تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵

بلاک چین و بازاریابی: اتفاقی نو در دنیای کسب‌وکارها

اگر اهل بیت کوین یا همان ارز دیجیتال باشید، حتما نام بلاک چین نیز به گوش‌تان خورده است؛ تکنولوژی که همواره با آوردن نامش ویژگی‌هایی همچون، صحت، شفافیت و امنیت به یاد آورده می‌شود و تاکنون توانسته با ویژگی‌های خاص خود، تحولاتی اساسی در فضای تراکنش‌های مالی و اطلاعاتی ایجاد کند. وقت آن رسیده بپرسیم بلاک چین و بازاریابی چه ارتباطی دارند؟

در فضای کسب‌وکار و تجارت نیز بلاک چین و بازاریابی ارتباطی تنگاتنگی دارند و این موضوع توانسته بر حریم خصوصی مشتریان تاثیر بگذارد. به همین خاطر شما به‌عنوان فردی که می‌خواهید کسب‌وکار خود را در چند سال آینده به رشد و پیشرفت برسانید، شناخت این تکنولوژی و کارکردهایش می‌تواند برایتان بسیار سودمند باشد.

بد نیست این سوالات را از خود بپرسید که این زنجیره بلوک‌های اطلاعاتی چه اثری روی شبکه اینترنت، دیجیتال مارکتینگ و انواع تراکنش‌ها و مبادلات مالی خواهد گذاشت؟ رابطه بلاک چین و بازاریابی چیست؟ این روند تا کجا و چه زمانی ادامه می‌یابد؟ این تکنولوژی تا کجا قرار است، وارد زندگی ما شود؟

برای رسیدن به این سوالات و دانستن مفهوم و کارکردهای این پدیده نوظهور با ویزیتل همراه باشید.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین و بازاریابی

پیش از آنکه درباره بلاک چین و بازاریابی بدانیم، بهتر است با مفهوم بلاک چین (Blockchain) آشنا شوید تا سراغ بقیه ماجرا برویم. به احتمال زیاد شما این کلمه را در چند سال اخیر شنیده باشید اما عده‌ی کمی از مردم معنا و کاربرد واقعی آن را می‌دانند. به صورت ساده و خلاصه می‌توان گفت که بلاک چین مجموعه‌ای از بلاک‌های اطلاعاتی است که به صورت زنجیره‌ای در کنار هم قرار دارند و هر فردی می‌تواند از طریق سیستم کامپیوتر خود به این فضا وصل شود و به شبکه‌ای از اطلاعات دسترسی پیدا کند. این اطلاعات از امنیت خاصی برخوردار هستند و هیچ کس نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد، هک یا حذف کند. این اطلاعات برای همیشه در شبکه باقی می‌مانند.

واژه بلاک چین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه بلوک (Block) و زنجیره (Chain) است. این تکنولوژی درواقع زنجیره‌ای از بلوک‌هاست و در هر بلاک اطلاعات مختلف و گسترده‌ای می‌تواند ثبت شود و پس از آن بلاک‌ها با هم به صورت زنجیره‌ای به همدیگر وصل می‌شوند و سرانجام این زنجیره یک بلاک چین را تشکیل می‌دهد.

به زبانی دیگر، این مفهوم با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین همبستگی زیادی دارد؛ از سال ۲۰۰۹ بود که ارزهای رمزنگاری شده به طور رسمی در سیستم بلاک چین مورد تبادل قرار گرفت. برای مثال بلاک چین زمانی به کار می‌آید که دو فرد می‌توانند بدون هیچ واسطه‌ای، پولی را تبادل کنند. سیستمی که دیگر به بانک نیازی ندارد و تمامی تراکنش‌ها در آن به ثبت می‌رسد و داده‌ها به راحتی جابه‌جا می‌شوند. اینچنین است که می‌گویند با این سیستم، مردم مالک ثروت خود هستند.

یکی از ویژگی‌های اصلی این سیستم، نبود کنترل از سمت ارگان‌های دولتی و رسمی است و نیازی به مدیریت هیچ یک از آن‌ها ندارد. به همین خاطر چنین خصوصیاتی می‌تواند رابطه بین بلاک چین و بازاریابی را دچار چالش‌های متنوع و جالبی بکند.

نگاهی به تاریخچه بلاک چین:

بلاک چین و بازاریابی

در سال ۱۹۹۱ بود که استورات هابر و اسکات استورنتا برای اولین بار یک زنجیره بلوک رمزنگاری شده و امن را به وجود آوردند. پس از آن در سال ۱۹۹۲ این فضا پیشرفت بیشتری کرد و نتیجه آن جمع آوری چندین سند و داده در یک بلوک بود.

اما زمانی بلاک چین به یک زنجیره بلوکی تبدیل شد و توانست به صورت آزادانه و خودمختار اداره شود، در سال ۲۰۰۸ بود. زمانی که فرد یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناماکوتو، اولین زنجیره را به همگان معرفی کردند و پس از آن بیت کوین نیز امری جدایی ناپذیر از این سیستم شد. امروزه نیز میان بلاک چین و بازاریابی همبستگی فراوانی وجود دارد.

در ویزیتل بخوانید
ارز دیجیتال چیست؟ همه چیزهایی که باید درباره یک سرمایه مهم بدانید

آیا تفاوتی میان بلاک چین و بیت کوین وجود دارد؟

بلاک چین و بازاریابی

عده‌ی زیادی از مردم گمان می‌برند که این دو اصطلاح یکی هستند اما در عین ارتباط و نزدیکی، تفاوتی اساسی بین آن‌ها وجود دارد. در حقیقت بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است که براساس فناوری بلاک چین فعالیت می‌کند اما زنجیره بلوکی نوعی تکنولوژی به شمار می‌رود که سرمایه‌هایی نظیر بیت کوین را از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌کند. در واقع اطلاعات این تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کند.

در ویزیتل بخوانید
آمیخته بازاریابی چیست و برای کسب‌وکارها چه اهمیتی دارد؟

بلاک چین و بازاریابی: تاثیر این فناوری بر کارها

بلاک چین و بازاریابی

شما به عنوان فردی که کسب‌وکاری دارید و می‌خواهید از رقبای خود عقب نمانید تا همگام با تغییرات دنیای جدید قدم بردارید، باید با رابطه بین بلاک چین و بازاریابی آشنا شوید تا بتوانید آن را در تجارت خود به کار گیرید. اگرچه زنجیره بلوکی در ایران هنوز به صورت کامل شناخته نشده و همگان از آن استفاده نمی‌کنند اما هرچه زودتر با این سیستم آشنا شوید، قطعا به نفع کارتان خواهد بود.

همانطور که گفته شد، ویژگی اصلی بلاک چین این است که امکان تبادلات مالی و اطلاعاتی را به افراد می‌دهد و هرکسی می‌تواند یک بلوک اختصاصی برای خود داشته باشد. کسب‌وکارها نیز می‌توانند از همین طریق با مشتریان خود ارتباط گرفته و شناخت بیشتری از تمایلات و نیازهای آن‌ها داشته باشند.

بد نیست مثالی ملموس درباره کارکرد بلاک چین و بازاریابی بشنوید؛ براساس گزارش سایت فورستر در سال ۲۰۱۶ نیمی از سرمایه گذاری کسب‌وکارها روی تبلیغات تصویری‌شان از بین رفته است. دلیل آن نیز وجود انواع کلاه‌برداری‌ها و داده‌های غلط به مدیران و صاحبان مشاغل بوده است.

یافته‌های پژوهش جونیپر نشان می‌دهد که بیش از ۹ درصد هزینه تبلیغات به دلیل فریبکاری و تقلب اتلاف می‌شود که بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ بوده است. پژوهش حاصل از گروه مشاوره علوم بازاریابی (Marketing Science Consulting Group) هزینه تقلب در تبلیغات حتی بیشتر و  سالانه حدود ۲۱ میلیارد دلار بوده است.

تبلیغ‌کنندگان  برای بازدیدها و کلیک روی تبلیغات آن‌ها پول پرداخت می‌کنند و در فناوری تبلیغات، کلیک‌ها و بازدیدهای بی‌حاصل و جعلی راحت است.

در واقع فضای تبلیغات دیجیتال موانع و سختی‌های مختلفی دارد و تبلیغ کنندگان گاهی نمی‌دانند که بودجه بازاریابی‌شان چگونه خرج شده است؛ چون هیچ شفافیتی در این روند وجود ندارد و روز به روز بر کلاه برداری‌های تبلیغاتی افزوده می‌شود.

بلاک چین و بازاریابی در چنین نقطه‌ای به همدیگر پیوند می‌خورند و این سیستم یکی از راه حل‌هایی است که به صحت، دقت و شفافیت چنین پروسه‌هایی کمک می‌کند و ضررهای مالی را به حداقل می‌رساند. درواقع این ابزار می‌تواند یک اعتبار سنجی دقیق از داده‌ها انجام دهد و براساس آن نشان دهد که چه اتفاقاتی در روند تبلیغات اتفاق افتاده است. این همان اطلاعاتی است که هیچکش نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد یا نابود کند.

آیا تاکنون با چنین پدیده‌ای مواجه شده‌اید که باعث شود از بازاریابی و بازاریابی دیجیتال دلسرد شوید و نخواهید سرمایه زیادی برایش در نظر بگیرید؟ اگر شما هم به‌فکر استفاده از تاثیر بلاک چین و بازاریابی هستید، همین حالا می‌توانید با کمک مشاوران ما در این مسیر قدم بگذارید. در فضای کنونی که چالش‌های مختلفی سر راه برندهای کوچک و بزرگ است و هرکدام باید در فضای دیجیتال و اینترنت بهترین تبلیغات را انجام دهند، بلاک چین یکی از راه‌های خوب و مناسب برای چنین کاری است. شاید مدام این سوال در ذهن‌تان ایجاد شود که چگونه و با چه روش‌هایی؟ اما نگران نباشید، ویزیتل در ادامه تمامی ابهامات شما را حل خواهد کرد.

بلاک چین و بازاریابی ، انقلابی در دیجیتال مارکتینگ

بلاک چین و بازاریابی

شما باید دقت کنید که کسب‌وکارهای امروزی دیگر از فضای اینترنت و آنلاین دور نیستند و هر تجارتی نیز با بانک و داده‌های مالی سر و کله می‌زند. بلاک چین نیز به خاطر ویژگی‌های خاصی که دارد، بخش‌های متفاوتی از کسب‌وکار شما را در برمی‌گیرد. باید گفت خرید و فروش هر محصول و خدماتی در بستر آنلاین یک نوع تراکنش مالی به حساب می‌آید و ارتباط بین بلاک چین و بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ می‌تواند باعث تحولاتی اساسی در تجارت شما شود.

این تکنولوژی قدرتمند سازوکارهای خاص خودش دارد و با دانستن اصول و قوانین آن می‌توانید استراتژی‌های مخصوص و برتر خود را اجرا کنید و به فروشی فوق العاده برسید. بیاید در ادامه از ارتباط میان زنجیره‌های بلوکی و بازاریابی محتوا و سئو و … بیشتر صحبت کنیم.

این پدیده‌ی نوظهور و فوق العاده دو تحول اساسی را در فضای بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ ایجاد می‌کند.

۱. تغییر در جمع آوری داده‌های اطلاعاتی

در چندین سال اخیر بیشتر مردم دنیا به اینترنت دسترسی دارند اما برای ورود به فضای وب دو راه وجود دارد؛ -ISP‌ها و مرورگرهای وب.

این دو دروازه ورودی در دست شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگی است که تمامی اطلاعات و داده‌های کاربرانش را مدیریت می‌کند و درواقع از همه چیز خبر دارند. اینکه شما چه خرید آنلاینی انجام می‌دهید؛ چه وبلاگ‌ها و سایت‌های مورد علاقه شما هستند، با چه کسانی ارتباط گرفته‌اید و تماس داشته‌اید و هر کاری که به ذهن‌تان می‌آید. برای مثال چند وقت پیش اخباری درباره فیس بوک منتشر شد که نشان می‌داد این شرکت تمامی اطلاعات کاربران خود را دارد و حتی می‌تواند لیستی از تماس‌های تلفنی آن‌ها را ارائه بدهد.

شاید الان این سوال برایتان پیش بیاید که این داده‌ها چه فایده‌ای برای کمپانی‌ها دارد؟ باید گفت در اینجا نیز پای بلاک چین و بازاریابی در میان است و درواقع آن‌ها از این طریق کسب درآمد می‌کنند یعنی از راه فروختن اطلاعات شخصی افراد از سراسر دنیا.

برایتان عجیب است؟ اما این واقعیت کاملا وجود دارد و محکومیت رئیس شرکت فیس بوک یعنی مارک زاکر برگ نیز به همین خاطر بود. او چند سال پیش با فروش داده‌های کاربران خود به دونالد ترامپ، تغییری اساسی در روند انتخابات آمریکا ایجاد کرد و باعث شد که تیم تبلیغاتی و مشاوره‌ای ترامپ برنامه ریزی‌های دقیق‌تری برای پیروزی خود انجام دهند، آن هم براساس علایق، عقاید، رفتار و خواسته‌های شهروندان شهرهایی که اطلاعاتشان لو رفته بود.

نگران شدید که نکند چنین بلایی سرتان بیاید؟ حق دارید اما همچنان با ویزیتل همراه باشید تا جنبه‌های دیگری از بلاک چین و بازاریابی را کشف کنید.

همانطور که گفته شد، شرکت‌های تبلیغاتی نیز به ناچار مشتری چنین پایگاه‌های اطلاعاتی هستند و می‌خواهند از طریق خرید داده‌های کاربران به فروش بیشتر برسند و استراتژی‌های تبلیغاتی و محتوایی خود را بر همین اساس بچینند. در واقع این شرکت‌ها با هر نوع کیفیت محصول و خدمات می‌توانند به فروش خوبی برسند؛ تنها کافیست که محتوای تبلیغاتی خود را براساس همین داده‌ها بنویسند.

اما بلاک چین راه حل این موضوع است. برای مثال BlockStack‌ نمونه‌ای موفق از این موضوع به شمار می‌رود که با داشتن امضای تایید بلاک چین و زیر نظر آن، داده‌های شخصی کاربران را تنها روی سیستم و اپلیکیشن خود نگه می‌دارد و هیچ واسطه‌ای نیز نمی‌تواند به آن‌ها دستبرد بزند. همچنین تاریخچه‌ فعالیت کاربران نیز پاک می‌شود و مردم به راحتی می‌توانند به آن اعتماد کنند. بلک استک یکی از نمونه‌های موفق و جدید این حوزه است.

بلاک چین و بازاریابی

در ویزیتل بخوانید
راه های درآمد از ارز دیجیتال و همه راز و رمزی که شما را به پول می‌رساند

2. تکلیف استراتژی محتوا چه می‌شود؟

اخبار جعلی، نظرات جعلی مشتریان، عدم اعتماد به دولت، عدم اعتماد به کسب‌وکارها و برندها و… همه مشکلاتی هستند که بازاریابان محتوا و برندها را همواره تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما با گسترش و پیشرفت هر چه بیشتر فصای بلاک چین و بازاریابی، شیوه‌های استراتژی محتوا نیز دچار تحولاتی می‌شود و از این به بعد کسب‌وکارها باید براساس قالب‌های جدید، محتوای خود را تدوین کنند.

همچنین بلاک‌چین فناوری قدرتمندی است که ظرفیت آن را دارد تا مشکلات کنونی بازاریابی محتوا را حل کند. این تکنولوژی یک دفتر کل (دیتابیس) دیجیتال است که تمامی تراکنش‌ها و داده‌ها را به صورت رمزنگاری شده ثبت و ذخیره می‌کند و به این صورت هیچ کس نمی‌تواند آن را تغییر دهد یا حذف کند. به همین خاطر، با اطمینان خاطر از امنیت و نگهداری دقیق اطلاعات و سوابق، از بلاک‌چین می‌توان برای بررسی موضوع اخبار جعلی استفاده کرد.

البته نباید فراموش کرد که همچنان کیفیت محتوا بر همه چیز ارجحیت دارد و چیزی که در اصل مشتری را جذب می‌کند، میزان مفید و جذاب بودن آن است؛ با این حال بعدها موتورهای جست‌وجو از اطلاعات دقیق سیستم بلاک چین استفاده خواهند کرد تا کالاها و محصولات را تایید کنند. یعنی بلاک چین و بازاریابی تا این میزان می‌توانند بر همدیگر اثر بگذارند؛ حتی موضوعاتی نظیر سئو و نحوه رتبه بندی در گوگل، ممکن است تغییراتی اساسی کند و به شکل دیگری تعیین شود.

با وجود این تحولات ذکر شده، اتفاقات مثبت فراوانی پیش خواهد آمد. مثلا بازاریابی محتوا رونق جدیدی خواهد گرفت، کسب‌وکارها دانش تخصصی خود را افزایش می‌دهند تا بتوانند محتوایی بهتر تولید کنند، کلاهبرداری کمتر می‌شود، کالاهای تقلبی و بی‌کیفیت خیلی زود شناسایی می‌شوند، محتوای واقعی و کاربردی براساس نظر کاربران رتبه بهتری خواهد گرفت و …

اگر تا به اینجای کار فکر می‌کنید نیاز به شناخت بیشتر این تکنولوژی دارید و می‌خواهید آن را برای کسب‌وکار خود داشته باشید، تیم متخصصان ویزیتل می‌تواند در تمامی زمینه‌های کسب‌وکار و مخصوصا بلاک چین و بازاریابی به شما مشاوره دهد و دغدغه‌های ذهنی‌تان را برطرف کند.

4 استراتژی بلاک چین و بازاریابی:

بلاک چین و بازاریابی

همان طور که گفته شد این فناوری به شفافیت، صحت و امنیت داده‌ها بسیار کمک می‌کند و بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارها می‌توانند از آن بهره بگیرند. برخی از استراتژی‌های مربوط به بلاک چین و بازاریابی عبارتند از:

۱. اینفلوئنسر مارکتینگ در بلاک چین و بازاریابی (Influencer Marketing)

حتما در فضای اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی با افراد مشهور یا همان اینفلوئنسرها برخورد کرده‌اید که در زمینه‌های مختلف به تبلیغات مشفول هستند و هرکدام مخاطبان و هواداران خاص خود را دارند. بسیاری از کسب‌وکارها نیز بر روی چنین افرادی سرمایه گذاری می‌کنند و برای تبلیغ کار خود از آن‌ها کمک می‌گیرند.

ولی در این روش مشکلاتی نیز وجود دارد که برندها را به دردسر می‌اندازد. بیشتر اوقات سپردن تبلیغات به این افراد باعث عدم وجود شفافیت می‌شود و نمی‌توان متوجه شد که چه میزان دنبال کننده به صورت واقعی در صفحه اینفلوئنسرها حضور دارند. اما زمانی که بلاک چین مورد استفاده قرار بگیرد، شفافیت حرف اول را می‌زند و همه چیز در بستری روشن و مشخص اتفاق می‌افتد.

در واقع MAVIN یک پلتفرم در سیستم بلاکچین است که با آن می‌توانید یک سیستم پاداش برای اینفلوئنسرهای کوچک ایجاد کنید تا آن‌ها ترغیب شوند برای به دست آوردن اعتبار، پستی را تبلیغ کنند.همچنین این فناوری این ضمانت را می‌دهد که شما از تبلیغات باکیفیت‌تری برخوردار باشید؛ چون در این صورت اینفلوئنسرهای واقعی را پیدا می‌کنید و به آن‌ها پول می‌پردازید و هزینه‌های حاشیه‌ای نیز حذف می‌شود. این روش یکی از نمونه‌های تاثیرپذیری متقابل بلاک چین و بازاریابی است.

۲. بازاریابی افیلیت (Affiliate Marketing)

یکی از مشکلات شرکت‌های بزرگ وجود شرکت‌های وابسته و کوچک است که باید برای بازاریابی آن‌ها هزینه‌های هنگفتی انجام شود. هزینه‌هایی مانند عدم صحت شرکت های وابسته، از بین رفتن پول در سایت‌های بی‌ارزش و پرداخت کمیسیون‌های سنگین به آن‌ها.

اما پیوند میان بلاک چین و بازاریابی می‌تواند کمک حال چنین وضعیتی باشد و مانع از بین رفتن پول و سرمایه بیشتر شرکت شود. برای این کار می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

– استفاده از ارزهای رمزنگاری شده برای تسهیل در پرداخت‌ها

– استفاده از قراردهای هوشمند برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های تبلیغاتی

– شرکت‌های وابسته تا زمانی که به حداقل میزان پرداختی نرسیده‌اند، تمام پرداختی‌ها را نزد خود نگه می‌دارند در حالی‌که در سیستم بلاک چین با چنین محدودیتی روبرو نیستید.

بنابراین کسب‌وکارها می‌توانند با خیال راحت هزینه‌های هنگفت تبلیغاتی خود را کاهش دهند و تنها سرمایه خود برای مخاطبانی صرف کنند که می‌دانند برایشان سود آورند. در واقع پیش از این هیچکس فکرش را نمی‌کرد که بلاک چین و بازاریابی بتوانند چنین کارکردهایی برای یکدیگر داشته باشند.

۳. پلتفرم‌های اجتماعی براساس بلکچین (Blockchain-Based Social Platforms)

یکی دیگر از استراتژی‌های بلاک چین و بازاریابی همین است. از دهه گذشته تاکنون پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی میلیاردها کاربر را جذب خود کرده‌اند. حتما خود شما نیز عضو چنین شبکه‌هایی هستید و برای زندگی و یا کاری خود از آن‌ها استفاده می‌کنید. درست است که چنین رسانه‌های اجتماعی توانستند امکانات مختلف و مفیدی در اختیار کاربران خود قرار دهند و فرصت‌های زیادی برای ارتباط برقرار کردن بین افراد مختلف به وجود آمده است، اما با این حال چنینی بستری بدون هزینه نیز نبوده و تمامی شرکت‌های سازنده، اطلاعات شخصی‌تان از شما گرفته‌اند.

شبکه‌های اجتماعی نیز برای کسب درآمد بالا به تبلیغات روی می‌آورند و براساس داده‌هایی که نزد خود دارند، به بهترین شکل ممکن هدف گذاری لازم را انجام می‌دهند. البته این موضوع بین بسیاری از مردم دنیا پیچیده و دیگر چندان اعتمادی به چنین پلتفرم‌هایی ندارند.

اما در پلتفرم‌های مستقر در بلاک چین مانند Peepeth و mastodon.social این مشکل دیگر وجود ندارد و قدرت این بار در دستان کاربران است و خواسته و حفظ داده‌های آن‌ها ارجحیت دارد.

۴. تجارت اجتماعی (Social Commerce) با بلاک چین و بازایابی

یکی دیگر از پیوندهای بلاک چین و بازاریابی در خصوص تجارت اجتماعی است. این نوع تجارت ابزار جدیدی در تکنولوژی بلاک چین به شمار می‌رود که به تازگی راه اندازی شده و قرار است در صنعت تجارت الکترونیک اختلال ایجاد کند.

بلاک چین در تجارت الکترونیک برای جلوگیری از کلاهبرداری تبلیغاتی، سرعت بخشیدن به معاملات و نامشخص ماندن هویت کاربران راهکارهای مشابهی را دارد.

همچنین برای اطمینان حاصل کردن از اعتبار محصولاتی که در تجارت الکترونیک فروخته می‌شوند، بلاک چین با سه شرکت AT&T، مایکروسافت و IBM قرارداد همکاری بسته است.

پیوند بلاک چین و بازاریابی چه مزایایی دارد؟

بلاک چین و بازاریابی

می‌دانید در جهان تبلیغات، چالش‌های فراوانی وجود دارد و این تکنولوژی از خصوصیات مثبتی برخوردار است که می‌تواند این مشکلات را از بین ببرد. بعضی از مواردی که این ابزار می‌تواند به بازاریاب‌ها و تبلیغ کنندگان کمک کند و ابعاد دیگر بلاک چین و بازاریابی را نشان دهد، عبارتند از:

۱. جمع‌آوری داده‌ها و جلوگیری از انتشار اطلاعات خصوصی

پیوند بلاک چین و بازاریابی می‌تواند با حذف واسطه‌ها، صنعت تبلیغات را به طور بنیادی تغییر دهد و شفافیت و امنیت را برای مشتریان و بازاریاب‌ها به ارمغان بیاورد.

۲. پیشگیری از تبلیغات کلاهبرداری، افزایش کیفیت داده‌ها و انتشار اطلاعات صحیح و کامل

همانطور که قبلا گفته شد، بسیاری از برندها این مشکل را دارند که بودجه تبلیغات‌شان کفاف تمامی هزینه‌ها را نمی‌دهد؛ چرا که در بسیاری از مواقع به دام کلاهبرداری‌ها می‌افتند و با وجود میلیون‌ها و میلیاردها هزینه، باز هم نتیجه خوبی نمی‌گیرند. با کمک بلاک چین و بازاریابی این مشکل حل شده است.

۳. تحویل صحیح و به موقع تبلیغات به بازار هدف

پیوند میان بلاک چین و بازاریابی این امکان را فراهم می‌کند که تجربه کاربری همه مشتریان را از راه تبلیغات بررسی و ارزیابی کند تا در نهایت یک بازاریابی مستقیم و موفق شکل بگیرد. به این معنا که با حضور بلاک چین در بازاریابی، می‌توان تبلیغات را تنها برای ترافیک انسانی به کار برد و از شر ربات‌‌ها خلاص شد.

همچنین زنجیره بلوکی به بازاریاب‌ها این کمک را می‌کند تا سرمایه و بودجه خود را در مکان و شرایطی درست خرج کنند تا تنها مشتریان واقعی خاطب آن باشند.

۴. کمتر شدن تبلیغات بی‌هدف و بیهوده در فضای اینترنت

حتما برایتان پیش آمده که وارد فضای مجازی یا یک سایت شده‌اید و انواع بنرها و پیام‌های تبلیغی مختلف مزاحم‌تان شده‌اند. می‌توان گفت شرایط  پیش آمده به خاطر عدم تسلط و شناخت بازاریاب‌ها از مشتریان‌شان است؛ چرا که آن‌ها هیچ اطلاعی از مشتریان اصلی خود ندارند و نمی‌دانند که آن‌ها چه کسانی هستند، چه علایق و نیازهایی دارند و بهترین مکان برای تبلیغات کجاست.

این موضوع به مرور مردم را کلافه می‌کند، چون روزانه بارها مورد حمله انواع تبلیغات ریز و درشت قرار می‌گیرند و نمی‌توانند کاری برای ندیدن آن‌ها پیدا کنند. در همین نقطه حساس بلاک چین و بازاریابی باز هم به کمک همدیگر می‌آیند و شرکت‌ها با این ابزار می‌توانند در نظر مشتریان دیگر یک مزاحم همیشگی به نظر نیایند.

۵. پایان انحصار طلبی شرکت‌های بزرگ

در جهان امروز همچنان واسطه‌های بزرگ برای تبلیغات وجود دارد که درآمدهای کلانی را نیز به جیب می‌زنند. شرکت‌های مشهوری چون فیسبوک و گوگل از جمله میانجی‌هایی هستند که بین تبلیغ کنندگان و مردم عادی قرار گرفته‌اند و بستری برای تبلیغات دیجیتال فراهم کرده‌اند؛ با این حال نتایج کار آن‌ها نیز همیشه مثبت و راضی کننده نیست.

به همین خاطر مدیرعامل سابق شرکت موزیلا به نام برندان آیک، یک کسب‌وکار بلاک چینی را تاسیس کرد تا بتواند این واسطه‌ها را از میان بردارد. او با کمک این تکنولوژی به تبلیغ کنندگان اجازه داد که با استفاده از سیستم توجه مشتری، نوع دیگری از ارتباط میان بلاک چین و بازاریابی را تجربه کنند. در این مدل کاربران دیگر با پیام‌ها و تصاویر مزاحم روبه‌رو نمی‌شدند و خودشان انتخاب می‌کردند که در چه حوزه‌ای می‌خواهند تبلیغات را ببینند.

۶. بالا رفتن امنیت

تمامی شرکت‌ها و کسب‌وکارها به دنبال آن هستند که اطلاعاتی از کاربران به دست آورند تا بتوانند آن‌ها را به مشتری خود تبدیل کنند. اما مشکل بزرگ این است که دستیابی به چنین داده‌های خصوصی به راحتی امکان پذیر نیست؛ اما پلتفرم‌هایی وجود دارد که می‌توانند تمامی داده‌های فضای آنلاین را ذخیره کنند. واسطه‌هایی همچون مرورگرها، شبکه‌های اجتماعی و ارائه دهندگان اینترنت دقیقا چنین کاری را انجام می‌دهند و آمار تمامی فعالیت‌های کاربران و حتی اطلاعات شخصی‌شان را نیز دارند.

بلاک چین کاملا برخلاف این جریان عمل می‌کند و با احترام به حریم خصوصی و حفظ داده‌های مشتریان، اطمینان خاطری به آن‌ها می‌دهد و از این طریق اعتماد بیشتری بین مشتری و یک کسب‌وکار ایجاد می‌شود.

۷. جلب هرچه بیشتر وفاداری مشتریان

یکی دیگر از کارکردهای متقابل بلاک چین و بازاریابی، اثرگذاری بر میزان وفاداری مشتریان است. زمانی که کاربران روی اطلاعات شخصی خود احاطه داشته باشند، افراد تبلیغ کننده به راحتی و به صورت مستقیم می‌توانند با مشتریان اصلی خود ارتباط بگیرند و به صورت شخصی‌تر محصول و خدمات را عرضه کنند.

در کنار مزایای خوبی که برای بازاریاب‎‌ها دارد، مردم عادی نیز دیگر نگران لو رفتن اطلاعات خود نیستند و می‌دانند قرار نیست شرکتی از داده‌های آن‌ها استفاده غیرقانونی کند.

در نتیجه میزان پیام‌های مزاحم و غیرضروری از بین می‌رود و هر مشتری می‌تواند با تبلیغاتی مواجه شود که براساس حوزه علایق شخصی‌اش است. چنین امری در نهایت اعتماد بین طرفین و وفاداری هر چه بیشتر مشتری را ایجاد خواهد کرد.

فکرش را بکنید خودتان مشتری یک محصول هستید و هنگام خرید از آن‌ها این اعتماد را دارید که بدون هیچ استرسی اطلاعات شخصی خود را در اختیارشان قرار می‌دهید تا بتوانید به محصول و خدمات مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید. از آن طرف بازاریاب‌ها استراتژی‌ها قوی‌تر و جذاب‌تری را نیز تدارک می‌بینند تا بتوانند شما را به یک مشتری همیشگی و وفادار تبدیل کنند.

۸. ایجاد اعتماد و اعتبار بیشتر با بلاک چین و بازاریابی

یکی دیگر از ویژگی‌های ارتباط میان بلاک چین و بازاریابی، ایجاد حس اعتماد است. مشتریان اگر با شرکتی مواجه شوند که فرآیند فروش‌شان شفاف‌تر است و به راحتی می‌توانند به اطلاعات مورد نظر محصول خریداری شده دسترسی داشته باشند، قطعا به کسب‌وکار مورد نظر اعتماد بیشتری می‌کنند.

بلاک چین می‌تواند با ذخیره تمامی تراکنش‌ها و فعالیت‌های سیستم می‌تواند چنین امکانی را فراهم کند تا مشتری‌ها با خیال راحت از کیفیت محصولی که خریده‌اند، مطمئن شوند و اصالت محصول تایید شود. بنابراین فضای دیجیتال مارکتینگ نیز این فرصت را دارد تا بیش از پیش از چنین قابلیتی بهره کافی را ببرد.

۹. افزایش مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها

بارها شنیده‌اید که فلان شرکت و موسسه به مقدار نیز به زلزله زدگان کمک کرده یا در مناطق محروم مدرسه و درمانگاه ساخته است. این مورد را می‌توان در نمونه‌های داخلی و خارجی به وفور مشاهده کرد. این اتفاق که همواره مانند یک بمب خبری عمل می‌کند، هیچ گاه مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و هیچکس نمی‌داند به راستی چنین کمک‌هایی انجام شده است یا نه. اما در سیستم بلاکچین تمامی این موارد ثبت می‌شوند و به صورت مستند و روشن در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

به نظر شما تمامی این نکات امکان پذیر خواهد بود؟ آیا ما شاهد کارکردهای مفید بلاک چین و بازاریابی خواهیم بود؟  آیا در آینده‌ای نه چندان دور در ایران چنین سیستم قدرتمند و بزرگی می‌تواند جایگزین بسیاری از مشکلات کنونی شود؟ اگر شما هم می‌خواهید در این مسیر پیشگام باشید، با ما تماس بگیرید.

10. برندینگ روی موج بلاک چین

اگر به سیستم بیت کوین و سایر رمزارز‌ها اشراف داشته باشید و بدانید که چگونه از آن‌ها می‌توانید برای کسب‌وکار خود استفاده کنید، درواقع شما جلوتر از رقبای خود هستید و می‌توانید سریع‌تر به موفقیت برسید. بیت کوین که بخشی از فضای بلاک چین به حساب می‌آید، باید مورد توجه دیجیتال مارکترها قرار بگیرد.

۱۱. خریدهای کوچک وارد بازار می‌شوند

فکرش را بکنید قصد خرید اینترنتی یک آلبوم موسیقی را دارید، در صورت وجود سیستم زنجیره‌های بلوکی، می‌توان به روش‌های مختلف این خرید را انجام داد. برای مثال دیگر لازم نیست برای کل آلبوم پولی پرداخت کنید، در عوض می‌توانید تک تک آهنگ‌های آلبوم را جداگانه بخرید چرا که در آن زمان سیستم خرید و فروش بسیار راحت‌تر خواهد بود و یا حتی ممکن است اشتراک‌های ماهیانه از میان برود و سرویس‌های یک روزه یا حتی چند ساعته در اختیار کاربران قرار بگیرد. در این صورت نوع دیگری از نحوه فروش در میان انواع شرکت‌های رقیب ایجاد می‌شود و می‌توان به قدرت میان بلاک چین و بازاریابی پی‌برد.

۱۲. استراتژی‌های جدید خرید و فروش کالا در بلاک چین و بازاریابی

در نهایت به این موضوع حتما فکر کنید که با روی کار آمدن سیستم بلاکچین و بیت کوین چه تغییراتی در انواع خرید و فروش کالا و خدمات شکل خواهد گرفت؟ در حقیقت هر تغییری نیازمند نوع جدیدی از استراتژی و برنامه ریزی است و حتی پیوند میان بلاک چین و بازاریابی می‌تواند منجر به بهینه سازی در بخش‌های مختلف خدمات شود.

برای مثال می‌توان در چنین بستری برای مشتریان وفادار تخفیف‌های خاصی در نظر گرفت و یا می‌توان کمپین‌های تبلیغاتی را از طریق ایمیل بهتر سر و سامان داد؛ به این شکل که چون اطلاعات کاربران از قبل دریافت شده و هویت آن‌ها مشخص است، دیگر هیچ ایمیل جعلی و اشتباهی برای مشتریان فرستاده نمی‌شود.

نکات پایانی درباره بلاک چین و بازاریابی

بلاک چین و بازاریابی

در چندین سال گذشته تکنولوژی بلاک چین توانسته تحولات عمیقی را در سراسر جهان ایجاد کند؛ چه در سطح بازاریابی و کسب‌وکارها و چه در دنیای شبکه و کامپیوتر.

ارتباط میان بلاک چین و بازاریابی توان آن را دارد که ترافیک ارگانیک تجارت شما را زیاد کند، باعث پیشرفت و تاثیر بیشتر کمپین‌های تبلیغاتی‌تان شوند و در کل به بهبود کارهایتان کمک کند. با این حال هنوز تا اجرای کامل بلاک چین راه زیادی باقی مانده است؛ چرا که هنوز بسترهای این فناوری به خوبی فراهم نشده و برای مثال باید سرعت تراکنش‌های بیش از این افزایش پیدا کند. اما با این وجود در آینده‌ای نه چندان دور این فناوری تغییرات عمده‌ای در کسب‌وکارهای مبتنی بر داده ایجاد خواهد کرد.

نظر شما درباره بلاک چین و بازاریابی چیست؟ آیا تاکنون خودتان از این تکنولوژی استفاده کرده‌اید؟ تجربه‌ مثبت و منفی خود را در این باره با ما در جریان بگذارید و اگر سوالی برایتان باقی مانده، تیم مشاوره کسب‌وکار ویزیتل پاسخگوی شما خواهد بود. همچنین می‌توانید با اشتراک گذاری مطلب، نظر دیگران را درباره بلاک چین و بازاریابی بدانید.

 

 

 

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *