نشان دهید. هرچه که میزان تسلط شما بر سخنرانی و عناوین قابل بحث در جلسه بیشتر باشد؛ می‌توانید ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کنید و توجه‌ آن را نسبت به جلسه بیشتر کنید.

 • موقعیت را فرض کنید

موقعیت سخنرانی و جلسه‌ی خود را فرض کنید و برای انجام آن تمرین کنید. اگر قبل از ارائه‌ی خود استرس دارید، قبل از اجرا، لحظه‌ای وقت بگذارید، خودتان را در موقعیتی که قرار است در آن قرار بگیرید تصور کنید و سخنرانی خود را تمرین کنید.

 • چهره‌ی رسا داشته باشید

از لحاظ چهره رسا باشید. حالات چهره شما باید با پیامی که شما می‌دهید مطابقت داشته باشد. اگر سخنرانی خوبی دارید، سعی کنید چهره‌ای آرام و شاد داشته باشید.

 • بر نحوه‌ی ایستادن خود مسلط باشید

تغییر وزن از یک سمت به آن طرف یا به اصطلاح یک‌طرفه ایستادن، ممکن است مخاطب شما را به حالت نیمه‌خواب‌آور تشویق کند و برای او کسل‌کننده باشد. بلند و محکم بایستید.

 • از سخنرانی دیگران الگو بگیرید

اگر احساس می‌کنید توانایی وتجربه‌ی لازم برای حضور بر روی صحنه و مهارت سخنرانی را ندارید، می‌توانید از کلیپ‌ها و سخنران‌های مختلف الگو بگیرید. فیلم‌های آن‌ها را با دقت مشاهده کنید و سعی کنید از سبک و روش اجرای آن‌ها الگو بگیری تا بتوانید در تمرین‌های خود از آن استفاده کنید و مهارت سخنرانی خود را تقویت کنید.

جمع‌بندی

گفتیم که خوب سخنرانی کردن یک مهارت است که افراد با تمرکز و تمرین‌های لازم می‌توانند به راحتی آن را کسب کنند و مهارت سخنرانی خوبی داشته باشند. این مهم است که بتوانید بر خود مسلط باشید و با آرامش و اطمینان از خود، به سراغ سخنرانی خود بروید. هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که همه‌ی کسانی که یک سخنران خوب و موفق هستند افراد برون‌گرایی بودند که می‌توانند با راحتی با افراد ارتباط برقرار کنند.

کسب مهارت سخنرانی مربوط به درون‌گرا یا برون‌گرا بودن افراد نیست. آن‌چیزی که اهمیت دارد تمرین، آموزش و تسلط بر کار است. کنترل صدا، کنترل مطلب، کنترل فضا و جو حاکم بر محیط سخنرانی، همه و همه از مهم‌ترین بخش‌هایی است که توجه به آن‌ها می‌تواند شما را برای داشتن یک سخنرانی خوب کمک کند.

از ظاهر خود غافل نشوید! اولین چیزی که افراد از شما می‌بینند ظاهر است. پوشیدن یک لباس خوب و مرتب، درست ایستادن، داشتن یک لبخند ملایم می‌تواند شما را برای شروع یک سخنرانی خوب کمک کند و از اضطراب و نگرانی شروع کار شما کم کند.

داشتن اضطراب و استرس در شروع هر سخنرانی می‌تواند طبیعی باشد؛ هنر شما آن‌جایی معنا پیدا می‌کند که بتوانید این استرس را کنترل کنید و با مهارت سخنرانی خود جلسه را به سمت نتایج دلخواه خود پیش ببرید.

اکنون زمان آن رسیده که شما برای ما بنویسید. آیا تجربه‌ای از سخنرانی برای جمع‌های بزرگ را دارید؟ کدام یک از مباحثی که درباره‌ی آن‎‌ها صحبت شد، توانسته است به شما برای داشتن یک سخنرانی خوب کمک کند؟ چه نکات دیگری دارید که بتوانید برای تکمیل کردن این بحث برای ما بنویسید.

مشاوران ما در ویزیتل همراه و پشتیبان شما در کسب مهارت سخنرانی هستند تا بتوانید قدم مثبتی در راستای شناساندن برند خود بردارید با ما در تماس باشید.

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *