تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی ؛ همه چیز درخصوص کاربرد این شیوه تبلیغاتی

۳تبلیغات کلیکی ، راه حل یا ضربه فنی؟ با افزایش سهم فضای مجازی و ضریب نفوذ اینترنت در میان اقشار مختلف جامعه، روش‌های نوینی نیز برای تبلیغات و شناساندن کالا یا خدمات شرکت‌های تجاری بوجود آمده است.به عنوان مثال برخی از این شرکت‌ها سعی در جذب مشتری از طریق بازاریابی در بستر وب می‌کنند و برخی دیگر نیز با بهره‌گیری از روش‌هایی نظیر اجاره بنر در وب‌سایت‌های پر بازدید یا نمایش بنر در وب‌سایت‌های به اصطلاح کلیک خور سعی درافزایش فروش محصولات خود دارند. اما ساخت یک سایت و اپلیکیشن، تمام راه موفقیت نیست چه بسا اپ‌هایی به بازار آمدند و گمان کردند می‌توانند در فضا فعلی اقتصاد دوام آوردند اما به دلیل نبود برنامه برای تبلیغ و عدم توسعه، کوله‌بارشان را بستند و از اکوسیستم استارت آپی کشور خارج شدند. در واقع برای اینکه کسب‌وکاری در شرایط فعلی اقتصاد دوام آورد، لازم است تبلیغ کند و برای آن نیز بودجه‌های زیادی درنظر گیرد. تبلیغات کلیکی یا همان پرداخت به‌ازای کلیک نام مدلی از تبلیغات اینترنتی است که در آن بازدیدکنندگان یا کاربران یک سایت با دیدن تبلیغات بر روی لینک تبلیغاتی کلیک کرده و به وب‌سایت مورد نظر هدایت می‌شوند. در این مقاله قصد داریم از این روش بسیار پرکاربرد در فضای بازاریابی بیشتر بگوییم پس تا انتها با ما همراه باشید.

استفاده از بستر اینترنت و تبلیغات

استفاده از بستر اینترنت و تبلیغات

استفاده از بستر اینترنت و تبلیغات

با استفاده وسیع از شبکه مجازی، گوشی‌های هوشمند و فضای وب، شناخت کسب‌وکارها نیز راحت‌تر شده است. چرا که حدود ۸۰ درصد مردم جهان به اینترنت دسترسی دارند و از همان طریق می‌توانند با کالا یا خدمتی آشنا شوند. از این رو لازم است که کسب‌وکارها نیز از فضای مجازی و قدرت اینترنت برای بهتر دیده‌شدن خودشان استفاده کنند.

برای این‌کار نیز باید تبلیغات را بیش از پیش جدی بگیرند. حضور فعال در محیط تبلیغی علاوه بر افزایش تعداد افرادی که یک برند را می‌شناسند به توسعه کسب‌وکار و درآمدزایی پایدار نیز کمک فراوانی می‌کند. در این راه لازم است از خدمات حرفه‌ای‌های راه تبلیغات بهره برد.هرچند انتخاب کردن سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تبلیغاتی هم برای تبلیغ‌دهندگان کمی مشکل است

چرا که اول سایت‌های زیادی در کار تبلیغات هستند و دوما شناسایی بهترینش آن هم در شرایط فعلی که بازار تقلب نیز داغ است، می‌تواند هر کسی را گمراه کند و از سوی دیگر شرایط را برای شرکت‌های فعال در این زمینه نیز سخت کند. چرا که هر روز شرکتی با شعار «افزایش ترافیک وب سایت» وارد عرصه تبلیغات آنلاین می‌شود و برای بقا باید بهترین بود.در ادامه این نوشته علاوه بر معرفی روش تبلیغاتی کلیکی و مزایا و معایب آن، شما را با چند شرکت برتر در این زمینه آشنا کنیم.

تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغات کلیکی چیست؟

تا به حال برای شما پیش آمده که پس از جستجو در صفحه گوگل، متوجه برخی تبلیغات در قسمت‌های کناری یا بالایی موتور جستجوگر خود شوید و با خود بگویید که تبلیغات یک لحظه شما را رها نمی‌کند. مثلا عبارت «لباس مناسب تابستان» را جستجو می‌کنید و علاوه بر نتایج مورد نظر به مقدار زیادی نیز آگهی‌های تبلیغاتی در گوشه و کنار صفحه سرچ خود می‌بینید.

این آگهی‌ها ممکن است شامل مواردی باشد که قبلا نیز به چشمتان خورده و مجددا برایتان ظاهر شده‌اند. اگر وسوسه شوید و بر روی لینک تبلیغات کلیک کنید به صفحه مورد نظر سایتی می‌روید که پیشتر شما را شناسایی کرده و در زمره افرادی قرار داده که آگهی‌هایش را دیده‌اید و حتی بر روی برخی از آن‌ها مکث کرده‌اید.

کلیک شما علاوه بر اینکه ممکن است باعث خریدی از سایت آگهی‌دهنده شود، پولی نیز از جیب او به موتور جستجوگر واریز می‌کند. چرا که این موتور جستجوگر بود که شما را به این سایت کشاند. در این قسمت قصد دارین این مکانیزم آشنا را برایتان بیشتر توصیف کنیم.

مکانیزمی که در بالا به آن پرداختیم، تبلیغات کلیکی است. شاید تبلیغات کلیکی یکی از انواع تبلیغات آنلاینی باشد که معانی متعددی ندارد و افرادی که در آن تبحر دارند یا از آن استفاده می‌کنند به یک تعریف واحد از آن اکتفا می‌کنند، ممکن است همین حالا نیز در ذهن کسانی که این مقاله را می‌خوانند، تعریف تبلیغات کلیکی شکل گرفته باشد؛ پرداخت هزینه به شرکت تبلیغ‌کننده به‌ازای هر کلیک.

به این نوع از تبلیغات در زبان انگلیسی Pay Per Click یا به اختصار PPC می‌گویند. همانطور که از مثال بالا مشخص است، این نوع تبلیغ محتوای ساده‌ای دارد و فقط به کلیک‌هایی مربوط است که هر کاربر در فضای مجازی بر روی تبلیغات نمایش داده شده، انجام می‌دهد. تبلیغات کلیکی در دنیای مدرن امروز که همه چیز به گوشی‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های داخل آن بستگی دارد، نوعی از بازاریابی است که باید هر کسب‌وکاری آن را تجربه کند. البته اینکار را شرکت‌هایی انجام می‌دهند که سابقه طولانی در این زمینه دارند که البته دسترسی کسب‌وکارهای کوچک نیز به این شرکت‌ها سخت نیست.

در ویزیتل بخوانید
پاپ آپ ؛ یک پنجره‌ی مزاحم اما مفید

نحوه عملکرد تبلیغات کلیکی

نحوه عمل تبلیغات کلیکی

نحوه عمل تبلیغات کلیکی

نحوه عمل این نوع از بازاریابی دیجیتالی در قسمت قبل به صورت مختصر شرح داده شد. در این قسمت مفصل‌تر به آن می‌پردازیم؛ به این موضوع اشاره شد که موتورهای جستجوگر نیز کار تبلیغات کلیکی را انجام می‌دهند و شما بارها در کنار صفحه سرچ خود در گوگل، با انواع و اقسام تبلیغات برخورد داشته‌اید. این کار ساده است البته تا زمانی‌که با شرکت‌های فعال در زمینه تبلیغات آنلاین سروکار دارید.

چرا که این شرکت‌ها با تعیین مبلغی به عنوان هزینه هر کلیک، با شما قراردادی به اندازه «تعداد کلیک‌ها» امضا می‌کنند و بابت هر کلیک از شما مبلیغ دریافت می‌کنند. این نوع شرکت‌ها علاوه بر کسب‌وکارهای بزرگ، کار تبلیغات برای کسب‌وکارهای کوچک، مشاغل خانگی و حتی بنگاه‌های یک نفره را نیز انجام می‌دهند. اما صاحبان بنگاه‌های تجاری بزرگ مانند آمازون و هیوندای به سراغ گزینه‌های دیگری برای تبلیغات میروند؛ موتورهای جستجوگر.

حتما با خود فکر کردید که این دو شرکت شناخته شده چه نیازی به تبلیغات دارند و همه آنها را می‌شناسند اما نباید فراموش کرد که راز ماندگاری یک شرکت در دنیای فعلی و ایجاد ارزش افزوده تنها محدود به «شناخته شدن» نمی‌شود و هر لحظه نیاز دارد از سوی موتورهای جستجوگر مانند گوگل حمایت شده و تبلیغ شود.

اما نکته‌ای که جالب است در اینجا به آن اشاره شود، محدودیت موتورهای جستجوگر در پذیرش تبلیغات است. گوگل تنها زمانی تبلیغات را قبول می‌کند که شرکت خوش‌نام باشد و محصولات باکیفیت تولید کند یا به اندازه کافی بزرگ و شناخته شده باشد تا از پس هزینه‌های مربوط به تبلیغات برآید. این نوع تبلیغ به دلیل دامنه وسیع نمایش در جهان از طریق مزایده برگزار می‌شود و تنها کسب‌وکارهایی می‌توانند موتور جستجوگر گوگل را آن‌هم برای مدت محدودی دراختیار بگیرند که در مزایده برنده شوند.

پس از برنده شدن، محتوای درخواستی شرکت به صورت متن، عکس، کاریکاتور یا هر نوع دیگری در صفحه گوگل قرار می‌گیرد و به‌ازای هر کلیک کاربران بر آن پولی از حساب شرکت به حساب گوگل واریز می‌شود. نوع دیگر تعرفه‌گذاری بر تبلیغات کلیکی نیز دادن نرخ ثابت به‌ازای هر کلیک از تبلیغ‌دهنده به شرکت تبلیغ‌کننده‌ است که این نوع از تبلیغات در دنیای بازاریابی مدرن مرسوم‌تر است و اصطلاحا به آن Flat-rate Policy گفته می‌شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، استفاده از کلیدواژه‌هایی ترجیحا ویژه، کوتاه و بسیار مرتبط با کسب‌وکار خود، به جای نگارش متن‌های بلند و پر از کلمات قصار است. باید بدانید که افراد در جستجوهای خود به دنبال رسیدن به بهترین نتیجه با صرف کمترین هزینه هستند. بنابراین متن‌هایی که به ذهن هیچ کسی نمی‌رسد در تبلیغات کلیکی نمی‌تواند راهگشا باشد.

در ویزیتل بخوانید
ایمیل مارکتینگ ؛ راه مطمئن جذب مخاطب آنلاین

انواع تبلیغات کلیکی

انواع تبلیغات کلیکی

انواع تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی بر شش نوع است.

۱) همسان (Native)

در روش همسان شرکت بخشی از محصول یا خدمتی که می‌خواهد تبلیغ کند از طریق متن، عکس یا هر فرم دیگری که در قالب سایت تبلیغ‌کننده بگنجد، در اختیارش قرار می‌دهد تا برای نمایش در معرض عموم قرار گیرد. این نوع تبلیغ کلیکی در ایران بسیار پرطرفدار است و نمونه آن «مطالب پیشنهادی» در انتها یا کنار یک صفحه وب است. در اغلب وب‌سایت‌ها پس از خواندن متن اصلی و در انتها، بخش‌هایی وجود دارد که با کلیک بر آن‌ها به صفحه مورد نظر هدایت می‌شوید. «مطالب پیشنهادی» طیف وسیعی از خبرهای داغ هر روز مانند نرخ سکه و قیمت دلار تا حراجی یک برند معروف را شامل می‌شود.

۱.۱) تبلیغات در جستجو (Search ads)

این روش نیز زیرمجموعه روش همسان است و البته طرفداران خاص خودش را دارد و بیشتر بر اساس «نمایش نتایج مرتبط» است. نمونه آن در سایت‌های خرید لوازم خانگی، موبایل و… وجود دارد. بدین صورت که شما با انتخاب یک نمونه کالا، می‌توانید نمونه‌های مشابه آن و حتی نظرات کاربران را بخوانید. البته از روش تبلیغاتی در جستجو برای تبلیغ اپلیکیشن‌های موبایل نیز استفاده می‌شود. بدان معنا که علاوه بر جستجو در قالب وب، امکان جستجو یک اپلیکیشن در پلی‌استور و اپ‌استور نیز فراهم است. به عنوان مثال در قسمت «سرچ» پلی استور کلمه «آشپزی» را وارد می‌کنید و پس از آن اپلیکیشن‌های مرتبط با اشپزی برای شما نمایش داده می‌شود. برای نشان داده شدن اپلیکیشن‌ها، صاحبان آن‌ها با پرداخت پول چند کلمه از محتوا و کارکرد اپ خود را در اختیار شرکت‌های فعال در زمینه تبلیغات نرم‌افزارهای موبایل قرار می‌دهند و آن‌ها هم بر اساس «مرتبط بودن» واژه جستجو شده، آن‌را برای افراد نشان می‌دهند.

۲) ریتارگتینگ (Retargeting)

نوع دیگری از تبلیغات کلیکی است که در سال‌های گذشته و باتوجه به ضریب فزاینده استفاده از گوشی‌های هوشمند توانسته یکی از گزینه شرکت‌ها برای تبلیغات باشد. این نوع از تبلیغات را با ذکر مثالی شرح می‌دهیم. فرض کنید چند روز پیش برای خرید یک وسیله خانه مانند «میزعسلی» در گوگل جستجویی انجام دادید و بنا به نتایجی که از جستجو دیدید، وارد سایت‌های ساخت یا فروش این نوع محصول شدید. اگر سایتی که به آن وارد شدید از این نوع تبلیغات کلیکی استفاده کند، با ورود مجدد به آن حتی برای خرید کالای دیگری مانند «حبوبات» نتایجی مشابه آنچه قبلا جستجو کرده بودید، برایتان نمایش داده می‌شود. در واقع شما شناسایی شدید و این سایت نیز می‌داند که تا امروز شما از سایتش برای خرید یا اطلاع از موجودی میز عسلی و حبوبات استفاده کردید. شاید با خود فکر کنید که این کار در نهایت منجر به دوری شما از سایت موردنظر می‌شود اما مزیت‌های دیگری نیز دارد و آن به‌روز کردن محصولات، دادن هشدار یا آگاهی به شما در خصوص این‌که اگر هنوز میز عسلی را حبوبات را نخریده‌اید، در سایت موجود است و البته وابسته کردن شما به چک کردن همیشگی سایت برای آگاهی از برندها یا مدل‌های جدید محصولات. به این نوع از تبلیغ که مبتنی بر نمایش محصول «قبلا دیده شده» به کاربر است، ریتارگتینگ محصول (Product Retargeting) می‌گویند.

۳) تبلیغات بنری (Banner Ads)

تبلیغات بنری نیز نوع قدیمی‌تری از روش تبلیغات کلیکی هستند که هنوز هم در بسیاری از سایت‌های با طراحی مدرن نیز کاربرد دارد. در تبلیغات بنری که بیشتر به صورت چشمک‌زن است شرکت یا سایت درخواست‌کننده تبلیغات با نگارش چند جمله و الحاق عکس، محصول یا خدمت خود را در یک سایت پربازدید تبلیغ می‌کند. بنرها به صورت افقی یا عمودی در بالا و پایین و کناره‌های سایت تبلیغ‌کننده نشر پیدا می‌کنند.

مزایا و معایب تحلیل تبلیغات کلیکی

مزایا یا معایب یک روش را باید در مقایسه با یک روش دیگر سنجید. به عنوان مثال فردی صاحب یک کسب‌وکار است که به تازگی سایت آن را راه‌اندازی کرده است. این فرد برای تبلیغات خود از روش بنر کلیکی استفاده می‌کند در حالی که رقیبش از روشی غیر از تبلیغات کلیکی استفاده می‌کند. خب در این‌صورت می‌توان مزایا و معایب روش‌ کلیکی را بهتر سنجید و تفکیک کرد.

  • مزایا:

در روش تبلیغات کیلیکی تنها لازم است یک متن چند خطی یا بنری که حاوی عکس، نوشته یا شماره تلفن است در رسانه‌ای نشر داده شود. در این صورت بازدید سایت تبلیغ‌دهنده به سرعت افزایش یافته و صاحب کسب‌وکار به آنچه که می‌خواسته، می‌رسد؛ سرعت بالا در دیده شدن. بنابراین اگر می‌خواهید برای یک دوره زمانی کوتاه، محصول خود را به بقیه بشناسانید یا کسب‌وکار خود را منتقل کرده‌اید، این نوع از تبلیغ می‌تواند در فرصتی کوتاه شما را به آنچه برای شروع یا توسعه تجارتتان نیاز دارید، برساند.

مزیت دیگر تبلیغات کلیکی در دستیابی به افراد یا کاربرانی است که تبلیغات شما را دیده‌اند. بنابراین احتمالا می‌توانند کاربرانی وفادار شوند.

اندازه‌گیری دقیق سود به هزینه نیز از دیگر مزیت‌های این روش است. در قسمت‌های پیشین گفته شد که شرکت تبلیغ‌دهنده با صرف مبلغی می‌تواند برای مدتی تبلیغ داشته باشد. بنابراین این روش میزان هزینه مشخص است.

  • معایب

روش تبلیغات کلیکی علاوه بر مزایایی که هر تبلیغ‌دهنده‌ای را برای استفاده از این روش ترغیب می‌کند، معایبی نیز دارد. یکی از مهمترین معایب آن، تبلیغ تا زمان محدود است. به بیان دیگر یک کسب‌وکار تا زمانی با شرکت تبلیغ‌کننده قرارداد دارد که هزینه‌های مربوطه را بپردازد. با عدم پرداخت به‌موقع یا قطع همکاری سریعا بنر تبلیغاتی شما از سایت حذف می‌شود و در نتیجه کاربران نمی‌توانند محصولات یا خدمات جدیدتان را بر بستر وب ببینند و کاربران وفادارتان نیز مجبورند هر روز سایت شما را چک کنند تا از وجود محصولات جدید باخبر شوند.

عیب دیگر این روش، ناتوانی در ایجاد اشتیاق در افراد فراری از تبلیغات است. بسیاری از ما کسانی را در اطراف خود داریم که از تبلیغات کنار یا بالای صفخات سایت‌ها فراری هستند و هیچ علاقه‌ای به کلیک بر روی آنها ندارند. کسب‌وکارهایی که از این روش تبلیغی استفاده می‌کنند، این گروه از افراد را از دست می‌دهند و در این‌صورت تنها افرادی بر روی تبلیغ آنها کلیک می‌کنند که به دنبال محصول یا خدمت ارائه شده در آن تبلیغ هستند.

عیب دیگر،  به دام افتادن در دام شرکت‌های ارائه دهنده تبلیغاتی است که رو به کلیک‌های الکی می‌آورند.باید قبول کرد که همه شرکتهای تبلیغ کننده خوب نیستند و اخلاقی نیز عمل نمی‌کنند. ممکن است شرکتی که از شما بابت تبلیغات پول گرفته، با شرکت رقیبتان هم‌دست باشد و درصدد کاهش ترافیک ورودی به سایت و کسب‌وکار شما برآمده باشد. در این صورت علاوه بر صرف هزینه‌های هنگفت و بدون استفاده، رقیبتان قدرتمندتر می‌شود.

شرکت‌های ارائه دهنده تبلیغات کلیکی

شرکت‌های ارائه دهنده تبلیغات کلیکی

شرکت‌های ارائه دهنده تبلیغات کلیکی

برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تبلیغات کلیکی در زیر مشخص شده‌اند:

۱) یکتانت

https://www.yektanet.com/

2) صباویژن

http://www.sabavision.com/

3) مدیااد

https://mediaad.org/

4) کاپریلا

https://kaprila.com/

5) تپسل

https://tapsell.ir/

6) برتینا

https://www.bertina.ir/

 

7) کلیک یاب

https://www.clickyab.com/

 

شما بگویید

ما در این مطلب سعی کردیم تا به همه جزئیات و نحوه کارکرد تبلیغات کلیکی بپردازیم. شما تا کنون تجربه استفاده از این سرویس را برای کسب‌وکارتان داشته‌اید؟ از نظر شما مهم‌ترین ویژگی‌های این روش تبلیغی چیست؟ ما در ویزیتل منتظر دیدگاه‌های شما هستیم.

 

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *