تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مدیریت زمان در کار

مدیریت زمان در کار ، مهارتی که شما را نجات می‌دهد!

برای هر کدام از ما پیش آمده که در محل کار با کمبود زمان مواجه شده و نتوانستیم پرونده‌­ها را به­‌موقع تحویل بدهیم یا سفارش­‌ها را سریع‌­تر آماده کنیم یا به هر علت دیگری کار خود را سر وقت تحویل نداده­‌ایم. ممکن است مدیر شرکتی که در آن مشغول به­‌کار هستیم، ما را تنبل یا بی­‌مسئولیت خطاب کند و معتقد باشد که کارمان را سر وقت انجام نمی­‌دهیم، اما در واقع مشکل این نیست. مشکل این است که مدیریت زمان در کار را به­‌خوبی نمی‌­دانیم و نیاز داریم یک بار برای همیشه درباره این موضع بخوانیم و یاد بگیریم تا در محل کارمان کمتر دچار مشکل شویم.

پس با ما همراه باشید تا در این نوشته ویزیتل کمی از مدیریت زمان در کار بگوییم.

مدیریت زمان در کار چیست؟

مدیریت زمان در کار

تابه‌­حال با خود فکر کرده‌­اید که معنی مدیریت زمان چیست و برای چه به این اندازه در زندگی روزمره ما مهم شده؟ مثلا زمانی که در مدرسه مشغول به تحصیل هستیم معلم‌­ها مدام از مدیریت زمان برای­مان می‌­گویند یا در دانشگاه اساتید معتقدند هنوز نتوانسته‌­ایم زمان­‌مان را به‌­خوبی مدیریت کنیم.

اگرچه ممکن است چیزی به عنوان تکنیک­ه‌ای مدیریت زمان یادمان ندهند، اما معتقدند باید خودمان آن­‌ها را بدانیم و خب کسی نیز سراغ یادگیری آن­‌ها نمی‌­رود و در نتیجه مشکل عدم­‌مدیریت زمان ادامه پیدا می‌­کند تا زمانی که سرکار می‌­رویم.

ولی در این برهه دیگر نمی­‌توان مشکل را نادیده گرفت. زیرا در جایی مشغول به­‌کار هستیم که احتمالا آینده کاری، حرفه­‌ای، شخصی و حتی نسل آینده‌­مان را تغییر می­‌دهد. پس باید به­‌خوبی از پس همه چیز برآییم، مدیریت زمان در کار داشته باشیم تا همچنان در آن شرکت شاغل بمانیم.

مدیریت زمان یعنی استفاده بهینه از زمان‌­تان برای انجام کارهای مهم و حیاتی. به عنوان مثال شما برای این­که آشغال­‌ها را بیرون ببرید به مدیریت زمان نیازی ندارید (هر چند برخی آنقدر سرشان شلوغ است و لیست بلندبالایی از کارهای نکرده دارند که حتی فرصت این کار را ندارند) اما برای یادگیری زبان انگلیسی آن­‌هم در شرایطی که شاغل هستید و کارهای خانه نیز انجام می‌دهید، به آن نیاز دارید.

با مدیریت زمان می‌توانید فهرستی از کارهای مهمی که در یک روز، یک هفته یا حتی یک سال می‌خواهید انجام دهید یا به اتمام برسانید، نوشته و به تمام آن­‌ها برسید.

چرا مدیریت زمان مهم است؟

مدیریت زمان در کار

همانطور که در قسمت قبلی گفته شد، مدیریت زمان در کار برای همه مهم است. چه فرد شاغلی باشید و چه در حال تحصیل و چه خانه‌­دار. یک فرد خانه‌­دار نیز باید مدیریت زمان بداند تا هم بتواند به کارهای خانه‌‎­اش رسیدگی کند و هم به ورزش‌ برسد و هم بتواند برای خودش کیک بپزد.

در واقع مدیریت زمان در کار یک نوع چالش برای استفاده بهینه از وقت در اختیارتان است که در محل کار این چالش چندبرابر می­‌شود و اگر تکنیک­‌های آن­‌را به­‌خوبی ندانیم، چه بسا به دردسر بیفتیم. اما دردسر واقعی از زمانی شروع می­‌شود که با خود می­‌گوییم من مدیریت زمان لازم ندارم.

شاید در درجه اول گوینده این گزاره به نظر شما افرادی باشند که در روز کارهای مهمی برای انجام ندارند، اما در واقع این افراد برای یادگیری مدیریت زمان در کار برای هر فعالیتی به سراغ منابع سخت و غیرقابل فهمی رفته‌­اند که آن­‌‎ها را از مدیریت زمان در زندگی «زده» کرده‌­است. مدیریت در هر چیزی چه زمان باشد و چه حساب بانکی، نیازمند ساده‌­سازی است. نباید به دنبال کارهای سخت و برنامه‌­ریزی­‌های غیر قابل انعطاف رفت؛ چرا که می‌­تواند انگیزه‌­ها را از بین ببرد و افراد را ناامید کند.

در ویزیتل بخوانید
مهارت سخنرانی ؛ مهم‌ترین ابزار برای برقراری ارتباط با مخاطبان

چرا وقت کاری را نداریم یا برای انجامش زمان کم می‌­آوریم؟

مدیریت زمان در کار

تا به‌حال شده برای خود هدفی مانند قهرمانی در دو ماراتن تا دو سال دیگر بگذارید؟ در حالی‌که ۵۰ کیلو اضافه وزن دارید و رژیم غذایی را رعایت نمی­‌کنید! یا مثلا بگویید می­‌خواهید تا ۳ سال آینده در هاروارد درس بخوانید در حالی‌که نیاز دارید زبان انگلیسی­‌تان را تقویت کنید و همین امر دو سال زمان می­‌برد.

به این گزار‌‌ه‌­ها چه می‌­گویید؟ بله، اهداف غیرواقعی و رویایی. بعد از دو سال نه قهرمان ماراتن می‌­شوید و نه به هاروارد می­‌روید. هر چند مثال­‌های زده شده واقعا رویایی هستند ولی مدیریت زمان در کار واقع­‌بینانه است. اگر نتوانید اهداف­تان را کوچک­تر کنید، زمان­تان را از دست می‌­دهید.

مثلا بگویید تا دو سال آینده ۴۰ کیلو از وزن خودم را کم می­‌کنم یا در امتحان آیلتس باید نمره ۷ بگیرم. در این‌­صورت می‌­توان امید داشت که به اهداف هر چند بزرگ برسید. مدیریت زمان در کار نیز مانند همین مثال­‌هایی است که زده شد. باید کارتان را به اجزا کوچک­تری تقسیم کنید تا بتوانید به آن هدف بزرگ‌تر برسید.

شاید پیش خود فکر کنید که تقسیم یک هدف بزرگ به اهداف کوچک­تر سخت باشد و با همین افکار به سراغ هیچ هدف بزرگی نروید یا برای اهداف بزرگ­تان برنامه‌­های درستی نچینید. اگر اینگونه فکر می‌­کنید، سایر مطالب ما را بخوانید یا به مشاوران ما پیام دهید. قطعا کمک­تان می­‌کنند.

چرا درگیر اهداف بزرگ هستیم؟

مدیریت زمان در کار

در همه آدم‌­ها کم و بیش ایده‌­آل گرایی یا کمال­‌گرایی وجود دارد. همه ما دوست داریم در کار، زندگی شخصی، ورزش و … بهترین باشیم. از این رو اهدافی برای خودمان ترسیم می­‌کنیم که پاسخی به این نیاز باشد؛ کمال.

اما شاید ندانیم کمال در پس مهارت اولو‌‌یت‌­بندی و برنام‌ه­ریزی صحیح نهفته است. یکی از پیش مهار‌ت‌­هایی که باید برای برنامه‌ریزی صحیح بدانیم، مدیریت زمان است. اما ایراد دیگری که شاید همه ما درصدی از آن­‌را داشته باشیم، نداشتن لیستی از اولویت­‌های روزانه، ماهانه یا حتی سالانه زندگی‌­مان است.

چند نفر از ما لیستی از کارهای روزانه‌­ای که باید انجام دهیم، داریم؟ ممکن است فقط اهداف سالانه نوشته شوند و به‌عنوان مثال بگوییم می­‌خواهم سال آینده فلان ماشین را بخرم یا به محله بهتری نقل مکان کنم اما هیچ کدام نمی‌­دانیم همین اتفاق­‌ها نیز از نوشتن فهرست کارها و مدیریت زمان برای انجام آن‌ها شروع می­‌شود.

زمانی‌که کارتان را می‌­نویسید، متوجه می­‌شوید که تا چه اندازه می­‌تواند کمال­‌گرایانه یا واقع­‌بینانه باشد و متناسب با آن زمان‌­تان را نیز تخصیص می‌­دهید. مدیریت زمان در کار نیز با نوشتن لیست کارهایی که باید در محل کارتان انجام دهید شروع م‌ی­شود که البته در قسم‌ت­های بعدی بیشتر به آن می‌پردازیم. تا اینجا متوجه شدید که چرا نیاز است یک لیست داشته باشد. پس با ما همچنان همراه باشد.

در ویزیتل بخوانید
توسعه برند شخصی و اهمیت آن در بازاریابی

دادن وظایف غیرضروری به دیگران

مدیریت زمان در کار

شاید با خود فکر کنید که مطالبی که تا به اینجا گفته شد چگونه می‌­تواند ما را در مدیریت زمان در کار کمک کند؟ در جواب نیز باید بگوییم هر زمان که توانستید ریشه­‌های شکست هر استرات‍ژی مدیریت زمان را بشناسید، پیروز مدیریت زمان در کار و سایر فعالیت­‌های شخصی و حرفه‌­ای‌­تان می­‌شوید. مهمترین پیش شرطی که برای مدیریت زمان باید بدانید، کنار گذاشتن غرور و محول کردن برخی کارها به دیگران است.

تا چه زمانی می­‌خواهید بار وظایف دیگران را بر دوش بکشید؟ شاید برخی گمان کنند انجام دادن کار یا وظایف دیگران وقتی نمی‌­گیرد و حتی بهتر است چرا که «دوباره کاری» نمی‌­شود. اما شاید ندانید که همین کار می­‌تواند شما را از برنامه­‌های خودتان عقب بیندازد.

وظایف دیگران، بر دوش آن‌­هاست و شما در قبال آن تعهدی ندارید. بنابراین لازم نیست آن‌ها را انجام دهید. بهتر است به­‌جای این کار، تمرکز خود را بر لیست کارهایی که هر روز باید انجام دهید، بگذارید.

در حال زندگی کنید

مدیریت زمان در کار

بارها شده با افرادی برخورد داشته‌­اید که در حال زندگی نمی‌­کنند و فکر و ذکرشان زمان دیگری­ست. به عنوان مثال تازه در دانشگاه آن هم در مقطع لیسانس قبول شده‌­اند و به فکر این هستند که برای تز دکتری چه بنویسند! نمی­‌گوییم برای مدیریت زمان در کار که دوراندیشی خوب نیست. بلکه شرایط و ویژگی­‌هایی دارد.

دانشجویی که تازه در دانشگاه قبول شده باید هم و غم خود را بر یادگیری بهتر و بیشتر مفاهیم اولیه و ابتدایی رشته خود بگذارد و بعد به سراغ مفاهیم بالاتر رود. فرض کنید این دانشجو هر روز با خود می‌­گوید برا تز دکتری چه بنویسم؟ در این صورت دچار هیجان‌­های آنی می­‌شود و نمی‌­تواند زمان در دسترس را مدیریت کند چرا که فکر می­‌کند فرصت­‌ها را از دست می­‌دهد و مدام در آینده سیر می­‌‌کند. بنابراین نمی­‌تواند به‌­خوبی مدیریت زمان داشته باشد.

مشکل مدیریت زمان در کار را چگونه حل کنیم؟

همه ما به‌­نوعی با مشکلات زمانی در محل کار را تجربه کرده‌­ایم. به‌عنوان مثال دیر می‌رسید یا زمانی برای ناهار خوردن ندارید و حتی ممکن است چند ساعت بیشتر از سایر همکاران­‌تان در محل کار بمانید تا شاید بتوانید کارها را جمع و جور کنید. هر بار که صبح می­‌شود و به پشت میزتان باز می­‌گردید دوباره روز از نو و روزی از نو است.

نمی­‌توانید درست فکر کنید، غذا بخورید و حتی به باشگاه بروید. حتی اگر دوستی پس از مدت­‌های طولانی به شما زنگ بزند تا برای چند دقیقه با شما صحبت کند، او را به زمان مناسب‌­تری ارجاع می­‌دهید و به او می‌­گویید که خیلی کار دارید و زمان دیگری با شما صحبت می­‌کند.

مدیریت زمان در کار

اگر تا به حال از این گزاره­‌ها برای مدت طولانی استفاده کرده‌­اید باید به شما بگوییم که شما ایرادات اساسی در « مدیریت زمان در کار » دارید. شاید این خبر بدی باشد اما خبر خوب این است که می­‌توانید زمان­‌های از دست رفته را پس بگیرید. با تکنیک مدیریت زمان. باید زمان را در دست خود بگیرید و اجازه ندهید از چنگ‌تان در برود.

ایا تا به­‌حال وظیفه­‌ای را به کسی محول کرده‌­اید؟ وقتی می­‌خواهید این کار را انجام دهید معذب می‌­شوید یا نه؟ با خود فکر می­‌کنید که وقت‌­تان برای­تان مهم و حیاتی است و بهتر است از آن استفاده بهینه­‌ای داشته باشید؟ اگر معذب می‌­شوید یا سوالی دارید ویزیتل در حل این مشکل به شما کمک می­کند.

 

تکنیک­‌ها را قورت بدهید!

تکینک اول؛ بدانید واقعا زمان‌تان را چگونه می‌­گذرانید؟

مدیریت زمان در کار

فرض کنید باید از صبح زود از خواب بیدار شوید و به چند جا برای کار اداری بروید و اگر امروز آن­‌ها را انجام ندهید تا سه ماه درگیر کارها خواهید بود. در این­‌صورت مجبورید صبح زود از خواب بیدار شوید اما به هر دلیلی صبح به دنبال کارهای­تان نمی‌­روید و آن­‌ها را به زمان دیگری موکول می‌­کنید. خب شما از زمان­تان به‌درستی استفاده نکردید و عملا مدیریت ضعیفی بر کارهای­تان داشته‌اید.

اگر می­‌خواهید مدیریت زمان شخصی­تان را به­‌خوبی انجام دهید باید تکنیک اول را بدانید؛ کارهای­تان را چگونه انجام می‌دهید، به کجا می­‌روید؟ چقدر برای کارهای مهم یا غیرضروری وقت می‌­گذارید؟ فعالیت‌­های روتین روزانه­‌تان چقدر زمان می‌­برد؟ پس از پاسخ به سوالات باید بر فعالیت‌­هایی زمان بگذارید که بیشترین بازگشت یا آورده را برای­تان دارد.

به‌­عنوان مثال ورزش علاوه بر تناسب اندام، شما را سالم نگه می‌­دارد. بنابراین قطع آن با هر بهانه‌­ای مثلا نبود وقت یا انجام کارهای اداری در خانه می‌­تواند به سلامت­‌تان لطمه بزند. برای برنامه­‌ریزی بهتر در هر روز لازم است جدول زمانی تهیه کنید و فعالیت‌ها را بر اساس اهمیت و مدت زمانی که طول می‌­کشند، مرتب کنید.

تکنیک دوم؛ به یک برنامه روزانه وفادار بمانید

مدیریت زمان در کار

فرض کنید قرار است هر روز به مدت نیم ساعت ورزش کنید. این را در جدول زمانی‌­تان وارد کنید و به آن وفادار بمانید و تحت هیچ شرایطی آن را ترک نکنید. این تکنیک برای یادگیری نحوه مدیریت زمان در کار بسیار مهم است. برای وفادار ماندن باید هر روز یک برنامه داشته باشید و هیچ روزی را بدون برنامه شروع نکنید.

لیست یا برنامه­‌تان باید سازماندهی شده باشد. در این‌­صورت مدیریت زمان آن‌ها هم به­‌سادگی انجام می‌­پذیرد. این تکنیک از آن جهت مهم است که به محض ورود به دفتر کارتان می‌­دانید که باید چه کنید و هر کار ناگهانی مانند تلفن یک دوست پس از سال­‌ها یا ایمیلی حاوی یک خبر بد نمی­‌تواند برنامه شما را چندین روز عقب بیندازد.

به‌صورت کلی نوشتن برنامه روی کاغذ می­‌تواند ذهن شما را از هرآنچه در اطرافتان می­‌گذرد و شما را گیج می­‌کند، دور سازد تا زمان بیشتری برای کارتان دراختیار داشته باشید. چرا که ضمیر ناخودآگاه شما عادت کرده که بر چیزهای نوشته شده متمرکز باشد و از قبل بداند زمان شما چگونه سپری خواهد شد. در این‌صورت حتی مدیریت زمان در کار نیز راحت­‌تر انجام می‌­شود.

نکته‌­ای که باید به آن توجه کرد،‌ نگارش برنامه­‌ها حتی در اولین ساعات صبح است.

تکنیک سوم؛ اولویت­‌بندی کارها حتی صبح اول وقت

مدیریت زمان در کار

اهمیت نگارش برنامه‌­ها را در موارد قبلی عنوان کردیم اما آنچه که به مدیریت زمان در کار یا زندگی شخصی بیشتر کمک می‌کند، اولویت­‌بندی است. شما با اولویت­‌بندی کارها و نظم‌­دهی به لیست خود می­‌توانید به‌راحتی از پس هر کاری برآیید و زمان نیز کم نیاورید.

به‌عنوان مثال کارهایی که قرار است در یک روز انجام دهید از اولویت زیاد به کم بنویسید. مثلا قرار است در یک کنفرانس شرکت کنید. پس باید برای آن تدارک ببینید و در ابتدا لباس­‌های خود را از خشکشویی بگیرید و در ادامه همه قرارهای کاری­تان را کنسل کنید تا تمرکزتان تمام و کمال بر کنفرانس و متنی باشد که قرار است ارائه دهید.

در پایان هر روز نیز لیست کارهای خود را ارزیابی کنید تا ببینید چه کاری را با همان کیفیتی که می­‌خواستید انجام دادید و چه کاری را نه. اگر کاری کیفیت مدنظرتان را نداشت، بر روی زمانی که برای انجامش می‌­گذارید متمرکز شوید.

در این قسمت می­‌خواهیم چند مورد از علامت­گذاری­‌ها را در لیست برنامه روزانه­‌تان برای مدیریت زمان در کار را به صورت مختصر شرح دهیم.

مدیریت زمان در کار

اول: مهم و ضروری؛ این دسته از کارها باید فورا انجام شوند.

دوم: مهم اما نه خیلی ضروری؛ این دسته از کارها نیاز به اقدام فوری ندارد. در این دسته، کارهایی انجام می‌­شوند که نتیجه­‌شان در میان­‌مدت یا بلندمدت آشکار می­‌شود. برای این نوع کارها می‌­توانید در روز کمتر از یک ساعت وقت بگذارید.  مثلا روزی یک ساعت زبان انگلیسی تمرین کنید. شما نیاز به زبان انگلیسی دارید اما نمی‌­توانید یک ماهه تمام فوت و فن­‌های آن­‌را بیاموزید.

سوم: آنقدر مهم نیست که امروز انجام شود؛  این دسته از کارها را می‌­توان به سایر افراد واگذار کرد. مثلا خرید دارویی خاص ار داروخانه یا تعویض روغن ماشین. این دسته از کارها مهم است چرا که شما نیاز به دارو یا ماشین خود دارید اما می‌‌توانید از افراد دیگری بخواهید آن­‌را برای شما انجام دهند.

در محیط کار نیز نمونه­‌ای از این کارها وجود دارد. برای مدیریت بهتر زمان در کار می‌توانید کپی کردن پرونده‌­ها را به فرد دیگری محول کنید.

چهارم: بی‌­اهمیت؛ این دسته از کارها آنقدر مهم و تاثیرگذار نیست که شما بخواهید قسمت زیادی از تمرکز و حواس خود را به آن اختصاص دهید. مثلا درست کردن هات چاکلت در این دسته قرار می‌­گیرد. شما نباید به خاطر درست کردن آن زمان زیادی بگذارید و می‌توانید آن­‌را در کمتر از یک دقیقه انجام دهید.

تا به­‌حال از این تکنیک­‌ها برای مدیریت زمان در کار استفاده کرده‌­اید؟

اولویت­‌بندی از آن جمله کارهایی است که نباید فراموش شود. شما حتی موقعی که به سفر می­‌روید نیز نیاز دارید وسایلی که بسیار مهم و ضروری است زودتر در چمدان بگذارید.

شاید همه ما اولویت­‌بندی جمع­آوری وسایل در سفر را تجربه کرده باشیم اما هنوز نمی­دانیم که اولویت­‌بندی کارهای روزانه به چه صورت است.

با بیان تکنیک سوم سعی شده، اهمیت و نحوه اولویت­بندی کارها روشن شود. در این‌­صورت بهتر می‌­توانیم مدیریت زمان در کار داشته باشیم. در ادامه تکنیک­‌های بیشتری برای شما می­‌گوییم. اگر سوالی داشتید یا همچنان  نمی‌توانستید اولویت‌بندی را به‌درستی انجام دهید، با ما تماس بگیرید.

تکنیک چهارم؛ سریعا هم‌­گروهی پیدا کنید

این تکنیک در محل کار به­‌دردتان می‌خورد و برای مدیریت زمان در کار بسیار مناسب است. فرض کنید قرار است یک پروژه را انجام دهید. در این­صورت می­‌توانید با تشکیل یک گروه هم از استرس کار کم کنید و هم از زمان استفاده بهینه­‌ای کنید. این تکنیک خوبی دیگری نیز دارد و آن روشن ماندن چراغ تمرکز و حواس است. پس برای ایجاد گروه در مدیریت زمان در کار درنگ نکنید.

تکنیک پنچم؛ چند کار را با هم انجام ندهید

این تکنیک نیاز به توضیح زیادی ندارد. شما هر چقدر فرد چند بعدی که باشید نمی‌­توانید هم‌زمان چندکار را با هم انجام دهید. به عنوان مثال پشت میز خود نشسته­‌اید و ناهار می­‌خورید هم­زمان ارائه‌­تان را نیز آماده می­‌کنید.

این کار در میان­‌مدت آسیب جدی به سیستم گوارش شما می‌زند و از طرفی بر کیفیت کارتان نیز تاثیرگذار است. اگر کاری برایتان طاقت­‌فرسا است،‌ نفس عمیقی بکشید یک لیوان آب یا چای بنوشید و دوباره سرکار خود بازگردید.

تکنیک ششم؛ تا ابد زمان ندارید

محدویت در زمان یکی از مهم‌ترین دلایلی است که ما را به سمت برنامه‌­ریزی و نوشتن لیست روزانه کارها سوق می­‌دهد. شما با استفاده از تکنیک‌­های دوم و سوم می‌­توانید بر این محدودیت‌­ها غلبه کنید. اما باید بدانید که چه­‌کاری مهم و چه کاری غیرضروری است. اگر می­‌خواهید به کارهای­تان سرعت ببخشید باید تکنیک سوم را به­‌خوبی پیاده کنید. در این­صورت می‌­دانید که هر کاری چقدر از شما زمان می­‌گیرد.

تکنیک هفتم؛ برای مدیریت زمان در کار قاطعانه نه بگویید

فرض کنید فردا کنکور دکتری دارید و قرار است زود بخوابید. اما دوستان­تان اصرار دارند که شب‌­نشینی داشته باشید. اگر در مقابل این درخواست نه نگویید، در این­‌صورت احتمال خراب کردن کنکور دکتری بسیار بالاست.

نمی­‌گوییم به هیچ تفریحی نروید و برنامه روزانه­‌تان صرفا برای درس و کار باشد. بلکه می‌­گوییم آن‌ را درست انجام دهید و شرایط را به­‌درستی بسنجید. در محل کار نیز این تکنیک پابرجاست. باید مدیریت زمان در محل کار را جدی بگیرید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

مدیریت زمان در کار

شما برای ما از تکنیک­‌هایی که برای مدیریت زمان استفاده می­‌کنید بگویید. تکنیک کارآمد و محبوب شما برای مدیریت زمان در کار چیست؟ چند سال است که برنامه­‌های­تان را می‌­نویسید؟ پس از خواندن این متن به فکر نوشتن برنامه‌­های خود افتادید؟

اگر همچنان برای خودتان یا کسب‌وکارتان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تری هستید تا بتوانید مدیریت زمان در کار را دست بگیرید و به آن مسلط شوید، کافی‌ست با مشاوران ما در ویزیتل تماس بگیرید.

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *