تاریخ امروز۱۴۰۰/۰۸/۰۵
آمیخته بازاریابی

آمیخته بازاریابی چیست و برای کسب‌وکارها چه اهمیتی دارد؟

وقتی بخواهید درباره بازاریابی و اصول آن صحبت کنید، از چه چیزهایی نام می‌برید؟ چه فعالیت‌ها و علمکرد‌هایی را به عنوان بازاریابی شرکت خود می‌شناسید؟ شاید بگویید تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی همان بازاریابی است که برای پیشرفت و رشد یک برند اهمیت دارد اما آیا این تمام چیزی است که برای بازاریابی می‌توان گفت؟ بازاریابی محدود به تبلیغات، همان چیزی است که می‌تواند برندها را جز موفق‌ترین کسب‌وکارها به مردم بشناسد؟ قطعاً خیر! بازاریابی در اصل آمیزه‌ای از ابزارها و مسائل مختلفی است که بر رشد کسب‌وکارها تاثیر دارد. اگر بررسی‌های لازم و مدیریت درست در تمام این جنبه‌های مختلف انجام شود، آن وقت می‌توان گفت برنامه بازاریابی یک برند، کارآمد است. به مجموعه‌ی این مسائل تاثیرگذار آمیخته بازاریابی گفته می‌شود. اگر تمایل دارید یک راهنمای جامع و کامل از این مسئله‌ی مهم بخوانید و برای همه‎ی سوال‌های خود پاسخی راه‌گشا پیدا کنید، تا پایان همراه ما در ویزیتل باشید.

آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) چیست؟

آمیخته بازاریابی

قبل از صحبت درباره‌ی آمیخته بازاریابی، بیایید یک قدم عقب‌تر برویم. بازاریابی چیست؟ تعریفی که بسیاری از بازاریابان در شروع کار خود آن را می‌آموزند این است که بازاریابی قرار دادن کالای مناسب در مکان مناسب با قیمت مناسب و در زمان مناسب است.

ساده است! شما فقط باید محصولی را ایجاد کنید که گروه خاصی از مردم آن را می‌خواهند. بعد از تولید، محصول را در همان محلی که مخاطبان موردنظر شما از آن  بازدید می‌کنند، بفروشید و در نهایت، کالا را در سطحی قیمت‌گذاری کنید که با به نظر افراد ارزش خرید آن را داشته باشد. علاوه‌بر این، همه‌ این کارها را در زمانی انجام بدهید که مردم می‌خواهند کالای شما را بخرند. این یعنی بازاریابی. حالا برسیم به صحبت درباره‌ی آمیخته بازاریابی.

آمیخته بازاریابی یا آمیزه بازاریابی (Marketing Mix) ابزاری برای شناخت، بررسی و استفاده از عناصر مختلفی است که در تبلیغ یک برند و محصولات آن نقش دارد. همچنین روشی که در آن محصول یا خدمات جدیدی را به بازار عرضه می‌کنید. آمیخته بازاریابی به شما کمک می‌کند گزینه‌های بازاریابی خود را از نظر قیمت، محصول، تبلیغات و مکان بسنجید تا محصولات شما نیاز یا تقاضای مشتری خاص را برآورده کند.
فاکتور‌ها و عوامل زیادی در آمیخته بازاریابی وجود دارد اما مهم‌ترین و اساسی‌ترین ابزار، مربوط به چهار فاکتور اصلی یا ۴P است.
اگر فقط یک عنصر را اشتباه بگیرید ممکن است نتیجه‌ فاجعه‌آمیز باشد و ضرر‌های زیادی را برای کسب‌وکار شما ایجاد کند.

وقتی در برنامه‌های خود به شروع و تولید یک محصول یا خدمت جدید فکر می‌کنید، آمیخته بازاریابی نقطه‌ی خوبی برای شروع است. به شما کمک می‌کند از اشتباهات احتمالی در تجارت و صنعت خود جلوگیری کنید.

مزایای آمیخته بازاریابی چیست؟

آمیخته بازاریابی

حالا که با آمیخته بازاریابی آشنا شدید، به نظر شما این کار چه مزایایی برای یک برند دارد؟ به‌ویژه اگر صاحب یک کسب‌وکار تازه باشید که برای حضور در بازار و موفقیت بیشتر تلاش می‌کند. در این بخش به سراغ مهم‌ترین اثرات مثبت آمیخته بازاریابی خواهیم رفت:

۱.    راهنمای خوبی برای تخصیص و تقسیم بودجه و منابع مالی

هر کسب‌وکاری نیازمند به منابع انسانی و مالی است. علاوه‌بر آن هر برنامه بازاریابی هم برای انجام شدن، به منابع مالی و انسانی اختصاص یافته، احتیاج دارد. در مواردی ممکن است این منابع گران و حتی محدود باشند. وقتی که با چنین موانعی در بازاریابی برند خود مواجه هستید، لازم است که از ابزار و منابع خود به نحو احسنت استفاده کنید.

روش‌های موثری را در نظر بگیرید و در آخر، برای رسیدن به نتیجه‌ی بهتر و مفید‌تر، برنامه‌ریزی درست داشته باشید. اهمیت آمیخته بازاریابی در این زمان دوبرابر می‌شود. به کمک آمیخته بازاریابی رضایت و سود دو طرف معامله (برند و مشتری) کسب خواهد شد.

۲.    طراحی یک استراتژی بازاریابی کامل

با استفاده از آمیخته بازاریابی می‌توانید برنامه‌ها و استراتژی کامل برند خود را انجام بدهید. مشتری خود را بشناسید، برای برطرف‌کردن نیازهای آن هدف‌گذاری کنید و در نهایت با جلب اعتماد و اعتبار از طرف مشتری و مخاطب، استراتژی بازاریابی خود را کامل کنید.

در ویزیتل بخوانید
بازاریابی چریکی ؛ بهترین روش تبلیغی برای کسب‌وکارهای کوچک

3.    مشخص کردن مسئولیت‌ها

بازاریابی یک کار تیمی است. از طرفی، افراد حاضر در یک تیم باید بتوانند با توجه به تخصص و وظیفه‌ی خود، مسئولیت کار را به عهده بگیرند و جزئی از کل یک تیم بازاریابی باشند. با توجه به تخصص و توانایی‌ افراد، بعضی از آن‌ها مسئول شناخت مشتری، بعضی مسئول مدیریت محصول، عد‌ه‌ای دیگر برای فروش و در آخر هم افرادی برای توزیع فیزیکی محصول یا خدمات خواهند بود.

آمیخته بازاریابی

۴.    نگاهی یکپارچه و جامع به بازاریابی شرکت

این مدل از بازاریابی با همه‎ی بخش‌های مختلف شرکت شما ارتباط دارد. همین باعث خواهد شد تا کمک کند دید جامعی نسبت به بازاریابی شرکت یا کسب‌وکار خود داشته باشید. شناخت بهتری نسبت به عملکرد‌ها، برنامه‌ها و اهداف برند خود به دست آورید و به کمک این شناخت، از نقاط ضعف و قوت کار خود هم آگاهی بیشتری پیدا کنید.

آمیخته بازاریابی بین تمام اجزای بازاریابی مثل تولید محصول، تبلیغات، ارائه محصول و… هماهنگی ایجاد می‌کند و در نهایت، امکان نظارت و بررسی بر دیگر بخش‌هایی که تاکنون نادیده گرفته‌شده‌اند را به وجود می‌آورد.

آمیخته بازاریابی از دیروز تا امروز

آمیخته بازاریابی

یک متخصص بازاریابی به نام ادموند مک کارتی (E. Jerome McCarthy)، در دهه ۱۹۶۰ مفهوم آمیخته بازاریابی را پایه‌گذاری کرد. او از این مفهوم در کتاب خود با نام «بازاریابی اساسی – یک رویکرد مدیریتی» صحبت کرد.

ساختاری که مک کارتی برای این مفهوم در نظر گرفته بود شامل ۴P بود. یک طبقه‌بندی منسجم که تا مدت‌ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گرفت. استادان بازرگانی هنوز این مفهوم را در کلاس‌های بازاریابی پایه آموزش می‌دهند و بنیان اساسی این روش می‌دانند.

آمیخته بازاریابی ۴P

آمیخته بازاریابی

نمای کلی آمیخته بازاریابی ، همه‌ی بخش‌های مهم یک بازاریابی را در نظر می‌گیرد این بخش‌ها شامل موارد زیراند:
محصول یا خدمات(Product)، قیمت(Price)، مکان (Place) و ترویج (Promotion)

محصول یا خدمات

این نشان‌دهنده کالا یا خدماتی است که برای تامین نیازها و خواسته‌های مشتری طراحی شده است. برای بازاریابی موثر یک محصول یا خدمات، مهم است که بدانید چه چیزی آن را از دیگر محصولات و خدماتی که رقبای شما در صنعت ارائه می‌دهند، متمایز می‌کند.

همچنین تعیین اینکه آیا محصولات یا خدمات دیگری می‌توانند همراه با آن به بازار عرضه شوند هم مهم است.
این محصول همان‌ طور که می‌تواند به شکل خدمات یا کالا باشد، می‌تواند نامحسوس یا ملموس هم باشد. شما باید اطمینان حاصل کنید که کالای مناسب و متقاضی برای بازار چیست و آیا محصول شما با این معیارها و عوامل مطابقت دارد یا خیر.

بنابراین در مرحله توسعه محصول، بازایاب باید تحقیقات گسترده‌ای در مورد چرخه عمر محصول انجام بدهد.

یک محصول چرخه عمر مشخصی دارد که شامل مرحله رشد، بلوغ و مرحله کاهش فروش است. برای بازاریابان اهمیت دارد که ویژگی‌های محصول خود را پس از رسیدن به کاهش فروش ارتقا دهند و با توسعه و بهبود آن، مجدد محصول را وارد چرخه عمر کنند.

آمیخته بازاریابی

سوال‌ها و تحقیقاتی که در زمینه محصول باید بررسی شود:

 • مشتری از خدمات یا محصول چه می‌خواهد؟
 • مشتری چگونه از آن استفاده خواهد کرد؟
 • مشتری از کجا محصول را تهیه و استفاده خواهد کرد؟
 • محصول چه ویژگی‌هایی برای پاسخگویی به نیاز مشتری باید داشته باشد؟
 • آیا ویژگی‌های مهمی در مورد محصول وجود دارد که شما آن‌ها را اعمال نکرده باشید؟
 • آیا ممکن است ویژگی‌هایی که در محصول وجود دارد مورد نیاز مشتری نباشد؟
 • نام محصول چیست؟
 • آیا اسم گیرایی دارد؟
 • اندازه یا رنگ موجود چیست؟
 • تفاوت محصول با محصولات رقبای شما چیست؟
 • محصول چه شکلی است؟

قیمت

قیمت محصول، منعکس‌کننده آن چیزی است که می‌گوید آیا مصرف‌کنندگان تمایلی به پرداخت آن دارند یا نه. متخصصان بازاریابی باید هزینه‌های مربوط به تحقیق و توسعه، تولید بازاریابی و توزیع را در نظر بگیرند. قیمت‌گذاری اساساً بر اساس کیفیت یا ارزش درک شده توسط مصرف‌کنندگان انجام می‌شود. به طور کلی کالا باید با قیمت مناسب به فروش برسد. نه خیلی کم و نه خیلی زیاد.
وقتی محصولی با قیمت خیلی کم وارد بازار می‌شود و به دست مشتری می‌رسد، نمی‌تواند هزینه‌های لازمی که شرکت برای ساخت آن محصول یا خدمت انجام داده است برگرداند. در نتیجه کسب‌وکار را با ضرر و مشکلات مالی روبه‌رو خواهد کرد.

از طرفی دیگر، وقتی قیمت‌گذاری انجام شده، زیاد و گران باشد؛ باعث خواهد شد مشتری برای خرید و استفاده‌ از آن ترغیب نشود و به سمت محصولات مشابه از دیگر رقبا با قیمت کمتر و منطقی‌تر کشیده شود.

آمیخته بازاریابی

سوال‌هایی که در رابطه با قیمت محصول اهمیت دارد:

ارزش محصول یا خدمات برای خریدار چقدر است؟

 • آیا نقاط قیمتی مشخصی برای محصولات یا خدمات، در این زمینه وجود دارد؟
 • آیا قیمت برای مشتری مناسب است؟ آیا با کاهش اندکی از قیمت، سهم بیشتری از بازار را برای خود کسب می‌کنید؟
 • افزایش اندک قیمت محصول، برای مشتری نامحسوس است و سود اضافی برای شما به همراه خواهد داشت؟
 • بهتر است چه تخفیف‌هایی برای جذب مشتریان و ارتباط بیشتر آن‌ها با بخش‌های خاص برند و بازار شما ارائه شود؟
 • قیمت محصول شما با رقبای شما چگونه مقایسه می‌شود؟

مکان (مکان توزیع)

زمانی که به فکر انتخاب و تعیین محل‌های توزیع محصولات خود هستید، در نظر گرفتن نوع محصول فروخته شده مهم است. کالاهای اساسی مصرفی مثل کالاهای کاغذی، کالاهای خوراکی و … اغلب در بسیاری از فروشگاه‌ها به راحتی در دسترس هستند. با این وجود، کالاهای پرمصرف و غیرضروری، بیشتر در فروشگاه‌های منتخب توزیع و فروخته می‌شوند.

نکته‌ی مهم: اینکه بتوانید تفکیک قابل درک و مشخصی از اهمیت فروش محصولات در فروشگاه‌های فیزیکی یا آنلاین به وجود آورید، می‌تواند بسیار کمک ‌کننده باشد. وقتی محل فروش یا توزیع محصول را انتخاب می‌کنید، توزیع کالا در هر دوی این درگاه‌ها، باعث افزایش فروش و سود نهایی خواهد شد. پس اگر محصول شما قابلیت فروش آنلاین را دارد، بهتر است که بررسی‌های لازم در این زمینه‌ را هم انجام دهید.

آمیخته بازاریابی

سوال‌های مرتبط به محل توزیع محصولات در آمیخته بازاریابی:

 • خریداران از کجا به دنبال محصول یا خدمات شما هستند؟
 • اگر مشتریان با محصولات شما در فروشگاه‌ها مواجه می‌شوند، کدام نوع از محصولات در معرض دید و انتخاب آن‌ها قرار گرفته است؟
 • محصولات در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها یا دیگر مراکز فروش توزیع شده‌اند یا از طریق فروش آنلاین به مشتری عرضه شده؟
 • تبلیغات محصول و خدمات از روش مستقیم صورت گرفته یا با استفاده از کاتالوگ‌ها؟
 • چگونه می‌توان به کانال‌های توزیع مناسب دسترسی پیدا کنید؟
 • آیا کسب‌وکار شما نیازی به استفاده از نیروی فروش دارد؟
  شرکت در نمایشگاه‌ها برای برند شما نتیجه‌ی خوبی به همراه خواهد داشت؟
 • رقبای شما چه می‌کنند و چگونه می‌توانید از استراتژی‌ها و روش‌های آن‌ها درس بگیرید یا تفاوت ایجاد کنید؟

ترویج

کمپین‌های بازاریابی در اصل یک ترکیب از فعالیت‌ها و کارهای مختلف تبلیغاتی است. این فعالیت‌ها ممکن است شامل تبلیغات، فروش و برقراری ارتباط برای توزیع بیشتر محصول باشند. متخصصان بازاریابی وقتی برای رسیدن به مخاطبان خود برنامه‌ریزی می‌کنند، روشی را در نظر می‌گیرند که هر سه عامل دیگر (محصول، قیمت، مکان) در آن وجود داشته باشد. تعیین بهترین رسانه‌ها برای انتقال پیام و تصمیم‌گیری در مورد شکل و شیوه ارتباط هم مهم است.

آمیخته بازاریابی

سوال‌ها و بررسی‌های مرتبط با ترویج:

 • از کجا و چه زمانی می‌توانید پیام‌های بازاریابی خود را به بازار هدف خود منتقل کنید؟
 • آیا با تبلیغات آنلاین، مطبوعات، تلویزیون، رادیو یا بیلبورد به مخاطبان خود خواهید رسید؟
 • با استفاده کدام روش‌های تبلیغاتی این کار ممکن است؛ تبلیغات و بازاریابی مستقیم؟ از طریق ارتباط مستقیم با مخاطب؟ حضور در اینترنت؟
 • چه زمانی بهترین زمان برای تبلیغ است؟ آیا فصل مهم و تاثیرگذارتری برای حضور در بازار وجود دارد؟
 • آیا مسائل زیست‌محیطی گسترده‌‌ای وجود دارد که زمان راه‌اندازی و ورود محصول به بازار یا تبلیغات بعدی را پیشنهاد یا مشخص کند؟
 • رقبای شما چگونه تبلیغات خود را انجام می‌دهند؟ این چگونه می‌تواند در انتخاب فعالیت‌های تبلیغاتی شما اثرگذار باشد؟
وقتی از آمیخته بازاریابی صحبت می‌کنیم، اهمیت بررسی و شناخت دقیق از همه‌ی ابزار موجود در این روش غیرقابل چشم‌پوشی است. اگر اطلاعات لازم در این زمینه‌ها را با دقت کافی جمع‌آوری نکرده باشید، ممکن است آسیب‌های مالی بسیاری برای کسب‌وکار شما به دنبال داشته باشد. در اینجاست که اهمیت مشاور کسب‌وکار بیشتر از گذشته می‌شود. مجموعه ویزیتل تشکیل شده از بهترین و حرفه‌ای‌ترین مشاورانی است که می‌تواند قدم‌به‌قدم، در تمام این مراحل همراه شما باشند.

آمیخته بازاریابی ۴P در مقابل ۷P

آمیخته بازاریابی

اگر چه که اصلی‌ترین و شناخت‌شده‌ترین ابزارهای آمیخته بازاریابی این چهار فاکتور است اما پس از گذشت زمان و با پیشرفته‌‌تر شدن روش‌های مختلف بازاریابی، متخصصان به این نتیجه رسیدند که عوامل متعدد دیگری هم می‌توانند در نتیجه‌‌بخش بودن اقدامات بازاریابی اهمیت داشته باشند.
۴P در زمانی طراحی شد که مشاغل به جای ارائه خدمات، بیشتر مشغول فروش محصولات‌ بودند. این باعث می‌شد نقش ارائه خدمات به مشتری، در کمک به توسعه برند چندان شناخته شده نبود. با گذشت زمان، دو کارشناسی دیگر به نام بومز و پینتر سه بخش جدید به این ابزارها اضافه کردند.

این سه بخش شامل شرکت‌کنندگان (Participants)، شواهد فیزیکی (Physical evidence)، فرآیند‌ها (Processes) بود. بعدها شرکت‌کنندگان به افراد (People) تغییر نام دادند.

امروزه به برندها توصیه می‌شود هنگام مرور استراتژی‌های رقابتی و بازاریابی، با استفاده از مدل ۷P، ترکیب کامل‌تری را به کار بگیرند.

۲۱ فاکتور آمیخته بازاریابی

آمیخته بازاریابی

از ۴P مهم در آمیخته بازاریابی صحبت کردیم و هر یک از آن‌ها را بررسی کردیم. بعد از آن با اضافه شده سه عنصر دیگر، این عوامل کامل‌تر و مفهومی‌تر شدند. با توجه تغییراتی که در حوزه بازاریابی اتفاق افتاده است، در مجموع، می‌توان ۲۱ فاکتور مهم برای آمیخته بازاریابی معرفی کرد.

در ادامه، از دیگر فاکتورهای مهم صحبت کردیم.

اشخاص (افراد) People

مشتریان، کارمندان، هیئت مدیره و هر فردی که با برند یا سازمان در ارتباط است، در دسته‌ی

اشخاص قرار می‌گیرد. وقتی از برتری و ماندگاری یک برند صحبت می‌کنیم، تاثیرگذاری همه‌ی  افراد مشغول در آن برند که محصول یا خدمات را ارائه می‌دهند، نمی‌توان نادیده گرفت. چه آن فرد مدیر مجموعه باشد چه مسئول توزیع و فروش محصول، حسن شهرت برند مرتبط با این اشخاص است که به خوبی و درستی وظایف خود را انجام می‌دهند.

فرآیند Porocess

فرآیند درواقع روش و مسیر ارائه یک خدمت از سمت برند و کسب‌وکارهای مختلف است. سفری که محصولات برای رسیدن به دست مشتری طی می‌کنند. برندها باید اطلاع کافی از خدمات و راه‌هایی که به وسیله آن خدمات را به دست مشتری می‌رساند، داشته باشند. هرچقدر این راه ساده‌تر و قابل‌ درک‌تر باشد، تجربه کاربری بهتری برای مشتری به همراه خواهد داشت.

شواهد فیزیکی (Physical Evidence)

همه‌ی عواملی که در ساخت تجربه مشتری تاثیردارد، جز شواهد فیزیکی خدمات یا کالا است. ساختمان شرکت، دکوراسیون، ظاهر پرسنل، گرافیک و شکل صفحات وب‌سایت و در کل هر محیطی که در برند در آن فعالیت می‌کند و محصول را در آن محیط تولید کرده و به دست مشتری می‌رساند، شواهد فیزیکی آمیخته بازاریابی را تشکیل می‌دهند.

بسته‌بندی (Packaging)

بسته‌بندی تاثیر بسیار زیادی بر جذب مشتری دارد. هر چه جذابیت و خلاقیت به کاررفته در بسته‌بندی‌ محصولات بیشتر باشد، می‌تواند مشتری و مخاطب بیشتری را به سمت خود بکشاند و فروش را چندبرابر خواهد کرد.

علایق شخصی (Personal Interest)

یک برند، هرچه با مشتری‌های خود ارتباط بیشتری برقرار کند، علایق شخصی آن‌ها را بشناسد و به سمت محصولات خود جلب کند، موفق‌تر خواهد بود. بیشتر می‌توان تبلیغات و روش‌های ترویج محصول یا خدمات را به سلیقه و علاقه‌مندی‌های او نزدیک کند.

در نتیجه باعث خواهد شد افراد تبدیل به یک مشتری وفادار برای برند باشند. اگر تمایل دارید تبدیل به یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین برند‌ها در بازار باشید. این یکی از اصلی‌ترین فاکتور‌های آمیخته بازاریابی است که باید در نظر داشته باشید.

آمیخته بازاریابی

امنیت (Privacy)

مشتری‌ها با اعتمادکردن به شما و کسب‌وکارتان، اطلاعات شخصی خود را دراختیارتان می‌گذارند. حفاظت از این اطلاعات یکی از کارهای دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید.

شبکه‌های اختصاصی (Personal Networks)

وقتی که صحبت از شبکه‌های اختصاصی به میان می‌آید، منظور همان شبکه‎های اجتماعی مخصوص کسب‌وکار است. حساب‌های کاربری فعالی که در شبکه‌های مجازی مثل توییتر، تلگرام، اینستاگرام و… دارید. این یکی از راه‌های مطمئنی است که می‌توانید برای ارتباط با مخاطب از آن استفاده کنید.

ارتباط مستقیمی که باعث خواهد شد درک بهتری از نیازها و خواسته‌های او داشته باشید و برای بهبود و توسعه‌ی محصولات خود، از آن‌ها استفاده کنید. در نتیجه محصولات تولیدی خود را به خواسته‌های مخاطبین نزدیک می‌کنید، تبلیغ می‌کنید و رشد و فروش خود را افزایش می‌دهید.

درد (Pain)

برندها اگر دردها و دغدغه‌های اساسی مشتری را نشناسند، نمی‌توانند بفهمند چه عواملی باعث ناراحتی یا دل‌زدگی او می‌شود. اگر درد مشتری را ندانید، علت عدم خرید محصول خود را هم نخواهید فهمید. شاید فکر کنید داشتن یک مزیت رقابتی می‌تواند این مشکل و فاکتور از آمیخته بازاریابی را پوشش دهد، اما این طور نیست. شناخت درد مخاطب و مشتری به اندازه‌ای مهم است که حتی اگر مزیت رقابتی خوبی هم داشته باشید، نمی‌تواند باعث شود از این مسئله چشم‌پوشی شود.

پرداخت (Payment)

با پیشرفته شدن درگاه‌های اینترنتی و آسان‌تر شدن روش‌های پرداخت و خرید، می‌توانید انتخاب‌های مختلفی را برای مشتری درنظر بگیرید. این کار باعث می‌شود تا علاوه‌بر این که افراد گزینه‌های مورد نظر خود را انجام دهند و به شکلی که با آن احساس ارتباط اعتماد بیشتری دارند؛ خرید خود را انجام دهند، اعتماد افراد را هم برای برند و کسب‌وکار خود جلب کنید.

 

ایجاد اشتیاق (Passion)

ایجاد حس اشتیاق و علاقه نسبت به خرید محصول جدید از یک برند در مشتریان، کاری است که برندهای و کسب‌وکارهای بزرگ انجام می‌دهند. برای مثال مدتی پیش، شرکت اپل با برگزاری یک مراسم متفاوت و جذاب از محصول جدید خود آیفون ۱۲ رونمایی کرد و شور و هیجانی که برای این رونمایی در میان مشتریان خود به وجود آورد باعث شد تا بسیاری از افراد پیش از معرفی و ورود گوشی جدید به بازار برای خرید آن مشتاق باشند.

شما برای توسعه برند خود کسب و سود بیشتر کدام یک از فاکتورهای آمیخته بازاریابی را استفاده می‌کنید؟ برای کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر همین حالا با ما تماس بگیرید.

بررسی و آنالیز (Probe)

اگر به عنوان یک برند، موفقیت در بازار برای شما مهم است، آنالیز مرحله‌به‌مرحله را جدی بگیرید و با دقت و درصد خطای کم‌تری مراحل را انجام دهید. این به شما کمک می‌کند نقاط قوت و ضعف استراتژی‌های مختلف خود را پیدا کنید و برای بهبود و توسعه‌ی آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

وقتی بتوانید نتایج را بررسی و زیرنظر داشته باشید، روند کار برای کسب‌وکار شما روشن خواهد شد. راه‌های کسب و جذب مشتری را شناسایی می‌کنید و از عواملی که باعث می‌شود مشتری اعتمادش را به شما از دست بدهد، دوری خواهید کرد. زیرا که اعتماد مشتری یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که هر برند برای خود دارد.

بخش (Part)

آیا می‌توانید پاسخی برای این سوال داشته باشید که محصول در کدام یک از بخش‌های زندگی مشتری نقش مهمی ایفا می‌کند؟ این یکی از مهم‌ترین اجزاء آمیخته بازاریابی است. وقتی بتوان درک درست و مهمی از اهمیت خرید محصول خود در زندگی مشتری به دست آورید، می‌توانید به راحتی در زمان و مکان مناسب،  تاثیر خرید این محصول بر زندگی او را گوشزد کنید و به خرید محصول ترغیب کنید.

مشارکت(Participation)

برندها به کمک مشارکت دادن مشتری و درگیر کردن آن‎ها در فعالیت‌های مختلف شرکت و سازمان، بیشتر نیازهای آن‌ها را می‌فهمند و تلاش می‌کنند اهداف مورد نظر خود را با این نیازها همراه و هم‌مسیر کنند. تبادل اطلاعات بین مشتری و برند یکی از مهم‌ترین بخش‌های آمیخته بازاریابی است که برای پیشرفت کسب‌وکار تاثیرگذار است.

اجازه (Permission)

اجازه گرفتن از مشتری برای اینکه بتواند در برنامه‌ی آینده‌ی برند، حضوری داوطلبانه داشته باشد مهم است. این نشانه علاقه‌مندی مشتری به برند خواهد بود. مشتری از محصولات برند رضایت داشته، توانسته به کمک آن‌ها نیازها و خواسته‌های خود را برطرف کند و اکنون مشتاق پیگیری بیشتر و دریافت اطلاعات از برند است.

در دنیای مجازی، اجازه گرفتن از مشتری یکی از کلیدی‌‌ترین بخش‌های آمیخته بازاریابی است. البته فراهم کردن شرایط لازم برای پس گرفتن این اجازه هم باید به راحتی برای مشتری فراهم شود.

اگر این پیگیری‌ها و ارتباط‌ها بیش از حد باشد و برای مشتری به شکلی آزاردهنده ایجاد دردسر کند، می‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد. نمونه‌هایی مثل مشترک شدن برای دریافت خبرنامه‌های یک وب‌سایت یا برند برای درک بهتر این موضوع کمک‌کننده است.

آمیخته بازاریابی

طرح (Plot)

بازاریابی در واقع یک نوع داستان‌سرایی است. داستانی که هول محور یک برند، مشتری را به سمت خود جلب می‌کند و در بهترین زمان و مکان در خدمت مشتری قرار می‌گیرد. این داستان نیاز به یک طرح دارد. طرح از مهم‌ترین موارد در آمیخته بازاریابی است.

بدون داشتن یک داستان، امکان ندارد که یک محصول، خدمت، فرد و یا هر چیز دیگری را بتوان به بازار و مشتری معرفی کرد. از طرف آن‌ها پذیرفته شود و در نهایت منجر به فروش و اعتماد به آن باشد. پس باید به دنبال تعیین و تعریف داستان محصول خود باشید تا برای بازاریابی برند خود طرحی مشخص تهیه کنید.

این داستان می‌تواند از نحوه ساخت و تولید محصول، عملکرد و خدمت، ویژگی‌ها و احساسات مصرف‌کننده و مخاطب درباره‌ی آن صحبت کند.

تفسیر عمومی (Public Commentary)

تفسیری که مردم از برند و کسب‌وکار شما دارند بسیار مهم است. این یکی از فاکتورهای اساسی در آمیخته بازاریابی است. باید توجه کنید که مردم شما را با چه ویژگی می‌شناسند، به خاطر دارند و از شما برای یک‌دیگر صحبت می‌کنند. این موضوع حتی می‌تواند باعث شود به مخاطبان و بازار هدف خود نزدیک‌تر شوید.

درباره‌ی آن‌ها شناخت بیشتری کسب کنید و محصولات را مطابق به آن چیزی که باعث می‌شود تا در ذهن مخاطب ماندگار‌تر شوید، تغییر دهید.

فشار (Push)

بازاریابی باید بتواند افراد و مخاطبین را به انجام کاری تشویق کند. یکی از معیارهای تبلیغ خوب این است که بتواند در مشتری حرکتی ایجاد کند، او را وارد به انجام کاری کند. اگر تبلیغ و فاکتورهایی که آمیخته بازاریابی خود به کار می‌گیرید، شامل این موضوع نباشد، در اصل تبلیغ و تلاش‌های شما شکست‌خورده و بی‌نتیجه مانده است.

با همه‌ی فاکتورهای اساسی آمیخته بازاریابی آشنا شدید. حالا زمان آن رسیده با توجه به این عوامل و نکات تاثیرگذار، به فکر برنامه‌ریزی و استفاده از این فاکتورها برای پیشرفت و توسعه برند خود باشید. ویزیتل می‌تواند چراغ راه‌ شما باشد و به کمک مشاوران متخصص خود، فعالیت‌های شما در این زمینه را بررسی و نظارت کند. برای رسیدن به بیشترین نتیجه با کمترین ریسک لازم است که از حضور مشاوران برجسته‌ی کسب‌وکار استفاده کنید.

آمیخته بازاریابی دیجیتال چیست؟

آمیخته بازاریابی

آمیخته بازاریابی دیجیتال به معنی دستیابی یک تجارت به اهداف بازاریابی خود با استفاده از فناوری‌های دیجیتال است. همان‌طور برند‌ها به طرف انجام تجارت آنلاین می‌روند، ابزارهای بازاریابی دیجیتال، نه تنها در صنعت فناوری، بلکه برای همه مشاغل هم اهمیت پیدا می‌کند.

آمیخته بازاریابی دیجیتال از همان اصول آمیخته بازاریابی سنتی پیروی می‌کند. با این حال، این عناصر با نحوه تاثیر اینترنت بر فناوری‌های جدید و رفتار مصرف‌کننده سازگارتر هستند.
فاکتورهای اصلی این آمیخته از چهار C تشکیل شده است که در دهه ۱۹۹۰ روی کار آمد. این چهار C تمرکز کمتری روی تجارت داشتند و اهمیت بیشتری برای مشتری در نظر می‌گیرند:

مصرف‌کننده(consumer)

هزینه (cost)

راحتی (convenience)

ارتباطات (communication)

در برخی موارد ممکن است چهار C بیشتر از چهار P برای یک ترکیب بازاریابی دیجیتال کاربرد داشته باشند و نتایج مفید‌تری را از بررسی و در نظر گرفتن این فاکتورهای آمیخته بازاریابی برای برندها فراهم کند.

در ویزیتل بخوانید
بازاریابی چریکی ؛ بهترین روش تبلیغی برای کسب‌وکارهای کوچک

مصرف‌کننده

بر اساس این مدل‌ها، برند‌ها باید بیش از ایجاد محصولات، به فکر حل مشکلات مصرف‌کنندگان باشد. بر رفتار و نیاز آن‌ها مطالعه داشته باشد و در نهایت، تمرکز بیشتر خود را بر این موضوع قرار دهد. همچنین تعامل با مشتریان یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی است که برندها برای پیدا کردن آنچه مشتری می‌خواهد باید در نظر بگیرند.

هزینه

وقتی از هزینه خرید صحبت می‌کنیم، منظور چیزی فراتر از برچسب قیمت روی محصول است. این هزینه از جنبه‌های مختلفی صحبت می‌کند که برای خریدار ممکن است به وجود آید. هزینه‌های زمان، جست‌وجو، فرآیند خرید و… از جمله این موارد است.

راحتی

راحتی یعنی یافتن و خرید کالایی برای مصرف کنندگان چقدر آسان یا دشوار است. افزایش بازاریابی و خرید اینترنتی، راحتی بیشتر را در تصمیم‌گیری و خرید برای مشتری به همراه دارد. وقتی که به صورت سنتی اقدام به خرید محصول می‌کند، ممکن است طی کردن مسافت برای رسیدن به فروشگاه، آماده شدن، ترافیک و عوامل این ‌چنینی، خرید و تهیه کالا را برای او دشوار کند. راحتی در آمیخته بازاریابی روی کار می‌آید تا همه‌ی این موانع را از سر راه بردارد و محصول خدمات با کمترین مشکلات و دشواری به دست مشتری برسد.

ارتباطات گفتگویی

ارتباطات به همان اندازه که به فروشنده بستگی دارد، به مصرف‌کننده هم بستگی دارد. هدف از این بخش این است که شما بدانید به عنوان یک برند موفق تنها آگاه شدن مشتریان از برند کافی نیست. بلکه باید بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و در کنار جذب مشتری‌های جدید، مشتری‌های قدیمی خود را هم حفظ کنید.

ارتباطات می‌تواند شامل تبلیغات، بازاریابی و حضور در رسانه ها باشد. در دنیای دیجیتال، ایمیل‌هایی که مشتریان اشتراک آن‌ها را انتخاب می‌کنند، سفیران برند، پست‌های وبلاگ‌، وب سایت‌ها و قرار دادن محصولات و خدمات در رسانه‌هی اجتماعی اتفاق می‌افتد.

جمع‌بندی

آمیخته بازاریابی

در این مقاله با آمیخته بازاریابی و اهمیت آن در کسب‌وکار آشنا شدیم. فهمیدیم آمیخته بازاریابی چیست و چه کمکی به توسعه و بهبود کسب‎وکارها می‌کند. برندها می‌توانند به کمک این فاکتور‌ها و ابزار، جنبه‌های مختلف کسب‌وکار خود را بشناسند، استراتژی درست‌تری تدوین کنند و برای کسب رضایت بیشتر مشتری، قدم‌های مثبتی بردارند.

ویزیتل به عنوان مشاور کسب‌وکارهای اینترنتی در تمام این مراحل همراه شما خواهد بود تا بتوانید یک‌ بار دیگر استراتژی بازاریابی خود را به شکل موثرتری برنامه‌ریزی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

اگر مطلب یا نکته‌ای برای تکمیل‌ کردن این نوشته دارید، خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

اشتراک‌گذاری

تیم محتوای ویزیتل، در تلاش است تا با ارائه‌ی بهترین و به‌روزترین محتواها در حوزه‌ی کسب و کار و سلامت، نیاز شما را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *