تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
بازاریابی سبز

بازاریابی سبز: آشتی کسب‌وکارها با طبیعت و جهان اطراف

بازاریابی سبز مفهومی است که ما بارها با آن مواجه شده‌ایم. زمانی که قصد خرید یک محصول و یا کالایی را دارید، به کدامیک از ویژگی‌های آن توجه می‌کنید؟ چه مواردی هنگام خرید یک محصول برایتان مهم است؟ بسیاری از افراد به جنس محصولات و برخی هم به قیمت آن توجه می‌کنند. برای بعضی از خریداران کاربرد محصولات در اولویت است و برای بعضی دیگر کیفیت کالا اهمیت دارد. اما عده‌ زیادی هم وجود دارند که به میزان مفید یا مضر بودن محصولات برای محیط زیست حساس‌اند.

به زبان ساده این افراد برای انتخاب یک کالا، در ابتدا همیشه از خود می‌پرسند که آیا این کالا ارگانیک است؟ زباله‌های تولیدی آن چه می‌شود؟ آیا هزینه پرداختی و قیمت نهایی این کالا، در آخر ارزش خرید دارد؟ همه این‌ها سوالاتی است که در بازاریابی سبز مطرح می‌شود. سبکی از بازاریابی و مارکتینگ که در آن دغدغه محیط‌زیستی و حفظ محیط طبیعی حرف اول را می‌زند.

اگر می‌خواهید درباره Green marketing یا همان بازاریابی سبز بیشتر بدانید، با مخاطبان آن آشنا شوید و ویژگی‌های این نوع بازاریابی را بدانید، با ما در ویزیتل همراه باشید تا به‌طور مفصل درباره آن صحبت کنیم و آگاه شویم

 

بازاریابی سبز چیست؟

بازاریابی سبز

تعاریف زیادی از Green marketing وجود دارد که هر کدام از موسسات و سازمان‌های مربوط به آن، به شکل جداگانه ارائه داده‌اند. اما تعریف جامع و کلی این نوع بازاریابی به ما می‌گوید که: «بازاریابی سبز یعنی بازاریابی محصولات، کالاها یا خدماتی که به شکل مستمر به بهبود محیط‌زیست کمک می‌کنند و تاثیرات محیط‌زیستی مثبتی دارد.»

نکته مهم در این سبک بازاریابی این است که چنین کاری فقط به تولید محصولات سازگار با محیط‌زیست محدود نمی‌شود. بلکه همه فعالیت‌ها یا اقدامات طرفدار محیط‌زیست را هم که از طریق کارخانه‌ها، شرکت‌ها و واحدهای تولیدی ارائه می‌شود، در برمی‌گیرد.

برای آنکه کار بازاریابی سبز را به صورت تمام و کمال انجام دهید، باید از صفر تا صد نکات این نوع مارکتینگ را رعایت کنید. اگر می‌خواهید واقعا به عنوان تولیدکننده و یا عرضه‌کننده حرفه‌ای محصولات شناخته شوید، باید در تولید و طراحی محصولات، بسته‌بندی، نوع فروش و … آن هم تغییرات اساسی ایجاد کنید. در این بازاریابی، علاوه‌بر مراحل تولید و تهیه کالاهای سازگار با محیط‌زیست، در کار فروش و عرضه آن هم به سود خوبی دست می‌یابید؛ با افزایش آگاهی اجتماع و علاقمندی مردم به چنین محصولاتی، شما مسیر موفقیت را می‌پیمایید.

 

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که به عنوان یک تولیدکننده یا عرضه کننده سبز فعالیت کنید؟ به نظر شما امروزه Green marketing چه جایگاهی نزد افراد دارد و منافع حاصل از آن چیست؟ شما در مقام یک مشتری چه نگاهی به گرین مارکتینگ دارید؟

ویزیتل با ارائه مشاوره‌های تخصصی توسط تیم حرفه‌ای خود می‌تواند شما را در زمینه اجرای اصولی Green marketing راهنمایی کند تا بتوانید در این سبک از کسب‌وکار موفق شوید.

 

چه کسانی بازاریابی سبز را انتخاب می‌کنند؟

بازاریابی سبز

اگرچه تعداد افرادی که امروزه در مقام خریدار یا فروشنده به این نوع بازاریابی روی آورده‌اند زیاد است، اما همچنان بازاریابی سبز آنطور که باید مورد توجه  قرار نگرفته است. لیست زیرافرادی هستند که معمولا Green marketing را انتخاب می‌کنند:

 

۱. افراد دغدغه‌مند در حوزه زیست‌محیطی

بازاریابی سبز بیشتر توسط افرادی به کار می‌رود و یا استفاده می‌شود که در درجه اول، به محیط‌زیست اهمیت می‌دهند؛ افرادی که از هر فرصتی برای پاکسازی طبیعت و زمین استفاده می‌کنند، در زمینه مارکتینگ و تجارت هم به همین شکل عمل می‌کنند.

 

۲. افراد با بودجه‌های بیشتر

از آنجایی که هزینه تمام شده تولید و عرضه کالا و خدمات در بازاریابی سبز بیشتر از سایر کالاهاست، بنابراین کسانی نسبت به آن علاقه نشان می‌دهند که درآمدهای بالاتری دارند و در پرداخت هزینه‌های آن دچار مشکل نمی‌شوند.

 

۳. افراد با حساسیت کمتر نسبت به درآمد و سود

کسانی که دغدغه اصلی آن‌ها کسب درآمد و سود زیاد در کوتاه مدت نیست، به این نوع بازاریابی بیشتر جذب می‌شوند.

 

مزایای مهم گرین مارکتینگ

بازاریابی سبز

روش Green marketing مزایای فراوانی دارد که می‌توانید به عنوان یک تولیدکننده یا عرضه‌کننده کالا و خدمات به خوبی از آن بهره ببرید.

 

۱. افزایش اعتبار

زمانی که به عنوان یک سازمان یا واحد تولیدی، گرین مارکتینگ را برای کار خود انتخاب می‌کنید، در واقع به افزایش اعتبار برندتان کمک کرده‌اید. با استفاده از این روش بازاریابی می‌توانید به سود بیشتر در درازمدت دست یابید و تعداد شرکای تجاری‌تان را افزایش دهید.

 

۲. ورود به بازار جدید

انتخاب Green marketing در کسب‌وکارها، شما را به بازار جدیدی وارد می‌کند که از طریق آن به فرصت‌های طلایی دست می‌یابید. بازار سبزی که گرین مارکتینگ در اختیارتان قرار می‌دهد، شما را موظف می‌کند که مواد جدید و سازگار با طبیعت، روش‌های بسته‌بندی محیط‌زیستی و دیگر بخش‌های تولیدی را نیز ارتقا دهید.

 

۳. رشد در بلند مدت

روش‌های بازاریابی سبز اگرچه در ابتدا کمی گران و زمان‌بر است، اما در بلند مدت اثرات بیشتر و بهتری روی سود و ارتقای کاری شما دارد. اگر می‌خواهید به سود قابل توجه در بلند مدت و جلب مشتری در سازمان و واحد تجاری‌تان برسید، گرین مارکتینگ را انتخاب کنید.

 

۴. ایجاد نوآوری

فعالیت در حوزه گرین مارکتینگ شما را به سمت اجرا و به کار بردن روش‌های جدید و جایگزین می‌برد. بنابراین شما موظف می‌شوید که بسیاری از روش‌های تولید و ارائه محصولتان را تغییر دهید. این کار در نهایت به ایجاد نوآوری و خلاقیت در کارها منجر خواهد شد.

 

۵. حفظ و نگهداری از محیط‌زیست

مهم‌ترین مزیت بازاریابی سبز حفظ و نگهداری از محیط‌زیست و طبیعت است. امروزه با گسترش جمعیت و تعداد واحدهای تولیدی، محیط‌زیست به مقدار بسیار بیشتری در معرض خطر، تهدید و نابودی قرار دارد. بنابراین انتخاب و کاربرد روش‌هایی که خطرات و مضرات زیست‌محیطی را به حداقل می‌رساند، بسیار اهمیت دارد.

گرین مارکتینگ یا Green marketing به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های بازاریابی سازگار با طبیعت مطرح می‌شود که روی آوردن به آن‌ها نه تنها برای زمین مفید است، بلکه سودآور هم هست. شما تا چه اندازه به مزایا و فواید گرین مارکتینگ اهمیت می‌دهید؟ به نظر شما چه مزایای دیگری را می‌توان برای Green marketing برشمرد؟ برای آگاهی بیشتر از این شیوه بازاریابی از پلتفرم مشاوره ویزیتل استفاده کنید.

 

چطور یک بازاریابی سبز را آغاز کنیم؟

بازاریابی سبز

زمانی که می‌خواهید به حوزه بازاریابی و مارکتینگ وارد شوید، در ابتدا باید هدف از فعالیت خود را مشخص کنید و استراتژی بازاریابی سازمانتان را بچینید. پس از این مرحله، باید تمامی اقدامات و فعالیت‌های تولیدی خود را بر پایه حفاظت از محیط‌زیست قرار دهید.

همانطور که بیان کردیم، بازاریابی سبز یک فعالیت همه جانبه در حوزه مارکتینگ است. به این صورت که شما باید از ابتدایی‌ترین مرحله تا آخرین مرحله کار را با هدف حفظ محیط‌زیست پیش ببرید.

بگذارید این مورد را با یک مثال ساده برایتان توضیح دهیم:

فرض کنید که شما تصمیم گرفته‌اید برای حفط و مراقبت از محیط طبیعی، کیسه‌های پارچه‌ای را جایگزین کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه خود کنید. به این صورت شما چرخه توزیع پلاستیک را در فروشگاه خود قطع کرده‌اید. اما این کار، دقت و توجه زیادی را می‌طلبد تا ویژگی همه‌جانبه بودن گرین مارکتینگ حفظ شود. چنانچه مشتری پشت ویترین فروشگاهتان مقدار زیادی از اشیا و پسماندهای پلاستیکی را ببیند، آن را مغایر با توزیع کیسه‌های پارچه‌ای می‌یابد. بنابراین به سختی به شما اعتماد می‌کنند و کار شما را به عنوان یک Green marketing تلقی نمی‌کند. بنابراین باید گفت که بازاریابی یک فعالیت همه جانبه است که باید در تمام فعالیت‌های شما دیده شود.

در ویزیتل بخوانید
بازاریابی چریکی ؛ بهترین روش تبلیغی برای کسب‌وکارهای کوچک

چگونه در بازاریابی سبز خود موفق شویم؟

بازاریابی سبز

رسیدن به موفقیت در گرین مارکتینگ کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به برنامه‌ریزی و طی مراحلی دارد:

۱. رویکرد جامعی را برای گرین مارکتینگ انتخاب کنید

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، بازاریابی سبز برای رشد و پیشرفت نیاز به فعالیت همه‌جانبه و جامع دارد. این موضوع که فقط محصول نهایی شما سازگار با طبیعت باشد کافی نیست. بلکه باید از صفر تا صد مراحل تولید، بسته بندی، توزیع و … نیز شامل این قاعده شود تا اثرگذاری درستی روی مخاطب داشته باشد.

 

۲. در فعالیت خود صداقت داشته باشید

صداقت دومین شرط مهم در بازاریابی سبز است. لازم است که در تمامی مراحل کار با مشتریان خود صادق باشید و همان چیزی را که واقعا وجود دارد به آن‌ها ارائه دهید. متاسفانه امروزه بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی، با اظهارات دروغ و تظاهر به گرین مارکتینگ، اعتماد مخاطب را از بین می‌برند. این کار که در اصطلاح «سبزشویی» نامیده می‌شود، به این معنی است که یک سازمان و یا نهاد، در هر مرحله از کار خود تظاهر به حفاظت از محیط‌زیست کند در حالیکه واقعا اینطور نیست.

 

۳. به مخاطبان خود آموزش دهید

برای آنکه Green marketing شما به درستی انجام شود، آموزش به مخاطبان را جدی بگیرید. سعی کنید از راه‌های گوناگون، مانند تهیه بروشورها، اینفوگرافی، ویدیو و یا لایوهای زنده، علت موجودیت خود و چرایی فعالیتتان را برای آن‌ها شرح دهید. مشتری شما باید بدانید که چرا و چطور فعالیت می‌کنید و هدفتان از این کار چیست. برای آن‌ها روشن کنید که چرا به سمت بازاریابی سبز رفته‌اید و کار شما چه تاثیری بر محیط‌زیست می‌گذارد. زمانی که مشتریان، به علت و چگونگی فعالیت شما پی می‌برند و خودشان را هم در مسیر فعالیتتان تاثیرگذار می‌بینند، بیش از پیش به سوی شما جذب می‌شوند.

 

۴. خود را به تایید موسسات معتبر محیط‌زیستی برسانید

سعی کنید با عملکردهای درست و حرفه‌ای، سازمان خود را به تایید موسسه‌های معتبر محیط‌زیستی برسانید. این کار باعث می‌شود که در دید مخاطبان به عنوان یک سازمان معتبر معرفی شوید و کیفیت کار خود را روز به روز افزایش دهید.

 

۵. تعامل صمیمی و مستمر با مشتریان را فراموش نکنید

زمانی که شما به عنوان یک تولید‌کننده و یا یک موسسه بازاریابی سبز با مشتریان خود تعامل صمیمی و مستمر برقرار می‌کنید، فعالیت مارکتینگی شما هم با رونق فراوانی انجام می‌گیرد. احساس نزدیکی مشتریان با فعالیت شما، آن‌ها را هم در این فعالیت مثبت با شما همراه خواهد کرد. در نتیجه کار شما به صورت اثربخشی تکثیر خواهد شد.

 

انواع بازاریابی‌ سبز موفق در جهان

بازاریابی سبز

شرکت‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که در جهت Green marketing قدم‌های موثر و بسیار خوبی برداشته‌اند. نمونه‌هایی از این شرکت‌ها را با هم بررسی می‌کنیم:

 

۱. گرین مارکتینگ شرکت Paper Bottle 360

موفق‌ترین و جذاب‌ترین نمونه بازاریابی سبز اقدام شرکت پیپر باتل است که توجه عده زیادی را به خودش جلب کرده است. این برند، از جمله برندهای تولید آب معدنی است که به مضرات انباشت پلاستیک و بطری‌های پلاستیکی توجه ویژه‌ای کرده است. این شرکت برای بسته‌بندی‌ محصولات خود، از بطری‌های کارتنی خلاقانه‌ای استفاده کرده که صد در صد قابلیت بازیافت و بازگشت به چرخه طبیعت را دارند.

 

۲. گرین مارکتینگ شرکت Philiphs

فعالیت بازاریابی سبز شرکت فیلیپس نیز از دیگر نمونه‌های موفق و بسیار قابل توجه در این زمینه است. شرکت فیلیپس به فکر تولید لامپ‌های فلوئورسنت و کم‌مصرف افتاد که حداقل ضرر و زیان را برای طبیعت دارد. زمانی که این شرکت لامپ‌های کم‌مصرف خود را تولید کرد، قیمت آن ۱۵ دلار اعلام شد. این قیمت در مقایسه با لامپ‌های ۷۵ سنتی موجود در بازار بسیار گران بود. اما این شرکت از طریق تبلیغات حساب‌شده و درست توانست لامپ‌های خود را به شکل گسترده عرضه کند. از آنجایی که لامپ‌های فلوئورسنت عمری ۵ ساله داشتند، برای مشتریان به‌صرفه‌تر بودند و همین موضوع به استقبال مردم از این محصول محیط‌زیستی منجر شد.

 

۳. گرین مارکتینگ شرکت General Motors

همانطور که می‌دانید، گازهای گلخانه‌ای یکی از مضرترین موادی هستند که برای مدت طولانی در اتمسفر باقی می‌مانند و باعث گرم شدن زمین می‌شوند. شرکت جنرال موتورز برای کاهش اثر گازهای گلخانه‌ای و همچنین کاهش مصرف آب و ذخیره‌سازی آن، اقدامات بسیار موثری انجام داد که به مقدار زیادی هم مورد توجه افراد قرار گرفت. این کمپانی برای آموزش به مشتریان خود، در اقدامی خلاقانه، پنج بازی آنلاین طراحی کرده است که فعالیت‌های مفید و موثر بازاریابی سبز خود را در قالب بازی به مخاطبان آموزش دهد.

جنرال موتورز در طول فعالیت ۱۰ ساله خود، باعث کاهش ۱۲ درصدی اثر گازهای گلخانه‌ای و کم شدن ۱۷ درصدی مصرف آب شده است. می‌بینید Green marketing چقدر می‌تواند به انسان و زمین کمک کند؟

 

۴. گرین مارکتینگ شرکت Apple

شرکت اپل یکی از شرکت‌هایی است که در مسیر بازاریابی سبز حرکت کرده و اقدامات بسیار خوبی را در این زمینه انجام داده است. شرکت اپل در سال ۲۰۱۹، زمانی که از محصول MacBook Air و MacBook Mini خود رونمایی کرد، به مخاطبانش اعلام کرد که در ساخت این محصولات، از صد در صد آلومینیم بازیافتی استفاده کرده است.

 

۵. گرین مارکتینگ شرکت Unilever

شرکت یونیلیور از جمله غول‌های تولیدی در سراسر دنیاست که از طریق Green marketing برنامه‌های زندگی پایدار را در جهت صرفه‌جویی در مصرف آب، زباله و انرژی ارائه کرده است. مدیر عامل این شرکت، در سال ۲۰۱۵ به دلیل اقدامات سبز خود، موفق به دریافت جایزه جهانی Champion of Earth شد.

 

۶. گرین مارکتینگ شرکت IKEA

شرکت ایکیا از جمله شرکت‌های تولیدی مبلمان سوئدی است که به صورت سازگار با محیط‌زیست و بازاریابی سبز عمل می‌کند. این شرکت در ۹۰ درصد از فروشگاه‌های خود در امریکا، از انرژی خورشیدی استفاده می‌کند و به این صورت باعث ذخیره انرژی و کمک حفظ محیط طبیعی می‌شود. همچنین این شرکت برای تولید برق مصرفی، از انرژی باد استفاده می‌کند.

 

۷. گرین مارکتینگ شرکت استارباکس

استارباکس از شرکت‌های مهم و متعهدی است که در زمینه بازاریابی سبز به شکل موثری عمل کرده است. این شرکت برای انجام بسیاری از امور تجاری و جذب مشتری خود از این سبک بازاریابی استفاده می‌کند. استارباکس با استفاده از انرژی خورشیدی، برق مصرفی خود را به حداقل رسانده  و در جهت مثبت برای حفظ طبیعت عمل کرده است. یکی از اقدامات جذاب و محبوب این شرکت، دعوت مردم از طریق فیسبوک برای پیوستن به کمپین استارباکس بود. این کمپین برای کاشت درختان و نقاشی‌های خیابان طراحی شده بود که افراد زیادی را دور هم جمع کرد. استارباکس سعی می‌کند که از انواع لیوان‌های قابل بازیافت استفاده کند تا میزان تولید پسماندهای خود را به حداقل برساند.

بازاریابی سبز

شما درباره بازاریابی سبز چه فکر می‌کنید؟

در این مطلب دانستیم که Green marketing از جمله جدیدترین و جذاب‌ترین روش‌های بازاریابی است که امروزه توسط بسیاری از شرکت‌های بزرگ در سراسر دنیا استفاده می‌شود. این روش بازاریابی کمک می‌کند که میزان پسماندها و آلودگی‌های وارد شده به طبیعت به حداقل برسد و حفظ محیط‌زیست در بهترین حالت اتفاق بیفتد. گرین مارکتینگ زمینه را برای حرکت در مسیر درست و حفظ و نگهداری از محیط‌زیست فراهم می‌کند. همچنین باعث می‌شود که افراد و سازمان‌ها در کنار تولید، برای جلوگیری از تخریب طبیعت نیز اقدام کنند.

شما چه اشکال دیگری از بازاریابی سبز را می‌شناسید؟ به نظر شما چه شکلی از گرین مارکتینگ موثرتر است؟ اگر در این زمینه پرسش‌های بیشتری دارید و به فکر این هستید که کسب‌وکاری سبز داشته باشید، کافی‌ است با مشاوران ما در ویزیتل تماس برقرار کنید. ما آماده‌ایم تا در این مسیر کنار شما باشیم.

 

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *