تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
تقویم محتوا

تقویم محتوا ؛ نقشه حیاتی آینده کسب‌وکار شما

هیچ یک از ما از آینده خبر نداریم و نمی‌دانیم چه اتفاقاتی پیش روی زندگی شخصی و کسب‌وکار ماست. اما داشتن برنامه‌ریزی و نقشه راه، همان چیزی است که بخش زیادی از استرس ما را کم می‌کند و با نگاه روشن‌تری به استقبال روزهای آتی خواهیم رفت. تقویم محتوا یکی از شاخه‌های اصلی استراتژی محتوا محسوب می‌شود که می‌توانید با چند روش و ابزار مشخص به آن دست پیدا کنید.

درواقع تولیدکنندگان محتوا ارتباط مستقیم با تقویم محتوایی دارند و مسئولیت اصلی بردوش آن‌هاست. چیزی که در نبود آن، تمام برنامه‌های شما بهم می‌ریزد و نمی‌توانید با خیال راحت کسب‌وکار خود را توسعه بدهید و تسلطی بر تمام ابعاد آن داشته باشید.

پس برای آنکه بازاریابی محتوایی کسب‌وکارتان سر و شکل مناسبی داشته باشد و حرفه‌ای بودن شما را بیشتر نشان بدهد، تیم ویزیتل در ادامه شما را همراهی خواهد کرد. اینجا تازه شروع ماجراست!

تقویم محتوا چیست؟ یا نام دیگرش تقویم سردبیری چه معنایی دارد؟

تقویم محتوا

همه ما در خانه‌های خود تقویم سال جدید را داریم که مناسبت‌ها، تعطیلی‌ها و وقایع خاص را به ما یادآوری می‌کند. حالا چیزی شبیه آن را در نظر داشته باشید که ما آن را به تقویم محتوا یا تقویم سردبیری می‌شناسیم.

به زبان ساده‌تر محتواهایی که برای کسب‌وکارتان تولید کرده‌اید، نیاز به زمان بندی دارد که در چه تاریخی و چه موقعیتی منتشر شود و طبقه بندی مناسبی برای آن صورت بگیرد. ما آن را در ادبیات استراتژی محتوا به content calendar می‌شناسیم.

مهم‌ترین دلیل استفاده از آن، فروش بهتر و ارتباط  و شناخت موثر با مشتریان است تا بتوان براساس نیاز آن‌ها، محتوایی مناسب تولید کرد و به یک سازماندهی دقیق رسید. چرا که سوال همیشگی بسیاری از افراد این است که چگونه برای محتوای خود برنامه ریزی می‌کنید که هم هزینه خوبی دارد و هم کاربردی و مفید است؟ درواقع تیم‌ محتوایی و مارکتینگ هر برند و شرکتی، با استفاده از تقویم محتوا می‌تواند کمپین‌های تبلیغی خود را شکل بدهد و شبکه‌های اجتماعی‌شان سر و سامانی بگیرد.

البته یادتان نرود که برای شروع هرکاری مشورت از متخصصان می‌تواند سرعت شما را بیشتر کند و در ادامه پله‌های ترقی را سریع‌تر و عاقلانه‌تر طی کنید. پس به راحتی رشد و پیشرفت کسب‌وکار خود را تضمین کنید؛ چرا که در این مسیر تیم ویزیتل در کنار شماست و می‌تواند در زمینه‌های متفاوت به کسب‌وکار شما مشاوره بدهد.

اهمیت و کارکرد تقویم محتوا در بازاریابی محتوایی

تقویم محتوا

 

اگر تابه حال برای یک سال آینده برند تجاری خود تقویم تولید محتوا نداشته‌اید و با روش‌های قدیمی و زمان‌بر سعی کرده‌اید که برای کارتان برنامه ریزی کنید، هنوز دیر نشده اما شاید بهتر باشد دلایل اهمیت این روش را بدانید تا آن را در استراتژی محتوایی خودتان بگنجانید.

۱) از سردرگمی در می‌آیید و می‌توانید با خیال راحت می‌توانید بر تولید محتوای متنی و ویدئویی خود مدیریت داشته باشید.

۲) داشتن تصویری روشن از یک سال آینده کسب‌وکارتان براساس روز، هفته،  ماه و سال

۳) نشان دادن مسیر مناسب برای انتشار محتوا در رویدادها و شرایط متفاوت

۴) صرفه جویی در هزینه، وقت و منابع انسانی

۵) نظم و ترتیب بیشتری در کار به وجود می‌آید.

۶) کیفیت ایده پردازی و بهینه سازی محتوای وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی بهتر می‌شود.

۷) زودتر متوجه سوتی‌های کار می‌شوید و شناخت بهتری از مشکلات پیدا می‌کنید.

۸) فهرست‌بندی و طبقه بندی شدن محتوا مانند یک کتابخانه منظم و مرتب

۹) نداشتن محتوای تکراری که به حفط مشتریان‌تان منجر خواهد شد.

۱۰) هماهنگی درونی بین اعضای یک تیم و بهبود همکاری و روحیه تیمی

هر تقویم تولید محتوا چه بخش‌هایی دارد؟

تقویم محتوا

پیش از آنکه درباره چگونگی نوشتن یک تقویم محتوا صحبت کنیم، باید بدانید که نقشه راه ما شامل چه بخش‌هایی می‌شود و هرکدام چه کارکردی دارند. چرا که تقویم تولید محتوا چیزی فراتر از تعیین تاریخ برای یک سری از امور است و درآن تولید محتوا باتوجه به پرسونای مشتری و ویژگی‌های کسب‌وکار شما تعریف می‌شود.

۱)تاریخ انتشار: هر کاری که می‌خواهید انجام دهید باید شروع و پایان آن مشخص شود. نوشتن محتوا، ویرایش و بازنگری دوباره، اعمال سئو، به کارگیری تصاویر و ویدئوها و … همگی باید در تقویم به طور دقیق آورده شود.

۲)مخاطب: پرسونای مشتری یعنی تمام مواردی که باید از مشتری خود بدانید تا بتوانید تعاملی صحیح با آن‌ها داشته باشید. شما محتوا را برای مخاطب خود تولید می‌کنید؛ پس باید در تقویم به طور دقیق مشخص شود که محتوای شما با هر فرم و شکلی برای چه کسانی ساخته شده است.

۳) نویسنده: در تقویم خود، نام نویسنده‌هایی را بیاورید که متخصص و باتجربه باشند و بدانید که درآینده هر فرد نویسنده چه مسئولیتی را برعهده دارد.

۴)مسئول هر بخش: علاوه بر نام نویسنده که گفته شد، نام ویراستارها، طراح‌ها و مسئولان انتشار برای هر مطلب باید در تقویم محتوایی نوشته شود. این کار برای تیم‌تان مفید خواهد بود و حدود و میزان فعالیت‌ها روشن‌تر خواهد شد.

۵) CTA: کال تو اکشن یا CTA مخفف عبارت Call To Action است. یعنی با استفاده از تکنیک‌های آن، مشتری را فرامی‌خوانید تا به صفحه شما هدایت شود. این روش را نیز در تقویم خود بگنجانید.

۶)هدف: هر کاری هدفی دارد. پس هر محتوایی هدفی دارد که باید به آن برسید. چگونگی رسیدن به آن و تمام مراحل و موانع را ذکر کنید.

۷)دسته بندی و نوع محتوا: شما می‌توانید برای بازاریابی محتوایی خود از بسترهای متفاوت مانند انواع شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید. هرکدام از آن‌ها نیز براساس ویژگی‌های خاص خود محتوایی مخصوص خود را طلب می‌کنند. ویدیو، متن، پادکست، اینفوگرافی و عکس می‌توانند فرمی از محتوای شما باشند.

۸) اولویت‌بندی: هر مطلبی براساس میزان اهمیتی که دارد، اولویت بندی می‌شود. شما باید این نکته را در کار خود داشته باشید تا اعضای تیم‌تان بدانند که اول به سراغ چه موردی بروند. مثلا استفاده از رنگ‌های مختلف، معنای مورد نظر را منتقل می‌کند.

۹) ارتقا و اشتراک گذاری محتوا: بعد از انتشار محتوا همچنان کار ادامه دارد و باید سعی کنید که آن را ارتقا بدهید و کیفیت محتوای‌تان روز به روز بهتر شود. این نکته را نیز در تقویم محتوا فراموش نکنید.

۱۰) آمار: با استفاده از ظرفیت‌های تحلیل آماری که تقویم تولید محتوا و ابزارهای آن در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌توانید به صورت روزانه، هفتگی ، ماهانه و سالانه داده‌های خود را تجزیه و تحلیل کنید.

۱۱) هشتگ و برچسب‌ها: هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی از عواملی هستند که موتورهای جست‌وجو مشتریان بالقوه را به سمت شما می‌آورند. پس در انتخاب آن‌ها هوشیار باشید و گزینه‌های مناسب را برای هر موضوع انتخاب کنید.

۱۲) سئو و کلمات کلیدی: قطعاً تولید محتوا براساس کلمات کلیدی برای سئوسایت‌تان اهمیت فراوانی دارد. بنابراین از تگ کلمات کلیدی در تقویم خود استفاده کنید. حتی با این برچسب‌ها می‌توانید نوع محتوا (خبرنامه، ویدیو، رپورتاژ و..) راتعیین کنید.

تا به اینجا با بخش‌های مهمی از تقویم تولید محتوا آشنا شدید و حالا تصویری کلی از این مفهوم دارید. اما هنوز مهم‌ترین قسمت آن باقی مانده و آن هم چگونگی نوشتن تقویم است. آیا تا به حال تجربه نوشتن تقویم محتوایی برای خودتان داشته‌اید؟ اگر نه، تیم مشاوره ویزیتل به شما پیشنهاد می‌دهد که دفترچه‌ای در کنار خود داشته و گام به گام با ما همراه باشید تا تقویم فرضی خود را بسازید. حتی اگر سوالی ذهن‌تان را مشغول کرده، آن را در گوشه‌ای یادداشت کنید و در انتها آن را با ما در میان بگذارید.

نحوه ساخت تقویم محتوا به چه صورت است؟

تقویم محتوا

نوبت به اصلی‌ترین بخش ماجرا رسیده‌ایم؛ اینکه چگونه تقویم تولید محتوای خودمان را بنویسیم.

۱) اهداف بازاریابی محتوایی

اولین قدم مشخص کردن اهداف شما از تولید محتوای‌تان است وگرنه کارتان بی‌ثمر خواهد بود. اهدافی مانند افزایش آگاهی از برند، تعداد فالوور، به دست آوردن اعتماد کاربران، ایجاد ارتباط با مخاطبان، نرخ تبدیل و افزایش ترافیک سایت، افزایش فروش و سود، وفاداری و اعتمادسازی مشتریان و …

۲) تهیه لیستی از محتوای جذاب برای مخاطبان

باید بدانید جامعه هدف شما چه کسانی هستند و چه خصوصیت‌هایی دارند. پس به فکر تهیه یک لیست باشید و موضوعات و فرم‌هایی برای محتوای خود انتخاب کنید که برای مشتریان بالقوه شما جذاب باشد.

۳) استفاده از قیف بازاریابی

شما باید بتوانید با یک محتوای صحیح و جذاب، کاربران را به بازدید، آگاهی، تصمیم‌گیری و خرید محصولات‌تان سوق بدهید. قیف بازاریابی محتوا این کمک را به شما می‌کند و نشان می‌دهد کاربران پس از آشنایی با یک برند تا خرید محصول چه مراحلی را طی می‌کنند.

۴) تحقیق کلمات کلیدی:

تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research)اصلی‌ترین کار برای بهبود سئو سایت شماست و نقش مهم در تقویم محتوا دارد. اینکه در رتبه بندی گوگل چه جایگاهی داشته باشید، در میزان پیشرفت کسب‌وکارتان نقش به‌سزایی دارد. پس کلمات کلیدی حوزه کسب‌وکارتان را پیدا کنید تا بدانید مخاطبان شما بیشتر از همه به دنبال چه چیزی هستند. سپس آن را برایشان تولید کنید.

۵) استفاده از ابزار ساخت و تنظیم تقویم محتوا

برای ساخت تقویم مورد نظرتان ابزارهایی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

Microsoft excel، google sheets، google caledar و افزونه Editorial Calendar  برای وردپرس از رایج‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در این کار هستند. همچنین اگر می‌توانید بعضی از آن‌ها را با دلار خریداری کنید، سرویس‌های مانند newscred و CoSchedule مفید و کاربردی هستند.

۶) بسترهای انتشار کجا باشند؟

هر شبکه اجتماعی مخاطبان خود را دارد. همچنین باید ببینید که محتوای شما چه ویژگی دارد؛ سپس براین اساس برای بسترهای مختلفی که دارید، اولویت بندی انجام می‌دهید و حتی بعضی از آن‌ها کاملا کنار بگذارید.

۷) محتوای خام جمع کنید

فایلی داشته باشید یا در قسمتی از تقویم خود، تمامی منابعی را که به شما محتوای خام می‌دهند، به صورت یکجا داشته باشید چون در آینده حسابی به کارتان خواهد آمد. گوگل درایو، دراپ باکس، شیت و دیگر ابزارهایی که معرفی شد، به شما کمک خواهند کرد.

۸) با تیم محتوایی خود هماهنگ باشید

شکل گیری صحیح تقویم محتوا به تعامل و هماهنگی بین اعضایی تیم تولید محتوا نیاز دارد. اینکه از تمامی پلتفرم‌ها آگاهی داشته باشند و مراحل را ریز به ریز بدانند.

۹) انتشار محتوا

آخرین مرحله کارتان باید با یک تصمیم گیری مهم همراه باشد. اینکه وقتی تقویم تولید محتوای خود را منتشر کردید، انتشار منظم محتوا با تمامی جزئیاتی که قبلا گفته شد، امری ضروری است.

تقویم محتوای شبکه‌های اجتماعی به چه صورت است؟

تقویم محتوا

تقویم محتوا برای شبکه‌های اجتماعی نیز تفاوتی چندانی با چیزی ندارد که تا به الان درمورد آن صحبت کردیم. شاید مرور چند نکته خالی از لطف نباشد تا در بخشی جداگانه شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنیم.

در ویزیتل بخوانید
مدیریت زمان در کار ، مهارتی که شما را نجات می‌دهد!

-موضوع محتوا چیست؟

موضوع محتوای خود را مشخص کنید. این کار نیز می‌تواند از طریق ترندهای روز دنیا و کشورمان باشد. یعنی چیزی که برای همه جذابیت دارد و با یک آنالیز ساده در توییتر و اینستاگرام به راحتی موضوعات محبوب میان کاربران را متوجه خواهید شد.

-محتوا چه زمانی منتشر شود؟

زمان انتشار به زمان بیشترین حضور کاربران در شبکه‌های اجتماعی ارتباط تنگاتنگی دارد و باید بدانید که در طول شبانه روز فقط در ساعاتی مشخص، محتوا بهتر دیده خواهد شد.

-کدام شبکه‌های اجتماعی را انتخاب کنیم؟

شما باید دقیقاً بدانید که محتوای خود را در چه کانال‌هایی منتشر کنید و برای هرکدام به طور جداگانه برنامه بریزید. به خاطر ویژگی‌های خاص هر پلتفرم، نمی‌توان یک محتوای یکسان برای تمامی آن‌ها به کار برد.

-پرسونای مخاطب شما چه کسانی هستند؟

مخاطبان خود را بشناسید و بدانید برای چه کسانی و با چه خصوصیات و علایقی محتوا تولید می‌کنید. با این نگاه به راحتی کاربران جذب خواهند شد.

-چه کسی محتوای موردنظر را تولید می‌کند؟

در یک کسب‌وکار ممکن است چندین نفر مسئول تولید محتوا با مهارت‌های مختلف باشند. تمامی این موارد را مشخص کنید.

به صورت کلی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی دارد. شما این موارد را نیز می‌توانید در تقویم محتوا خود بیاورید. این اهداف می‌تواند شامل این موارد باشد:

– در یک بازه زمانی تعدادی مشخص محتوا تولید شود.

– جذب و تعامل با کاربران و تبدیل آن‌ها به فالوورهای هدفمندی که به مشتری‌ تبدیل می‌شوند.

– تعداد بازدید، لایک و کامنتی را که مدنظر دارید، در تقویم خود بیاورید.

-برنامه ریزی برای میزان فروش و کسب سود نیز یکی از اهداف اصلی تمام کسب‌وکارهاست.

آیا نمونه‌هایی از تقویم محتوایی شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام را دیده‌اید؟ چه ویژگی‌هایی داشت؟

معرفی ابزارهای جانبی برای مدیریت تقویم محتوا

تقویم محتوا

ابزارهای مدیریت پروژه (project management app) منظم‌ترین و بهترین روش برای ایجاد تقویم و سازماندهی افراد تیم شما هستند. تیمی که چه با تعداد اعضای بالا و چه پایین، جزئیات فراوانی برای شیوه کاری‌شان دارند و برای آنکه بتوانید تمامی موارد گفته شده در تقویم را با آن‌ها هماهنگ کنید به ابزارها و بسترهایی نیاز دارید که به کار شما نظم بدهد و همچنین به راحتی باهمدیگر تعامل داشته باشید.

۱) ترلو (Terllo)

یکی از ابزارهای محبوب و شناخته شده درمیان فعالان حوزه تولید محتوا ترلو است و از آن به عنوان تقویم محتوای وبسایت و شبکه‌های اجتماعی خود استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید در ترلو کارت‌ها جداگانه بسازید و در آن موضوعات خود را تعریف کنید. این ابزار محیطی ساده دارد و اعضای تیم می‌توانند برای هر قسمت کامنت و فایل‌های ضمیمه بگذارند و تعامل داشته باشند.

۲) تسکولو

تسکولو ابزاری ایرانی است که کاربرد فراوانی دارد و فضای آن شبیه ترلو است و به دلیل مشکلاتی که کشورمان با آن درگیر است یعنی تحریم‌ها، بسیاری از این ابزارهای خارجی برای ما محدودیت دارند و زبان فارسی و تقویم شمسی را به رسمیت نمی‌شناسند.

۳) آسانا (Asana)

آسانا نیز امکانات شبیه به ترلو دارد اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد. شما در آسانا می‌توانید برنامه‌ها و پروژه‌های شخصی خودتان را به صورت جداگانه مرور کنید. یا حتی انواع قالب‌ها در اختیارتان می‌گذارد یا این که یک قالب خالی انتخاب کنید و به دلخواه تغییرش بدهید.

البته همان طور که گفته شد باید برای استفاده از ابزارهای خارجی آی‌پی خود را تغییر دهید یا برای خرید نسخه آن‌ها هزینه سنگینی نیز پرداخت کنید. به همین خاطر بسیاری از ایرانی‌ها تسکولو را ترجیح می‌دهند.

درنهایت ابزارهای دیگری مانند Airtable، Zenkit، Basecamp، MeisterTask، Microsoft Project، پی‌گیر و بالونت به درد شما می‌خورد.

جمع‌بندی

تقویم محتوا

در انتها باید گفت که عجله نکنید و واقع بینانه تقویم محتوا کسب‌وکارتان را بچینید. قدرت و پتانسیل تیم را بسنجید، زمان و سرمایه مالی را برآورد کنید و پس از آن با ابزارها و روش‌هایی که بالاتر به شما معرفی شد، تقویم مورد نظرتان را بنویسید.

در این مسیر آزمون و خطا امری اجتناب ناپذیر است. پس فراموش نکنید که تقویم خود را با انعطاف بالایی شکل دهید تا بعد امکان تغییر داشته باشد. چون هیچ چیز قابل پیش بینی نیست، پس برنامه ریزی خود را فشرده نکنید تا اختلالی در روند کاری‌تان پیش نیاید.

حالا نوبت آن شده که سوالاتی را که در طول خواندن این مطلب به ذهن‌تان خطور کرده، با تیم ما مطرح کنید و یا اگر در بخش‌هایی دیگری ازبرنامه ریزی برای برند تجاری‌تان ابهامی دارید و نمی‌دانید که چگونه آن را توسعه و پیشرفت بدهید، ویزیتل تیمی متخصص از مشاوران کسب‌وکار را در اختیارتان قرار می‌هد. نگران هم نباشید؛ شما به راحتی فرصتی برای گپ زدن با این متخصصان را خواهید داشت تا دغدغه‌هایتان به آسانی آب خوردن حل شود.

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *