تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مدل درآمد اشتراکی

مدل درآمد اشتراکی ؛ محبوب‌ترین مدل درآمدی در تجارت

فعالیت‌های بازاریابی و کسب درآمد از انواع کارها، مدل‌های درآمدی مختلفی را شامل می‌شوند. هر نوع فعالیتی که توسط صاحبان کسب‌وکار و مدیران شرکت‌ها انجام می‌گیرد، براساس استراتژی و عملکرد خاص آن سازمان است. هر فعالیت تجاری، مبتنی بر نوع خاصی از درآمد صورت می‌پذیرد که با آن تجارت هم‌خوانی دارد. مدل درآمد اشتراکی یکی از همین مدل‌های درآمدی شمرده می‌شود که روش‌ها، مزایا و کاربردهای خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید درباره این مدل درآمدی و شیوه‌های انجام آن بیشتر بدانید، با ما در ویزیتل همراه باشید.

مدل درآمدی چیست؟

به استراتژی مورد نیاز برای مدیریت جریان درآمد شرکت‌ها و منابع مورد نیاز برای هرکدام از جریان‌های درآمدی، مدل درآمد می‌گویند.

از آنجایی که مدل‌های زیادی برای درآمدها و فعالیت‌های تجاری وجود دارد، ممکن است در ابتدا برای انتخاب بهترین و هماهنگ‌ترین نوع آن دچار سردرگمی شوید. درست مثل زمانی که در یک کافه سفارش قهوه می‌دهید و مسئول سفارش از شما می‌پرسد که قهوه عربیکا می‌خواهید یا فرانسه، ترک، اسپرسو و … . شما فقط یک قهوه تیره‌رنگ تلخ می‌خواهید که به وسیله آن بیدار بمانید! مدل‌های درآمد هم به همین صورت هستند.

مدل درآمد اشتراکی

مدیران شرکت‌ها به دنبال یک روش موثر برای کسب درآمد در حوزه تجاری‌شان می‌گردند. اما در انتخاب نوع آن سردرگم هستند. به همین دلیل شناخت مدل‌های درآمدی می‌تواند به انتخاب نزدیک‌ترین نوع آن به تجارتشان کمک کند. برخی از مدل‌های درآمدی طرفداران بیشتر و تاثیرگذاری بیشتری دارند و بسیاری از فعالیت‌های استارتاپی آن‌ها را در ابتدای فعالیتشان انتخاب می‌کنند.

از جمله این مدل‌های پرطرفدار و کارآمد، مدل درآمد اشتراکی است. این مدل مبتنی بر درآمد به صورت مشارکتی و از طریق ایجاد الگو و زمینه‌های یک شکل است. در ادامه این مدل درآمد را با جزییات بیشتری بررسی می‌کنیم.

مدل درآمد اشتراکی

مدل درآمد اشتراکی چگونه است؟

مدل درآمد اشتراکی به این معناست که شما به عنوان تیم کسب‌وکار، به مخاطب پیشنهاد خرید اشتراک و عضویت طولانی مدت را می‌دهید. به این ترتیب مشتریان می‌توانند با عضو و مشترک شدن به شرکت و فعالیت شما، از خدمات و محصولاتتان در طولانی مدت (اغلب ماهیانه یا سالانه) استفاده کنند.

مدل درآمد اشتراکی، برای دو نوع کسب‌وکار بسیار مناسب است:

۱. کسب‌وکارهایی که محتوایی را ارائه می‌کنند و قابلیت بهبود دارند.

۲. کسب‌وکارهایی خدماتی را ارائه می‌دهند و به طور مداوم مصرف می‌شوند.

این نوع از مشاغل بهترین نوع برای ایجاد مدل درآمد مشارکتی هستند که می‌توانید با سود بسیار بالا به آن بپردازید.

آیا نمونه‌هایی را می‌شناسید که از مدل درآمدی اشتراکی استفاده کنند؟ شما به عنوان یک مخاطب، عضویت و اشتراک کدام فعالیت‌ها را دارید؟

 

مدل درآمد اشتراکی

انواع مدل درآمد اشتراکی

مدل‌های درآمد اشتراکی را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد که شیوه مشخص و سازوکار ویژه‌ای دارند:

۱. وبسایت عضویت

زمانی‌که کسب‌وکار و نوع فعالیت شما به گونه‌ای است که نیاز به برگزاری کلاس، کارگاه‌های تک جلسه یا چند جلسه‌ای، وبینار و … دارید که همگی نیازمند عضویت افراد است، می‌توانید این مدل درآمدی را برای کار خود انتخاب کنید. وبسایت‌های عضویت در این مدل درآمدی، چند ویژگی مهم و قابل توجه دارند:

_ ایجاد جامعه یکدست از افراد علاقه‌مند و فعال در حوزه کاری خود.

_ کسب درآمد از طریق تولید محتوا که به وسیله اشتراک‌گذاری محتواهای مفید در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌گیرد.

مدل درآمد اشتراکی

یک نمونه عالی و جذاب از وبسایت عضویت، ایجاد سایت عضویت جادویی است. کاربران در این مدل از سایت‌ها، به طیف وسیع‌تری از اطلاعات دسترسی دارند و با پرداخت‌های ماهانه و خرید عضویت، می‌توانند از محتوای موجود در آن استفاده کنند. وب‌سایت‌هایی که محتوای ورزشی، یوگا، برنامه‌نویسی، رژیم غذایی  و … را ارائه می‌دهند، همگی از سبک درآمد اشتراکی استفاده می‌کنند.

۲. جعبه اشتراکی

یک روش قدیمی اما همچنان محبوب در میان مدل درآمد اشتراکی ایجاد جعبه اشتراکی است. این روش اگرچه تب و تاب گذشته را ندارد، اما هنوز هم پرطرفدار است. روش جعبه اشتراکی به حالتی گفته می‌شود که مخاطبان در ازای پرداخت پول در دوره‌های مشخص، یک باکس معین از انواع موضوعات مورد علاقه‌شان دریافت می‌کنند. این باکس‌های اشتراکی را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

جعبه‌های خرده فروشی: جعبه خرده فروشی شامل اقلامی است که مشتریان کالاهای مورد نظرشان را در فواصل زمانی مختلف انتخاب کرده و در زمان مشخص تحویل می‌گیرند.

جعبه های مخلوط: در این شیوه از مدل درآمد اشتراکی این جعبه‌ها شامل محصولاتی هستند که یک یا دو محصول آن توسط مشتریان انتخاب شده اما سایر محتواهای درون بسته به شکل یک کالای ویژه و بدون دانستن مشتری به او ارائه می‌شود. این نوع جعبه‌ها بهترین انواع فعالیت برای شروع خدمات مشارکتی و درآمد اشتراکی هستند. چراکه مخاطب می تواند انعطاف‌پذیری جذابی را میان انتخاب‌های خود و کالاهای ویژه شما ببیند.

مدل درآمد اشتراکی

جعبه‌های رمز و راز: محتوای این نوع باکس‌ها، موضوعات و کالاهای مورد نظر مخاطبان را به آن‌ها ارائه می‌کند. اما تفاوت اساسی آن با دو مدل دیگر این است که مخاطب در انتخاب هیچکدام از محصولات نقشی ندارد.

این روش درآمد اشتراکی برای انواع مشاغل و تجارت‌هایی کاربرد دارد که محتوای آموزشی را شامل می‌شوند. به زبان ساده، تجارت‌هایی که بر پایه ارائه اطلاعات بنا شده‌اند، می‌توانند به خوبی از این روش استفاده کنند و به سود دست یابند.

مدل درآمد اشتراکی

۳. مدل نتفلیکس

از جمله شیوه‌های جالب و بسیار محبوب در مدل درآمد اشتراکی اجرای مدل نتفلیکس است. این شیوه بویژه امروزه و با گسترش راه‌های ارتباطی، توسعه اینترنت و وسایل ارتباط جمعی، به طرز قابل توجهی محبوبیت یافته است. این شیوه به شما امکان می‌دهد که با ایجاد محتوا، خصوصا محتواهای ویدیویی، مخاطبانتان را در هر زمان و مکانی با کانال آنلاینتان مرتبط کنید.

شاید بتوان گفت بهترین مثال درباره مدل نتفلیکس، عرضه محتوا در سایت‌های مربوط به فیلم و سریال، سرگرمی و یا یادگیری الکترونیکی است. مخاطبان با استفاده از شیوه می‌توانند محتواهای مورد نظر خود را در ازای خرید عضویت و اشتراک از شما، به راحتی دریافت کند. آن‌ها قادراند که محتوای مورد علاقه‌شان را هر زمانی که دوست دارد و در هر دستگاهی که راحت‌ترند تماشا کنند. این ویژگی باعث می‌شود که مدل نتفلیکس، یک مدل جذاب و گیرا برای مخاطبان باشد.

مدل درآمد اشتراکی

۴. مدل مغز متفکر

این مدل شما را برای ایجاد و ارائه محصولی آماده می‌کند که متعهد به ایجاد یک تغییر برای مخاطبان است. در واقع شما بسته‌هایی را آماده و عرضه می‌کنید که در نهایت، به یک تغییر در زندگی، کار، تحصیل، نوع تغذیه و مانند این‌ها منجر می‌شود.

مدلی که با عنوان مغز متفکر شناخته می‌شود، باید به طور ماهیانه تمدید شود. به زبان ساده مخاطبان با تمدید اشتراک و عضویت خود، بسته‌ها به شکل مرتب دریافت می‌کنند تا در نهایت به آنچه که می‌خواهند برسند.

مدل درآمد اشتراکی

۵. مدل درگیر کردن

در این مدل درآمد اشتراکی سعی بر این است که مخاطب را به شکل مداوم و پیوسته، با رویداد مورد نظرتان درگیر کنید. برای این کار می‌توانید جشنواره‌های فصلی را ایجاد کنید که مخاطبان با عضویت در آن، موقعیت مناسبی برای فعالیت به دست آورند.

مشتریان می‌توانند با عضویت‌های کوتاه مدت در این روش، آنچه را که می‌خواهند امتحان کرده و سپس در صورتی که به آن‌ها علاقه‌مند شدند، به عضویت دائم یا خرید اشتراک بلند مدت اقدام کنند. این شیوه فقط مختص رویدادها نیست. بلکه می‌توانید از آن برای فروش و عرضه بسیاری از محصولات و کالا نیز استفاده کنید.

مدل درآمد اشتراکی

۶. مدل مخصوص مشترکین

مهم‌ترین راه برای جذب مشتری و ارائه محصولات در مدل درآمد اشتراکی ایجاد موقعیت برای دسترسی رایگان مردم است. شما می‌توانید بهترین فعالیت‌ها و موقعیت‌های تجاری‌تان را تنها برای مشترکین خود در نظر بگیرید‌. به این صورت بسیاری از مخاطبان باید به خرید عضویت و اشتراک اقدام کنند و سپس به مشترک مخصوص شما تبدیل شوند.

 

مشترکین به امکانات دیگری نیز دسترسی دارند که می‌توانند برای انواع مقاصد و خواسته‌هایشان از آن بهره ببرند. محتوایی که تنها برای مشترکین آماده و عرضه می‌شوند، بهترین راه درآمدزایی برای شما شمرده می‌شود.

 

زمانی که برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار اقدام و یا استارتاپ مورد نظرتان را ایجاد می‌کنید، باید به بهترین مدل درآمدی خود فکر کنید. آیا تا به حال مدل درآمد اشتراکی و سود حاصل از آن را بررسی کرده‌اید؟ استفاده از خدمات مشاوره‌ای ویزیتل یکی از بهترین راه‌ها برای آگاهی از مدل درآمد مناسب با کسب‌وکار شماست. با استفاده از مشاوره تیم تخصصی ویزیتل می‌توانید به راحتی درباره این موضوع در کارتان تصمیم بگیرید.

 

مزایای استفاده از مدل درآمد اشتراکی

شاید اگر مزایا و امکاناتی را که از مدل درآمد اشتراکی به دست می‌آورید، بیشتر بشناسید، برای استفاده از آن هم زودتر پیش‌قدم شوید.

اگر شما شرکتی جوان و نوپا دارید که هنوز آنچنان توسعه نیافته، این روش برای شما بسیار مناسب است. چرا که مخاطبان را از طریق خرید اشتراک، برای مدت زمان طولانی به استفاده از خدمات و محصولات شما ترغیب می‌کند. به زبان ساده، مخاطبان شما آنقدر تنبل هستند که اشتراک خود را با شرکت شما قطع نمی‌کنند‌. به این ترتیب با تکرار فرایند خرید و عضویت، درآمدزایی خوبی برای کسب‌وکار شما اتفاق می‌افتد.

در این مدل، شما مشترکین خود را برای مدت زمانی طولانی در کنار خود دارید. بنابراین اگر طی مدت زمان مشخصی نتوانید جذب مشتری جدید انجام دهید، چندان به کارتان آسیب نمی‌رسد‌‌.

مدل درآمدی مبتنی بر اشتراک می‌تواند مشتریان معمولی شما را به مشتریان وفادار تبدیل کنند. همانطور که می‌دانید، داشتن مشتریان وفادار در هر کسب‌وکاری از جمله مهم‌ترین اهداف در استراتژی محتوایی است. این مدل درآمدی به شما کمک می‌کند که هر چه راحت‌تر به این امکان دست یابید.

Subscription model

نکته مهم درباره مزایای مدل درآمد اشتراکی ، ایحاد یک جذابیت روانی برای مخاطبان است. مخاطب می‌داند که تعهد جدی و دشواری نسبت به عضویت خود ندارد و امکان لغو اشتراک در هر زمانی برای اون محیاست. همچنین نیازی به پرداخت هزینه زیاد برای استفاده از محصولات و خدمات نیست. مجموع این ویژگی‌ها، آرامش روانی خوبی را نسبت به انجام عضویت برای مخاطبان ایجاد می‌کند.

از دیگر مزایای این مدل درآمدی می‌توان به انجام بازاریابی آسان اشاره کرد. مخاطب با یکبار عضویت در کسب‌وکار شما، برای دفعات بعدی به صورت خودجوش عمل می‌کند. بنابراین نیازی به بازاریابی مجدد در آن نیست.

در مدل درآمد مبتنی بر حق عضویت، شرایط بهتری برای تنوع قیمت‌ها وجود دارد. به زبان ساده شما می‌توانید با ایحاد بسته‌ها و موقعیت‌های گوناگون با قیمت‌های متفاوت، طیف گسترده‌تری از محصولات را ارائه کنید‌. این ویژگی برای مخاطبان نیز دارای اهمیت است. زیرا امکان بررسی و انتخاب گزینه معقول و مورد نظر او به شکل «حق انتخاب» وجود دارد.

Subscription models

معایب مدل درآمدی مبتنی بر اشتراک

این مدل، علی‌رغم مزایای فراوان و کاربردی خود، معایبی هم دارد که باید با در نظر گرفتن آن، جلوی ایجاد ضرر و زیان را بگیرید. مهم‌ترین مشکلی که برای این روش درآمدی در نظر می‌گیرند، محدودیت استفاده از آن در مشاغل است. در واقع باید گفت که اجرای این مدل برای همه فعالیت‌ها و کسب‌وکارها، امکان‌پذیر نیست.

در حقیقت این نوع درآمد برای فعالیت‌هایی مناسب است که به طور مداوم بهبود یابد و پیشرفت کند و یا به طور پیوسته مصرف شود. اگر شما برای کالاهایی که به ندرت استفاده می‌شوند از این روش درآمدی استفاده کنید، قطعا ضرر خواهید کرد. زیرا مشتریان برای کالاها و خدماتی که نیازی به استفاده مداوم از آن‌ها نیست، به صورت مرتب هزینه نمی‌کنند.

مدل کسب درآمد اشتراکی را می‌توان از جمله مدل‌های وابسته به شمار آورد. چرا که کسب درآمد از طریق این مدل، وابسته به پایه اولیه خریدار است. به زبان ساده، شما در ابتدا باید خریداران اولیه را جذب کنید تا با خرید اشتراک از سوی آن‌ها، به سود دست یابید.

Subscription models

در این مدل، شما باید نرخ مشترکین وفادار را همیشه بالاتر از نرخ لغوکنندگان اشتراک نگه دارید‌. این کار هم بسیار مهم و هم سخت و حساس است. بنابراین بخشی از انرژی کاری شما را برای انجام این فرایند می‌گیرد.

این روش، به تولید محتوای باکیفیت نیاز دارد که به شکل مرتب به روزرسانی شود. مشتریان شما تنها در صورتی به تمدید عضویت و اشتراک خود اقدام می‌کنند که محتوایی جدید و سطح بالا دریافت کنند. تولیدات محتوایی ممکن است وقت و هزینه زیادی را از شما بگیرد.

به نظر شما چطور می‌توان موانع و چالش‌های پیش روی این مدل را برطرف کرد؟

سخن آخر

مدل درآمد اشتراکی از جمله محبوب‌ترین و پرکاربردترین مدل‌های کسب درآمد بویژه برای استارتاپ‌ها و فعالیت‌های نوپاست. زمانی که سازوکار فعالیت خود را به گونه‌ای ترتیب می‌دهید که استفاده از این مدل درآمدی ممکن باشد، در واقع به سمت کسب سود و درآمد پیش رفته‌اید. اما باید توجه کنید که به خوبی از پس چالش‌ها و موقعیت‌های دشوار این مدل درآمدی برآیید. روش درآمد مبتنی بر حق عضویت، اگرچه مزایای بی‌نظیر و سودآوری دارد، اما قادر است شما را با موقعیت‌های نه چندان ساده هم روبه‌رو کند.

بنابراین بهتر است پیش از تصمیم‌گیری برای اجرای مدل درآمد اشتراکی، تحقیق و بررسی مناسب و کافی را انجام دهید.

شما می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره‌ای متخصصان ویزیتل، بهترین مدل درآمدی کسب‌و‌کارتان را شناسایی کنید و سپس استراتژی محتوای خود را براساس آن ترتیب دهید. ایا کسب‌وکار و فعالیت شما با این روش درآمدی هم‌خوانی دارد؟ علاوه‌بر آنچه که گفته شد، تا چه اندازه درباره این مدل اطلاعات دارید؟ دیدگاه‌های خودتان را درباره این مدل درآمدی محبوب با ویزیتل و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *