تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ همه چیزهایی که باید درباره یک سرمایه مهم بدانید

ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده یکی از داغ‌ترین موضوعات مورد بحث جامعه است. تقریبا در اطراف همه ما افرادی وجود دارند که در فکر استخراج این نوع ارزها هستند. کم و بیش هم از آن می‌دانند. هر چند به دلیل اینکه بحث ارزهای دیجیتال چند سالی است در ایران جدی شده، پرداختن به آن و گفتن ویژگی‌های مثبت و منفی‌اش خالی از لطف نیست.

شاید تا چهار یا پنج سال پیش کمتر کسی از این نوع ارزها چیزی می‌دانست یا کلا برایشان مهم بود. اما علاقه به افزایش ثروت در کنار داغ شدن تب این نوع ارز، گرایشات به آن‌ها را نیز افزایش داده است. به گونه‌ای که وزارت نیرو کشور که تا مدت‌ها مخالف استخراج این نوع ارزها بود، استخراج آن‌ها را تحت شرایطی قانونی می‌داند. ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند که مهم‌ترین و معروف‌ترین آن بیت‌کوین است. در این نوشته ویزیتل قصد داریم از این نوع ارز بیشتر بگوییم؛ از دلایل شکل‌گیری، اهمیت آن و البته آینده‌ای که دارند. پس با ما همراه باشید و اگر سوالی داشتید حتما از ما بپرسید تا متخصصین در زمان کوتاهی به آن پاسخ دهند.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال، رمز ارز یا همان Cryptocurrency نوعی واحد پول است. اما پولی نیست که شما بتوانید آن را ببینید. بلکه به صورت الکترونیکی و مجازی است. از همین‌رو به آن‌ها پول دیجیتال، پول الکترونیکی یا نقد سایبری هم گفته می‌شود. از آن‌جایی که الکترونیکی هستند، با کامپیوتر یا تلفن‌همراه و به صورت کلی وسایل الکترونیکی می‌توانند در دسترس قرار گیرند. این نوع ارزها برای این به‌وجود آمده‌اند که ریسک ناشی از تقلب در معامله را کاهش دهند.

هر چند برخی از کشورها قوانین سفت و سختی برای استفاده از آن‌ها طراحی کردند تا با این کار تمایل افراد به این نوع ارزها را کم کنند. البته این کارشان نیز توجیه دارد؛ این نوع ارزها قابل ردیابی نیستند. از سوی دیگر چون برای مبادله‌شان نیازی به واسطه نیست، اغلب ارزان‌ترین روش برای مبادله‌ها به‌خصوص در حجم بالاست.

همانطور که گفته شد این نوع از ارزها با وسایل الکترونیکی مبادله می‌شوند چرا که اولا وجود خارجی ندارند و ثانیا توسط هیچ نهاد یا سازمانی نیز منتشر نشده‌اند. به عنوان مثال دلار، پولی با پشتوانه خزانه‌داری آمریکاست. یعنی خزانه‌داری هر تراکنشی که با دلار صورت بگیرد، رصد کرده و پس از مشخص شدن نوع تراکنش (خرید کالا یا خدمات) و مشخص بودن نحوه به‌دست آوردن آن توسط خریدار، اجازه انجام آن تراکنش را می‌دهد.

اما ارز دیجیتال از این قاعده مستثنی است و توسط هیچ‌کس نظارت و کنترل نمی‌شوند. با وجود اینکه کشورهایی مانند روسیه و چین درصدد استفاده از این نوع ارزها برای دور زدن دلار در معاملات خود با سایر کشورها هستند، هنوز نتوانسته‌ا‌‌ند رضایت بسیاری از کشورها را برای معامله با ارزهای خارجی جلب کنند.

شاید مهمترین دلیل شکل‌گیری ایده ارزهای دیجیتال مشکلاتی از قبیل وابستگی به دلار در معاملات، نبود اعتماد به طرفین در معامله ( ممکن است با واریز پول فرد از ارائه کالا یا خدمات سرباز زند.)، بی اعتمادی به نهادها و دولت و عدم وابستگی به شرکت، نهاد و سازمان بود.

تا این‌جا کمی در خصوص ارزهای دیجیتال گفتیم. اینکه چه هستند. در قسمت‌های دیگر می‌خواهیم درباره موضوعاتی مانند این‌که چه می‌کنند صحبت کنیم. اگر سوالی داشتید حتما با مشاوران ما درمیان بگذارید. تیم مشاوران ویزیتل کنار شما هستند تا در هر مسیری راهنمایتان باشند.

ارز دیجیتال چگونه ایجاد شد؟

ارز دیجیتال

شاید با خودتان فکر می‌کنید که سن ارزهای دیجیتال اگر نیم‌قرن نباشد، حداقل ربع قرن است. در حالی که اولین ارز دیجیتال یا همان بیت‌کوین در سال ۲۰۰۸ توسط فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در یک ایمیل رمزنگاری شده، منتشر شد. هر چند ایده اولیه انتشار آن به ۱۹۹۸ و با ورود واژه ارز دیجیتال پس از انقلاب دیجیتالی باز می‌گردد.

در این سال برخی از نوابغ کامپیوتری با طرح این موضوع که دنیای فناوری آن‌قدر مهم است که باید برای خود پول اختصاصی نیز داشته باشد، ایده ایجاد نوعی از ارز که تنها توسط کامپیوترها رمزگذاری و تولید می‌شوند را به جهان دادند. طبعا از همین جملات می‌توان فهمید که منظور این نوابغ، تولید ارز به دست کدنویس‌ها و برنامه‌ریزان بوده بدون اینکه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری وظیفه‌ای در این خصوص داشته باشند.

ایده این گروه ایجاد یک بستر پیشرفته یا همان بلاک‌چین برای رمز نویسی، کدگذاری، تولید و در نهایت معامله این ارزها بود. هر چند در ابتدا کسی این ایده را جدی نمی‌گرفت چرا که در هر جای آن ردپای نوابغ کامپیوتری به چشم می‌خورد، اما با تسهیل نحوه تولید و استخراج ارزهای دیجیتال و استفاده از آن‌ها برای همگان، عملا دید دنیا به این نوع ارز نیز تغییر کرد.

ارز دیجیتال

به داستان آن گروه ناشناس ناکاموتو بازگردیم تا ببینیم اولین کدهای ارز دیجیتال توسط آن‌ها کی و چگونه منتشر شد. این فرد یا گروه که هنوز هم اطلاعات بیشتری از آن‌ها در دسترس نیست، مشخصات اولین بیت کوین جهان را در این ایمیل فاش کردند. پیش از آن‌که این ایمیل منتشر شود، در همان سال دامنه metzdowd.com به ثبت رسید که اولین مقاله بارگذاری شده در آن با نام «بیت کوین: سیستم پولی همتا به همتا» توسط ناکاموتو بود.

پس از آن‌که تلاش‌ها برای جلب توجه به یک فناوری جدید و رمزهای دیجیتالی که پیش بینی شده بود آینده‌ای درخشان دارند، به ثمر نشست، دامنه bitcoin.org نیز به ثبت رسید. انتشار مقاله و ثبت این دامنه ضربه نهایی را وارد کرد؛ جمعی از متخصصان حوزه IT و البته فعالین بلاک‌چین به کمک ناکاموتو آمدند و در سال ۲۰۱۰ بیت‌کوین را توسعه دادند.

ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد، این نوع ارزها قابل رویت نیستند. یعنی چیزی نیستند که شما آن‌ها را در جیب یا کیف‌تان بگذارید و با آن نان و پنیر بخرید. ارزهای رمزنگاری شده در بستر بلاک چین معامله می‌شوند. در این بستر شما نیاز به دو کلید عمومی و خصوصی دارید.

این کلیدها مانند رمزدوم یا همان پویای کارت بانکی هستند که امنیت تراکنش و در نهایت سرمایه شما را بالا می‌برند. اما تفاوتی که با تراکنش‌های مالی دارد، در این است که شما از هر جای دنیا صرف داشتن آن دو کلید می‌توانید پول معامله مورد نظر را پرداخت کنید.در واقع ارزهای دیجیتال صرفا در بستری مجازی کار می‌کنند. بنابراین قابل رویت نیستند. اما استفاده از آن راحت است.

در ویزیتل بخوانید
بلاک چین و بازاریابی ؛ اتفاقی نو در دنیای کسب‌وکارها

ارز دیجیتال چگونه استخراج می‌شود؟

ارز دیجیتال

در قسمت‌های قبل توضیح داده شد که بیت‌کوین و به‌طور کلی ارز دیجیتال فیزیکی نیستند و در واقع ارزهایی هستند که از طریق کد یا رمزنگاری، ایجاد می‌شوند. کدها و ارزها نیز محدود هستند. شاید ۲۰ میلیون شاید هم ۵۰ میلیون احتمال برای ارزهای بیت‌کوین محاسبه شده باشد. در هر صورت محدود هستند.

در واقع ارزهای محدود دیجیتالی باید بین افرادی که میل زیادی به انباشت یا در اختیار گرفتن آن‌ها دارند، توزیع شود. این کار را استخراج‌کننده یا ماینر انجام می‌دهد. این‌ها افرادی هستند که امنیت شبکه بلاک‌چین را با استفاده از قدرت سیستم‌های پردازشگر خود، تامین می‌کنند. البته از این راه هم پول خوبی به‌دست می‌آورند که به آن پاداش بلاک می‌گویند. در واقع تلاش آن‌ها برای استخراج یک بلاک از رشته اطلاعاتی بلاک چین است.

چرا که با تامین امنیت برای مبادله بیت‌کوین‌ها، در واقع کار و درآمد خودشان نیز رونق زیادی می‌گیرد. ماینرها علاوه بر تامین امنیت، به دلیل این‌که به شبکه‌ای از کامپیوترهای فوق‌پیشرفته با سیستم پردازشگری بالا دسترسی دارند، می‌توانند کدنویسی و رمزنگاری ارزها را نیز انجام دهند.

ارز دیجیتال

پس تا اینجا متوجه شدیم که استخراج یا ماینینگ به معنی کندن زمین و درآوردن سکه‌های بیت‌کوین از داخل آن نیست. بلکه به معنی نوشتن کدهایی جدید برای بیت‌کوین‌هایی جدید است. اما نوشتن کد، تامین امنیت و خیلی کارهای دیگری که باعث افزایش امنیت شبکه معامله ارزهای دیجیتال شود، هزینه‌بر و نیازمند به تجهیزات پیشرفته است.

یکی از این تجهیزات، کامپیوتری قدرت پردازش یا cpu بالاست. کامیپوترها نیاز به برق دارند تا کارهای خود را انجام دهند. هر چه پیشرفتگی این کامپیوترها بالاتر باشد، برق مصرفی نیز بیشتر خواهد بود. کامپیوترهایی که برای استخراج بیت‌کوین مورد استفاده قرار می‌گیرند، سفارشی‌ساز هستند و به آن‌ها (ASIC) می‌گویند.

از تاریخچه شکل گیری ارزهای دیجیتال گفتیم. اینکه افراد یا گروهی ناشناس آن را ایجاد کردند. اما به نظر شما تنها دلیل این‌که ارز دیجیتال ایجاد شد، هم راستا کردن تحولات دیجیتالی و کسب درآمد از آن‌ها بود؟ آیا شما هم فکر می‌کنید به دلیل نقش پررنگ دیجیتال در زندگی افراد باید پولی مجزا داشته باشند یا آن را تولید کنند؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید و اگر لازم بود با ما تماس بگیرید تا بیشتر از این تایخچه بدانید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره مالی از ویزیتل، با ما در ارتباط باشید.

انواع ارز دیجیتال کدامند؟

ارز دیجیتال

تا به حال دسته‌بندی‌های متعددی از ارزهای دیجیتال عنوان شده که ادامه مطلب به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱.پول‌های دیجیتال

برای توضیح این دسته‌بندی بیت‌کوین را مثال می‌زنیم. تقریبا همه افراد ارز دیجیتال را با بیت کوین می‌شناسند و اگر نام دیگری از ارزها را بیاورید، احتمالا یا نشنیده‌اند یا به آن‌ها اعتمادی ندارند. پول‌های دیجیتال مانند پول‌هایی که در حساب‌های بانکی‌مان یا در کیف پول‌مان داریم، عمل می‌کنند؛ قابلیت سرمایه‌گذاری دارند. می‌توان به‌راحتی خرج‌شان کرد و البته برای از دست ندادن‌شان از موارد امنیتی بالایی استفاده می‌کنیم.

هرچند مهم‌ترین ارز دیجیتال در این دسته‌بندی بیت‌کوین (BTC) است اما لایت‌کوین (LTC) و اتریوم (Ethereum) نیز در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. نکته‌ای که باید به آن دقت کرد تقسیم‌بندی مجدد پول‌های دیجیتال به دو ارز ثابت و ارز امن است. مهم‌ترین تفاوت‌شان نیز در داشتن پشتوانه برای ارز ثابت است.

ارز دیجیتال

در واقع کسی می‌تواند ارزهای ثابت دیجیتالی داشته باشد که برای به‌دست آوردن آن‌ها چیزی بدهد. مثلا طلا یا هر چیزی که قیمتی داشته باشد و نوعی کالای سرمایه‌ای محسوب شود تا در شرایط بحرانی به عنوان سرمایه فرد در نظر گرفته شود. اگر بخواهیم از یک نوع ارز دیجیتالی ثابت  (استیبل کوین) نام ببریم، تتر ( USDT ) است. ارز دیجیتالی امن نیز مون‌رو (XMR )، زی‌کش ( Zcash )، نوکوین ( Nav Coin ) است.

در ارز دیجیتالی امن، هویت دو طرف معامله ناشناخته است. همین امر باعث بالا رفتن کژرفتاری‌ها و دامن زدن به کارهای خلاف اخلاقی مانند قاچاق و پول‌شویی می‌شود.

داخل پرانتز: چرا مهم است بدانیم که این نوع از ارزها بی‌پشتوانه هستند، زیرا استخراج پول بی‌پشتوانه مانند خرج کردن بدون داشتن ذره‌ای پول است. هر زمان که مغازه‌هایی که از آن‌ها خرید می‌کنید، متوجه شوند که شما هیچ پولی ندارید، بلافاصله استفاده از همه امکانات‌شان را برای شما محدود کرده و حتی مامور می‌گیرند تا پول خریدهای قبلی را از شما بگیرند.

در این‌صورت فقط باید امیدوار باشید که وسایل زیادی نخریده یا از خدمات زیادی استفاده نکرده باشید. به دلیل بی‌پشتوانه بودن این نوع ارز است که دولت‌ها در قبول آن همچنان مردد هستند. البته دلیل دیگری دارد. اگر استفاده از این ارزها شدت بگیرد، عملا فلسفه وجودی موسسات مالی و اعتباری همچنین بانک‌ها بی‌معنی می‌شود.

هیچ‌کس حساب پس‌انداز یا به صورت کلی حساب بانکی برای خودش باز نمی‌کند. در این‌صورت منبع درآمدی بانک‌ها نیز از بین می‌رود و البته افراد زیادی نیز بیکار می‌شوند. البته فراگیر شدن استفاده از این نوع ارزها به دلیل بی‌پشتوانه بودنش می‌تواند مشکلاتی نیز برای دولت‌ها ایجاد کند. از آن‌جایی که سازمان یا نهادی مسئول بررسی صلاحیت این نوع ارزها نیست، ممکن است افراد و گروه‌های خلافکار از آن برای پول‌شویی استفاده کنند. اما ارز دیجیتال مزایای بسیاری دارد که نباید همیشه هم با دید منفی به آن نگاه کرد.

۲.ارزهای دیجیتالی پلتفرمی

در این دسته‌بندی ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک‌چین و بر پایه یک نرم‌افزاری که طراحی شده، فعالیت می‌کنند. ارزهای این قسمت نیز مانند دستبه‌بندی بالاتر هستند؛ واسطه‌ای برای معامله وجود ندارد، امنیت‌ها بالاست. مهم‌ترین پلتفرم برای معامله ارزهای دیجیتال اتریوم (ETH) است.

ارز دیجیتال

این پلتفرم پیچیده‌تر از سایر ارزهایی است که پیشتر معرفی کردیم. چرا که به نوعی نسل دوم ارز دیجیتال هستند. سایر پلتفرم‌ها عبارتند از نئو (NEO) و کاردانو (ADA). در واقع عملکرد این پلتفرم‌ها مانند اپلیکیشن‌های موبایلی هستند که کارهای پرداخت پول یا استفاده از یک خدمت خاص را بهتر می‌کنند.

در ویزیتل بخوانید
کسب‌ و کار اینترنتی ، ۵ کلید طلایی مهارت در آن

۳.ارزهای دیجیتال مالی

در قسمت‌های قبل توضیح داده شد که برخی ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شوند. ارزهای دیجیتال مالی همان‌طور که از اسمش پیداست برای مراودات مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین شمار زیادی از ارزهای دیجیتال را در زیرمجموعه خود قرار می‌دهد.

طی سال‌های اخیر که ارزش دلار در نوسان بود، بار مالی زیادی به کشورها وارد شد. در نتیجه برخی از کشورها از جمله روسیه و چین درصدد ایجاد یک ارز دیجیتال مالی برای معاملات خود هستند. که اگر به سرانجام برسد در این دسته‌بندی جای می‌گیرد. چرا که آن‌ها می‌خواهند ارزی داشته باشند که بدون نگرانی از افزایش یا کاهش ارزشش با آن معامله کنند.

ارز دیجیتال

نوع دیگری از ارزهای دیجیتال مالی، ارزهای سرمایه‌گذاری، بیمه‌ای، صرافی است. همان‌طور که از اسم آن‌ها مشخص است برای اهدافی برنامه‌ریزی و ساخته شده‌اند. پالی‌مث (POLY)، ایکونومی (ICN) نمونه‌ای از ارزهای دیجیتالی سرمایه‌گذاری هستند.

هرچند مشخص نیست که آیا می‌توان با آن‌ها معامله کرد یا خیر،‌ اما از آنجایی که سرمایه‌گذاری امری پرهزینه و پر از واسطه است، این ارزها امکان سرمایه‌گذاری بدون این هزینه‌ها را برای دارندگانش فراهم می‌کند. ارز رمزنگاری شده بایت‌بال (GBYTE) نیز مهم‌ترین ارز بیمه‌ای است که در بستر بلاک‌چین خدمات را به دارندگانش ارائه می‌دهد.

در این قسمت سعی شد بیشتر از نحوه دسته‌بندی ارزهای دیجیتال بگوییم. هرچند در سایت‌های دیگر دسته‌بندی بیشتری از ارزهای دیجیتال وجود دارد. با افزایش دامنه استفاده از ارزهای دیجیتال، گرایش کدنویس‌ها به این ارزها نیز بیشتر شده است. بنابراین اگر دسته‌بندی‌ها هر روز تغییر کند، نباید تعجب کنید. حال شما به ما بگویید که آیا تقسیم‌بندی دیگری نیز به ذهن‌تان می‌رسد؟ اگر چیزی است که این مطلب به آن اشاره نشده، برای‌مان کامنت بگذارید. ما در مسیر انتخاب بهترین ارزها در کنار شما هستیم.

نام برخی از ارزهای دیجیتال:

 • بیت‌کوین
 • اتریوم
 • ریپل
 • بیت‌کوین کش
 • EOS
 • لایت‌کوین
 • استارلومنز
 • کاردانو
 • تتر
 • بیسیک‌اتنشن توکن
 • چین‌لینک
 • وی‌چین
 • نئو
 • کاردانو
 • دوژکوین
 • نوکوین
 • مون‌رو

ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول‌های معمولی دارند؟

ارز دیجیتال

تا بدین جا فهمیدیم که ارزهای مجازی یا رمزنگاری شده، در بستر بلاک چین و توسط نرم‌افزارهایی کدبندی می‌شوند. اما به این موضوع نیز کم و بیش اشاره کردیم که پذیرش شرایط ارزهای دیجیتال و قانونی اعلام کردن آن‌ها، بسته به شرایط و قوانین مالی و بانکی کشورها شکلی متفاوت دارد.

همانطور که گفته شد، طرفین این ارزها نامشخص هستند بنابراین می‌تواند پرداخت بابت انجام کارهای غیرقانونی و غیراخلاقی را افزایش دهد. به همین دلیل کشورها بسیار با دقت در حال بررسی قانونی کردن آن‌ها هستند. هر چند برخی کشورها نیز در حال اختراع ارزهای دیجیتال ملی هستند. در این قسمت به برخی تفاوت‌های این ارزها با پول معمولی می‌پردازیم.

۱.هیچ کشوری آن را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

کشورها به دلیل نگرانی از شیوع اعمال خلاف قانون و عرف جوامع از قانونی کردن آن‌ها ابا دارند. چرا که نگرانند در این صورت پرداخت پول برای کارهایی نظیر قاچاق مواد مخدر و … به‌راحتی امکان‌پذیر شود. البته در بسیاری از کشورها فعالان حوزه ارز دیجیتال وجود دارد که حتی پیش‌بینی نیز از آن ارائه می‌دهند. اما به‌رسمیت شناختن یعنی وزیر یا نماینده مجلس آن کشور پرداخت‌های خود را با استفاده از این نوع ارزها انجام دهد. که البته فعلا چنین موضوعی رسانه‌ای نشده است.

۲.هیچ‌کس بر آن نظارت نمی‌کند.

وقتی پولی از حساب شما به حساب شخص دیگری منتقل می‌شوند، اسناد مربوط به این پرداخت در حساب شما در بانک ثبت و حتی با پیامک به شما اطلاع داده می‌شود. در این‌صورت شما می‌توانید به‌راحتی سندهای پرداختی یا حتی واریزی خود را داشته باشید. اما معامله با ارزهای دیجیتال سندی ندارد. در واقع بر هر تراکنش مالی، بانک مرکزی هر کشور نظارت دقیقی دارد.

۳.در صورت اشتباه راه برگشتی نیست.

اگر بنا به هر دلیلی پول‎تان به‌صورت اشتباهی وارد حساب دیگری شود، بانک می‌تواند آن را به حساب شما منتقل کرد. اما اگر اشتباهی در واریز ارزهای دیجیتال رخ دهد،‌ تقریبا برگشتی در کار نیست. چرا که اصلا نمی‌دانید هویت شخص دارنده، چیست.

۴.در هر زمان و هر مکان می‌توان ارز منتقل کرد.

شاید بارها شنیده باشید که برای انتقال پول به یک حسابی باید به ساعت اداری کشور مقصد توجه داشت. چرا که باید اسناد پرداخت و دریافت به دست صاحبان برسد. برای انتقال ارزهای مجازی نیازی به ساعت دقیقی نیست. در هر زمان می‌توان با این ارزها معامله کرد. نکته دیگری که در خصوص ارزهای مجازی باید به آن توجه کرد، نبود «ارزی واحد» برای پرداخت است. به‌عنوان مثال پول رایج ایران ریال است و انگلیس پوند. برای واریز پولی به حساب انگلیس باید ریال به پوند تبدیل شود. این کار می‌تواند انتقال را پرهزینه کند. در صورتی که با انتقال ارزهای دیجیتال مشکلات پر هزینه بودن مبادله نیز از بین می‌رود.

شما برای‌مان از سایر تفاوت‌های ارز دیجیتال با پول ملی و رایج یک کشور بنویسید.

دلیل محبوبیت ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال

دلایل محبوبیت ارز دیجیتال را در مطلب به صورت جسته و گریخته گفتیم. در این قسمت می‌خواهیم آن‌ها را به‌صورت مفصل‌تر بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

۱. احتمال کسب سودهای بالا.

بر اساس نظرسنجی سایت کیتکو که یکی از معتبرترین سایت‌ها در زمینه پیش‌بینی روند قیمت طلا، نقره و ارزش بیت‌کوین است، قیمت بیت‌کوین که مهم‌ترین ارز دیجیتال است تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) به بیش از ۲۳۰۰ دلار می‌رسد. بد نیست بدانید قیمت این ارز دیجیتال در سال‌های ابتدایی که رونمایی شد، در حد چند ده دلار بود و حالا به یکی از مامن‌های سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. با این روندی که ارزهای دیجیتال در پیش گرفته‌اند، بعید است در میان‌مدت دولت‌ها و بانک‌ها در خصوص قانونی اعلام کردن خرید و فروش با آن‌ها مقاومت کنند.

۲. امکان انجام فوری تراکنش.

فرض کنید شخصی در سوئیس قرار دارد و می‌خواهد به حساب فردی در مالزی پول واریز کند. قطعا واحد پولی این دو کشور با یکدیگر متفاوت است و از سویی هر تراکنشی به دلار، باید زیر نظر خزانه‌داری آمریکا صورت بگیرد. بنابراین این دو فرد می‌توانند با داشتن رمزهای عمومی و خصوصی در فضای مجازی تراکنش را با ارزهای دیجیتال انجام دهند. این روش پرداختی علاوه بر اینکه می‌تواند فوری باشد، نیازی به واسطه‌ای نیز ندارد. در صورتی که در روش پرداخت به صورت دلار یا ارزهای محلی، نیاز به واسطه احساس می‌شود.

۳. مبادله با ارزهای دیجیتال کم هزینه است.

شما برای انجام هر مبادله پولی باید کارمزد تراکنش را پرداخت کنید. که البته بستگی به میزان پولی که می‌خواهید منتقل کنید، متفاوت است. در صورتی که با روش پرداخت به صورت ارز دیجیتال، هزینه‌های تراکنش بسیار کمتر خواهد بود.

۴. تنوع در ارزهای دیجیتال.

در قسمت‌های قبل انواع ارزهای دیجیتال را نام بردیم. به‌عنوان مثال اگر پرداخت با لایت‌کوین کارمزد بالایی داشته باشد، افراد پرداخت را با بیت‌کوین انجام می‌دهند.

۵. شاید مهم‌ترین مزیت استفاده از ارزهای دیجیتال، افزایش تقریبا همیشگی ارزش آن‌هاست.

وقتی بیت‌کوین به‌عنوان اصلی‌ترین ارز دیجیتال معرفی شد، کمتر کسی فکر می‌کرد ارزشش از تنها چند دلار به چندین هزار دلار برسد. حتی این نوع از ارزها در شرایط کرونا که تقریبا کل اقتصادها با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و حتی ممکن است اقتصاد در برخی کشورها نیز به مرز ورشکستگی برسد، افزایش ارزش دارند. به‌گونه‌ای که در اولین روزهای سال ۲۰۲۱میلادی هر بیت کوین به بیش از ۳۰ هزار دلار رسید. هر چند سایر ارزهای دیجیتال به باارزشی بیت کوین نیستند، اما آن‌ها نیز افزایش ارزش داشتند.

معایب استفاده از ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال

در قسمت‌های قبل به مزایای ارز دیجیتال اشاره شد. مهمترین مزیت‌ها عبارت از افزایش ارزش در هر شرایطی، راحت‌تر بودن نقل و انتقال آن، عدم‌وابستگی به واحد پول کشورها و… بود. در این قسمت می‌خواهیم عمده معایب آن را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

۱. مصرف برق بالا.

برقی که طی یک سال برای استخراج ارزهای دیجیتال مصرف می‌شود حدود ۲۰ هزار مگاوات است. جالب است بدانید پتانسیل برخی نیروگاه‌های ایران برای تولید برق طی یکسال بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار مگاوات است. از این رو می‌توان گفت که استخراج بیت‌کوین نصف برق تولیدی توسط یک نیروگاه، نیازمند برق است. شاید با خود فکر کنید که افزایش ۲۰هزار مگاوات مصرف برق طی یک‌سال شاید اتفاق خاصی را در پی‌نداشته باشد.

اما در واقع باعث افزایش آلودگی هوا و البته مخاطرات زیست‌محیطی می‌شود. سوخت عمده نیروگاه‌های برق، گاز، گازوئیل و مازوت (نفت کوره) است. به دلیل اینکه در زمستان مصرف گاز بخش خانگی افزایش زیادی دارد، سهمیه گاز صنایع و نیروگاه‌ها کم و به بخش خانگی گسیل می‌شود. اگر گازوئیل برای تولید برق کم باشد، نیروگاه‌ها از مازوت استفاده می‌کنند.

مازوت تولیدی در کشور به دلیل سولفور بالا، ذرات معلق زیادی وارد هوا می‌کند. که البته نتیجه آن نیز در افزایش آلودگی هوا به خصوص در فصل‌های اوج مصرف برق، مشاهده می‌شود. بنابراین استخراج بیت‌کوین، شاید افرادی را پولدارتر و ثروتمندتر کند، اما در واقع مخاطرات آن نیز بر محیط‌زیست جبران ناپذیر است.

۲. تحت قانون خاصی نیست.

در این مطلب بارها به این نکته اشاره شد که ارزهای دیجیتال تحت لوای قانون خاصی نیستند. حتی هویت دارندگان آن نیز مخفی است. بنابراین نمی‌توانند در زمره ارزهای قابل اعتماد نظام‌های بانکی جهان درآیند. مگر اینکه برخی شرایط آن تغییر کند.

۳. ارزش آن لحظه‌ای تغییر می‌کند.

در متن به این موضوع اشاره شد که ارزهای رمزنگاری شده طی سالهای ۲۰۰۸ تا روزهای ابتدایی ۲۰۲۱ از چند دلار به چند ده هزار دلار افزایش ارزش داشتند. شاید این مزیت به‌حساب آید اما نوسانات بیش از حد می‌تواند جز معایب آن نیز باشد. چرا که پس از یک رخداد، مثلا انتخابات آمریکا یا شیوع ویروسی جدید در جهان، ارزش آن ثانیه‌ای تغییر کند.

۴. امنیت ندارد.

در قسمت‌هایی گفتیم که اگر به‌صورت اشتباهی ارز دیجیتال به حساب دیگری برود، امکان برگشت آن وجود ندارد. این قطعا یکی از مضرات ارزهای دیجیتال است. چرا که به‌راحتی مثلا دو هزار بیت‌کوین که ارزشی بالغ بر ۴۰ میلیون دلار دارد، با زدن یک کد اشتباه به حساب دیگری می‌رود.

۵. برای اهداف غیرانسانی از آن‌ها استفاده می‌شود.

همان‌طور که گفته شد، دارندگان ارزهای دیجیتال می‌توانند بدون هویت باشند. دراین‌صورت عملیات‌های پرداخت نیز در سری‌ترین حالت خود باقی می‌ماند. همین سری بودن، زمینه را برای بهتر شدن فرایند انتقال پول در جهت انجام بیشتر فعالیت‌های ضدانسانی بیشتر می‌کند.

۶. روی چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید که ممکن است یک‌شبه قانونی یا غیرقانونی اعلام شود.

تاکنون کشورها به‌صورت ویژه اعلام غیرقانونی بودن استفاده از ارزهای دیجیتال را اعلام نکردند. که اگر اعلام می‌کردند، این همه تحلیل و گزارش از آینده آن‌ها در دسترس عموم قرار نمی‌گرفت. هر چیزی که قانونی نباشد و بانک‌ها بر آن نظارتی نداشته باشند، ممکن است ناگهانی غیرقانونی اعلام شود. پس باید حواستان جمع باشد.

آیا می‌توانید مواردی از معایب و مزایای ارزهای دیجیتال که در این متن به آن‌ها اشاره نشده، بیان کنید؟ این‌که ممکن است سرمایه‌تان یک‌شبه سر به فلک بکشد یا سقوط کند به نظرتان جزئی از ذات بازار است و جذابیت دارد یا می‌تواند کفه ترازو معایب آن را سنگین‌تر کند؟ شاید مطالب دیگرمان در این خصوص به این پرسش پاسخ دهد. با ما همراه باشید.

کاربردهای ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال در همه کشورها فراگیر نیستند، شاید مهمترین کاربردشان سرمایه‌گذاری و حفظ سرمایه از نوسانات اقتصادی باشد. هرچند این موارد نیز می‌تواند با نتیجه یک انتخابات یا شیوع یک بیماری تغییر کند. اما به‌صورت کلی هدف از تولید این نوع ارزها، عدم‌وابستگی به پول‌های رایج برای معامله است.

در ویزیتل بخوانید
راه های درآمد از ارز دیجیتال و همه راز و رمزی که شما را به پول می‌رساند

آینده ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال

آینده ارزهای دیجیتال بستگی زیادی به رویکرد دولت‌ها به آن‌ها دارد. قرار است روسیه و چین، ارزهای دیجیتال حمایت شده از جانب دولت‌های‌شان را معرفی کنند. هرچند تاکنون این اتفاق رخ نداده، اما به نظر می‌رسد رویکرد این دو کشور برای این نوع ارزها، مقابله نیست. بلکه مدارا و حتی همسو شدن با جریان است.

از آن‌جایی که مبادله به یک ارز واحد برای هر کشور و بانکی خوب است، به نظر می‌رسد در سال‌های آتی شاهد افزایش رغبت استفاده از این ارزها در جهان باشیم. چه کسی که دوست نداشته باشد به جای تبدیل دارایی‌اش به دلار، از بیت‌کوین استفاده کند. اگر این اتفاق رخ دهد و بانک‌ها و صرافی‌ها نیز به جرگه علاقمندان ارزهای رمزنگاری شده، وارد شوند، قوانینی نیز بر این ارزها وضع شود که در نهایت باعث گرایش جهانی به آن‌ها می‌شود.

همانطور که گفته شد، مهمترین مشکل فعلی جهان، نبود قانون روشن و خاصی برای استفاده از این نوع ارزهاست. با جهانی و قانونی شدن استفاده از ارزهای دیجیتال چه بسا افراد عادی و نه ثروتمندان نیز از آن استفاده کنند. آنجا

ارز دیجیتال در ایران

ارز دیجیتال

در ابتدای مطلب عنوان شد که استفاده از ارزهای دیجیتال در ایران تا حدودی قانونی است. با وجود اینکه تنوع ارزهای دیجیتال در جهان بالاست اما بیت‌کوین و اتریوم از مهم‌ترین و پرکاربردترین هستند. نکته در این است که اگر جزو دارندگان ارز دیجیتال هستید، می‌توانید با داشتن سند، به صرافی‌ها بروید و معادل آن، پول بگیرید. قیمت آن نیز به‌روز حساب می‌شود. پس از این جهت به نفع افرادی است که در ایران زندگی می‌کنند.

سرمایه‌گذاری با ارز دیجیتال

گفتیم که از ارزهای دیجیتال نیز می‌توان برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد. البته که باید بهترین و سودده‌ترین را شناسایی کرد. به‌صورت کلی ارزهای مانند بیت‌کوین، اتریوم، ریپل و بیت‌کوین‌کش مهم‌ترین ارزهایی هستند که افراد در گوشه و کنار دنیا برای سرمایه‌گذاری از آن‌ها استفاده می‌کنند. با این حال شما می‌توانید هر نوع دیگری که خواستید، داشته باشید. گزینه‌های زیادی در این خصوص وجود دارد.

شما برای‎مان از ارز دیجیتال بنویسد. به نظر شما بشر به سمت و سوی استفاده گسترده‌تر از آن‌ها می‌رود؟ چه عاملی باعث می‌شود که این ارزها این‌قدر مهم باشند با وجود این‌که به محیط‌‌زیست آسیب می‌زنند و مصرف برق را افزایش می‌دهند؟ تا کنون برای سرمایه‌گذاری روی این ارزها اقدام کرده‌اید؟ نتیجه این کار چه بوده است؟ اگر در میان همه سطرها به پاسخ نرسیده‌اید، می‌توانید روی مشاوره تیم ویزیتل حساب کنید.

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *