تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی ؛ بهترین روش تبلیغی برای کسب‌وکارهای کوچک

تا به حال نام بازاریابی چریکی به گوشتان خورده است؟ از میان انواع و اقسام مدل‌های بازاریابی، بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی طرفداران زیادی دارد. این نوع بازاریابی با روش‌های غافلگیرانه و جذاب در شرایطی که انتظارش را ندارید به سراغتان می‌آید. نام و شکل جذاب بازاریابی پارتیزانی بسیار  از افراد را به سمت خودش می‌کشاند و البته نتایج فوق‌العاده‌ای هم برای کسب‌وکارها، به‌ویژه بیزنس‌های کوچک دارد.

آیا دوست دارید از مدل بازاریابی پارتیزانی برای محصولات و خدماتتان استفاده کنید؟ ما در ویزیتل با ارائه خدمات مشاوره حرفه‌ای شما را برای استفاده از گوریلا مارکتینگ راهنمایی می‌کنیم.

برای آنکه بازاریابی چریکی را هر چه بهتر و دقیق‌تر بشناسید، در ادامه با ما همراه باشید:

 

بازاریابی چیست؟

بازاریابی چریکی

شاید بهتر باشد پیش از اینکه بازاریابی چریکی یا پارتیزانی را برایتان تعریف کنیم، به بررسی معنای کلی بازاریابی بپردازیم.

بازاریابی از گذشته تا به امروز دغدغه بسیاری از کسب‌وکارها و شرکت‌ها بوده و افراد زیادی برای موفقیت در آن تلاش می‌کنند.

بازاریابی یا مارکتینگ استراتژی‌ است که یک شرکت یا کسب‌وکار برای برقراری ارتباط با مخاطبانش اجرا می‌کند. بازاریابی موجب می‌شود که مشتری آگاهی لازم را درباره یک محصول یا خدمات به دست آورد و این کار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا تولیدات خودشان را هر چه بهتر به مشتریان عرضه کنند‌.

در ویزیتل بخوانید
آمیخته بازاریابی چیست و برای کسب‌وکارها چه اهمیتی دارد؟

بازاریابی چریکی به چه نوع بازاریابی گفته می‌شود؟

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی نوعی از بازاریابی است که در آن مدیران و صاحبان شرکت‌ها، از روش‌های غافلگیرانه یا غیر معموا برای تبلیغ محصول و خدماتشان استفاده می‌کنند. این مدل بازاریابی در انگلیسی به نام گوریلا مارکتینگ (Guerilla Marketing) هم شناخته می‌شود. نکته جالب درباره این نوع مارکتینگ هزینه بسیار کم و بازخورد عالی آن است. زیرا روی آوردن به بازاریابی چریکی (بدون هزینه)، افراد را به استفاده از خلاقیت بیشتر و صرف هزینه کمتر تشویق می‌کند. به همین دلیل امروزه بسیاری از کسب‌وکارها به گوریلا مارکتینگ روی آورده‌اند.

علت نامگذاری بازاریابی چریکی تاکتیک جنگ‌های چریکی و پارتیزانی است که در آن سربازان اقدام به حرکات غافلگیرانه و غیرقابل پیش‌بینی در مقابل دشمن می‌کردند. برای مثال در جایی کمین می‌کردند و یا هنگام نیمه شب به اردوگاه دشمن شبیخون می‌زدند.

اگر بخواهیم یک مثال ساده درباره گوریلا مارکتینگ بزنیم باید به سابقه دزدی گوشی موبایل در کشور رومانیا اشاره کنیم. دزدی گوشی موبایل یکی از مشکلات اصلی در کشور رومانیا است که طبق آمارها گفته می‌شود هر دو دقیقه، یک گوشی در رومانیا سرقت می‌شود.

مردم می‌توانند گوشی‌های خود را در مقابل سرقت بیمه کنند، اما بسیاری از افراد نیازی به این کار نمی‌بینند. به همین دلیل یک شرکت بیمه‌ای به فکر افتاد که برای ترغیب مردم به بیمه کردن گوشی‌ همراهشان از بازاریابی چریکی استفاده کند. بنابراین کیف‌قاپ‌هایی را استخدام کرد که اهمیت بیمه شدن گوشی را به مردم نشان دهند! البته این کار را با سرقت گوشی‌های موبایل انجام نمی‌داد.

بلکه تراکت‌هایی را در خیابان پخش می‌کردند و داخل جیب یا کیف افراد می‌انداختند که روی آن نوشته شده بود «دزدیدن گوشی شما ساده است. پس گوشی خود را با شرکت فلان بیمه کنید.»

به این ترتیب مردم هم اهمیت بیمه کردن گوشی همراهشان را بیشتر درک می‌کردند. در نهایت یا برای بیمه کردن موبایلشان اقدام می‌کردند و یا این اتفاق را برای دوستانشان توضیح می‌دادند و با این کار آن‌ها نیز برای استفاده از محصولات و خدمات مورد نظر ترغیب می‌شدند.

شرکت‌هایی که از بازاریابی چریکی استفاده می‌کنند، در واقع به تبلیغات حضوری، ویروسی و دهان به دهان اعتماد می‌کنند و به این ترتیب با حداقل هزینه، بالاترین کارایی را در فعالیت مارکتینگ خود می‌بینند. می‌توان گفت که ارتباط با احساسات مشتریان کلید بازاریابی پارتیزانی است. بهتر است این نوع بازاریابی را در مکان‌های شلوغ انجام دهید. محیط‌هایی مانند خیابان، کنسرت، پارک‌ها، رویدادهای ورزشی و … بهترین مکان برای انجام گوریلا مارکتینگ است. با این کار می‌توانید در میان عموم مردم به راحتی تبلیغ و جمع زیادی را به سوی خودتان جذب کنید.

آیا تا به حال از بازاریابی پارتیزانی برای تبلیغ محصول و خدماتتان استفاده کرده‌اید؟ اگر می‌خواهید این روش بازاریابی را به کار ببرید و از آن برای افزایش فروش خود استفاده کنید، می‌توانید با مشاوره‌های تخصصی ویزیتل از آن بهره ببرید. ما در ویزیتل با ارائه بهترین مشاوره‌ها در زمینه گوریلا مارکتینگ شما را برای استفاده از این روش جذاب و کم‌هزینه آماده می‌کنیم.

 

تاریخچه بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی

تاریخچه و قدمت گوریلا مارکتینگ را می‌توان در حدود چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح یافت! در آن زمان مصری‌ها برای نوشتن پیام‌های تبلیغاتی خود و پوسترهای دیواری، از کاغذ پاپیروس استفاده می‌کردند. این نوع تبلیغات سنتی طی قرن‌ها کامل‌تر شد و در اوایل قرن نوزدهم میلادی به دوران اوج و شکوفایی خود رسید.

در گذشته، اکثر تبلیغات از نوع رادیویی و تلویزیونی و یا از طریق روزنامه و مجلات بودند و تنها هدف آژانس‌های تبلیغاتی مجاب کردن مشتریان برای خرید بود. کم کم افراد از این نوع تبلیغات خسته شدند و به همین دلیل هم کسب‌وکارها به سمت انجام فعالیت‌های خلاقانه روی آوردند.

تا جایی که در سال ۱۹۸۴ فردی به نام جی کانرد لویسون کتاب جالبی نوشت که در آن راه‌های خلاقی را برای مقابله با روش تبلیغات سنتی ارائه داد. لویسون نام راه حل‌های خودش را بازاریابی چریکی نامید و از آن زمان سبک جدید و خلاقانه‌ای در تبلیغات به وجود آورد. او معتقد بود که تبلیغات باید شوکه‌کننده، منحصربه‌فرد و خلاقانه باشند و به همین دلیل روش‌هایی را ارائه داد که نوعی خرق عادت درون خودشان داشتند.

به این ترتیب نوعی از تبلیغات ایجاد شد که با کمترین بودجه و پیاده کردن تبلیغات نامتعارف انجام می‌گرفت و در نهایت هم بیشترین تعداد مخاطبان را به خود جذب می‌کرد. روش جدیدی که برای تبلیغات ایجاد شد، آن‌ هم در جایی که تبلیغات سنتی بسیار پرخرج بودند، توانست بقای کسب‌وکارهای کوچک را تضمین کند.

در ویزیتل بخوانید
بازاریابی سبز ؛ آشتی کسب‌وکارها با طبیعت و جهان اطراف

اصول اولیه بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی روی اصولی بنا شده است که پایه و اساس این نوع تبلیغات را می‌سازد. همچنین اصول اولیه گوریلا مارکتینگ به خوبی تفاوت‌های این سبک از بازاریابی را با دیگر روش‌ها بیان می‌کند. از جمله این اصول باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 

۱. بازایابی چریکی به همان اندازه‌ای که روی کسب‌وکارهای بزرگ تاثیر می‌گذارد، بر موفقیت کسب‌وکارهای کوچک هم موثر است. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک به سمت اجرای بازاریابی پارتیزانی می‌روند. در واقع می‌توان گفت که عمده تاثیرات گوریلا مارکتینگ بر کسب‌وکارهای کوچک دیده می‌شود.

۲. گوریلا مارکتینگ بر پایه آمار و ارقام علمی ایجاد شده است و آزمون و خطا جای کمی در آن دارد. به همین خاطر است که میزان پاسخگویی و جوابدهی این روش بازاریابی بسیار بیشتر و مطمئن‌تر از روش‌های سنتی آن است.

۳. فردی که به عنوان یک بازاریاب چریکی فعالیت می‌کند، کمبودهای کمپین تبلیغاتی خود را از طریق تلاش و زمان بیشتر و صرف خلاقیت حداکثری، به خوبی جبران می‌کند.

۴. در بازاریابی پارتیزانی از روانشناسی مخاطب و الگوی خرید و مصرف او استفاده می‌شود. به زبان ساده این مخاطبان هستند که محوریت تبلیغات پارتیزانی را تشکیل می‎‌دهند. بنابراین در اولین قدم باید شناخت کاملی از مشتریان، سلیقه خرید آن‌ها و رفتار مصرفشان داشته باشید.

۵. در بازاریابی چریکی با ساختارشکنی و روش‌های غیر معمول می‌توان توجه مخاطب را به طور مستقیم به پیام مدنظر خود جلب کرد. مهم‌ترین دلیل موفقیت گوریلا مارکتینک نیز همین ویژگی مهم است.

 

انواع روش‌های بازاریابی پارتیزانی

بازاریابی چریکی

بازاریابی پارتیزانی ۱۱ روش مختلف را در برمی‌گیرد که هدف همه آن‌ها استفاده از روش‌های خلاقانه بازاریابی برای جذب حداکثری مخاطب است. به‌کارگیری انواع روش‌های گوریلا مارکتینگ به شما کمک می‌کند که بازدهی مارکتینگ خود را برای تبلیغ محصولات و خدمات به بالاترین حد برسانید و تاثیرات مورد نظرتان را روی آن اعمال کنید. در ادامه انواع بازاریابی چریکی را برایتان توضیح می‌دهیم:

 

۱. بازاریابی چریکی خارجی

این نوع از بازاریابی با قرار دادن موقتی انواع اشیا روی مجسمه‌ها و یا انجام کارهای هنری در خیابان و دیگر محیط‌های عمومی انجام می‌گیرد. این ایده‌ها به کنجکاو کردن مخاطبان و در نتیجه اقدام آن‌ها برای انجام عمل مورد نظر شما منتهی می‌شود. در تبلیغات خارجی پارتیزانی، بخش عمده‌ای از مخاطبان مورد تبلیغ واقع می‌شوند.

 

۲. بازاریابی چریکی داخلی

روش داخلی گوریلا مارکتینگ دقیقا شبیه به روش خارجی آن عمل می‌کند. با این تفاوت که انجام فعالیت‌ها، قرار دادن اشیا و … داخل محیط‌هایی مانند فضای کنسرت، سالن‌های ورزشی و فروشگاه‌ها صورت می‌گیرد. قابلیت‌هایی که مکان‌های داخلی برای اجرای گوریلا مارکتینگ ایجاد می‌کنند باعث می‌شود که خلاقیت‌های ویژه‌ای در این زمینه از افراد بروز کند و در نهایت تاثیرگذاری این روش به خوبی دیده شود.

 

۳. بازاریابی پارتیزانی کمین رویداد

این روش بازاریابی به صورت اختصاصی برای رویدادهای مختلف انجام می‌گیرد. روش‌ بازاریابی کمین رویداد تاثیر زیادی بر رویدادهای مختلف مانند کنسرت یا مسابقات ورزشی دارد و هدف از آن ارتقای یک محصول یا خدمات در جهت جلب توجه مشتریان است.

 

۴. بازاریابی پارتیزایی تجربی

بازاریابی پارتیزانی تجربی، هر سه مدل بالا را در برمی‌گیرد. با این تفاوت که یک تعامل عمومی را با برند ایجاد می‌کند و برای مخاطب تجربه نزدیکی و قابل لمسی را رقم می‌زند. این کار در نهایت به ماندگار شدن تبلیغ و برند در ذهن مخاطب منجر می‌شود. مثال ساده این مدل از گوریلا مارکتینگ خلاقیت شرکت IKEA است.

این شرکت با قرار دادن مبل‌های خود در ایستگاه اتوبوس شرایطی را فراهم کرد تا مردم بتوانند از نزدیک کیفیت و راحتی محصول را تجربه کنند. این کار به وایرال شدن برند و محصولات IKEA منجر شد. تبلیغی که به طور مستقیم با تجربه شدن از سوی مخاطبان همراه بود.

 

۵. بازاریابی پارتیزانی ویروسی

این نوع از بازاریابی چریکی شبیه به ویروسی عمل می‌کند که در مدت زمان کوتاهی همه‌گیر می‌شود. بنابراین عده بسیار زیاد و قابل توجهی از افراد از آن باخبر می‌شوند و در نهایت آن را استفاده می‌کنند. گوریلا مارکتینگ ویروسی، معمولا خودش را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد و سرعت انتشار و جذب مخاطب آن هم به همین دلیل است.

بهترین نمونه بازاریابی ویروسی، چالش سطل یخ بود که برای حمایت از موسسه بیماران خاص در آمریکا انجام شد. این روش با سرعت شگفت‌آوری در فضای مجازی پخش شده و مورد استقبال قرار گرفت. تا جاییکه حتی در ایران هم بسیاری از افراد و گروه‌ها و نهادها این چالش را انجام دادند.

 

۶. بازاریابی چریکی دهان به دهان

نوع دیگر از این بازاریابی توسط خود مردم و به صورت دهان به دهان انجام می‌شود. به این شکل که افراد پس از باخبر شدن یا استفاده از خدمات و محصولات یک شرکت، آن را برای دوستان و افراد دیگر تعریف می‌کنند‌‌. به این ترتیب تبلیغات دهان به دهان و شفاهی درباره آن انجام می‌گیرد. با این کار عده‌ای که مورد تبلیغ قرار گرفته‌اند به استفاده از محصول یا خدمات مورد نظر شما جلب می‌شوند.

 

۷. تبلیغ در بسته‌بندی

نوعی از بازاریابی چریکی که برای اولین بار ژاپنی‌ها از آن استفاده کردند، تبلیغ در بسته‌بندی بود. به این صورت که شما تبلیغ کالا یا خدمات مورد نظرتان را روی بسته‌بندی دیگر کالاها مانند جعبه دستمال کاغذی، بلیط کنسرت یا مسابقات ورزشی و مانند این‌ها انجام می‌دهید. این روش باعث می‌شود که تبلیغات شما هر چه بیشتر در ذهن مخاطبان ماندگار شود.

 

۸. جایگزینی

روش جایگزینی یک راه بسیار خلاقانه و البته کاربردی برای تبلیغات چریکی است. به این صورت که شما محصول و کالای مورد نظرتان را جایگزین یک المان در خیابان، وسایل و دیگر چیز‌ها می‌کنید. برای مثال شرکت دوراسل که یک شرکت تولید باتری است، با خلاقیت بسیار جالبی باتری خود را جایگزین یک المان در پله‌برقی کرد که به خوبی کاربرد باتری‌ها را نشان می‌دهد.

 

۹. بیلبوردهای تبلیغاتی

نوع دیگری از تبلیغات پارتیزانی که می‌توان از آن نام برد، استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی است. شما می‌توانید تبلیغات خود را هم در ازای پرداخت پول روی بیلبورد اتوبان‌ها نصب کنید و هم می‌توانید در مکان‌های مختلف شهر پوسترها و بنرهای تبلیغاتی‌ خود را به شکل رایگان قرار دهید. این کار در نهایت به دیده شدن توسط مخاطب و انتخاب شما منجر می‌شود.

 

۱۰. بازاریابی مردمی

بازاریابی مردمی روشی در گوریلا مارکتینگ است که هدف خود را روی جذب جداگانه افراد متمرکز می‌کند. در واقع در این روش کسب‌وکارها به دنبال جلب توجه حداکثری مخاطبان به پیام خود نیستند. بلکه روی ارتباط‌گیری مشتریان با برند تاکید می‌کند.

 

۱۱. بازاریابی چریکی فرضی

شاید بتوان گفت جذاب‌ترین نوع تبلیغات چریکی، بازاریابی فرضی است. در این روش به شکل ناخودآگاه مخاطب را مجبور به استفاده از محصول مورد نظرمان می‌کنیم. مثلا زمانی که شما در حال تماشای یک فیلم هستید، می‌بینید که بازیگران هنگام خوردن کباب باربیکیو دو قوطی از یک برند معروف نوشابه را در کنار خودشان دارند. به این ترتیب با تماشای چند باره این تصویر، هر زمان که می‌خواهید کباب باربیکیو بخورید، دو سه قوطی از همان برند نوشابه را هم تهیه می‌کنید!

 

تا به حال کدامیک از روش‌های بازاریابی چریکی را برای تبلیغ محصولات و خدماتتان استفاده کرده‌اید؟ فکر می‌کنید کدامیک از این روش‌ها موثرترند؟ برای آنکه به جواب این سوال برسید و بهترین روش‌های بازاریابی پارتیزانی را به کار ببندید، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی ویزیتل در زمینه بازاریابی و مارکتینگ استفاده کنید. ما با در اختیار قرار دادن راهنمای کامل بازاریابی پارتیزانی از طریق مشاورهای حرفه‌ای، می‌توانیم بهترین همراه برند شما برای انجام این نوع تبلیغات و در نتیجه افزایش فروش کالای شما باشیم.

 

مزایای بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی

۱. هزینه کم

زمانی که صحبت از گوریلا مارکتینگ به میان می‌آید، اول چیزی که مطرح می‌شود، هزینه کم و اجرای تبلیغ با بودجه اندک است. بنابراین باید گفت که بزرگترین مزیت بازاریابی پارتیزانی هزینه رو به کاهش آن است. بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و کوچک که بودجه محدودی برای تبلیغات دارند، به این نوع بازاریابی روی می‌آورند. با استفاده از این روش به راحتی می‌توانید در ابتدای مسیر فعالیت خود از تبلیغات استفاده کنید و به آنچه که می‌خواهید برسید.

 

۲. جذب مخاطب زیاد

مزیت دیگر این روش تبلیغ، بازدهی بالای آن است. زیرا تعداد قابل توجهی از مخاطبان می‌توانند به راحتی در معرض تبلیغ قرار بگیرند و به سوی آن جذب شوند. روش‌های جدید و بسیار خلاقی که در گوریلا مارکتینگ به کار گرفته می‌شود، مخاطبان را بیش از پیش کنجکاو می‌کند و به سوی خرید یا استفاده از محصول و خدمات می‌کشاند. هدف بازاریابی چریکی عموم مردم است و به همین دلیل هم در میان طیف وسیعی از مخاطبان دیده می‌شود.

 

۳. پرورش خلاقیت در کسب‌وکار

کسب‌وکارهایی که به استفاده از بازاریابی پارتیزانی روی می‌آورند، تلاش بسیار بیشتری برای پرورش خلاقیت‌های کاری خود می‌کنند. بنابراین می‌بینید فعالیت‌هایی که اساس تبلیغات آن‌ها بر بازاریابی چریکی استوار است، بسیار خلاق‌تر هستند و موفق‌تر عمل می‌کنند. ایجاد خلاقیت در کارها باعث می‌شود که شما از رقیبانتان جدا شوید و به عنوان یک برند بسیار خلاق با توان بالا شناخته شوید.

 

۴. برخورد مخاطب با آن در زمان و مکان گوناگون

برخلاف تبلیغات سنتی که افراد را محدود به استفاده از یک وسیله خاص (مانند رادیو یا تلویزیون) یا زمان معین برای دیدن تبلیغ می‌کند، بازاریابی چریکی خودش را در جریان زندگی عادی به مردم نشان می‌دهد. شما ممکن است در خیابان، هنگام خرید در فروشگاه یا شرکت در یک کنسرت یا مسابقه ورزشی و … با تبلیغات پارتیزانی روبه‌رو شوید. دیدن پیاپی و مستمر این سبک تبلیغات، تاثیرگذاری آن را به بالاترین حد می‌رساند.

چرا بازاریابی چریکی تا این حد موفق بوده است؟

 

علت موفقیت این نوع بازاریابی را می‌توان به راحتی در مزایای متنوع آن بررسی کرد. اما موفقیت اصلی و عمده گوریلا مارکتینگ به دلیل همه‌گیر بودن و قابلیت استفاده آن توسط کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ است. به زبان ساده، فرقی نمی‌کند که کسب‌وکار شما از نوع نوپا و کوچک است یا بزرگ و مشهور! در نهایت می‌توانید تبلیغات چریکی را درباره آن به کار ببرید و به موفقیت برسید. البته فراموش نکنید که برای این کار باید تکنیک‌های درست پیاده‌سازی آن را به خوبی بشناسید.

دلیل دیگر برای موفقیت بازاریابی چریکی ، خسته شدن مخاطب از روش‌های تبلیغی تکراری سنتی است. مخاطبان از اینکه مجبور به خرید کالا شوند و یا احساس کنند که صرفا به عنوان یک پرداخت‌کننده دیده می‌شوند، متنفرند!

تبلیغات پارتیزانی در اینجا به خوبی عمل کرده است. به این صورت که علاوه‌بر جذب حداکثری مخاطبان، مزایا و فوایدی را هم در اختیارشان قرار داده که به خوبی به آن‌ها نشان می‌دهد، استفاده از این محصول یا خدمت خاص به مقدار بیشتری به نفع آن‌هاست. به این ترتیب هم مخاطب به سمت شما جذب می‌شود و هم احساس بسیار خوبی نسبت به خرید و تهیه محصول از برندتان به دست می‌آورد.

از طرف دیگر، امروزه آگاهی مردم درباره بسیاری از مسائل تبلیغی بالا رفته است و کمتر کسی را پیدا می‌کنید که گول نام برندها را بخورد. به همین دلیل هم یک فرصت استثنایی برای به‌کارگیری گوریلا مارکتینگ خصوصا برای کسب‌وکارهای کوچک به وجود آمده است.

شرایط اقتصادی جهانی هم نقش موثری در رشد و گسترش بازاریابی چریکی دارد. زیرا از یک طرف هزینه‌های تکنولوژی کاهش می‌یابد و از طرف دیگر دولت ها با ارائه تسهیلات بیشتر یه کسب‌وکارهای کوچک، بیش از پیش زمینه را برای فعالیت و تبلیغ آن‌ها فراهم می‌کند.

کسب‌وکارهای کوچک چگونه از بازاریابی چریکی استفاده می‌کنند؟

بازاریابی چریکی

همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی پارتیزانی، امکان استفاده و بازدهی بالای کسب‌وکارهای کوچک از آن بود. اما بهتر است بررسی کنیم و چگونگی استفاده کسب‌وکارهای خرد را از این مدل بازاریابی بدانیم.

بازاریابی چریکی انتخاب بسیار مناسبی برای تجارت کوچک شماست! این را با اطمینان‌ می‌گوییم. شاید بپرسید چرا؟ به این دلیل که به‌کارگیری این روش، معمولا با هزینه اندک و دسترسی بالای مخاطبان همراه است. این دو ویژگی سرعت و میزان تبلیغات شما را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد.

همچنین انجام فعالیت‌های خلاقانه و ساختارشکنی‌های جالب، شما را از رقیبانتان جدا می‌کند. به این صورت در ذهن مخاطب به عنوان یک برند خلاق، ماندگار خواهید شد. تا جایی که مخاطبان به استفاده از محصولات و خدمات شما روی می‌آورند و به مشتریانتان تبدیل می‌شوند.

نمونه بسیار معروف بازاریابی پارتیزانی در کسب‌وکارهای کوچک، پروژه‌ای به نام ویچ بلایر است. این پروژه که توسط چند فارغ التحصیل دانشگاه فلوریدا با بودجه اندک و یک دوربین انجام شد، به سرعت مورد استقبال قرار گرفت. این دانشجویان وب‌سایتی را طراحی کردند که شعار زیر را با یک عکس در آن قرار دادند:

«در سال ۱۹۹۴ سه دانشجوی فیلم‌سازی که برای ساخت مستند خود به جنگل‌های اطراف مری‌لند آمریکا رفته‌بودند، ناپدید شدند. پس از یک سال دوربین آن‌ها پیدا شد.»

این تبلیغ که در شبکه براوو پخش شد، آنقدر جذاب بود که تعداد بسیار زیادی از مخاطبان به سوی آن جذب شدند. تا جایی که تهیه‌کننده این برنامه از سازندگان فیلم درخواست کرد که وب‌سایت دیگری را برای فیلمشان طراحی کنند. زیرا بازدید مخاطبان سایت براوو از صفحه این فیلم با کمک بازاریابی چریکی آنقدر زیاد شده بود که برنامه‌های دیگر شبکه چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفتند.

 

کسب و کار‌های بزرگ چگونه از بازاریابی چریکی استفاده می‌کنند؟

بازاریابی چریکی

گوریلا مارکتینگ به طور کلی ایده‌ای بود که به کمک کسب‌وکار کوچک و رونق آن‌ها آمد. اما این ویژگی باعث نشد که کسب‌وکارهای بزرگ از امتحان کردن آن دوری کنند. امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ از روش گوریلا مارکتینگ به عنوان مکملی برای کمپین تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند‌.

 

البته عده‌ای از بازاریابان معتقدند زمانی که یک شرکت تجاری بزرگ و برند معروف از بازاریابی پارتیزانی استفاده می‌کند، استراتژی آن، بازاریابی چریکی نیست. زیرا این نوع شرکت‌ها هم بودجه مالی بالایی دارند و هم برند آن‌‌ها هنگام انجام تبلیغات پارتیزانی، از پیش معروف است. بنابراین استفاده این شرکت‌های بزرگ صرفا به دلیل تجربه جدید و ایجاد فضای نو برای تبلیغات است.

این نکته را فراموش نکنید که ریسک بازاریابی چریکی برای کسب‌وکارهای بزرگ بسیار زیاد است و در صورت شکست می‌تواند به یک کابوس بی‌پایان تبدیل شود! در حالیکه شکست کسب‌وکارهای کوچک در این مدل بازاریابی زودتر فراموش می‌شود.

نمونه ناموفق گوریلا مارکتینگ که توسط شرکت‌های تجاری بزرگ به کار گرفته شد، بازاریابی فیلم Aqua Teen Hunger Force  از شبکه Cartoon Network است. شرکت بازاریابی پارتیزانی این فیلم، تابلوهای LED کوچکی را در سطح شهر قرار دادند که روی آن تصویر یکی از شخصیت‌های فیلم قرار داشت.

نکته قابل توجه درباره تابلوهای تبلیغاتی این بود که آن‌ها در طول روز خاموش بودند و هنگام شب روشن می‌شدند. اما به دلیل شباهت زیاد این تابلوها به بمب، موجب وحشت سراسری مردم شدند. این وضعیت تا جایی ادامه پیدا کرد که شرکت سازنده و شرکت بازاریابی این پروژه بازاریابی چریکی، دو میلیون دلار جریمه پرداختند.

تبلیغات چریکی و تاثیر آن در بازاریابی دیجیتال

بازاریابی چریکی

امروزه بازاریابی چریکی به عرصه بازاریابی دیجیتالی هم پا گذاشته است و شاهد این روش بازاریابی در فضای اینترنتی و آنلاین هستیم. فضای وب این اجازه را به شما می‌دهد که با صرف هزینه اندک، روش‌های جذاب و غافلگیرکننده‌ای را برای تبلیغ محصول و خدمات خود به‌ کار ببرید.

اما نکته مهم درباره به‌کارگیری گوریلا مارکتینگ در بازاریابی دیجیتال، یافتن فضای مناسب و روش‌‌های درست این کار است. این فعالیت تنها با شناخت درست و اصولی فضای اینترنت و بازاریابی آنلاین اتفاق می‌افتد. اگر قصد استفاده از تبلیغات پارتیزانی را در دیجیتال مارکتینگ دارید، بهتر است در ابتدا مزایا و معایب و همچنین شکل ارائه کار خودتان را در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند که از خطراتی مانند شکست بازاریابی یا ریزش مخاطب جلوگیری کنید.

 

برنامه‌ریزی برای  به‌ کار بردن بازاریابی دیجیتالی نیازمند تحقیقات کامل و دقت در کار است. شما چه به عنوان یک کسب‌وکار کوچک، چه به عنوان یک کسب‌وکار بزرگ و چه به عنوان یک بازاریاب دیجیتالی، پیش از هر چیز نیاز به یک مشاوره دقیق و بررسی ابعاد فعالیت خود دارید. برای این کار می‌توانید مشاوره‌های حرفه‌ای ویزیتل را در زمینه گوریلا مارکتینگ و بهترین روش‌های پیاده‌سازی آن انتخاب کنید. ما در شرکت ویزیتل به همراه یک تیم مجرب و حرفه‌ای بهترین راهکارهای اجرا و پیاده‌سازی بازاریابی چریکی را پیش رویتان می‌گذاریم. با این کار می‌توانید از کسب موفقیت در کار خود مطمئن شوید.

 

مثال‌های الهام‌بخش برای بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی

شما برای شروع تبلیغات چریکی خود، علاوه‌بر تحقیق و مشاوره، به ایده‌هایی برای اجرا نیاز دارید. در اینجا قصد داریم چند ایده الهام‌بخش برای این فعالیت را برای شما بازگو کنیم:

 

۱. بخشش

اگر می‌خواهید محصول یا خدمات شما به خوبی دیده و انتخاب شود باید کمی بخشش داشته باشید. چگونه؟ بهتر است بخش اندکی از محصولات و خدمات خود یا نمونه‌های کوچک‌ کالاهایتان را به صورت رایگان در اختیار مردم بگذارید!

به این ترتیب حتی کسانی که قلبا نمی‌خواهند از کالا یا خدمات شما استفاده کنند و یا نیازی به آن ندارند، به سمت شما جذب می‌شوند. سعی کنید این کار را به شکل خلاقانه‌ای انجام دهید و مخاطب را از این طریق به سوی خودتان بکشانید. برای مثال قرار دادن یک فنجان غول‌پیکر قهوه در میدان اصلی شهر و امکان نوشیدن آن توسط مردم می‌تواند ایده خوبی برای فروش قهوه‌تان باشد!

 

۲. تصاویر سه‌بعدی

ایجاد تصاویر سه‌بعدی که افراد را با یک تصویر توهمی روبه‌رو کند و برای مدتی به فکر وا دارد ایده فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد. در بازاریابی چریکی باید حواس و عواطف انسان‌ها را به کار بگیرید و در تعامل با کسب‌وکار خود قرار دهید. برای این کار محل‌هایی را انتخاب کنید که افراد هر روز از آنجا می‌گذرند و سپس با ایجاد یک تصویر شبه واقعی آن‌ها به خودتان جذب کنید. تبلیغات پارتیزانی برخلاف روش‌های سنتی فقط یک سری خطوط و نقش‌های بی‌تفاوت نیستند.

 

سخن آخر

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یا همان گوریلا مارکتینگ آنقدر جذاب و هیجان‌انگیز است که به کار بردن آن علاوه بر مخاطب‌های تبلیغ برای بازاریابان نیز جذاب است. اگر صاحب یک کسب‌وکار نوپا و کوچک هستید، بهترین روش بازاریابی برای شما گوریلا مارکتینگ است. زیرا با صرف هزینه اندک، در مدت زمان نسبتا کوتاهی به بازدهی بالا می‌رسید.

با شناخت ابعاد مختلف بازاریابی پارتیزانی و فضا و زمان درست ارائه آن می‌توانید به نتایج فوق‌العاده‌ای دست یابید. در این مقاله سعی کردیم راهنمای کاملی را درباره گوریلا مارکتینگ، مزایای آن، انواع و اصول این نوع بازاریابی و نمونه‌های موفق یا شکست‌خورده آن در اختیارتان قرار دهیم. حالا که به طور کامل به این روش تبلیغاتی آشنا شدید، بهتر است برای ایده‌پردازی و اجرای آن اقدام کنید.

یادتان باشد اجرای این سبک از بازاریابی، مانند دیگر انواع بازاریابی، نیازمند مشورت و کمک گرفتن از متخصصان این حوزه است. شرکت ویزیتل به همراه یک تیم مجرب و حرفه‌ای متشکل از متخصصان و افراد ماهر در این حوزه، بهترین راهکارهای اجرای بازاریابی پارتیزانی را در اختیارتان می‌گذارد. با استفاده از این مشاوره‌ها می‌توانید هر چه بهتر و کارآمدتر در زمینه بازاریابی چریکی عمل کنید و به موفقیت برسید. به نظر شما تاثیر استفاده از این سبک بازاریابی چند برابر تبلیغات سنتی است؟

 

 

 

 

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *