تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
دوستیابی آنلاین

دوستیابی آنلاین چه فواید و مضراتی دارد؟

با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، دیگر مانند قدیم نیازی نیست دیگران حتماً به صورت فیزیکی با یکدیگر آشنا شوند. از طریق فضای مجازی و اینترنتی، صدها سایت و اپلیکیشن وجود دارد که هزاران نفر روزانه با یکدیگر به اصطلاح «چَت» می‌کند. چنین برنامه‌هایی زمینه‌ساز دوستی و آشنایی هزاران نفر شده است و از این نظر مزایایی دارد؛ اما سؤال اینجاست که معایب دوستیابی آنلاین چیست؟ دوستی های آنلاین چه خطرات و معایبی دارد؟ آیا چنین دوستی‌هایی عمیق، بلند مدت و پایدار است؟ برای پاسخ این سؤالات، در ادامه با ویزیتل همراه باشید.

 

دوستی اینترنتی چیست؟

دوستی اینترنتی چیست؟

دوستی اینترنتی چیست؟

یکی از بحث‌هایی که تقریباً به تازگی در جوامع و از جمله ایران باب شده است، دوستی دیجیتالی یا همان دوستی اینترنتی است. این ابزارها در سال‌های گذشته تنوع و توسعه فراوانی یافته‌اند و امروزه احتمالا هیچ دختر و پسر نوجوان و جوانی را پیدا نمی‌کنید که حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های دوستیابی آنلاین عضو نباشد؛ از برنامه فیسبوک، واتس‌اپ و تلگرام گرفته تا یاهو مسنجر و اینستاگرام. البته که چنین اپلیکیشن‌هایی لزوماً برای دوستیابی نیستند اما کسانی که به دنبال چنین موضوعی هستند، به راحتی می‌توانند دوستانی مجازی در این برنامه‌ها پیدا کنند. نسل‌های قبلی عموماً از چنین برنامه‌هایی استفاده وسیعی ندارند ولی نسل جدید روزانه ساعت‌ها از چنین برنامه‌هایی استفاده می‌کنند. بسیاری از جوانان و نوجوانان در چنین فضایی رابطه عاطفی و احساسی با دیگران برقرار می‌کنند و بدین ترتیب دوستانی پیدا می‌کنند.

شاید این سؤال برای‌تان پیش آید که این روش می‌تواند جایگزین مناسبی برای دوستی سنتی باشد؟ شاید برخی بزرگ‌ترها چنین روشی را نپسندند، اما اکثر جوانان به سؤال مطرح شده پاسخ مثبت می‌دهند و این روش را برای دوستیابی آنلاین راحت‌تر می‌دانند. در دوران مدرسه و دانشگاه که تقریباً بازه سنی ۷ تا ۲۳ سال را در برمی‌گیرد، افراد به دلیل مشغله تحصیلی شاید خیلی وقت استفاده از برنامه‌های دوستیابی آنلاین را نداشته باشند و در همان فضای واقعی مدرسه و دانشگاه، دوستانی پیدا می‌کنند. اما پس از دوران تحصیل شاید دیگر فرصت آنچنانی برای پیدا کردن رفیق، دوست و همدم وجود نداشته باشد و طبعاً برخی افراد به دلایل مختلف در محیط کاری خیلی به دنبال دوست‌یابی نیستند؛ بنابراین به دوستی اینترنتی روی می‌آورند. با اینحال این روش معایب، خطرات و مزایایی دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای دوست‌یابی آنلاین چیست؟

مزایای دوست‌یابی آنلاین چیست؟

مزایای دوست‌یابی آنلاین چیست؟

مانند بسیاری از چالش‌هایی که جامعه ما درگیر آن است، موضوع دوست‌یابی نیز موافقینی دارد که در ادامه به نظرات موافق این دوستی اینترنتی خواهیم پرداخت:

  • دسترسی و سهولت در پیدا کردن دوست

بسیاری از جوانان به دلیل استفاده آسان و کاربردی که اپلیکیشن‌های دوست‌یابی دارند، ترجیح می‌دهند از چنین برنامه‌هایی استفاده کنند تا اینکه در دنیای واقعی به دنبال این موضوع باشند.

  • سرگرمی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از افراد اوقات فراغت خود را با بازی‌های کامپیوتری، دیدن فیلم، کتاب‌خواندن و گشت و گذار در اینترنت می‌گذرانند. برای خیلی از افراد چنین اپلکیکیشن‌هایی حکم سرگرمی را دارد؛ با استفاده از دوست‌یابی آنلاین، جوانان و نوجوانان با دوستان صمیمی‌شان حرف می‌زنند، درباره موضوعات روز دنیا و علایق و سلایق‌شان صحبت می‌کنند؛ و علاوه بر همه اینها، با پیدا کردن دوستان جدید، تجاربی کسب می‌کنند که شاید در گذشته از آن محروم بودند.

  • مخفی ماندن هویت افراد

در ارتباطات واقعی، دو نفری که با یکدیگر آشنا می‌شوند، اطلاعات زیادی درباره چهره و شخصیت یکدیگر به دست می‌آورند؛ جه بسا به ویژگی‌های شخصیتی همدیگر پی ببرند که شاید حتی طرف مقابل‌شان از آن خبر نداشته باشد. بنابراین در ارتباطات واقعی جسم و شخصیت افراد به خوبی آشکار می‌شود. اما در فضای مجازی افراد می‌توانند به خوبی برخی اطلاعاتشان را از دیگران مخفی نگه دارند و یا حتی درباره آن دروغ یا اغراق نمایند. معمولا برخی افراد دوست ندارند خیلی شخصیت و چهره‌شان مورد تجزیه، تحلیل و بررسی قرار گیرند به همین دلیل ممکن است درباره خودشان اغراق کنند، دروغ بگویند یا برخی چیزها را از افراد دیگر مخفی نگه دارند. در مجموع چنین افرادی خیلی دوست ندارند درباره ظاهر، شخصیت و توانمندی‌ها، مورد قضاوت دیگران قرار گیرند.

  • پیدا کردن همسر و ازدواج

برخی جوانان دوستیابی آنلاینرا بستری برای انتخاب همسر و تشکیل زندگی می‌بینند. البته بهتر است در انتخاب افراد دقت و توجه زیادی نشان دهند؛ چون همانطور که گفته شد در چنین فضایی برخی افراد شخصیت و ظاهر واقعی خود را نشان نمی‌دهند و ممکن است زندگی با چنین افرادی موفقیت‌آمیز نباشد.

 

معایب دوستیابی آنلاین چیست؟

معایب دوستیابی آنلاین چیست؟

معایب دوستیابی آنلاین چیست؟

قطعا دوستی اینترنتی معایب هم دارد که در زیل به آن‌ها می‌پردازیم:

  • دوستی و روابط عاطفی ناپایدار

هرچند ممکن است در دوستیابی آنلاین افراد با یکدیگر صمیمی‌تر شوند و حتی به صورت واقعی همدیگر را در محیط اجتماع ببینند، بااینحال چون معمولاً در فضای اینترنتی افراد نمی‌توانند به شناخت خوبی نسبت به یکدیگر دست پیدا کنند، معمولاً عمر دوستی کوتاه مدت است.

  • کلاهبرداری‌های اینترنتی

کلاهبرداران در فضای محازی با عنوان دوستی و برقراری روابط عاطفی به افراد نزدیک می‌شوند و ممکن است به عنوان هزینه رفت و آمد، کمک مالی و… به کلاهبرداری بپردازند. بنابراین شایسته است در انتهاب دوست در فضای محازی، دقت زیادی داشت.

  • اختلالات روحی و جسمی

این احتمال وجود دارد افرادی که در فضای محازی و برنامه‌های دوست‌یابی حضوری فعال دارند، به دلیل اختلالات روانی و جسمی، حاضر نباشند در جامعه حضور داشته باشند و به همین دلیل در فضای مجازی فعالیت گسترده‌ای دارند. معمولا چنین افرادی از ترس برملا شدن اختلالات‌شان، شخصیت واقعی خود را نشان نمی‌دهند.

  • ابتلا به افسردگی و اضطراب

روابط احساسی و عاطفی در چنین فضایی معمولا ناپایدار هستند و از بین رفتن رابطه ممکن است یکی از طرفین را دچار افسردگی و اضطراب کند.

 

اگر دوست اینترنتی پیدا کردید….

اگر دوست اینترنتی پیدا کردید....

اگر دوست اینترنتی پیدا کردید….

در صورتی که در دوستیابی آنلاین با فردی دوست شدید، بهتر است با اطرافیان و خانواده درباره چنین فردی صحبت کنید تا آن‌ها به شما مشورت دهند؛ اگر صلاح بدانند ممکن است اجازه دهند که رابطه شما دو نفر ادامه داشته باشد.

علاوه بر این، بهتر است برای شناخت بهتر و دقیق‌تر یکدیگر، جلساتی را به صورت حضوری ترتیب دهید. در این جلسات بهتر است خیلی زود به طرف مقابل اعتماد نکنید و از بروز اطلاعات شخصی تا زمان جدی و صمیمی شدن رابطه، اجتناب کنید.

در آخر، اگر شما هم با یک نفر به وسیله دستیابی اینترنتی دوست شده‌اید و نیاز به مشورت و راهنمایی دارید، بهتر است با یکدمشاور در ارتباط باشید؛ ویزیتل خدمات مشاوره تلفنی ارائه می‌دهد و برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه، می‌توانید با مشاوران ما صحبت کنید.

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *